Enerji içecekleri hakkında

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
arkadaşlar,

şu enerji içecekleri hakkında beni biraz aydınlatsanız...

-tam olarak ne işe yarar
-ne zaman içilir
-yoksa zararlı da içilmez mi
-susatmaz diye bişeyler duymuştum, pedal çevirirken su alımını kesmek doğru olur mu

yada aklınıza gelen başka şeyler varsa...?

Scudo

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Enerji içeceğinden kasıt Redbull, Burn, Lion King vb. içecekler ise hiçbir zaman tüketilmemesi gereken türden içeceklerdir.
Çünkü içeriklerinde yüksek oranda kafein ve guarana benzeri bağımlılık yaratan maddeler, vücudun normal işleyişine fazla müdahalede bulunurlar.Özellikle sporcular için daha fazla zarar sözkonusudur.
Zaten birçoğunun üzerinde yoğun fiziksel aktivite esnasında içmeyiniz şeklinde uyarı yazısı bulunur.

Eğer enerji içeceğinden kasıt, İsostar gibi izotonik (vücut sıvılarıyla eşdeğer oranda mineral içeren) içecekleri ise, sporcular için, antreman sırasında ve sonrasında, su içmekten daha fazla fayda getirecekleri şüphesizdir.

Kendiniz de evinizde spor yaparken veya bisiklete binerken içeceğiniz ve size faydalı olacak bir içecek hazırlayabilirsiniz.
limon (sevdiğiniz yoğunluğa göre yarım veya 1 limon)
su (1 litreye yakın su)
şeker (tatlı tadını verebilecek kadar şeker)
tuz (1çay kaşığı tuz, çok terleyen biriyseniz ve yazın biraz daha fazla)

Pedal çevirdiğiniz sürece susuzluk çekmemelisiniz.Birden çok içmemeli fakat sık sık azar azar içmelidir.

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe ve bora_jb

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
paylasım ıcın cok tesekkurler isostar gibi derken marka verebılır mısın ???

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Rica ederim, Bildiğim tek marka İsostar, Tansaş'larda bulunabiliyor.Ben genelde hazır ürünleri kullanmadığım için fazla marka bilmiyorum, en yaygını İsostar'dır.

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
@athletic

cok tesekkurler gercekten bu bılgılerle baya bır seyler ogrettınız ...:)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
hımmm.. sanırım oldukça aydınlatıcı oldu, teşekkürler.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@bora_jb

Isostar'a eş değer Gatorade var ve ardından da Powerade geliyor.

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
@HaliliOzturk

cok saolun saglıklı yasam vsvs :)

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Bisiklet binerken dikkat edilmesi gereken noktalardan biriside sıvı kaybının önüne geçilmesidir.Vucut bir süre sonra yağ yakmaya başlar.Yağ yakmaya başlanması kandaki şeker oranınında düşmesi demektir.
Çok önemli iki konu sıvı kaybı ve kanımızdaki şeker oranıdır.
Terlemeden hiç çekinmeyin ve terleyin derim zira vücudumuz zararlı toksinleri terlemeyle dışarı atar.
Ben bisiklet binerken yanıma su ve ayrıca pekmez alıyorum.Hava şartlarına göre su ve pekmez oranını ayarlıyorum.Hava sıcaksa az pekmez,eğer soğuk ise pekmez oranını artırıyorum.Şimdiye kadar hiçbir enerji içeceğini kullanmadım ve düşünmüyorum.Sizede kesinlikle pekmez ve su öneririm.Sağlıklı pedallamanız dileğiyle...

• Beğen
Tepkiler: Özcan.tok ve S26

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Arkadaşlar Enerji içeceklerinin öncelikle kullanımı müsabakalarda performans arttırımını sağlamaktır. Normal bisiklet kullanıcılarının çoğunlukla kullanması gerekmemektedir.

Piyasada bulunan bir çok "enerji içeceği" zararlı toksik ve alışkanlık yapıcı performans arttırıcı kimyasal maddeler içermektedir. Daha da kötüsü sağlığa zararlı boyar maddeler içermektedir (mesela masmavi renkteki powerade brillant blue boyar madde içeriyor), ayrıca yine sağlığa zararlı korucu maddeler (sodyum benzoat, potasyum sorbat vs vs) içermektedirler. Sağlık açısından bunları tüketmemenizi tavsiye ederim.
Bu tür içeceklerin en sağlıklısı olarak Isostar marka içeceklerin olduğunu gördüm içerik olarak kayda değer çok zararlı bir madde içermiyor ama son yıllara göre içeriğin biraz kötüleştiğini söyleyebilirim. Isostar ı da sadece çok yoğun efor harcadığınızda kullanabilirsiniz ancak genel de kullanmak önerilmez, kaybettiğiniz mineralleri salata ve su içerek rahatlıkla alabilirsiniz.
Isostar isotonik bir içecektir yani mineral takviyesi sağlar ayrıca karbonhidratta sağlar, yine de doğal içeceklerle bunlar geri almak hem daha sağlıklıdır hem de çok daha ucuzdur...

Önerilebilen içecekler (yine de çok fazla olmamak kaydıyla): %100 elma suyu, % üzüm suyu ve benzeri türevler. Bunları gazı alınmış sade soda ile karıştırarak mineral içeriğini zenginleştirebilirsiniz. Yine en faydalı ve kana en hızlı karışan sıvı su dur bunu da belirtmek gerekir...

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
ben pekmez olayına girmesem iyi olur. fazladan yağ içermekteyim zaten :)

bu içecekleri normal şartlarda almak için değil de, bazen kendimce uzun yollara çıkıyorum, faydası olursa diye düşünüyodum.

demir.demiray

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Demir Demiray
Bisiklet
Sedona
Abilerim bu enerji içecekleri halkında çok da bir bilgi bulamadım forumda sorayım dedim. Kırmızı boğa, burun :D vs. İçecekler hakkında kanı yapışkanlaştırdıklarını falan söylüyorlar sizce doğru mudur? Ve antrenmandan önce içenler varsa görüşlerinizi alabilir miyim? Ben en çok 2 haftada bir onu da antrenmandan önce İÇMEM. Normalde içerim. Antrenmandan önce de denemem. Ama görüşlerinizi merak ettim bu içeceklerle ilgili. Bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: 07yusuf

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
Bir de uzun turlarda tavsiye edilir mi bu enerji içecekleri?
Enerji içeceği derken ne kastediliyor? Enerji derken kalori mi kastediliyor?
Turda bir dondurma veya çikolata yesem daha fazla enerji almış olurum.

Bu enerji içeceklerini özel yapan şey nedir?

Mesela
Besin Değerleri
Red BullRed Bull
Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 45
Toplam yağ 0,1 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 38 mg
Potasyum 3 mg
Karbonhidrat 11 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 10 g
Protein 0,3 g
Kafein 30 mg
A Vitamini0 IUC Vitamini0 mg
Kalsiyum13 mgDemir0 mg
D Vitamini0 IUB6 Vitamini2 mg
B12 vitamini2 µgMagnezyum3 mg

Göze çarpan en önemli değer burada acaba kafein midir? Şayet olay kafeinle ilgiliyse, Vermidon adlı ağrı kesicinin bir tabletinde de 500 mg parasetamol ve 30 mg kafein var. Tur esnasında veya öncesinde bir tane Vermidon içip ve bir de çikolata yesem de aynı etkiyi görür müyüm?

• Beğen
Tepkiler: demir.demiray

demir.demiray

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Demir Demiray
Bisiklet
Sedona
@07yusuf eğer ki etki kafein ise kahvenin bile kalp çarpıntısı yaptırdığı yetişkin insanlar var merak ettim doğrusu bizim tenis hocası vücutta bulunan enerjiyi daha hızlı yaktirdigini söylemişti.

Zen.eren

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Burak Eren
Bisiklet
b'Twin
@07yusuf 30mg kafein icin 10gr seker almaya degmez hicbiri..Enerji icecekleri enerji disinda her seyi verirler.Eger antrenman performansini artirmak istiyoran protein bar veya pre workout urun kullanmani tavsiye ederim.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Enerji içecekleri aynı ilaçlar gibidir. Dozunda alınması gerekir, aksi halde ölümcül riskleri bulunuyor. Aslında üzerinde uyarıcı not bulunması gerekir. Bu konuyla ilgili dünyada çok sayıda ölüm vakaları var. Hiçbir kalp sorununuz olmasa bile kalp krizi geçirebilirsiniz.

(link)

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
..bull 'u bilmem ama powerade biraz daha masum galiba.

Enerji istiyorsanız tura çıkmadan 1-2 saat öncesinden yulaf ezmesi yiyin :)

• Beğen

demir.demiray

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Demir Demiray
Bisiklet
Sedona
@Bahadır Gürel hocam konuyu okumuştum doz olarak kastınız kaç ml dir ya da başka bir doz var mı?@Taner James hocam powerade renklendiricisi falan dışında iyi bir sey diye biliyorum çünkü terle kaybettiğimiz mineralleri geri kazandırıyor. Yulaf ezmesi olabilir aslında.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
Şu anda turdayım. Her turda da bir powerade iki litre ve fazlası şu içiyorum. Bana şu an büyük rahatlık veriyor powerade.

• Beğen