BİSİKLETLİ ÖLÜMLERİ DURSUN! - 18 Ağustos Pazar - 16:00 - Caddebostan Beltur

sedat saraç

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
gelemesekte kalbimiz sizinle.ALLAH ölen kardeşlerimize gani gani rahmet eylesin.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
BİSİKLET YOLU PROJELERİNDE OLMASI GEREKEN HUSUSLAR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, 07.03.2012 tarihli ve B.09.0.ÇYG.0.12.02.00-125.02/1230
sayılı bisiklet yolu konulu yazısıyla; trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin azaltılması,
gürültü kirliliği, küresel ısınma üzerinde olumlu etki yaparak insan sağlığının ve çevrenin
korunması açısından önem taşıyan, ekonomiye de olumlu katkıları olduğu bilinen bisiklet
kullanımının yaygınlaştırılması için uygun bisiklet yollarının yapılması amacıyla, bisiklet
yollarının yapılmasına yönelik hazırlanmış projelerden uygun bulunanları Bakanlık bütçe
imkanları dahilinde destekleyeceğini duyurmuştur.
Bu yazımız kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerimiz aracılığıyla Bakanlığımıza
iletilen/iletilecek projelerden, trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin azaltılması kapsamında
ulaşımı rahatlatıcı noktalarda (okul, kampüs, alışveriş merkezleri, iş merkezleri gibi halkın
yoğun kullanımında olan alanlarda) projelendirilen bisiklet yolları öncelikli olarak
değerlendirmeye alınacaktır.
Bu kapsamda hazırlanan projelerin şu esasları içermesi önem taşımaktadır.
 Yerel yönetimlerin hazırlayacağı ulaşım planlarında bisiklet diğer ulaşım araçları ile
bütünleşik (entegre), bütüncül bir ulaşım sistemi içerisinde tamamlayıcı parçalardan
biri olarak değerlendirilmelidir.
 Şehir ulaşım planı, politika ve yatırımları, bisiklet yolu projeleri/planlarını da
kapsamalıdır. Ulaşımda bisikletin etkin kullanımı amaçlanarak, bisiklet yolu kesintisiz
ve engelsiz olmalı, yolun güvenliği ve sürekliliği sağlanmalıdır.
 Yol zemininde gerekli işaretlemeler yer almalı, trafiği yönlendirici tabela, işaret ve
sinyalizasyon çalışmaları yapılmalı, alt ve üst geçitler bisiklet kullanımına da uygun
tasarlanmalıdır.
 Şehirlerde bisikletin etkin kullanımının sağlanabilmesi için, özellikle halkın yoğun
kullandığı sıcak noktalarda, bisiklet yolu ile diğer ulaşım araçları arasında
entegrasyonun yapılacağı alanlarda bisiklet park yerleri oluşturulmalıdır.
Bisiklet kullanımının artırılması için özellikle kısa ve orta vadeli planlamalarda aşağıdaki
hususların dikkate alınmasında da fayda görülmektedir.
 Şehrin çeşitli kesimlerinde özellikle de büyük toplu taşıma duraklarında sunulacak
bisiklet kiralama ve/veya ücretsiz bisiklet kullanımı uygulamasıyla, kişilerin kent
içindeki yolculuklarının tümünü veya bir kısmını bisiklet ile yapmalarının teşvik
edilmesi, bir noktadan alınan bisikletin kentte çok sayıdaki noktadan birine
bırakılması olanağı sağlanabilir.
 Organize sanayi bölgeleri, alışveriş merkezleri, büyük işyerleri, eğitim kurumları gibi
yoğun kullanımda olan yerlerde uygun park yerleri, iç ulaşım yolları oluşturularak
bisikletin ulaşımda kullanımın etkinliği artırılabilir.
 Bisiklet yol ağı yapılan yerlerde faaliyet gösteren işyerlerinde, servis desteği
verenlerin, servis aracı yerine bisikletle gelenlere servis ücreti bedelini karşılayarak
bisiklet kullanımına destekte bulunması, sadece ulaşımdan kaynaklanan hava
kirliliğinin azaltılması değil, aynı zamanda bireylerin sağlıklı yaşam sürmesi

açısından da faydalı görülmektedir. Bu konuda yerel yönetimler ve İl Müdürlüklerimiz*
kamuoyunu bilgilendirici/özendirici etkinlikler yapmalıdır.
 Ulaşım aracı olarak bisikletin diğer ulaşım araçları ile entegrasyonu sağlanabilir.*
Uygun olan bölgelerde toplu taşıma araçlarında (otobüs, tramvay, metro gibi ulaşım*
araçlarında bir bölümün bisikletlilere ayrılması gibi) bisiklet taşıma yerleri*
ayrılabilir.

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
derneğin sayfasına aşağıdaki yazıyı yazdım..
bu eyleme bağımsız sürücü olarak katılacağım beni bilen bilir,76 dan beri sele üstünde olan bir bağımsız sürücüyüm ,bisiklet hareketinin içine politikayı asla sokmadım ,sele üstünde politika olmaz peki ne olur ,istanbulda emniyetli bisiklet yollarının olmasını isterim ,bu işi üstlenecek kurum ise çevre ve şehircilik bakanlığıdır ,kendilerinin sitesinden durumu takip ettim, bilgiler orada ,dernek yakın temasa geçecek ise bu kurum ile geçecektir ,ayrıca bostancı-tuzla bisiklet yolunun kesik kesik olması sürücüleri rahatsız etmektedir ,dernek ile pedallamıştık ve bizzat şahit oldum, bisiklet yolu üzerinde mangal yapanlara,kibarca vatandaşları uyardık ve kaldırdılar tabi, bu konuda eğitimi verecek olan büyük şehir belediyesidir ve orada görevlendirdiği bisikletli görevlilerdir...ayrıca pazar günü yapılacak tüm organizasyonlara destek veriyorum gerek derneğin gerekse, engin dostumun ,engin dostum bisiklet forumda topik açtı bende açtım iki topik orada kardeş oldu evet bu önemlidir ,bu hareket asla bireyselleştirilemez egolar olmayacak ben yaptım değil bütünce kitlece yaptık diyeceğiz ,görevlilerin olması lazımdır ,grubu kontrol edecek ama lider yoktur, tüm bağımsız sürücüler liderdir pazar günkü turda ,benim organizasyonum yok herkesin organizasyonu var ve bu etkinlikte lider yok tüm bağımsız sürücüler liderdir anlayışı var..evet çağatay avşarın etkinliğinde kaskı olmayanlar var idi onları etkinlik dışına itemez idik ,,,pazar günü gerek kasklı dostlarımız gerekse kaskı olmayan dostlar, bir arada ölen kardeşlerimizi anacak ve isteklerimiz olacak bu isteklerimizi dernek başkanı basın karşısında daha önce dile getirdi gene getireceğinden eminim ama diğer organizasyon yapan dostlarımında röportaja dahil olması mantıklıdır benim konuşmam asla önemli değildir önemli olan gençlerdir, bizim gibi fosiller değil.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
meril' in cinayetini ne çabuk unuttuk, daha öncesinde 15 gün komada yatan bir arkadaş vardı. Tolganın ölümüde birkaç güne unutulur gider. Bisikletliler olarak çok saygılı çok munis adamlarız. herkesi kendimiz gibi sanıyoruz. Geçen aylar içinde konya torku antreman programı için kayseri tekir yaylasında kamp yaptı. Adamlar yolda antreman yaparken ömür hayatlarında duymadıkları jelatini açılmamış küfürler yemişler. Yok, bisikletliye saygıda yok, gören de yok. Trafikte birer birer azalıp gideceğiz ve adımızda kader kurbanı kalacak.

• Beğen
Tepkiler: Salih Eroğlu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
face de olaylar çığırından çıktığı için korteji saat 15.00 den itibaren dragos sahilinde bekleyeceğim dönüşte bostancıdan ayrılacağım..

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

kudret abi ne oldu ? Sensiz başlanmaz sürüşe.

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Şimdi geleceğim de birileri kalkar hükümeti protesto eder küfür kafir, yada başbakana istifa çağrısı yapar yada kalkıp bazı partilere destek amaçlı sloganlar atar sonra kalkar birileri orada polise sözlü yada fiili sataşmada bulunur yada birileri bizim bu anlamlı toplantımızı kullanarak bazı mecralara çekmek ister.. Keza ilk iki gün ben de taksimdeydim orada yattık ama baktım ki olay artık başka mecralara gidiyor değişik değişik tipler ortaya çıkıyor olay artık ağaç yeşil vs mevzuundan çıkıp teröre gidiyor bizim o taraklarda bezimiz yok arkadaşlar kimse kusura bakmasın da benim samimi duygularımı birileri tutup da siyaset ya da terör konusu yapamaz. şimdi konuyu dağıtmayalım da tekrar dönelim bisikletee bu toplanmayı organize eden arkadaş yada arkadaşlar yukarda saydıklarım ile ilgili bir girişimde bulunan kişiler içimizden çıkınca oradaki tepki ne olacak? Yani o insanlara karşı bir müdehalede bulunulacak mı yani o kişiler bizim bu haklı olduğumuz konudaki isteklerimizin medyada sulandırılmasına sebep olurken yani haklı iken haksız duruma düşmemize neden olmaya çalışırken biz yada yetkililer ne gibi bir tutum içerisine girecek bu konudaki yeterlilikleri ne olacak. Ben oraya bir siyasi fikre bu hükümet yada muhalefet olsun hiç farketmez istemeden bile hizmet etmiş olacak mıyım? Yoksa bu ölümleri istemediğimizi devlete haykırmak, bisiklet yollarının artırılması ve bu yol üzerindeki haklarımızın ihlaline karşı olacak yaptırımları istemek üzere mi orada olacağız? Orada bu haklı isteklerimizi haykırırken birileri kalkıp siyasi sloganlar ile bu işi sulandıracak ise hafife alınmamızı sağlayacaklar ise oraya gerçekten gelmek istemem. Ama tam olarak bunun aksinin olacağını garanti verirseniz -hiç olmazsa yukardaki yazdığım gibi bir durumla karşılaştığınızdaki tepkinizin şiddeti konusunda tatmin olursak- çevremden bir çok kişi ile gelirim.

• Beğen
Tepkiler: aertan

orhan0911

Forum Demirbaşı
Tepki
144
Bisiklet
Mosso
@Salih Eroğlu

aynen katılıyorum her harfine kadar ben bisiklet sevdalısı biriyim ve kimsenin bu sevdadan ölmesini istemem bu yüzden güvenli bisiklet yolları hatta ülkenin heryerine yayılmış bisiklet yolları için bilinçli bir halk amacı için ordayım bu amacı da sonuna kadar savunucam

• Beğen
Tepkiler: Salih Eroğlu

Murat Ekmekçi

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Sedona
@Salih Eroğlu

Öyle birşey olursa oradan ayrılır, 2. bir protesto grubu kurarım.. Foto makinemi de yanımda getiriceğim ve olayı siyasi boyuta taşıyan tipleri burada deşifre edeceğim. Bu dünyadaki en tiksinç insan tiplerinden biri de "nemacılar". Bir konuda tek vücut olmuşken bunu bozan insan bizden değildir.

Tepki
12
Bisiklet
Carraro
yarın tarihi bir gün ve türkiye tarihinin en büyük bisiklet eylemine sahit olacagimizi rahatlıkla söyleyebilirim.

olayın siyasi sekil ile alakası olmasa da bugün yaşanan manzara da hükümetinde vurdum duymaz tavrı rol oynamakta. büyük sehir ve yerel yönetimler üstüne yapmamakta. tabi bunun tepkisini bisikletle degil seçim ile gösterilmesi gerektiğini ben dahil bütün bisiklet severler çok iyi bilmekte bence yarın sahili isgal etmis maganda ve mangalcıların tepkilerinden çekinmek gerekir çünkü hayatları boyunca diyalog kurmakta aciz ve anlayışşız bir topluluk içinde kalabilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan Güneri

ozan dostum..
yok efendim ben onu konuşturmam engellerim yok efendim yere yatacağız güzelde ,trafiği tehlikeye sokuyoruz o vakit ,,,
derneğin protesto sürüşlerinde böyle şeyler olmadı ,yalnız derneğin sayfasından murat başkan hiç mesaj atmıyor organize yapanların arasında bende varım dernek benide almış ama .
ama böyle hizipleşmeler olursa ben saat 15.00 de korteji beklerim dragosta..yok kask takmayanlardan nefret ediyorum diye mesaj atanlar, yok efendim kasklılar ile dalga geçenler yav ne oluyor böyle saçma iş olmaz ...kask takmayanlar caddebostanda olacağız diye mesaj atılıyor ..böyle ikilik olmaz ,ret kid in maceraları vardı uzun burunlular ile uzun kulaklıların savaşı iş buna döndü..

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
@Kudret Kurtcebe

Kudret Bey,
Facebookta gereksiz yere bir kask tartışması yaşandı bazı kişiler arasında maalesef. Onun dışında çığırından çıkan bir durum yok. Programımız belli (ki birazdan paylaşacağım), görev dağılımı belli.

Röportaj konusuna gelince isteyen istediği röportajı vermekte özgürdür doğal olarak. Zaten muhabirler de katılımcılar arasında dolaşarak mümkün olduğunca çok kişinin fikrini alacaktır. Basın bildirisini ise 3 arkadaşımız paylaşarak okuyacak. Burada kimin ne görev alacağından çok, sokaktaki insana ve yetkililere ulaşabilmemiz ve derdimizi anlatabilmemiz en önemli olan şeydir. Bu eylemde herkes sorumlu ve herkes yetkili ve herkes organizatördür. Tek bir amaç için toplanıyoruz. Tüm detayları 3 gündür hep birlikte konuşuyoruz biliyorsunuz. Sizi kesinlikle turun en başından en sonuna kadar yanınızda görmek istiyoruz.
Saygılarımla

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
18 AĞUSTOS GÜNÜ DÜZENLENECEK EYLEMDE BULUNACAK TÜM KATILIMCILARIN DİKKATİNE!
(Daha güzel ve uyumlu bir eylem için ön bilgi sahibi olmanız amacıyla uygulanacak programın detaylarını sizlerle paylaşmak istiyoruz)

EYLEMDE UYGULANACAK PROGRAM:
1. 16:00'da Caddebostan Beltur'un ilerisindeki İsbike bisiklet istasyonunun hemen arkasındaki alanda toplanacağız.

2. Kısa bir konuşma yapıldıktan sonra 16:15 gibi ana yola çıkıp Dragos’a doğru yavaş tempo sürmeye başlayacağız. Katılımcılara dağıtılacak olan çok sayıda A3 boyutundaki pankartları da elimizde tutacağız.

3. Tüm sürüş boyunca hiçbir şekilde trafik tamamen trafiğe kapatılmayacaktır. Sadece sol şerit araç trafiğine açık olacak şekilde ilerleyeceğiz. Sol şerit çizgisine çok yaklaşılmamasını rica ediyoruz.

4. Grubun en önünde sadece kadın bisikletliler olacaktır. İsteyen tüm kadın bisikletliler öndeki grubun bir parçası olabilirler. Kimsenin öndeki kadın bisikletlileri geçmemesini rica ediyoruz.

5. Yavaş tempoda gideceğiz ve trafik ışıklarına kesinlikle uyacağız. Trafik ışıklarında bölünecek olan grubun tekrar toparlanması için öndeki grup belirli noktalarda bekleyecektir.

6. Tüm eylem boyunca hiçbir slogan atmayacağız, tek sloganımız bisiklet zillerimiz ve düdüklerimiz olacaktır.

7. Lütfen sürüş esnasında önünüzdeki bisikletlilerle mesafenin çok açılmasına izin vermeyelim ve yavaş tempoda gitsek bile mutlaka çok dikkatli sürelim. Ayrıca katılımcıların mümkünse kask takmasını da tavsiye ederiz.

8. Yol boyunca sürekli bisiklet zillerini ve düdükleri çalacağız. Sürüş esnasında rahat geçiş sağlanması için kritik kavşakları görevliler tutacaktır.

9. Dragos'ta kazanın olduğu yere (eski Sema Hastanesi/yeni Fatih Hastanesi karşısı) gelince hemen oradaki otobüs durağına gelmeden duracağız.

10. Basın bildirisinin okunmasından sonra 1 dk.lık saygı duruşu gerçekleştireceğiz (bu esnada halen sadece sol şerit trafiğe açık olmuş olacak)

11. Saygı duruşundan sonra soldaki iki şerit trafiğe açık olacak şekilde sağa çekileceğiz ve büyük bir kısmımız da kaldırıma çıkacak.

12. Bisiklet yoluna park etmiş olan bir kaç aracı tespit edip 155 Trafik hattını arayıp şikayetimizi ileteceğiz ve ekip gelmesini talep edeceğiz. Tüm bu süreci kayda alacağız.

13. Aynı şekilde eğer etrafta bisiklet yolunda mangal yapan varsa 153 İBB Beyazmasayı da arayacağız.

14. Polis gelene kadar en az 30 dk. bekleyeceğiz. Polisin gelmediği her 5 dakikada bir polisi tekrar arayacağız.

15. Polis gelirse kendisiyle konuşup tüm araçlara (sadece bisiklet yoluna park etmiş olması gerekmiyor, sağ şeride park edenlere de) ceza kestirmeye çalışacağız ve neden bisiklet yoluna park eden araçlara göz yumduklarını ve hemen kaldırmadıklarını soracağız (yine kameralar kayıtta olacak)

16. Eğer polis 30 dk. içinde gelmez ise yine sadece sol şeridi açık bırakacak şekilde yola çıkacağız ve elimizdeki pankartları kaldırıp bisiklet zillerimizle ve düdüklerimizle yaklaşık 5-10 dk. boyunca protestomuzu gerçekleştireceğiz.

DÖNÜŞ :
17. O an bulunduğumuz noktada trafik ışıkları da olduğu için kontrollü bir şekilde ve trafik ışıklarına uyarak parça parça karşı yöne geçeceğiz.

18. Yine kadın bisikletliler en önde olacak şekilde ve yine sadece sol şeridi trafiğe açık bırakacak şekilde Dragos'tan dönüş yoluna başlamış olacağız.

19. Yine kritik noktalarda kavşakları tutulacak. Hep birlikte trafik ışıklarına uyacağız.

20. Bostancıya yaklaşınca trafiğin tıkanmış olma ihtimali yüksek. Grubun dağılmaması için araçların arasında sürüş gerçekleştirmeyeceğiz, araçlarla birlikte hareket edeceğiz (yine sadece sol şerit trafiğe açık olacak).

21. Suadiye ışıklara geldiğimizde bisikletlerimizden inip Şaşkınbakkal Barış Büfe'ye kadar (Kızılkayalardan sonraki ışıklara kadar) bisikletleri elimizde süreceğiz. Bu noktaya gelince burada duracağız ve aradaki kavşak/yaya geçidi noktalarını boş bırakacak şekilde bisikletlerimizle birlikte yere uzanacağız ve elimizdeki pankartları havaya kaldıracağız. Bu şekilde yaklaşık 5-10 dk. yerde kalacağız. (yere yattıkça geriye doğru gidilmesi gerekeceği için bu konuda görevliler tüm katılımcıları yönlendirecektir ve kavşaklarda-yaya geçitlerinde yeterli boşluğun oluşmasını sağlayacaktır) Yere yatma eylemi yine sadece sol şerit trafiğe açık olacak şekilde, diğer şeritlere yayılarak gerçekleştireceğiz.

22. Ayağa kalktıktan sonra Erenköy Divan pastanesine kadar yine elde süreceğiz. Divan pastanesi ışıklardan itibaren tekrar bisikletlere binerek yine sadece sol şerit trafiğe açık olacak şekilde Kızıltoprak'a kadar süreceğiz.

23. Kızıltoprak'taki ilk ışıklardan (BP) kontrollü şekilde sol şeride doğru geçip Moda sapağından Ş.Saraçoğlu stadına, oradan eski salı pazarının olduğu caddeden (yine burada dönüş için yolu tutacağız) sola dönüp Söğütlüçeşme Camiinin oradaki ışıklara varacağız. Işıklarda bekleyip grubun toparlanmasını bekleyeceğiz.

24. Yayalara yeşil yandığında da biz de yola çıkıp yine sadece sol şerit açık olacak şekilde Altıyol'a doğru ilerleyeceğiz.

25. Altıyol ışıklarda beklemeden Kadıköy sahile doğru yokuş aşağı yine yavaş tempoda ineceğiz ... (tabi bu arada tüm bu yol boyunca sürekli kadın bisikletliler yine en önde olacak)

26. Beşiktaş iskelesinin önündeki yaya geçidinden kaldırma çıkarak Atatürk heykelinin olduğu meydanda toplanacağız.

27. Burada tekrar saygı duruşunda bulunacağız. Eğer meydanı tamamen kaplayacak kadar çok sayıda bisikletli olursa meydanda da 5-10 dk bisikletlerle birlikte yatacağız ve turu sona erdireceğiz.

(Eyleme bisikletsiz katılmak isteyenler bisikletlileri Dragos’ta Fatih Hastanesi karşısında veya Bağdat Caddesi Şaşkınbakkal mevkiinde bekleyebilirler.)

ÇOK ÖNEMLİ HATIRLATMALAR:

Eylemin hiç bir bölümünde hiç bir siyasi slogan atılmamasını ısrarla talep ediyoruz ve hiç kimsenin de buna izin vermemesini rica ediyoruz. Tek sloganımız bisiklet zillerimiz ve düdüklerimiz olacaktır.

Bu çok önemli ve çok anlamlı eylemi farklı amaçlara alet etmek isteyen provokatörlere kesinlikle izin vermeyelim ve hemen müdahalede bulunalım. Duyarlı herkesin de buna hiç bir şekilde izin vermeyeceğinden eminiz. Bu konuda tüm katılımcıların desteğini bekliyoruz.

Bizlerin davetiyle eylemi görüntüleyip haber yapmak, dolayısıyla tüm bisikletlilerin sesini tüm Türkiye'ye duyurabilmek için pek çok haber kanalı ve haber ajansı orada olacaktır. Bizim haklı taleplerimizi tüm Türkiye'ye duyuracak olan da beğensek de beğenmesek de Türk medyasından başka biri değildir.

Lütfen Pazar günü ne amaçla toplanacağımızı ve neyi protesto edeceğimizi unutmayalım. Biz bisikletlilerin sesini tüm Türkiye'ye duyurmak için görevlerini yapacak olan muhabirlere "fırsat bu fırsat deyip ucuz kahramanlığa soyunup" müdahalede bulunarak ülke tarihindeki en büyük bisiklet eylemini sabote etmek isteyenlere de kesinlikle izin vermeyelim. Kimse kimseye elbette röportaj vermek zorunda değildir ancak hiç kimse de röportaj yapılmasını engelleme hakkına da kesinlikle sahip değildir.

Tüm katılımcıları bu hassas konuda aklıselim davranmaya davet ediyor ve herkesten bu konuda destek bekliyoruz.

Ne insanlarla kavga etmek-tartışmak, ne araçlara zarar vermek, ne de öfkemizi şuursuzca kusmak için toplanıyoruz. Bisikletliye yakışacak şekilde "medenice" protestomuzu gerçekleştirmek ve hakkımızı aramak için toplanıyoruz. Aksi halde bizlerin de o şikayetçi olduğumuz magandalardan hiç bir farkımız kalmaz.

İçimizden tek bir kişinin yapacağı olumsuz bir hareket tüm bu anlamlı eylemin berbat olmasına yetecektir. Bu sebeple lütfen çok dikkatli ve sorumlu davranalım.

Hiç bir şekilde siyasi söylemimiz veya herhangi bir sloganımız olmayacak. Tek sloganımız bisiklet zillerimiz ve düdüklerimiz olacak.

*** Bütün öfkemizi "kontrollü bir şekilde" sadece ve sadece "yetkililere" yönelteceğiz. Genel düzeni sağlamakla, yani bisiklet yollarına park eden araçlara ceza kesmekle-kaldırmakla ve bisiklet yolları üzerinde mangal yapanları uyarmakla sorumlu-yetkili kişiler bizler değil, polis ve belediye birimleridir. Magandalarla biz değil, onlar muhatap olmak zorundadır. ***

UNUTMAYIN, yaşadığımız sorunları "yetkililerin", yani trafik polisinin ve belediye birimlerinin çözmesi gerekmektedir, zira halkın yani bizlerin sorunlarını çözmek için maaş almaktadırlar. Biz de bu "yetkililerin" bu magandalarla muhatap olmasını sağlayacağız.

HERKESE ÇOK BAŞARILI ve AMACINA ULAŞAN SORUNSUZ BİR EYLEM DİLİYORUZ.
18 AĞUSTOS PAZAR 16:00’da CADDEBOSTAN’da BULUŞMAK ÜZERE….
(Bisiklet zillerinizi ve düdüklerinizi unutmayın!)

Herkesin kendi sağlığı için kask takmasını şiddetle tavsiye ediyoruz!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Engin Ertekin

diğer topiğede yazdım dostum malesef kesin olarak saat 15.00 de dragos meydanında grubu tek başıma bekleyeceğim önden gideceğim oraya..nedenleri yazdım yukarda ..

Kerem Kekeç

Aktif Üye
Tepki
28
Bisiklet
Whistle
avrupa yakasından b.düzü tarafından gelenler var mı ? Şöyle sorayım ya da bakırköy,z.burnu sahilde buluşacak arkadaşlar var mı? Varsa kaçta buluşacaklar ?

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
Kudret Bey,
Kararına saygım sonsuz.

Eylemin hiç bir anında ve hiç bir yerde trafiği tamamen kapatma gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Her zaman sol şeridi araç trafiğine daima açık tutacağız.
Yere yatma eylemini de Bağdat Caddesinde son derece kontrollü bir şekilde yapacağız. Geçen ay Ankara'daki dostlarımız Meril'i Anma turunda bunu gerçekleştirdiler ve medyanın büyük ilgisini çekmişti. Bağdat Caddesinde uzun bir kuyruk halinde bisikletlerle yere yatmak ve hazırlanan 240 adet pankartı havaya kaldırmak büyük dikkat çekecektir ve eminim oradaki halk da bize büyük destek verecektir.
Derneğin eylemlerinde (ki ben bugüne kadar derneğin bir protesto eylemi gerçekleştirdiğine şahit olmadım) bugüne kadar böyle bir şey yapılmamış olabilir ancak bu eylem derneğin değil, tüm amatör bisiklet severler tarafından ortaklaşa düzenlenen ve "hepimize ait olan" bir eylemdir.

Ayrıca kimsenin röportaj vermesini engelleme durumu söz konusu dahi olamaz. İster dernek başkanı, ister hayatında ilk defa bisiklete binen bir katılımcı istediği her medya kurumuna elbette röportaj verebilir. Ancak hiç kimsenin de bu eylemi kendine veya kendi grubuna veya kendi derneğine mal etme hakkı da söz konusu olamaz.

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Kudret abi o kadar çok kişi gelecekki onların hakimiyeti zor olacak kanımca.Çekmeköydeki 18 yaşındaki bir sürü genç bu gün orada olacak.Bende yere yatma eylemini desteklemiyorum,çünki herhangi bir sinirli yada kontrolünü kaybetmiş bir araç sürücüsü istenmeyen olaylara neden olabilir.

Fatih Kibar

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Fatih K.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Merida
Kask temin edemedik halen :( Böyle bir etkinlikte kasksız bulunmak çok sırıtır... Kalbim orada olacak katılanlara kendi adıma teşekkür ederim.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Günaydın herkese.

Birtakım anlaşmazlıklar sebebiyle bugünkü etkinliğe katılmaktan vazgeçenlerin olduğunu görmek benim açımdan üzücü bir durum. Herkes katılımcı sayısını 1 arttırmak için çabalarken ''filanca sebepten dolayı katılmaktan vazgeçtim'' tarzı iletiler olmamalı. Takip ettiğim kadarıyla 2 ana konu üzerinde fikir ayrılıkları mevcut.

1-) Kask: İsteriz ki herkes kask taksın. Ama kaskı olmayanları, olup ta takmak istemeyenleri dışlamak ne kadar doğru? Biz orada kalabalık olsun istiyoruz. Bu sebepten dolayı bisikleti olmayanları da bize destek vermeleri için çağırdık.

Bize destek vermek için illa bisiklet sahibi olmak gerekmediği gibi kask olmazsa olmaz dememek lazım.

2-) Yolu kapatmak; Son 2 aydır BYSÇ'nin etkinliklerine katılıyorum. Hiçbirinde de trafik tamamiyle kapatılmadı. Emin olun ki bilinçsiz araç sahipleri, bilinçsiz halk yüzünden bizler bisiklet yollarını kullanmakta zorluk yaşıyoruz. Onlar bizim yollarımızı kapatarak bize ne kadar engel olduklarını, bizleri nasıl tehlikeye attıklarını görmüyorlar veya görmezden geliyorlar. Bizleri anlayabilmeleri için trafikteki araç akışını bir miktar engellemekten başka çare bırakmadılar bize.

İçeriği ne olursa olsun bir protestonun dikkat çekmesi için aykırı birşeyler yapmak gerekiyor. Kimi slogan atar, kimi döviz taşır, kimi yaya trafiğini engeller, kimi araç trafiğini engeller. Siz hiç gündelik hayattaki gibi davranarak birşeyleri protesto eden birini gördünüz mü hiç?

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
@F.Cetin

Şu koyulttuğum kısım yanlış anlaşılmaya çok müsait bir izahat olmuş. Bizim sloganımız sadece korna/zil ve düdüklerimiz olur. Başka şeylerle karıştırılmasın. :)