Bike fit yaptırmak

Tepki
48
İsim
Barış OKUDUCU
Bisiklet
Specialized
Herkese tekrardan selamlar arkadaşlar ara ara girip bu başlıkta kendimi güncel tutmaya çalışıyorum. Aktif Pedal'daki çalışma sürem 4 yılı geçti ve 1200 kişiyi aşkın kişiye İstanbul içinde ve dışında hatta Kıbrıs'ta yardımcı olmaya ve hizmet vermeye çalıştım. Buradan da aklınıza takılan güncel soruları yanıtlayabilirim. İşimi severek yapmakla beraber , gelişimlerine yardımcı olabildiğim bisikletçileri gördüğüm zaman ekstra mutlu oluyorum.
Bisiklet kültürünü ve bu sporu yaymak için bisiklet üzerinde sorunsuz olabilmek bence başlangıç noktamız olmalı.
Bu arada önümüzdeki günlerde Aktif Pedal mağazasında sınırlı kontenjanlı ve bedava olacak bir Workshop düzenleyeceğim. Birçoğunuz ile de yüz yüze görüşme fırsatı yakalamak beni heyecanlandırmakta.
Bu Workshop için Aktif Pedal mağazası ve benim özel Instagram hesabımı takipte kalabilirsiniz.
Ufak tefek soru ve görüşleriniz varsa bu postun altında yanıtlamaya çalışabilirim.
Herkese mutlu sürüşler dillerim.

Scudo

caglara.

Aktif Üye
Tepki
677
İsim
Çağlar A.
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eylül ayında bikefit için kapınızı çalacağım. (Daha öncesi maddi nedenlerden ötürü imkansız :) Önden 3-5 sorum var.

1) Hafta içi 6'dan sonra çalışıyor musunuz? Randevu almak gerekiyor biliyorum. Ama saatlerinizi bilmiyorum. Hafta sonu çalışıyorsanız sorun yok tabii...

2) 1'den fazla bisiklet için bikefit yaptırmak istiyorsak (1i yol 1i gravel. Yolu daha bir antreman amaçlı kullanıyorum. Gravel uzun mesafe) indirim yapar mısınız :D

3) Bisikletimdeki (özellikle gravel) bazı parçaların son derece sorunlu olduğuna eminim. Mosso bir gidon koymuş gvlye... AMAN ALLAHIM... Hood ile gidonun başladığı yer arası 24 santim falan. Bu gidonun kesinlikle değişmesi gerek. (bikefite gitmeme gerek kalmadan değişmesi gerektiğine eminim. O derece. Tasarlayan adam kör falandı herhal)
Şimdi gidon değişimi yaparken tamamen farazi söylüyorum ''Dükkandaki şu gidonu almanız gerekli'' mi diyorsunuz yoksa ''Şu reache sahip, droplarındaki açı şu dereceyi geçmeyecek bir gidon almanız lazım'' mı diyorsunuz. Şundan söylüyorum. Specialized'ın gidonlarına 5-6 bin verecek kadar zengin değilim. Daha uygun alternatiflere yönelmek zorundayım.
Benzer durum (eğer ihtiyaç varsa) ayakkabı, stem vs. için de geçerli... Elbette uygun fiyatlı bir ürün bulursam onunla değiştiririm ama dediğim gibi gidona 5 bin verecek durumum yok... Ya da ne bileyim. Sele lazımsa ''Elimizde 'kelepir' pro stealth var. Al geç'' demek var, ''pelvis ölçünüz şu, almanız gereken selenin genişliği şu, aradaki boşluk da sallıyorum 2 mm olacak'' demek var.

4) Ben bundan sonra ''önce fit, sonra satın al'' şeklinde ilerlemek istiyorum. Hali hazırda kullandığım yol bisikletini elden çıkardıktan sonra, yeni bisiklet almadan önce size danışma şansım var mıdır? Bir de hali hazırda elinizde benim ölçülerim olacağı için bir indirim yapıyor musunuz?

Son düzenleme:

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
967
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese tekrardan selamlar arkadaşlar ara ara girip bu başlıkta kendimi güncel tutmaya çalışıyorum. Aktif Pedal'daki çalışma sürem 4 yılı geçti ve 1200 kişiyi aşkın kişiye İstanbul içinde ve dışında hatta Kıbrıs'ta yardımcı olmaya ve hizmet vermeye çalıştım. Buradan da aklınıza takılan güncel soruları yanıtlayabilirim. İşimi severek yapmakla beraber , gelişimlerine yardımcı olabildiğim bisikletçileri gördüğüm zaman ekstra mutlu oluyorum.
Bisiklet kültürünü ve bu sporu yaymak için bisiklet üzerinde sorunsuz olabilmek bence başlangıç noktamız olmalı.
Bu arada önümüzdeki günlerde Aktif Pedal mağazasında sınırlı kontenjanlı ve bedava olacak bir Workshop düzenleyeceğim. Birçoğunuz ile de yüz yüze görüşme fırsatı yakalamak beni heyecanlandırmakta.
Bu Workshop için Aktif Pedal mağazası ve benim özel Instagram hesabımı takipte kalabilirsiniz.
Ufak tefek soru ve görüşleriniz varsa bu postun altında yanıtlamaya çalışabilirim.
Ankara planınız var mı?

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.089
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
teşekkürler

Tepki
16
İsim
Özcan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İzmir de yaşıyorum. 2.el canyon endurance yol bisikleti aldım. ayakkabı pedal da aldım internetten. Bike fit için adk bike güzelbahçeyi aradım. 800 tl fiyat verdiler. Daha önce orada bike fit yaptıran oldu mu ? Tavsiye eder misiniz? Bir de ksk da aktif pedal var. İnterette 1000 tl yazıyor. Adk bike aynı zamanda shimano yetkili servisi gitmişken bakım da yaptırayım dedim. Malum fiyatlar bugün ucuz yarın pahalı olacak.

Tepki
15
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
İzmir de yaşıyorum. 2.el canyon endurance yol bisikleti aldım. ayakkabı pedal da aldım internetten. Bike fit için adk bike güzelbahçeyi aradım. 800 tl fiyat verdiler. Daha önce orada bike fit yaptıran oldu mu ? Tavsiye eder misiniz? Bir de ksk da aktif pedal var. İnterette 1000 tl yazıyor. Adk bike aynı zamanda shimano yetkili servisi gitmişken bakım da yaptırayım dedim. Malum fiyatlar bugün ucuz yarın pahalı olacak.
Üç hafta önce İzmir'e tatile gelmeyi fırsat bilerek kilitli pedal/ayakkabı aldığımdan beri diz ağrısı yaşadığım için bike fit yaptırmak üzere ADK bisiklete gittim. Hiç bu kadar memnun kalacağımı tahmin etmemiştim. Bike fitle Recep Bey ilgileniyor. Kendisi tam bir bisiklet sevdalısı. Bisikletim carraro Sportive 220. Bisikletimi görünce şikayetimi ve neden fit yaptırmak istediğimi sordu. Durumu anlatınca nazikçe tam teşekküllü fit yapılmasının bu bisiklet özelinde büyük bir katma değer getirmeyeceğini söyleyerek tam kal ayarı ve bilgisayarsız diğer ayarların yapılmasını önerdi. Boşuna tam fit parası ödemeyin dedi. Hoş sohbet eşliğinde bir saate yakın ayar yapıldı. Meğer ayarlarım çok bozukmuş. Recep tek tek yaşadığım sorunların temellerini açıkladı. Bisikletimin genel bi kontrolünü de yaptırdım. Yüksek bir meblağı gözden çıkarmışken ve bike fit zamanlarını rezerve etmişken utana sıkıla çok cüzi bir miktar ödeyerek ayrılmış oldum. O günden beri hiç diz ağrısı yaşamadım ve sürüş konforum arttı. Yol bisikletine geçiş yapınca bike fit yaptırmak üzere tekrar ziyaret edeceğim.

Kısacası öneririm, gidin bir çaylarını için. Zaten ortamı görünce içinize sinecektir.

egesenkaya

Aktif Üye
Tepki
187
İsim
Ege
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
malesef ülkede bisiklet sporu sadece istanbul ankara ve izmir gibi yerlerde gelişmiş olduğu için bulunduğum yerlerde bu işle ilgilenen kimsecikler yok. Kendi halimde bike fit yapmaya çabalıyorum :D Kendimi bisiklet sporunda çok geliştirdim fakat ne bir kulüp ne bir antrenörüm olduğu için bisiklet sporu benim için sadece hobiden ibaret kaldı.

• Beğen
Tepkiler: yusufgs36
Tepki
16
İsim
Özcan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Üç hafta önce İzmir'e tatile gelmeyi fırsat bilerek kilitli pedal/ayakkabı aldığımdan beri diz ağrısı yaşadığım için bike fit yaptırmak üzere ADK bisiklete gittim. Hiç bu kadar memnun kalacağımı tahmin etmemiştim. Bike fitle Recep Bey ilgileniyor. Kendisi tam bir bisiklet sevdalısı. Bisikletim carraro Sportive 220. Bisikletimi görünce şikayetimi ve neden fit yaptırmak istediğimi sordu. Durumu anlatınca nazikçe tam teşekküllü fit yapılmasının bu bisiklet özelinde büyük bir katma değer getirmeyeceğini söyleyerek tam kal ayarı ve bilgisayarsız diğer ayarların yapılmasını önerdi. Boşuna tam fit parası ödemeyin dedi. Hoş sohbet eşliğinde bir saate yakın ayar yapıldı. Meğer ayarlarım çok bozukmuş. Recep tek tek yaşadığım sorunların temellerini açıkladı. Bisikletimin genel bi kontrolünü de yaptırdım. Yüksek bir meblağı gözden çıkarmışken ve bike fit zamanlarını rezerve etmişken utana sıkıla çok cüzi bir miktar ödeyerek ayrılmış oldum. O günden beri hiç diz ağrısı yaşamadım ve sürüş konforum arttı. Yol bisikletine geçiş yapınca bike fit yaptırmak üzere tekrar ziyaret edeceğim.

Kısacası öneririm, gidin bir çaylarını için. Zaten ortamı görünce içinize sinecektir.
Bugün ben de adk bisiklete gittim. Recep beyle tanıştım. Dediğiniz gibi çok içten, işini bilen hoş sohbet biri. Ayaküstü yarım saatten fazla konuştuk. Ben de randevumu aldım.Önce genel bir bakım yaptırıyorum. Salı gününe bike fit randevusu aldım. Deneyimlerimi paylaşıyor olurum. Herkese keyifli sürüşler

• Beğen
Tepkiler: Mete Can Karahasan
Tepki
15
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
malesef ülkede bisiklet sporu sadece istanbul ankara ve izmir gibi yerlerde gelişmiş olduğu için bulunduğum yerlerde bu işle ilgilenen kimsecikler yok. Kendi halimde bike fit yapmaya çabalıyorum :D Kendimi bisiklet sporunda çok geliştirdim fakat ne bir kulüp ne bir antrenörüm olduğu için bisiklet sporu benim için sadece hobiden ibaret kaldı.
Hiç Ankara demeyin ben Ankara'da bike fitçi bulamadığım için bisikleti İzmir'e götürdüm.

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün itibariyle vücudumun, özellikle de dizlerimin "bike fit yaptır, bike fit yaptır" nidalarına kayıtsız kalmayarak, Cumartesi günü için Trek Caddebostan'dan bike fit randevusu almış bulunmaktayım 😃

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün bike fiti yaptırdım.. Sıfır masraf ile çıktım 😃 Sadece sele öne geldi, boru yükseldi ve kaller ayarlandı. Gidon, gidon boğazı bana tam olarak uygunmuş ve STİ kollara kadar hepsini çok iyi ayarlamışım 😎 Emre ile konuşurken monokok karbon gidon istediğimi söyledim, o da eğer kilo vermeye devam edip 6-7 kilo daha verirsem, daha agresif pozisyonda sürebileceğimi, onun için de 1 cm daha uzun gidon boğazlı gidon almamı söyledi. Gayet ilgiliydi, 2-3 gün ağrı olabilir, devam ederse gel bakalım abi dedi.
IMG_20220910_110412.jpgIMG_20220910_113712.jpg

by0ne

İnsan inandıklarıdır. .
Tepki
1.053
İsim
Serdar
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün bike fiti yaptırdım.. Sıfır masraf ile çıktım 😃 Sadece sele öne geldi, boru yükseldi ve kaller ayarlandı. Gidon, gidon boğazı bana tam olarak uygunmuş ve STİ kollara kadar hepsini çok iyi ayarlamışım 😎 Emre ile konuşurken monokok karbon gidon istediğimi söyledim, o da eğer kilo vermeye devam edip 6-7 kilo daha verirsem, daha agresif pozisyonda sürebileceğimi, onun için de 1 cm daha uzun gidon boğazlı gidon almamı söyledi. Gayet ilgiliydi, 2-3 gün ağrı olabilir, devam ederse gel bakalım abi dedi.
294216 dosyayı görüntüle294217 dosyayı görüntüle
Ne kadara yaptılar Burak bey

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
967
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
294216 dosyayı görüntüle294217 dosyayı görüntüle
Merak ettim selede basınç temas ölçümü yapıyorlar mı?

egesenkaya

Aktif Üye
Tepki
187
İsim
Ege
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerde oturmuyorsanız Bike Fit yaptıramazsınız. İnternetten araştırdığınız kadarıyla kendiniz yapabilirsiniz ancak

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
1.000 liraya yapıyorlar.
Ben de geçen yaz 50₺ ye aynı yerde kal ayarı yaptırmıştım. O zaman bike fit 750₺ ye yapıyorlardı.

Sizin iyi ayarlar yapmanız sayesinde ortalama 60-70₺ lik kaş ayarı + seleyi öne alma ve boruyu yükseltme için 1.000₺ vermişsiniz.

Empati yapıyorum sadece yanlış anlamasın kimse, ben de gitsem ve herşey doğru seleyi yukarı almaya 1.000₺ versem sevinir miyim üzülür mü bilemedim 😁