Elleri bırakarak bisiklet sürmek

Tepki
65
Bisiklet
Salcano
@Arseyus yani bende çocukken dandik bi mtb vardı rahatça el biraktigimi hatırlıyorum şimdi 700-35c lastikli şehir bisikletim var yüksek hızlara çıkmadan gönül rahatlığıyla el birakamiyorum biraksamda hemen sağa sola doğru yatmaya başlıyor ama yol bisikletiyle bile mesela yarışçılar bırakıyor pedal basıyor hatta ustundekileri çıkarıyor falan.. kendimce düşünuyorum ya hızdan dolayı bu kadar rahatlar yada çok dengeli pedal basiyorlar (tabi ikisi birlikte olmak zorunda da olabilir) ama hiç bisiklet montajından kaynaklanacagi aklıma gelmedi

• Beğen
Tepkiler: Arseyus
Scudo

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
@Fatih Koçak En azından bunu bilmek iyi oldu. Ben hibrit bisiklet kullanıyorum yüksek hızlarda giderken çift el bırakmak sağa sola bakmak belki biraz ukalaca olacak ama yol bisikletçinin yaptıklarını yapabiliyorum ama tüm bunlar hızlı gittiğimde olan şeyler.

Diğer bir husus çift el bırakmak doğru bir şey değil ancak trafik sıkıntısı olmayan yolun temiz yollar sakin olan yerlerde kolları dinlendirmek amaçlı bırakılabilir bunun dışında çok dikkatli olmamız lazım gerekmediği sürece asla gidonu bırakmamalıyız.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
20150616121951_sedona_325_28.jpeg

Fren ve vites kabloları da gidonu sağa-sola doğru çeker. Bu kabloların bazıları çok gergin(kısa), bazıları çok gevşek(uzun) olabilir, bu da gidonun bir tarafa doğru daha fazla çekilmesine sebep olur. İnce ayar gerekir. Kabloyu çıkar, kısalt,tekrar tak uzun iş. Siz ellerinizi bırakmadan idare edin :) Ama problem büyük olasılıkla bu kablolarda

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
@Serkan Mıstınoğlu Kablonun böylesine bir sorun teşkil edeceğini hiç sanmazdım daha doğrusu ben bisikletin böylesine ince detaylar barındırdığınıda bilmiyordum gün geçmiyor ki bisikletle alakalı ince bir detay daha öğrenmeyelim.

6 Ay'dır bu spora hobi olarak gönül verdim şimdilik gerek yok ayar felan yapmaya amaç macera aramaksa pedallamak en iyisi hocam :D

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner
Tepki
65
Bisiklet
Salcano
Az önce denedim pedallayarak bisiklet daha dengeli oluyor 20 ile giderken pedallayarak uzun mesafe elleri bırakarak gidebildim pedallamadan birakamiyorum bu hızlarda buradan kıstas alabilirsiniz belki

SemihAKSUT

Üye
Tepki
0
Alışınca çok kolay oluyor. Bisiklet bisiklet yolunda, kaldırımda, caddede rahatça insanların arasında el bırakarak sürebiliyorum. Bisiklete yön verebiliyorum, kasislerden geçebiliyorum. Mahalle aralarında 5 km boyunca el bırakarak sürebiliyorum. Tek yapmanız gereken ANTRENMAN :)

oguz01adn

Üye
Tepki
53
İsim
Oğuz
Bisiklet
Carraro
Çocukluktan beri el bırakma işini çok rahat yapabiliyorum.Ön kaldırma işini de çocukluktan beri yapamıyorum.Şimdi farkına vardım da ön maşaya gereksiz zarar veriyorum bıraktım sonra :)

Tepki
40
İsim
Serhat Küçüközler
Bisiklet
Peugeot
Çocukluğumda ve sonra ilk gençlik yıllarımda gidonu bırakarak bisiklet kullandığım çok olurdu. Düz yolda, virajlarda, yokuşta. Özellikle hızlı inişlerin ardındaki düzlüklerde iki eli bırakıp pedal çevirmeden süzülmek hoşuma giderdi. Üniversite yıllarımdı; trafiğin yok denecek kadar az olduğu düz ve geniş bir caddede sabah turu yaparken gidonu bırakıp pedal çevirmeyi kestim. Bisiklet kendi hızıyla tatlı tatlı giderken yoldan yaklaşık 10cm aşağıda kalan bir rögar kapağı nedeniyle düştüm. Ellerimin üstüne düştüğümden sadece ellerimdeki sıyrıklarla atlattım. ( Kasksız ve eldivensiz yıllar...) O gün bir daha çok gerekmedikçe iki elimi birden gidondan çekmeme kararı aldım. Ve geçen sene bu karar belki de hayatımı kurtardı. Yaklaşık 40-45 km hızla giderken sele bağlantı vidalarımın ikisi birden kırıldı. Boşta kalan sele ile birlikte arka tekerleğe doğru kayarken gidonu tutuyor olmam sayesinde pozisyonumu zor da olsa toparladım, yavaşlayıp sağ salim durabildim. Zaten Karayolları Trafik Kanunu derki "Bisiklet sürenlerin en az bir elleri ile taşıtlarını sürmeleri zorunludur." ;)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
7 yaşımda 2 tekeri yeni öğrenmiştim o zaman mahallede benden büyükler bırakıyordu onların gazına gelip ben de bırakmayı denemiştim ve düşüp kolumu kırmıştım fakat o günden sonra bir daha iki el bırakırken ne dengemi kaybettim ne de düştüm.
Şuan sıkıntısız bırakıyorum ama akıl karı bir iş değil heveslenmeyin bir işe yaradığı yok. :D

• Beğen
Tepkiler: Aytaç DİREK

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende bir keresinde bizim mahallede büyük abiler vardı onlar hep ellerini bırakıp bisiklet sürüyorlardı bende onlara özenip bende denemeye başladım ve 7 8 denemeden sonra tam öğrendim sandım ve uzun mesafe sürmeye çalışınca düşüp kaldırıma çenemi vurdum ve çenem yarıldı hastanelik oldum o günden beri de ellerimi bırakıp bisiklet sürmüyorum

• Beğen
Tepkiler: Aytaç DİREK

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Üç yılın ardından siz bisikletsever dostlarıma müjdeli bir haber vermek istiyorumki evet dostlarım artık ellerimi bırakıp sürebiliyorum. Artık kendimi finiş çizgisini göğüslemek üzere olan neşeli bir cancellera gibi hissediyorum. Şu hayatta siz düşünün artık kendimi çizgiyi geçen cancellera gibi hissetmem bile tek gönencim olmuş. Heyy acımasız hayat heyyy neler hayal ettik ne olduk. Neyse sözün hülasasına gelmek gerekirse aranızdaki bazı zevat bu iş nasıl oluyor diyecektir. Bu işin püf noktası şudurki mümkün olduğunca dik bir pozisyona geçin bisikletinize vücudunuzun yumuşak dalgalanımlarıyla yön verin. Bundan sonraki hedefim bisiklete şöyle afilli bir şekilde tek ayak binip tek ayak inmek olacak. Hadi bakalım kafamızı kırmadan yapabilirsek.

• Beğen
Tepkiler: Berke

cool mehmet

Aktif Üye
Tepki
135
İsim
Mehmet
Bisiklet
Sedona
Ellerimi bırakarak suremiyorum. Sanki hayatı çok seviyormuşum gibi. :)

• Beğen
Tepkiler: ATTy

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
kazadan sonra sele yamuldu arka taraf kayıyo sağa :)
ellerini bırakıp ayağa kalkbailen varmı?

Murathann

Üye
Tepki
85
İsim
Murathan Gürpınar
Bisiklet
Salcano
Nasıl yaptığımı bilmiyorum amma yaptım. Dönüşlerde felan da elleri bırakabiliyorum. Biraz hızlıysam seleden kalkıp sürüyorum. Abuu ne zevkli ne zevkli..
Bkz: özgür hissetiren bazı davranışlar

Tepki
246
İsim
Hakan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eskiden daha cesaretliydim yokuşlardan inerken filan rahat bırakırdım şimdi bi korku oluyor yapamıyorum dengeyi de kuramıyorum

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
ben pedallarken iki eli bırakıp sırt çantamı önüme alıp içinden telefondaki iletilere bakıp tekrar çantayı geri asıyorum. sürdükçe gelen bir yetenek bu hiç ekstra bir çaba harcamadım el bırakmak için. yani ön kaldırmak gibi değil mesela onu hiç yapamadım :) bir de lastiklerin kalınlığı önemli.

• Beğen
Tepkiler: Murathann