Bisiklet nedir biliyor musun?

Umut SÜRÜCÜ

Aktif Üye
Tepki
177
Bisiklet
Focus
Bisiklet neydi, bisiklet iyilikti, dostluktu… bisiklet emekti.

- Durursam bi daha kurtulamam.
+ Ziyanı yok tekerinin dönüşü yeter bize.
- Ayağım kaydıysa günah mı ?
+ Çamura saplansam yardıma gelir misin ?
- Elini tuttum sıcacıktı, yüreği elimdeymiş gibi…
+ Elinden tutuversem benimle gelir mi ?
- Seninim işte, alıp götürsene beni.
+ Elveda Asya, elveda selvi boylum, al yazmalım, elveda, bitmemiş türküm benim.

bisiklet neydi? bisiklet emekti, bisiklet dostça uzanan insan eliydi.

Benim adım İlyas. bisikletimin adı Aldırma Gönül. Senin adın ne al yazmalım ? (…) Bizimle konuşmuyor arkadaş. Peki niye konuşmuyor. Bizi adam yerine koymuyor mu diyorsun. Ziyanı yok gülüşü yeter bize.

- Yarın aynı yerde aynı saatte çamura saplansam yardıma gelir misin ?
+ Bilmem. Orası yol bi gören olur.
- Kalenin orda bekleyeceğim seni al yazmalım.

- Adını söylemezsen gitmem
+ Asya.

Alıntıdır. cengiz aytmatov'un öyküsünden türk sinema tarihinin bence en önemli en güzel filmidir. üzerine tanımam.
Selvi Boylum Al Yazmalım. 1977

saygılar.

Scudo

Umut SÜRÜCÜ

Aktif Üye
Tepki
177
Bisiklet
Focus
Asyam, Al yazmalım…

Sevgi neydi, sevgi iyilikti, dostluktu… Sevgi emekti.

- Durursam bi daha kurtulamam.
+ Ziyanı yok gülüşü yeter bize.
- Yüreğim kaydıysa günah mı ?
+ Çamura saplansam yardıma gelir misin ?
- Elini tuttum sıcacıktı, yüreği elimdeymiş gibi…
+ Elinden tutuversem benimle gelir mi ?
- Seninim işte, alıp götürsene beni.
+ Elveda Asya, elveda selvi boylum, al yazmalım, elveda, bitmemiş türküm benim.

Sevgi neydi? Sevgi emekti, sevgi dostça uzanan insan eliydi.

Benim adım İlyas. Kamyonumun adı Aldırma Gönül. Senin adın ne al yazmalım ? (…) Bizimle konuşmuyor arkadaş. Peki niye konuşmuyor. Bizi adam yerine koymuyor mu diyorsun. Ziyanı yok gülüşü yeter bize.

- Yarın aynı yerde aynı saatte çamura saplansam yardıma gelir misin ?
+ Bilmem. Orası yol bi gören olur.
- Kalenin orda bekleyeceğim seni al yazmalım.

- Adını söylemezsen gitmem
+ Asya.

Orjinalini vermesem olmazdı.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bu konuyu cok begendim, cok güzel olmus emeginize saglik. Yalniz bukadar bisiklet sever kisi olarak, birde kask taksaniz cok iyi olur bence.

karakartal

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Sedona
5 tl ye üretilen aksesuarların ve yedek parçaların 100-150 tl ye satılması olayı olmasa görüşlerinize tam olarak katılabilirdim.kendimi salak gibi hissediyorum çoğu zaman ama bisiklete binince unutuyorum herşeyi

Tepki
29
Bisiklet
Sedona
@volkan rözet

aynı şey benim başıma geldi siboptan patladığı için; adadaki evimde bırakmak zorunda kaldım 29" olduğundan buradaki bisikletçinin elinde yoktu ve bu haftaiçi getireceğini söyledi. Bisikletsizlik çok zormuş hakikaten özgürlüğüme ket vuruldu.
Lastikler siboptan patlamasın,
Özgürlüğümüz alınmasın arkadaşlar. :)

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Genç birinden bu lafları duymak etkileyici,dilerim sonsuza kadar böyle kalırsın ve hep bisikletin olur yanında.

• Beğen
Tepkiler: ÖmeR Frk S

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Bisiklet budur. :) Etkileyici bir metindi teşekkürler.

Tepki
1.371
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Bisiklet nedir?
Bisiklet;
Ellerinizi bırakıp, kollarınızı kanat gibi açıp, kartallar gibi süzüldüğünüzü düşünürken, gerçekten uçtuğunuzu sanmanızı sağlayan şeydir.

Arazide, bir tepe inişinde, taşlar arasında, toz toprak içinde atlaya zıplaya ilerlerken, 4x4 bir aracın içindeymiş gibi hissetmenizi sağlar.
Üzerindeyken bir yandan ağzınızla uçak sesi çıkararak çocuklaşır, bir jet idare ediyormuşçasına sağlı sollu virajlarda pikeler yapar ve efsanevi “Kızıl Baron’a” dönüşürsünüz.

Yokuşlarda, hele bir de bagajlarınız tıka basa dolu ise, kaplumbağa haline gelir can dostunuz bisiklet.
Molalarınızda bir küheylan gibi ihtiyaçlarını karşılarsınız onun. Yağ ister sizden su namına. Tımarlanmamış atlar gibi huysuzlaşır, silinmek ister. Tellerinin, jantlarının kontrolünü iyi yapmalısınız yoksa nalı kırık bir at gibi bırakıverir yol ortasında sizi.

Adını seslenip, ıslık çaldığınızda, bir at gibi gelemese de yanınıza, en sert abiler bile isim vermeden duramazlar bisikletlerine ve kimse deli sanmasın diye ıssız yollarda fısıldaşırlar gizli gizli. Genelde hep sizi taşısa da, bazen sizin onu taşıdığınız da olur.
Üzerine yerleştirdiğimiz mataralarla gerekirse deve kadar su taşıyabilir bisiklet.
Fren teliniz koptuğunda, bir filin yokuş aşağıya kontrolsüz şekilde koşması kadar tehlikelidir bisiklet. Yeni aldığınızda kuğu kadar zarif ve alımlı, ilk bindiğinizde lunaparktaki atlıkarınca kadar eğlendiricidir.

Yağmurlu bir günde araziden döndüğünüzde, çamurlar içinde yavru bir domuz kadar pis ve sevimli bir varlığa dönüşebilir bisiklet.
Bisiklet nedir?
“Hiçbir şey.”
Birkaç pedaldan sonra ise;
“Her şey”

Kaynak: (link)

Tepki
22
Bisiklet
Bianchi
@Adem Kaya

Ukalalık gibi olmasın ama benim yazım daha açık olmuş gibi..

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@ÖmeR Frk S

@ÖmeR Frk S

@ÖmeR Frk S
:D:D:D

@ÖmeR Frk S
kelimenin tam anlamıyla ukalalık olmuş. yukarıdaki yazıda açık olmayan ve anlaşılması güç bir yer yok.
önce bisikletle ilgili güzel bir yazı yazıp sonra da bir çuval inciri berbat etmişsin.
üniversitede (Türk Dili ve Edebiyatı) arkadaşlarım eleştirilerimi sözümü sakınmadan yaptığım için, şiir hikaye gibi yazılarını bana okuturlardı.
her iki metni de karşılaştırma yoluyla bir inceleyelim bakalım
öncelikle her iki metinde aynı konuyu işleyen lirik üslupla yazılmış coşkulu metinler.
1. metin (seninki) konuya bir soruyla başlayıp dikkat çekme yöntemiyle iyi bir giriş yapmış. ancak bunu devam ettiremeden hatalara takılıp yarışın ortasına bile varamayan kondisyonsuz bir sprinter gibi yığılıp kalmış. girişteki güzel cümleler yerini ''sen onu seversen o seni senden daha çok sever'' gibi cümlelere, coşkulu benzetmeler ise yerini ''gıkını çıkarmamak'' gibi hatalı kullanılan deyimlere bırakmış. yazın kısacık ama çıkarılması gereken bolca yer var. daha önce bir arkadaş çıkarma ve eklemeler yapman gerektiğini yazmış zaten. yazının bitişi ise ''bisikletini sev ve bin. o seni taşır'' gibi garip bir şekilde bitiyor.
2. metin de yine aynı yöntemle güzel bir giriş yapmış. devamında yaptığı benzetmelerle konuyu ince ince işleyip devam ettirerek teşbih sanatının harika örneklerini vermiş. belagat ve mübalağa sanatlarını aşırıya kaçma tuzağına düşmeden yoğurmuş. anlaşılır olmayan senin deyiminle 'açık' olmayan hiç bir yeri yok. yazının başındaki özen sürekli olarak devam etmekte. yapılan gönderme ve alıntı ise yerli yerinde. yazı adeta tecrübeli bir turcu gibi yola başlamış, bilgi ve birikimlerle devam ediyor. vurucu bir sonla da bitiyor.
o yazının sahibi Türkiye'de bisikleti bir adım ileriye götürmeye çalışan Soner Sarıhan.
Bisiklet nedir?
“Hiçbir şey.”
Birkaç pedaldan sonra ise;
“Her şey”
1. metin bir öğrencinin coşkulu bir şekilde başlayıp bitiremediği kompozisyona benziyor.
2. metin ise tecrübe ve sanatlarla yoğrulmuş, açık, anlaşılır edebi bir yazı.
*
eleştirilerimden ötürü bana darılma olur mu?

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Konuya pek bir güzel yaklaşmışsınız Mehmet Ali bey. Eğer muhatabı ben olsaydım sözlerinizin, zerre alınmaz aksine memnuniyet duyardım böylesi incelenmekten.

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan
Tepki
22
Bisiklet
Bianchi
Zevkler ve renkler tartışılmazmış. Belki de ben edebi eser sevmediğimden kendi yazımı daha açık görmüşümdür..

Darılma olmaz; üşenmeyip incelemişsiniz, karşılaştırmışsınız gerçekten teşekkürler..

• Beğen

suatgecer

Aktif Üye
Tepki
56
Bisiklet
Sedona
Bisiklet; gideceğin yere yaklaştıkça, yeni yerlere yeni yollara düşmenin çabasıdır :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Son model Mercedes sahibi adamın bile yandan geçerken baktırabilecek kadar güçlü bir olgudur bisiklet....