BİSİKLETLİ ÖLÜMLERİ DURSUN! - 18 Ağustos Pazar - 16:00 - Caddebostan Beltur

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Engin Ertekin tarafından paylaşıldı.

 1. Engin Ertekin

  Engin Ertekin Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  279
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Bu konu, Kudret Kurtcebe'nin açmış olduğu https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=121261 linkindeki konunun devamı niteliğindedir. Amaç eylemin detaylarını daha iyi belirtebilmektir.


  BİSİKLETLİ ÖLÜMLERİ DURSUN!
  Etkinlik Sayfası :
  https://www.facebook.com/events/700281336652275/


  TÜM BİSİKLET SEVERLERE ve TÜM BİSİKLET GRUPLARINA - TAKIMLARINA - DERNEKLERİNE AÇIK DAVETTİR!

  (Bu eylemin organizatörü BYSÇ veya biz-siz-onlar değil, HEPİMİZİZ!)

  Eylem Tarihi : 18 Ağustos 2013 Pazar
  Buluşma Yeri : Caddebostan Beltur (Caddebostan Migros arkası)
  Buluşma Saati : 16:00


  Eyleme Avrupa yakasından katılacaklar için program :
  13:50 : Taksim Meydanında buluşma
  14:00 : Kabataş İskelesine doğru hareket (Gümüşsuyu üzerinden)
  14:30 : Kabataş'tan Kadıköy vapuruna biniş
  15:00 : Kadıköy'den Altıyol-Fenerbahçe Stadı-Sahil üzerinden Caddebostan'a sürüş
  Dragos'tan dönüşte de Bağdat Caddesi boyunca Kadıköy İskelesine sürüş, karşıya geçtikten sonra yine Taksim'e sürüş.


  EYLEMDE UYGULANACAK TASLAK PROGRAM :
  - 16:00'da Caddebostan Beltur önünde toplanacağız.

  - 16:15 gibi ana yola çıkıp "trafiği kapatmadan" sağ şerit üzerinden yavaş bir tempoda ve sürekli bisiklet zillerimizi çalarak Dragos'a doğru ilerleyeceğiz.

  - Dragos' vardığımızda bisiklet yoluna park etmiş araçları 155'i arayarak polise bildireceğiz, mangal yapanları da 153'ü arayarak İBB Beyazmasa'ya şikayet edeceğiz ve müdahale etmelerini isteyeceğiz.

  - POLİS GELENE KADAR ve PARK EDEN ARAÇLARA TEK TEK CEZA YAZDIRANA KADAR ARAÇLARIN BAŞINDA BEKLEYECEĞİZ.

  - Eğer ilk aramamız üzerinden 30 dk. sonra polis gelmez ise SADECE SOL ŞERİTTEN TRAFİK AKACAK ŞEKİLDE YOLU KAPATACAĞIZ VE BİSİKLET YOLUMUZU İŞGAL EDEREK HAYATIMIZI DOLAYLI YOLDAN TEHLİKEYE ATANLARI PROTESTO EDECEĞİZ.

  - Yolu kısmen trafiğe kapatarak polisin gelmesini sağlayacağız ve şikayetlerimizi dile getireceğiz. POLİSİN YAPTIĞI TÜM UYGULAMALARI KAMERAYLA KAYDA ALACAĞIZ.

  *** TÜM BUNLARI DA KİMSEYLE TARTIŞMADAN, KAVGA ETMEDEN, HİÇ BİR ARACA ZARAR VERMEDEN, BİSİKLETLİYE YAKIŞIR ŞEKİLDE MEDENİCE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.***
   
 2. #2
  Engin Ertekin

  Engin Ertekin Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  279
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  BİSİKLETLİ PROTESTO DUYURUSU ve EYLEMİN DETAYLARI :

  Daha Meril Çiğdem Durmuş'un acısı dinmeden çok kötü haberler arka arkaya geldi. Bayram turu için İznik'e giden 5 bisikletliden biri olan TOLGA BEYENİR, dönüş yolunda İnegöl-Ankara Karayolunda emniyet şeridi üzerinde ilerlerken maalesef bir trafik teröristinin kendisine arkasından çarpması sonucu hayatını kaybetti.

  Bu haberin şokunu atlatamadan İstanbul Maltepe Dragos sahilinde sağ şeritte bisikletiyle ilerleyen ZİHNİ ŞAHİN'e bir dolmuşun güpegündüz arkadan süratli bir şekilde çarptığı haberi geldi. Maalesef Zihni Şahin de hayatını kaybetti.

  Tolga Beyenir'e, Zihni Şahin'e ve bugüne kadar bisiklet kazaları sebebiyle vefat eden tüm dostlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve hepimize baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.

  Hem Anadolu hem de Avrupa yakası sahilindeki bisiklet yolları üzerinde özellikle yaz aylarında yaşanan araç ve mangal işgali sebebiyle "sözde bisiklet yolları" üzerinde doğru dürüst bisiklet süremediğimiz gibi üstüne bir de magandalarla tartışmak zorunda kalıyoruz. Saygıdeğer trafik polisimizin ve İBB Beyazmasa yetkililerinin şikayetlerimiz karşısındaki ilgisizliği ve vurdumduymazlığı da cabası...

  Tüm bu sorunlarla uğraşmak istemeyen biz bisikletliler de mecburen ana caddeden gitmek zorunda bırakılıyoruz ve hayatımızı da tehlikeye atmak zorunda kalıyoruz.

  BİSİKLETLİ DOSTLARIMIZIN VEFAT ETMELERİNİN SORUMLUSU SADECE ONLARA ÇARPAN TRAFİK TERÖRİSTLERİ DEĞİL, HER ÖNÜNE GELENE KOLAYCA SÜRÜCÜ EHLİYETİ VEREN, GEREKLİ DENETİMLERİ YAPMAYIP GEREKLİ CAYDIRICI CEZALARI KESMEYEN ve TÜM ŞİKAYETLERİMİZE RAĞMEN OLAN BİTENE SEYİRCİ KALAN İLGİLİ TÜM KURUM-KURULUŞ ve YETKİLİLERDİR.

  SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEYEN TÜM KURUM ve KURULUŞLARI ve YETKİLİLERİ LANETLİYORUZ!

  Eğer doğru dürüst yapılan bir seri sınav sonucu sürücü ehliyeti verilseydi ve çok sıkı trafik denetlemeleri uygulansaydı, bugün TOLGA BEYENİR ve ZİHNİ ŞAHİN ve bisiklet üzerinde hayatını kaybeden tüm dostlarımız aramızda olacaktı.

  Eğer trafik polisimiz bisiklet yolu üzerine park eden araçlara durmaksızın ceza yazsaydı, yasak olduğu halde bisiklet yolu üzerinde mangal yapanlara karşı İBB birimleri katı uygulamalarda bulunsaydı, bisiklet yolu işgalleri çok azalacaktı, bu sayede ZİHNİ ŞAHİN bisiklet yolundan güvenli ve rahat bir şekilde ilerleyebilecek ve ana yola çıkma ihtiyacını hissetmeyecekti.


  Motorize faşizmin her geçen gün arttığı ve motorlu ulaşım dışındaki tüm ulaşım araçlarının ve hatta yayaların neredeyse hiçe sayıldığı bu dönemde sesimizi daha fazla çıkartmamız gerektiğini düşünüyoruz.

  BU SEBEPLE 18 AĞUSTOS PAZAR GÜNÜ TÜM BİSİKLET SEVERLERİN ve BİSİKLET GRUPLARININ KATILIMI İLE "YOLLARDA TERÖR ESTİREN POTANSİYEL KATİLLERE, BİSİKLET YOLU ÜZERİNDE PARK EDENLERE-MANGAL YAPANLARA ve TÜM BUNLARA DOĞRU DÜRÜST YAPTIRIM UYGULAMAYAN TRAFİK POLİSLERİNE ve İBB YETKİLİLERİNE KARŞI" ORTAK ve BÜYÜK BİR "BİSİKLETLİ PROTESTO" EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.


  18 Ağustos 2013 Pazar günü Kadıköy Caddebostan sahilindeki Beltur Cafe'de (Caddebostan Migros'un arkası) saat 16:00'da buluşacağız ve trafiği kapatmadan ana yoldan ZİHNİ ŞAHİN'in vefat ettiği Dragos'a kadar yavaş tempoda ve sadece bisiklet zillerimizi çalarak ilerleyeceğiz.

  DRAGOS'A VARDIĞIMIZDA BİSİKLET YOLUNA PARK ETMİŞ ARAÇLARI POLİSE, MANGAL YAPANLARI İBB BEYAZMASA'YA ŞİKAYET EDİP POLİS GELENE KADAR ve PARK EDEN ARAÇLARA TEK TEK CEZA YAZDIRANA KADAR BU ARAÇLARIN BAŞINDA BEKLEYECEĞİZ. EĞER 30 Dk. İÇİNDE POLİS GELMEZ İSE veya ARAÇLARI ÇEKMEZ İSE SADECE SOL ŞERİTTEN TRAFİK AKACAK ŞEKİLDE YOLU KAPATACAĞIZ VE BİSİKLET YOLUMUZU İŞGAL EDEREK HAYATIMIZI DOLAYLI YOLDAN TEHLİKEYE ATANLARI PROTESTO EDECEĞİZ. POLİSİN YAPTIĞI TÜM UYGULAMALARI KAMERAYLA KAYDA ALACAĞIZ.

  *** TÜM BUNLARI DA KİMSEYLE TARTIŞMADAN, KAVGA ETMEDEN, HİÇ BİR ARACA ZARAR VERMEDEN, BİSİKLETLİYE YAKIŞIR ŞEKİLDE MEDENİCE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.***

  EYLEMDEN GÖRÜNTÜ ALMALARI İÇİN ÇEŞİTLİ HABER AJANSLARI ve HABER KANALLARI DAVET EDİLECEKTİR.

  18 Ağustos Pazar günü 16:00'da Caddebostan Beltur önünde buluşmak üzere...

  Lütfen bu etkinliği tüm dostlarınızla ve bildiğiniz tüm gruplarla paylaşınız.

  BİSİKLET ZİLLERİNİZİ ve DÜDÜKLERİNİZİ GETİRMEYİ UNUTMAYIN!
   
 3. #3
  Engin Ertekin

  Engin Ertekin Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  279
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  ÇOK ÖNEMLİ !

  Ne insanlarla kavga etmek-tartışmak, ne araçlara zarar vermek, ne de öfkemizi şuursuzca kusmak için toplanıyoruz. Bisikletliye yakışacak şekilde "medenice" protestomuzu gerçekleştirmek ve hakkımızı aramak için toplanıyoruz. Aksi halde bizlerin de o şikayetçi olduğumuz magandalardan hiç bir farkımız kalmaz.

  İçimizden tek bir kişinin yapacağı olumsuz bir hareket tüm bu anlamlı eylemin berbat olmasına yetecektir. Bu sebeple lütfen çok dikkatli ve sorumlu davranalım.

  Hiç bir şekilde siyasi söylemimiz veya herhangi bir sloganımız olmayacak. Tek sloganımız bisiklet zillerimiz ve düdüklerimiz olacak.

  *** Bütün öfkemizi "kontrollü bir şekilde" sadece ve sadece "yetkililere" yönelteceğiz. Genel düzeni sağlamakla, yani bisiklet yollarına park eden araçlara ceza kesmekle-kaldırmakla ve bisiklet yolları üzerinde mangal yapanları uyarmakla sorumlu-yetkili kişiler bizler değil, polis ve belediye birimleridir. Magandalarla biz değil, onlar muhatap olmak zorundadır. ***

  UNUTMAYIN, yaşadığımız sorunları "yetkililerin", yani trafik polisinin ve belediye birimlerinin çözmesi gerekmektedir, zira halkın yani bizlerin sorunlarını çözmek için maaş almaktadırlar. Biz de bu "yetkililerin" bu magandalarla muhatap olmasını sağlayacağız.
   
 4. CevdetBilge

  CevdetBilge Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  28 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  754
  Beğeniler:
  574
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Organizasyon için teşekkürler bu arada daha önce de söylenmişti biliyorum ama tekrar ifade etmek istedim muhakkak kasklarımızı takalım ,bizi izleyen desteklemeye çalışan insanlar ve en önemlisi çocuklar için bisikletin ve güvenliğin önemini göstermemiz gerekiyor.Aileler çocuklarına bisiklet alırken kask almayı masraf olarak görüyorlar etrafımızdakilere güvenliğin ne kadar önemli olduğunu da göstermiş oluruz katılacak dostlarımıza şimdiden canıgönülden teşekkürler
   
 5. Erdal Yılmaz

  Erdal Yılmaz Onursal Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  5 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  3.567
  Beğeniler:
  5.037
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Kısmetse orada olacağız, iki kişi geliyoruz. :)
   
  Çağlayan ve Engin Ertekin bunu beğendi.
 6. CenkJK

  CenkJK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Ocak 2006
  Mesajlar:
  239
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  Şişli
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  oh bea Allah razı olsun bende avrupa yakasından geçiş yapıcak birilerini arıyordum bu cok iyi oldu
   
  Çağlayan bunu beğendi.
 7. ali tekintüre

  ali tekintüre Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2010
  Mesajlar:
  331
  Beğeniler:
  104
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Yaşadığın yerin özelliklerine göre yaşamazsan başın belada demektir.Bu Ülkede bisiklet hiç bir zaman dikkate alınmayacak ve şikayet konusu olacak.Umarım başınız derde girmez ve istediğinizi alırsınız.
   
 8. Çetin ŞAHİNÖZ

  Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  5 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.250
  Beğeniler:
  1.169
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ali Bey;
  Siz sanırım bisiklet kullanıyorsunuz, yakınlarınızdan da kullanan var mı bilemiyorum.
  Ama merak ediyorum da acaba sizin gibi onlar da ses çıkarmadan sizin gibi usul usul bisiklet sürerken Allah korusun olumsuz bir olay yaşar ise,
  Onlara da yukarıdaki cümleyi mi söyleyeceksiniz

  Yani; sayın yakınım başına gelene üzüldüm ama " Yaşadığın yerin özelliklerine göre yaşamazsan başın belada demektir " mi diyeceksiniz...
   
  gürkan doğanay ve Çağlayan bunu beğendi.
 9. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.180
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Üyesi olduğum bisiklet takımı ile birlikte ara sıra katıldığım bisiklet grupları da protestoya katılacak. Bildiğim tanıdığım bisikletçilerin çoğunu bir arada göreceğim sanırım, tabii ben de orada olacağım. Önerim herkesin yanında düdük/zil/korna olmalı.
   
  Çağlayan bunu beğendi.
 10. Ahmet Ayaz

  Ahmet Ayaz Bisikletkolik

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.151
  Beğeniler:
  2.213
  Şehir:
  K.Çekmece İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Taksim'de toplanmak biraz sıkıntılı göründü bana, bildiğiniz üzre orada 10 kişi biraraya gelince göze batıyor bu aralar.
   
 11. CenkJK

  CenkJK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Ocak 2006
  Mesajlar:
  239
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  Şişli
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  bisikletliler toplandığı zaman bi problem yasanacağını sanmıyorum bizim orda eylem amaçlı olmadığımızı gördüklerinde sıkıntı olacağını düşünmüyorum
   
 12. Ahmet Ayaz

  Ahmet Ayaz Bisikletkolik

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.151
  Beğeniler:
  2.213
  Şehir:
  K.Çekmece İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Aslında kasklılara özellikle alerji duyuyorlar ama dediğiniz gibi bir eylem falan olmayacak, "doblaşmayın, yassah" derlerse aşağı doğru akar gideriz. Ben K.Çekmece tarafından geleceğim için sizlere Kadıköy rıhtımda katılırım tahminen.
   
 13. CenkJK

  CenkJK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Ocak 2006
  Mesajlar:
  239
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  Şişli
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  yani durmayız ama bizimle pek ilgileniceklerinii düşünmüyorum ki , geçen gittiğimde taksime bisikletle toplanabileceğimiz güzel acıklıklar olmus bu yayalastırma projesi dahilinde
   
 14. #14
  Engin Ertekin

  Engin Ertekin Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  279
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Taksim'de uzun süre beklenmeyeceği için bir problem olmayacaktır. Polis gelip sorarsa da neyin ne olduğu izah edilir ki ilgileneceklerini hiç sanmıyorum.

  Bu arada Taksim'e uzak olanlar için alternatif buluşma noktası Sirkeci Garı olacak. Dolayısıyla iki farklı yerde toplanma imkanı mevcut. Tekrar detayları vermek gerekirse :

  Taksim Grubu için program:
  13:50 : Taksim Meydanında buluşma (Metro çıkışının hemen arkasındaki boş alan (The Marmara Otelin karşısı))
  14:00 : Kabataş İskelesine doğru hareket (Gümüşsuyu üzerinden)
  14:30 : Kabataş'tan Kadıköy vapuruna biniş

  Sirkeci-Eminönü Grubu için program:
  13:30'dan itibaren Sirkeci Garı önünde buluşma
  14:00 : Eminönü'nden Kadıköy vapuruna biniş
  14:20 : Eminönü'nden Kadıköy vapuruna biniş
  (Çok kalabalık olma ve vapura sığmama ihtimaline karşılık iki ayrı seferle karşıya geçilecek)

  Avrupa yakasından gelen her iki grup da Kadıköy'deki Atatürk heykelinin bulunduğu meydanda toplanacak ve 15:00 itibariyle toplu şekilde Caddebostan Beltur'a doğru hareket edilecek.

  Esas turun bitiminde, yani Dragos'tan dönüşte de tüm Bağdat Caddesi boyunca Kadıköy'deki iskeleye kadar sürülecek.

  NOT: Vapurlarda bisiklet için ücret alınmamaktadır.
   
 15. Ahmet Ayaz

  Ahmet Ayaz Bisikletkolik

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.151
  Beğeniler:
  2.213
  Şehir:
  K.Çekmece İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Eminönü'de çok kalabalık olursa bir kısmımız Karaköy'e de geçebilir.
   
  Çağlayan ve Engin Ertekin bunu beğendi.
 16. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.062
  Beğeniler:
  43.515
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  engin dostum,
  teşekkürler topik için ,saat 16.00 da toplanma yerinde olacağım..

  [​IMG]
   
  Çağlayan, Engin Ertekin ve CenkJK bunu beğendi.
 17. Abdullah Cimis

  Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Haziran 2013
  Mesajlar:
  503
  Beğeniler:
  220
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Şehirlerarası asfalt bisiklet yolu istiyoruz!
   
  Çağlayan, Cem Özenen ve KaanG bunu beğendi.
 18. Ahmet Ayaz

  Ahmet Ayaz Bisikletkolik

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.151
  Beğeniler:
  2.213
  Şehir:
  K.Çekmece İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  hiç adetim değildir ama konunun önemine binaen üstte kalsın diye yazıyorum.
   
  Çağlayan bunu beğendi.
 19. engin güner

  engin güner Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  584
  Beğeniler:
  637
  Şehir:
  kartal
  Seviye:
  Yolu kısmen trafiğe kapatarak polisin gelmesini sağlayacağız ve şikayetlerimizi dile getireceğiz. POLİSİN YAPTIĞI TÜM UYGULAMALARI KAMERAYLA KAYDA ALACAĞIZ
  bu resmen saçmalık haklı iken haksız olacağız toplumun hassasiyetini isterken hem de
  Birde bir sorum olacak bu kelaynak kuşu tipi adaletimizden izin alınacak mı
  işin içinde çivisi çıkmış taksimde var bravo
   
 20. Soner sevinç

  Soner sevinç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2013
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  İstanbul-kartal-atalar
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  bence organizasyon güzel.inşallah ses getirir ve amacına ulaşır.bizde geliyoruz.( 2 kişi garanti gerisi duruma bağlı)
   
  Çağlayan bunu beğendi.