Bir bisiklet takımına nasıl katılırım?

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.529
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
  • Hahaha
Tepkiler: Recephan Yılmaz
Scudo

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@hamlet2006 bahsettiğiniz bilgeliği gösterebiliyor olsam, forum köşelerinde bisiklet makalesi yazmak yerine kitap yazar, tez yazar profesör olurdum :) Değilim malesef mükemmel biri, insanım ben, saçma sapan ihtiyaçlarım, zaaflarım ve eksiklerim var. Fakat bu eksikliklerim yüzünden foruma verdiğim emekleri hiçe sayan kişiler yüzünden bıraktım zaten forumu

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
bir ay boyunca sürekli araştırdım zaten sırf bunun için bisuderi bile aradım tavsiye edebilecekleri herhangi bir takım varmı diye . arkadaşlar abilerim ablalarım neden linç yediğimi bile anlamadım ben . sadece bisiklet sürmekten keyif alıyorum ve bunu hobi değil hem hobi hem spor olarak yapmak istiyorum ve bunun için izmirde yönlendirebileceğiniz takımları sordum (benim düzeyimde ) neden bu kadar kızdınız anlam veremedim açıkcası . mesajları ağzım açık okuyorum . hamlet bey size bi sitemim yok sadece içimden geleni yazdım dediklerimi anladığınız ve anlayışlı olduğunuz için teşekkür ederim .
Genç kardeşim neden linç yediğini söylüyeyim. Sen "Konuyu hortlatıyorum gençler" dersen, burada çocuk, genç, senin yaşında, abin, amcan, deden bile var o yüzden giriş ve üsluba dikkat etmek gerekir. Sonra hayıflanmaya gerek yok neden linç yiyorum diye.

Sana yardımcı olmak isterim. Bisan Bisiklet takımına başvur. Ayrıca Karşıyaka Belediyesi Bisiklet takımı var onlara görün. Carraro Bisiklet takımına başvur.

Şimdi benim düzeyim demişsin ya; senin düzeyin nedir kim biliyor? Ne yer ne içersin, nerede nasıl antrenman yaparsın, hedefin var mı yok m? Ben bilmiyorum antrenör bilmiyor butik takımlar bilmiyor kimse seni ne biliyor ne tanıyor. O yüzden ilk kendin başvuracak kendini tanıtacak yaptığın antrenmanları anlatacak yaşam tarzını isteğini gösterecek takımlar bulman gerek. Yukarıda yazdım bunlara başvur antrenmanlarına katıl seni zaten görürler merak etme.

Sormak istediğin soru olursa çekinmeden özelden sor. Gençlere yardım etmek isteriz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bir ay boyunca sürekli araştırdım zaten sırf bunun için bisuderi bile aradım tavsiye edebilecekleri herhangi bir takım varmı diye
Bisiklet dünyasının insanları iletişim kurabilecekleri birilerine, bir yerlere ihtiyaç duyuyorlar hep. Bu arkadaşımız da bisikletli ulaşım odaklı bir derneğe kadar gitmiş, iyi de yapmış, bisuder ile bağını sürdürmesini ve güçlendirmesini öneririm.

Orada kimse sana burada davrandıkları gibi davranmaz kardeşim. Neden mi? Çünkü onlar aktivist bir yapı. Amaçları daha fazla insanı bisikletle buluşturmak, bisikletin şehirlerde günlük hayatın doğal bir parçası olmasını sağlamak. Orada kimsenin derdi hangi kaskı giyeceğin, hangi giysiyi alacağın, hangi bisikletin kaliteli olduğu falan değil. Sorarsan anlatırlar elbette, ama kimse sana hele bir dur bakalım kaç fırın ekmek yedin de takım makım diye saçmalıyorsun demez. Oranın bir tüzüğü var, başkanını seçiyorlar, yöneticilerini seçiyorlar, genel kurul yapıyorlar, denetliyorlar, hesap soruyorlar. Böyle yapılanmış, böyle işleyen başka bisiklet aktivistleri, toplulukları da var. Onları da bulacaksın bir gün.

Ama bu forum böyle bir yer değil. Burada bir sponsor var mesela, parayı onun verdiği söyleniyor, ona kimse laf edemez deniyor. Sonra bu forumda moderatörler var ama onları kimse seçmiyor, seçimle gelmiyor, kimin tayin ettiğini bile çoğumuz bilmiyoruz, neye göre atanıyorlar, niye görevden ayrılıyorlar ya da alınıyorlar, hiçbirini bilmiyoruz. Burada bisikletin daha çok fiyatı konuşulur, yedek parçası giysisi aksesuarı konuşulur, şu kadar hız yaptım bu kadar tırmandım derler, bazen paristeki yarışı konuşurlar, son zamanlarda da biraz biraz ulaşım konuşmaya başladık ama öyle başlıklara pek katılım olmaz.

Bisuder'den abilerine ablalarına da seslenmiş olayım buradan: Bakın bu delikanlı size kadar gelmiş, siz de elinizden geleni yapmışsınızdır eminim, ama sonra buraya gelmiş ve burada bu muameleyle karşılaşmış. Şimdi benim sizden ricam, bu arkadaşımıza burada da destek verin, arka çıkın. Bu forum da bisikletli ulaşım aktivizminin bir alanı, zemini, mecrası. Buradan uzak durmanın buradaki sorunlara çözüm olmadığını bilelim. Üç sene kadar önce burada yaşadığımız bir ayrımcılık sorununu, bir kadın üyeye yapılan kötü muameleyi Twitter'da o zamanın ortamdaki aktivistleriyle paylaşmış, müdahale edelim demiştim, ama birbirimizle didişmeyelim, zaten orası kayıp halka diye karşılanmıştı. Ama sonra gördüm ki aktivistler her yerde birbiriyle didişir oldular, bölündüler ayrıştılar rekabet eder hâle geldiler. Sorunlar daha da büyüdü, haksızlıklar daha da büyüdü, kendini yalnız çaresiz şaşkın hisseden bisikletli insan sayısı daha da arttı, nereye gideceğini bilemeyenler çoğaldı, buralara gelip de ortamı görünce topuklarını vura vura uzaklaşan çok insan var. Bisuder de, başka bisiklet dernekleri de grupları da platformları da gelsinler burada bisikletlilerin dertlerini beklentilerini konuşsunlar.

Forumdan uzak duran bisikletli aktivistler bu tutumlarıyla çok yanlış yapıyorlar. Burayı küçümsemek, kendi hâline terk etmek stratejik olarak büyük bir hata. Aktivistler buradan uzak durduğu için burası adaletsiz yönetiliyor, kendilerine aktivist diliyle cevap verecek insanlar sayıca az olduğu için zorba moderatörler bu insanlara artniyetli, mızıkçı, anarşist, oyun bozucu falan muamelesi yapıyorlar, kendilerine dair her itirazı "fırsat kollamak" olarak görüyorlar. Tanıdık geliyor mu bu atmosfer? Evet, kendi içine kapalı, otoriter rejimlerle yönetilen ülkeler gibi, sesini çıkaranın kafasına sopa iniyor, sözünü söyleyene yafta üstüne yafta yapıştırılıyor. Aktivistler, bisikletin hayata sirayet etmesi mücadelesi veren yapılar ve kişiler, kadın bisikletliler, engelli bisikletliler, herkes, bu foruma dönmeli, gelmeli. Bu forumu yanlıştan döndürüp doğru yola sokmalı, olması gereken olmalı. Şirket parasıyla işletilip tayin edilmiş kişilerle yönetilen bir forum değil, bisikletin her yönüyle ve herkes tarafından ve herkesin fikrince konuşulup tartışıldığı, sorunların çözümü için ortak davranışlar ve eylemler geliştirildiği, bilmeyenin öğrendiği, bilenin anlattığı, yanlış bilenin eleştiridliği, doğru bilenin dinlendiği, birlikte öğrenip birlikte yapılan bir forum olmalı burası.

Gençlerin hata yapma hakkının yaşlılardan çok daha fazla olduğu, gençlerin yaşlılardan çok daha fazla hoşgörüyü hak ettiği bir dünya bisikletlilerin de ulaşımda çok daha fazla hoşgörüyü yaşadığı, ulaşım düzeninin onların muhtemel hatalarını telafi edecek şekilde yeniden yapılandırıldığı bir dünya olacaktır.

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@hamlet2006 bahsettiğiniz bilgeliği gösterebiliyor olsam, forum köşelerinde bisiklet makalesi yazmak yerine kitap yazar, tez yazar profesör olurdum :) Değilim malesef mükemmel biri, insanım ben, saçma sapan ihtiyaçlarım, zaaflarım ve eksiklerim var. Fakat bu eksikliklerim yüzünden foruma verdiğim emekleri hiçe sayan kişiler yüzünden bıraktım zaten forumu
Ben senin bilgilerinden çok faydalandım. Açık yüreklilikle söylerim, hah söyledim işte. Bunun için de kimse kusura bakmasın yani. Şurada 5 tane bisikleti bir araya getirerek alın borusu açıklığı, teker arası bilmemnesi, izdüşüm fiyat bilmem ne diyerek detayıyla inceleyen kaç kişi var ki, ?

• Beğen
Tepkiler: Adil ÜNALDI

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Yahu demokratik forum istiyoruz denmiş. O zaman olumsuz yorum yapana bunca yazı döşenmek nedir? @bisikletgundemi ne kadar da doluymuşsunuz yahu :)
O ana kadar hiçbir yorum yapılmamışken, Serkan cevap yazdıktan sonra, yine konuya katkıda bulunmaksızın ona ithamlarda bulunmak hiç yakışık almamış.
Serkan adına başlık açılmıştı diye hatırlıyorum. Bence tartışmaya o başlık altından devam edin, burayı biz gençlere ( :komik: ) bırakın ;)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O ana kadar hiçbir yorum yapılmamışken, Serkan cevap yazdıktan sonra, yine konuya katkıda bulunmaksızın ona ithamlarda bulunmak hiç yakışık almamış.
Serkan Bey, mesajını silince konunun insicamı bozuldu.Yorumlar muallakta kaldı.:hımm:

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Sadece olumlu yorumlarla gelişemeyiz ki. Nice olumsuz yorum yapanlar gördük, bırakınız olsunlar.
Olumsuz eleştiri/yorumlara bu kadar sert karşılıklar verilirse:

a- Tüm kullanıcılar etkilenebilir. Yorumum beğenilmezse bana da şiddetli tepkiler gösterilir, diyerek yorum yapmaktan kaçınabilir.
b- Bu örnekteki kullanıcı etkilenir. Artık mesaj yazmaktan kaçınabilir, faydalı/faydasız içerik üretmekten vazgeçebilir.
c- Pire için yorgan yakmaya meraklı, forumu sanal alemde gömmek için uğraşan kişilere bir koz daha verilmiş olunur. Antidemokratik bir ortam, karşıt görüşler tartışamıyor bile diye borazanla gezerler.
d- Hepsi
e- Hiçbiri

Tepki
53
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sadece olumlu yorumlarla gelişemeyiz ki. Nice olumsuz yorum yapanlar gördük, bırakınız olsunlar.
Olumsuz eleştiri/yorumlara bu kadar sert karşılıklar verilirse:

a- Tüm kullanıcılar etkilenebilir. Yorumum beğenilmezse bana da şiddetli tepkiler gösterilir, diyerek yorum yapmaktan kaçınabilir.
b- Bu örnekteki kullanıcı etkilenir. Artık mesaj yazmaktan kaçınabilir, faydalı/faydasız içerik üretmekten vazgeçebilir.
c- Pire için yorgan yakmaya meraklı, forumu sanal alemde gömmek için uğraşan kişilere bir koz daha verilmiş olunur. Antidemokratik bir ortam, karşıt görüşler tartışamıyor bile diye borazanla gezerler.
d- Hepsi
e- Hiçbiri
tabiki haklısın abi . olumsuz yorumlarda olucak ben mesajı görmeden silmiş olduğu için anca diğer yorumlara göre düşünüp bu abinin yaptığı yorumun gereksiz sitem olduğu kanısına vardım yani yukarıdaki kişininde dediği gibi sırf gençler arasında popüler diye konuyu hortlatıyorum gibi bi yorum yaptığım için yediğim bu linç beni hem şaşırttı hemde üzdü . ilginiz için teşekkür ederim

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Recephan Yılmaz

Bir kış boyu kayseri bisiklet takımının resmi sporcusu olarak her gün antrenmanlara gittim yoruldum ter döktüm günü geldi eve aç gittim üstüne üstlük hocalardan azar işittim (durduk yere) kulüp sporcusu olmak bana göre değilmiş anladım nedenmi

1.her gün antrenmanmı olur ? hadi olurda birkaç gün gelmedik diye neden kızıyorsunuz benim evim kulübe 15 km uzaklıktaydı ve yolu yaz kış bisikletle gidiyordum hocam bunu biliyordu benimle beraber aynı zamanda kulübe giren arkadaşımın evi yakındı ve her gün aralıksız kulübe gittiği için hoca onun üzerinde daha çok yoğunlaştı ve o şuan baya gelişti yarışlara gidiyor altında karbon assos 10 la :(

2.içerideki ortam çok farklı beraber dışarda antrenman yapıyoruz yolda gördükleri herhangi bir bisikletçiye yarışçı olmadığı için turcu diyorlar ve güya onlara göre turcular bisikletten anlamaz bisiklet sürmeyi bilmeyen insanlar yani oldukça egoistler kendilerinden başkalarını görmüyorlar.

3.peloton içerisindeki saygısızlıklar az ön çekdim diye dolu küfür yedim bir şey diyemedim bağırış çağırış vs. vs. bana ön çekmemi söylediler uzun bir yokuştu yokuşun sonuna kadar hadi gücün bumu gibi şeyler söyleyerek beni yordular yavaşlamaya başladığım anda sprinte kalkarak beni pelotondan koparttılar benim gerimde bizim kulüpten bir kişi daha vardı yarışı onunla beraber bitirdik ve 5. oldum (bu arada herkeste üst seviye kulübün bisikletleri vardı ben ise kendi tourneyli bisikletimle katılmıştım)

4.her gün antrenmana gitmek oldukça zor ailenle çok az zaman geçiriyorsun okula zaman ayıramıyorsun vs. vs.

bizim buralarda durum bu oraları bilmem daha anlatılacak çok şey var ama benim tavsiyem seninde klübe katılmaman yönünde kendi çevreni kur ve onlarla antrenman yap daha eğlenceli olacağından emin ol

• Beğen
Tepkiler: Recephan Yılmaz

İsmetCanpolat

Aktif Üye
Tepki
169
İsim
İsmetCanpolat
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hortlatıyorum ama şans eseri bu konuyu gördüm ve merak ettim konuyu ilk açan arkadaş hala aktifse merak ediyorum.Takıma katıldı mı katıldıysa ne yaptı başından neler geçti?

• Beğen
Tepkiler: Nis
Tepki
53
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hortlatıyorum ama şans eseri bu konuyu gördüm ve merak ettim konuyu ilk açan arkadaş hala aktifse merak ediyorum.Takıma katıldı mı katıldıysa ne yaptı başından neler geçti?
aman abi hortlatma . sakın bak ben yaptım başıma neler geldi .

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.414
İsim
selim
Artık quickstep de sprinter 😁 abi bence counter strike oynuyordur

• Hahaha
Tepkiler: Road_Runner

İsmetCanpolat

Aktif Üye
Tepki
169
İsim
İsmetCanpolat
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Artık quickstep de sprinter 😁 abi bence counter strike oynuyordur
Ahahah.O yaşta iyi yerlere gelebilirdi ama malesef ülkemizin sosyo-ekonomik durumunun bir kişinin daha geleceğini yok ettiğini görmek üzüyor.😭

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.414
İsim
selim
Ahahah.O yaşta iyi yerlere gelebilirdi ama malesef ülkemizin sosyo-ekonomik durumunun bir kişinin daha geleceğini yok ettiğini görmek üzüyor.😭
Bisiklet türkiyede spor olarak görülmüyor. Kimsede haz etmez. Bursa da bir yarış oluyor sitelerde küfürler havada uçuşuyor. Yok kaldırımda gezin vs. Bizim çapımız uygun değil bu spor için. Empati ve anlayıştan yoksunuz. Bursa da ikamet ediyorum burada ne yetenekler var ama talep yok. Ama counter strike da iyi para var eğer iyi bir klanla yarışlara katılırsa😂

• Beğen
Tepkiler: Tutmosis89

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Bu konuya daha önce cevap yazdım mı bilyorum ama cevap aslında basit: İsteyerek ve çok çalışarak

Forum köşelerinde soru sorarsalar alacakları aşağılayıcı ve soğutucu cevaplar zaten yukarıda sıralanmış. Kişi küçük yaşta bu spora gönül vermişse, antrenmanlarını hevesle yapıyorsa bir sonraki zor antrenmanı iple çekiyorsa, kendini sürekli geliştiriyor, okuyor izliyor öğreniyorsa, kendinden iyi arkadaşlarıyla sürerek bir gün onları geçmeyi hedefliyorsa, biraz da anatomik olarak vücudu bu spora yatkınsa yani doğuştan yetenekliyse, bu durumda zaten forum köşelerinde bu hevesinin yerle bir edilmesine izin vermez. Gerçekten isteyen kişi “nasıl” sorusunu sorup balığı önüne istemektense gider kendine bir bisiklet alır ve her gün daha da güçlenir. Hele ki bu forumda böyle bir soru sormak kendi kafasına sıkmasından farksız :D Ne heves kalır ne ümit. Başkalarına kulak asmayıp tek bir hayali olan ve o hayale ulaşmak için yeni güne uyanan birinin karşısında hiçbir şey duramaz. Ahmet örkene çok iyi bir kulupten teklif gelmiş, fakat mahalle baskısı sebebiyle o takımda tutunamamıştı. Ahmet bu ülkenin çocuğu ve o çapta bir takımdan teklif alması, kısa süre de olsa o takımın bir parçası olması bile bence muazzam bir olay Ve harika bir örnek! Her şey mümkündür yeter ki isteyin

Son düzenleme:

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@Serkan Mıstınoğlu canın sıkkın, dolusun ve etrafta olan bitenlerin farkındasın . Yaşı 30 'ün üzerinde olan çoğu kişi böyle sanırım. 😧😧😧

• Beğen
Tepkiler: Samet M.