El, kol, boyun ve omuz ağrısı

Buğra E

Üye
Tepki
28
İsim
Buğra
Bisiklet
b'Twin
Merhaba. Bende yol bisikleti kullanıyorum. İlk başlarda dediğiniz gibi ağrılar çektim ve nedenini araştırdım. Sizin ağrıların sebebini emin olmamakla beraber kol ve omuz kaslarının gelişmesine yoruyorum.

Scudo

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
@Buğra E

Aslında mantıklı geliyor fakat zayıfım. Sankı kas kaybı var bende ve cok zor kilo alan birisiyim isin kotusu ise 1000 kaloride yaksam 100000 kaloride yaksam en fazla 700 800 kalori besin tüketebiliyorum dolayısı ile bu durum beni bisikletten uzak tutuyor keske diyorum metopolizmam yavas calıssasa da yediklerim biraz kilo yapsa yada cok besin tuketecek genis bir mide ve ıstah olsada bu durumdan kurtulsam alternatif hic bircozum bulamıyorum spor salonuda dersen toz moz gıda takviyesi bi dunya para..

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
farklı farklı nedenleri olabilir. en önem verdiklerimden birini yazayım. elcikleri çok sıkı tutmayın ve dirsekleriniz hafif kırık olsun. diğer bir deyişle bisiklete yön vermeye ve hakimiyet kurmaya yetecek kadar sıkı tutun. tabi bunun ölçüsü güzergaha göre değişir. yokuş aşağı çok hızlı inip hafiften de viraj alıyorsanız oldukça sağlam tutmakta fayda var ama düz yolda rahat bir konumda ilerliyorsanız hani neredeyse gidonu bırakmaya yakın sıkılıkta tutun. özellikle uzun mesafe sürüşlerde bu önemlidir.

şamilkafkas

Aktif Üye
Tepki
385
İsim
Şamil
Bisiklet
Scott
@Arseyus şu iki esnetme hareketini şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle uzun süreli pedal bastığımızda parmaklarda oluşan uyuşmalar, sırt ve omuz ağrıları için çok faydasını gördüm. Bir haftadır her gün bisikletten iner inmez birer dakika zaman ayırıp yapıyorum. Hemen faydasını gördüm.

• Beğen
Tepkiler: Arseyus

K-Pax

Üye
Tepki
333
İsim
Umut
Bisiklet
Specialized
Sadece sol omzumda bir ağrı var. Yol bisikletinde gidona yüklenme durumundan mı oluyor acaba? Bisiklete bindiğimde hissediyorum, normal zamanlarda pek farkında değilim.

samuelbeckett

Aktif Üye
Tepki
135
Sevgili arkadaşlarım abilerim ablalarım kardeşlerim.. Bisiklet sürerken yaklaşık 10 ile 15 km den sonra dirsek bölgemde ağrı hissediyorum! Kadro boyu tam bana göre.. Gidonu eğdim olmadı, kaldırdım olmadı, seleyi tam boyuma göre ayarladım gene olmadı.. Biraz indirdim olmadı kaldırdım ileri aldım geri aldım olmadı.. Yani her tur öncesi farklı kombinasyonlarda denedim olmadı.. Kola yük bindiğin için ağrı yapıyor muhtemelen ancak ben bu problemi Nasıl çözerim..? Asla eldivensiz kullanmıyorum.. Katlanılmayacak bir ağrı değil ancak gıcık bir ağrı.. 5 dk. Dinlenince geçiyor.. Bisikleti ilk aldığımda bel Ağrısı ve sırt ağrısı yaşadım bir iki gün ve onlar şimdi yok. Ancak kol Ağrısından bir türlü kurtulamıyorum ne olur yardım edin... ? Bisikletim Carbon yol bisikleti..

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@samuelbeckett
Aynı sorunları bende yaşadım ilk aldığımda, özellikle bilek ağrısı. Bunun bedenin selenin eğik olmasından dolayı sürül esnasında bileklere ve omuza çok yük binmesi. Selenin paralel durumda olduğuna emin olunuz. Sele ayarları ile bu sıkıntılardan kurtulursunuz büyük ihtimal.

• Beğen
Tepkiler: samuelbeckett

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@samuelbeckett

Selenin düz ve ayarların düzgün olduğunu var sayarsak, büyük olasılıkla kollarınızı hafif kırmadan kullanıyorsunuz. Dirsekler hafif kırık olmalı, bunun için belden destek alıp öne biraz eğilmek gerekiyor, eğilemiyor ve belde ağrı oluşuyorsa esnekliği artırmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: samuelbeckett

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@samuelbeckett Dirseklerin hafif kırık olmalı sürerken. Ben de yaşadım aynı sorunu. Gidon boğazını kısaltıp doğru şekle soktuk sürüş şeklini. Genelde fabrika çıkışı gidon boğazları baya uzun oluyor.
(link) Bu siteden dikkatle ve yardım alarak ölçüm yaparak veya bike fit işinden anlayan birine danışarak uygun gidon boğazı ölçünü bulmanı öneririm.
1-2 cm bile bisiklette konforu çok değiştiriyor emin ol :harika:

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.414
İsim
selim
@samuelbeckett bisiklete binmeden önce 5 dk ısınma ve sonrasında açma germe yap. Akşamları esneklik için egzeesizler yap. Vucudun esnedikçe ağrıları .gidecek

jweelien

Üye
Tepki
8
İsim
Deniz
Bisiklet
Salcano
Merhabalar,
Bisiklete birkaç ay önce ulaşım aracı olarak değil hobi olarak bakmaya başladım. Her hafta en az 2-3 defa fazla olmasa da ellişer kilometrelik turlara çıkıyorum. Yollar da genelde düz değil, dik yokuşları inip çıkmam gerekiyor.
Durumum beklediğimden daha iyi, yokuşları çıkabiliyorum. Muhtemelen zamanla daha iyi olacak.
Sıkıntım tamamen boynum ve omzumla ilgili diyebilirim. Özellikle bir saat tam dolmadan omuzlarımda daha çok boynuma yakın bölgede tutulma hissediyorum ve bu o an beni zorlamasa da bisikletten indikten birkaç saat sonra hani böyle ayakta birkaç saat uyumuşum gibi hissediyorum.
Konulara göz attım ama tam bir cevap bulamadım, bu durum sadece bende mi var? Belli başlı ısınma hareketleriyle ya da farklı bir yaklaşımla minimuma indirebilir miyim?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@jweelien Boy - iç bacak boyu ve bisikletinizin model / kadro boyunu bilirsek, hatta bisiklet üstünde bir fotoğrafınızı görürsek yorum yapmak daha kolay olabilir :harika:
Gidon boğazı, gidon uzunluğu, düz gidonlarda elcik modeli ve açısı vs bir çok etken var boyun omuzda ağrıya sebep olabilecek.

Onuresra

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Cannondale
Merhaba arkadaşlar ben CR 052 yol bisikleti kullanıyorum 54 kdro 1.74 boyum iki omuz arası boyun başlangıç yerinde ağrı var gidon boynu uzun geliyordu kısalttım 60 mm 110 du ileri çok çekiyordu beni bide sırt kaslarım göğüs kaslarıma göre daha gevşek ileri bakmam zorlanıyor gidon ile maşanın temas ettiği yeri yükseltme yapsam spacer koymak için mesafe yok ne yapacağım bilemiyorum

Dosyalar

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onuresra iç bacak boyunuzu bilmiyorum ama 174 boy için 54 kadro büyük kalır,51 52 olması gereken son aralık, küçük olsa sele ile aşağı yukarı tolere edilir ama büyük olunca biraz sıkıntı, son olarak sele boyu doğru ise ileri geri ayarınında düzgün olup olmadığını kontrol edin...birde eğer yol bisikletine geçiş süreciniz yeni ise alışma devresi var ondanda olabilir.. Ama kadro boyu ölçülerinize göre büyük yüzde yüz olmasada yüzde 90.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@Onuresra
Gövdeniz ve kollarınızın uzunluğu ne durum da bilemiyorum ama kadro size göre olması gerekenden büyük, gidon boğazında ki değişiklik yerin de olmuş, kadro büyük olduğu için gidonu yükseltme ihtiyacınız olmamalı, sele yüksekliği ve ileri geri ayarı minimuma yakın olmalı. Büyük kadroyu ancak bu şekil de alt sınırlarına yakın uydurabilirsiniz.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gidon genişliği de çok çok önemli bir faktör.

• Beğen
Tepkiler: bilalfidanboy

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklette,sele ağrısını,acısını hallettim;boyun ağrısı olayını minimize ettim ama elimin acıması olayını çözemedim bir türlü.Elimde eldiven var, gidonda ergonomik elcik var.Seleyi yere paralel ayarlıyorum(burnu biraz fazla kaldırınca el acımıyor ama bu sefer, penis bölgesine baskı yapıyor) ama gene elimin içi kızarıyor, acıyor.(uzun kullanımlarda,2-3saatlik)

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@-Skynet-
Takılı halinde yandan bir fotosu var mı? Ergonomik denen elciklerin montaj açısı mühim, yardımcı olabiliriz belki. (Pek çoğu da rastgele üretilmiş ürünler, ergonomik değil bu arada)

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-