Bisiklet üstünde bir ölüm daha!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Türkiye yollarında bisiklet sürmek, hele şehirler arası yollarda uzun tur yapmak çok tehlikeli iş.
"Bisikletle kırk ülke dolaştı, Türkiye'de emniyet şeridinde öldürüldü."

Scudo

SerdarK.

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

ahmetgunay

Üye
Tepki
40
İsim
Ahmet Günay
Bisiklet
Salcano
@OsmaniyeRehber geçmiş olsun. Adamlar gaz pedalına basarken nasıl kendilerinden geçiyorsa sağdanda solluyor soldanda. Neyse bu kazayıda üç beş gün konuşur unutur gideriz. Ta ki yine birilerinin canı yanana kadar.

Mr. BlacK

Aktif Üye
Tepki
56
Gerçekten de acı bir olay bir o kadar da düşündürücü, yani ülkemizde bazı konularda insanların bilgilendirmesi ve kuralların daha da caydırıcı olması lazım, artık insanların olacağı varmış ki olmuş tarzı laflarından bıktım

• Beğen
Tepkiler: Tolstoy

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@A.Sinan

Demek ki büyütülecek bir şey yok. Her zaman kaza olur ne var bunda (emniyet şeridinden bisikletliye çarpmak da kaza oluyor sanırım). Öyle bir anlatmışsınız ki bisiklet sürenin insanlık adına hiçbir değeri yok, zırhlı aracınla keskin viraja hızla girmeye hakkın var, seni bisikletli nasıl yavaşlatabilir, yavaş da gidemezsin değil mi, en iyisi ez geç.... Çelik zırhlı araçları tek güç gibi gören bir zihniyetin açıklamaları bunlar.

Ben size Amerika'da yaşayan bir bisikletlinin açıklamalarını yazayım da ne demek istediğim açık ve net olsun.

"türkiye'de bisiklete binmek cesaret işi olduğundan ne yazık ki fazla şaşırmadığım olaydır. tam arkadan, hem de yolun kenarından gitmekte olan bisikletliye çarpıp öldürmek kaza olarak sınıflandırılamaz. bu avrupalıların artık yürüyerek, ya da bisikletle filan türkiye'ye gelmeyi bırakmaları gerekiyor. fransa dediğin yer, batı avrupa'nın bir ucu. adam türkiye'ye kadar gelmiş, ama marmaris'ten öteye gidememiş. gerçi kadın olsa oraya kadar da gidemezdi.

daha bugün 35km bisiklete bindim. yaşadığım yer boston'un yarım saat kuzeyi. izlediğim yol, tek şerit gidiş, tek şerit geliş. kenarlarda emniyet şeridi filan da yok. arabalar için hız sınırı bölgeye göre 40km ile 55km arasında. öncelikle o yol boyunca hız sınırını ihlal eden tek araç göremezsiniz.

bu yol, ve daha pek çok yol boyunca "share the road" - "yolu paylaşın" - yazan, üzerinde bisiklet figürü olan levhalar görürsünüz. yol herkesindir, sadece arabaların değil. ama bu durum "ceza keserek" öğretilebilecek bir durum değil. belli bir kültürel olgunluğa erişebilmek gerekli.

bugün ben bisikletteyken arkamda bir kamyonet vardı. kocaman ford f150 tarzı bir şey. ben yokuş yukarı çıkıyorum. adam geçmedi beni. ne bir korna, ne bir şey. adam 10-15 saniye takip etti, ne zaman yokuşun tepesine geldik ve görüş mesafesi uzadı, adam ta en sağdan geçti beni. yanımdan filan değil, bayağı uzaktan. bunun sebebi egzoz gazını da üzerime doğrultmak istememesi. geçerken de son derece yavaş geçip sonradan normal hızına çıktı.

bu arada, aynı yolda arabalar bile birbirlerini sollamıyor. geliş şeridi sadece bisikletçileri ya da koşucuları rahatsız etmeden, yavaş yavaş geçmek için kullanılıyor. o yolda bir arabanın önünde başka araba olsa, geliş şeridini kullanıp mümkün değil sollama yapmaz. yapmıyor.

bu çok özel bir durum değil. seyahat etmiyorsam, ve başka işim yoksa her gün 20km ile 40km arası bisiklete biniyorum. her gün bu yolda ya da diğer benzer yollarda aynı şeyler başıma geliyor. ben arabadayken ben de aynı şekilde davranıyorum.

türkiye'de arabaya binen insan bir anda yolların sahibi kesiliyor. önüne çıkanın vay haline. hele bisikletli ya da yaya filan çıkarsa karşısına deymeyin keyfine. tacizinden sıkıştırmasına her şey bu hanzolarda. adam size çarpsa üzerine bir de özür dileyeceksiniz neredeyse. adam yolun sahibi. motorsuz aracın ne işi var orada, değil mi?

medeniyet arabaya binmekle olmuyor işte. insanın insana saygısının olmadığı yerde medeniyetten bahsedilemez. benim yukarıda anlattıklarım tamamen saygı ile alakalı.

otoyolda bisiklet kullanımı da yasal. mesela abd'nin interstate otoyol kurallarına göre, minimum hız gereksinimini yerine getiremeyen araçlar mecburen "shoulder" da denen emniyet şeridini kullanmak zorunda. dikkat ederseniz kural "bisikletçiler emniyet şeridini kullanmalıdır" ya da "bisikletçiler otoyol kullanamaz" diye yazılmamış. sadece "hız kuralını yerine getiremeyen araçlar, ana şeritlerden gidemez" denmiş. bunun yorumu da direk emniyet şeridi.

bu amca da büyük ihtimalle medeni şekilde yorumladı durumu. ama arkasından (tam da viraj sonrası) hızla gelen bir arabanın emniyet şeridinde kendisini katledeceğini hesaplamadı. zaten türkiye'ye gelirken hesap makinalarını filan bırakın. yanınıza kutsal kitap filan alın. daha faydalı. bunlar kalın kalın olduğundan sırtınıza filan yerleştirirsiniz, darbe sırasında bir halta yararlar."

OguzGyan

Aktif Üye
Tepki
190
İsim
Oguzk
Bisiklet
b'Twin
Arkada romork var sapsari. Ustunde fosforlu yelek var. Gunduz vakti. Gormemek icin kör olmak lazim.
Resmen cinayet. Insallah omur boyu cikamaz hapisten bu cani

Exciting

Aktif Üye
Tepki
112
Bisiklet
Merida
@Murat Semiz

Türk Ceza Kanunu
MADDE 85. - (1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

8/8 kusurlu da çıksa, bu olayı "kasten öldürme" şeklinde sonuçlandırabilecek cesaret yoktur bizim hukukumuzda. Ya da hukukçularımızda...

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Çok kere sildim yazdım, yazdım sildim. Duygularımı ifade edecek birşey bulamadım. Çok ama çok üzüldüm, adamcağızın toprağı bol olsun. Katili de hakettiği cezayı alır diye umuyorum. Hepimizin de alabildiğine dikkatli olması lazım arkadaşlar, ciddi hayati risk alıyoruz bisiklet sürerken...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
  1. Ben Edinburgh da yaşıyordum turist olarak değil oranın vatandaşı gibi ve değişen pek birşey yok inanın orda da durumlar aynı. Çok motor nbisiklet kazası gördüm. Türkiye de istatistik yok. Acaba Londra da mı daha fazla, yoksa İstanbul da mı bisikletli ölümleri? Bence Londra da daha fazladır. Gelişmiş ülkelerede siz herşeyin güzel gittiğini hayatın toz pembe olduğunumu sanıyorsunuz? Örneğin köpekler benim işim olduğu için söyleyebilirim İngiltere de de köpekler eziyete uğruyorlar, barınaklara terk ediliyorlar hatta orada barınağa terk edilen köpeklerin büyük çoğunluğu uyutulur. Amerika da her yıl 1,5 milyon köpek uyutuluyor. Türkiye de bu kadar çok köpek öldürülmüyordur. Bizde de ormanlara atıyorlar o da başka bir rezillik tabi.

Oralarla bizim farkımız cezaların olması kanunların işlemesi kimse kolay kolay kanunlardan yırtamıyor adamın canına okuyorlar.

Türkiye de şöyle oluyor yok dışarda böyle oluyor demeniz için oralarda en az 10 - 15 yıl oraların vatandaşı gibi yaşamanız gerek ki oralarda neler oluyor buralarla karşılaştırabilin.
Cycling Accident Statistics in the UK

There are thousands of cycling accidents throughout the UK every single year, and sadly the annual statistics seem to show the incident numbers are increasing.
In 2013 the cyclist casualty statistics were shocking. In that year alone:
  • 109 people in total were killed while they were cycling – 6 of those killed were children.
  • 3,143 people were seriously injured when cycling – 276 of those seriously injured were children
  • 16,286 people in total sustained slight injuries from cycling – 1676 of those were children
These statistics mean that in total, nearly 20,000 people (19,438) were killed or injured whilst cycling during 2013.

What’s more concerning is the fact that these statistics only refer to those killed or injured in accidents that were reported to the police. There are thousands of incidents that are not reported to the police even if the incident involves a person needing to go to the hospital for treatment.

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
@Antecurs
olayı nereye çektiniz hemen. çarpan adamın ödemesi gereken tazminatı türkiye neden ödesin ki? bencede bu tür olaylarda caydırıcı cezalar olmalı. bizzat kendim yaşadım geçenlerde. şehirlerarası yolda emniyet şeridinin en sağındayım. yokuş çıkarken yanımdan silme geçti kamyonun biri. sola doğru bir hareketim olsa bu mesajı yazamıyo olabilirdim. siyasete çekmeye gerek yok konuyu

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
öğlen bu haberi okuyunca moralim çok bozuldu.

akşamüstü 50km'lik bi tura çıktım, aklımda sürekli bu haber vardı. tedirgin bir şekilde kenardan giderken, üzerinde 2 adet apaçinin olduğu bir motorsiklet dibimden sıfır geçti, bir de geçerken çığlık atıp korkuttular. sonra da kahkahalar atarak uzaklaştılar. normalde böyle şeylere tepki vermiyorum ama bugün ilk defa korktum ve arkalarından sadece baktım. sonra bir taksici, bir eli burnunda diğer eli direksiyonda üzerime sürdü, kavşaktaydık, bana yeşil yanıyordu. bir süre sonra da başka bir arabanın sağ tarafında oturan her kimse elindeki bira şişesi yere çarparak kırdı, uzaktan gördüm, buna da bakakaldım.

sanki modern bir dünyanın ortasında ilkçağı yaşıyoruz. hani avrupanın yamacında olmasak halimiz hindistandan hallice olacak demek ki. yani bir ülkede ekonomi, eğitim, sağlık, tarımın yanısıra kitap okuma alışkanlığı, bilime ve sanata bakış, yerli filmler, spor, insana saygı gibi bütün değerlerin hepsi nasıl yerlerde sürünür, biz bu kadar sığ ve basit bir toplum olmayı nasıl beceriyoruz anlamıyorum :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@türkay yılmaz

kanunlar çalışmıyor, cezalar yok ondan. Bizim insanımız Almanya ya gidiyor orada yaşamaya başlıyor Almanya da bırakın parkda, ormanda evinin balkonunda dahi mangal yapamazken buraya geldimi sahile inip mangalını yapıyor. Almanya da hız sınırını aşamazken burada allah ne verdiyse basıp gidiyor yollarda almancı kazalarını görüyoruz. Orda sokağa tüküremezken burda burnunu sümkürüyor.

Cezalar devamlı ve güçlü olduğu zaman etkilidir aksi halde caydırıcı özelliği kalmaz. Hayvan eğitiminde de fiziksel ceza kullanılmaz çünkü cezanın etkili olması için sürekli olması gerekir cezayı istenmeyen davranış yapıldığında bir kaç kez vermeyi bırakırsanız o davranış yapılmaya devam eder. Organizma bu şekilde çalışır. İnsan içinde ceza devamlı olmalıdırn yoksa etkisi olmaz. Oto yolda radarı kaldırın sürücüler radar olmadığını bilsin gene hız yapmaya devam ederler. Tabii bu arada cezanın etkili olması gerekir. Can yakan ceza etkilidir.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
keşke konu açabilsem ama buraya yazıyorum.

24 Mayıs Pazar günü 2 kişi bisikletlerimizle Bakırköy Veliefendi bisiklet yolundan yola çıktık. BİSİKLET YOLUNDAN karşıya geçerken kasksız motorlu bir herif, nereden çıktığını anlamadan karşımızda belirdi bizim açımızdan yapacak hiç bir şey yoktu ve kaçamadık. kız arkadaşım ile kasksız, BİSİKLET YOLUNUN DA ters yönünden hız ile ilerleyen herif KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI. neyse ki önemsiz yaralarla sıyrıldık. bisikletin lastiği yarıldı ve maşası kırıldı. bu şerefsiz adam ağzını bile açmadan, özür dilemeden kaçtı gitti. TABİİ Kİ POLİSİN YİNE YAPACAĞI BİR ŞEY YOK...

çok şey yazmak istiyorum ama yazdıkça hırslanıyorum.

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
Rusya'da uygulanan araç kamerası sistemi bizim ülkemizde de daha caydırıcı cezalar ile birlikte uygulanmalı.
İnsanlıkla olmuyorsa hayvan eğitimi gibi ceza ile yapılacak o zaman da kim yapacak işte bunları...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Reahax

Hayvan eğitiminde ceza uygulanmaz. pozitif pekiştirme ile yapılır hayvan eğitimi. Ceza insanlara iyi gelir. İnsanlar da hayvanlar gibi olsa dünya çok güzel bir yer olurdu.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
hırslandığım konu uğradığımız maddi hasar değil yanlış anlaşılmasın, başımıza bir felaketin durup dururken kendi bölgemizde bu kadar basit gelebiliyor ve karşı tarafa hiç bir şey olmayışı..

eminim bütün bisiklet kullananlar bisiklet kullanırken biraz daha özgür, bu dünyaya biraz daha bağlı hissediyordur. böyle kazalar aslında böyle olmadığını korkunç bir şekilde gösteriyor. kimse benim başıma gelmez ben dikkatliyim demesin.

tabii ki bisikletten kat'iyen vaz geçmesin ancak gerek çeşitli oluşumların altında grup olarak gerekse bir birey olarak her fırsatta varlığımızı çevremize kabul ettirmeli ve bisiklet üzerinde daha özgür hissetmeliyiz..

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
@H.Yldrm
Ne tazminatı? Ne çekmesi? Siz hangi mesajı okuyup hangi mesaja cevap yazdınız?

Mesajım alttadır.

"Haklısınız böyle insanlar her yerde vardır. Fark; bazı ülkelerde bu tür insanların yaptıkları fitil fitil burunlarından getirilirken, kuralların uygulanmadığı ve uyulmadığı, yasaların, anayasanın bizzat devleti yönetenler tarafından delindiği bizim gibi ülkelerde "Fıtrat" denilir geçilir."

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
Eğer kendi ekonomilerine bu kadar artı değer katmasak bu avrupa amerika taifesi bize otomobil bile SATMAZ.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@A.Sinan

ne yazık ki kamu dairelerinde çalışan insanlar da aynı yolun yolcusu olduğu için sistem işlemiyor, kanunlar uygulanmıyor, cezalar kesilmiyor. işini adam gibi yapanları tenzih ederim ama trafikte kurallara uymayan adamlar aslında kamu dairesinde memur, bankada güvenlik görevlisi veya bir okulda öğretmen. çöpünü sokağa atan adam trafikte polis, hastanede hemşire veya özel bir şirkette mühendis.

yani birilerinin bu kanunları uygulamasını beklemek fantaziden başka birşey değil.

• Beğen
Tepkiler: Alper Uğur