Bike fit yaptırmak

drillroid

Üye
Tepki
72
İsim
Arın Yetişener
Bisiklet
Specialized
Herkese merhabalar,

Malum Çağrı Terzioğlu'nun yurtdışına yerleşmesi ve yaşanan Trek rezaletinin ardından uzun zamandır nerede yaptırmalı diye düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla Aktif Pedal yeni birisi ile çalışmaya başlamış. Son zamanlarda bike fit yaptıranlar var mıdır ? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Konu güncel, düşüncelerinizi bekliyorum.

Scudo

tırıvırı.

Forum Bağımlısı
Tepki
665
çağrı yok ise kimseye gitme derim bende uzun zamandır okuyorum inceliyorum,konuşuyorum gerçekten çağrı dışında bike fit olanların yüzde 85 i memnun değil ahkam kesen her cacığı bildğini sanan çok insan var az ingizlcen var ise internette araştır kendin bulup yapmaya çalış derim inan pişman olmasın iyice oku incele izle videoları felan kolay gelsin bende yaptırıcaktım çağrı dışındakiler bu işin erbabı değil işi erbabına yaptırıp kafa rahat olması lazım.

drillroid

Üye
Tepki
72
İsim
Arın Yetişener
Bisiklet
Specialized
Maalesef onunla alakalı da kötü deneyim yaşayan birisi vardı forumda, yazmıştı kendisi.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@drillroid Kötü deneyim ararsak Çağrı Terzioğlu'nda da çıkar illaki... Genel kanıya bakmak lazım bu tip durumlarda bence :harika:

drillroid

Üye
Tepki
72
İsim
Arın Yetişener
Bisiklet
Specialized
En azından bir iki kişiden memnun kaldım demelerini duymak isterim, sanırım çok fazla giden de yok id matche

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@drillroid Sedona'da olan bike fit işlemiyle ilgili forumda olumsuz bir başlık mı var? Benim de ilerleyen dönemde planlarım arasında id match ve bu tarz bir şikayete forumda rastlamadım. Görmek isterim...

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tam olarak yeri mi bilemiyorum ama bu bikefit mevzusunda tam olarak yapılan nedir?mmlik olarak sele boyu açısı, gidon boyu açısı vs mi ayarlanıyor? Çünkü başka olarak bisiklette oynayacağımız neler varki?Ama şu mantıklı geliyor, yeni bir bisiklet almak üzeresin, gidip sana ideal hangi bisiklet olur,hangi donanımları almalısın gibisinden bir koçluk yapılabilir.(vücudun oranlarına göre)

drillroid

Üye
Tepki
72
İsim
Arın Yetişener
Bisiklet
Specialized
@soulless foruma bakındım ama maalesef bulamadım şuan

@-Skynet- id match uygulamasının vaat ettikleri aslında bunları hangi bisikletin hangi kadrosu sana olur hangi gidon vs. vs.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer

Mesela benim bahsettiğim sistemde, id match cihazında ölçüleriniz alınıyor. Sisteme almak istediğiniz veya mevcut bisiklet modeliniz giriliyor ve ona göre ölçüler çıkıyor. Lazerli ve bilgisayar destekli olduğu için ölçümler çok başarılı. Veri tabanı ise inanılmaz geniş. Tüm kadrolar, modeller seçilebiliyor. Fuarda incelediğim bir sistemdi. (Fuarda ki en iyi şeydi sanırım)

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren
Özellikle neredeyse tüm bisikletlerin veri tabanlarında olması çok iyi. Kendi ölçülerinle bisikletinin ölçüleri kıyaslanarak ortaya bir sonuç çıkartılıyor ve sizin vücut yapınız da dikkate alınarak, sele, gidon, gidon boğazı gibi ayarlamalar yapılıyor veya değişiklik öneriliyor.

Burada tek merak ettiğim, bildiğim kadarıyla kal ayarı için ellerinde olan alet sadece yol bisikleti ayakkabıları için ayar yapabiliyor. Mtb kal ve ayakkabıları için fit işlemini nasıl yapıyorlar bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
En güzel yanı cihaz üzerindeki ne kadar sürdüğün, genel sürüş tarzın gibi seçeneklerle anında sana adapte etmesi. Bunları lazer ölçümleme ile yaptığı için operatör hatası veya ilgisiz operatör şikayetleri olma şansı yok.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlerideki düşüncem önce böyle bir sistemle tablolar çıkartmak ve sonra o tabloya göre özel kadro yaptırmak. Diğer parçalar zaten standart olup satın alınabilir ama size birebir uyacak bir kadro için sadece özel bir kadro yaptırmak dışında pek bir seçenek yok gibi. İki teker bir adam, ın yaptığı gibi mesala. Şimdi gidip 10 bin verip iyi bir yol bisikleti aldın diyelim,sonra gidip bikefit yaptırayımda tam onluk olsun dedim.Ama bikefitte,bisikletin birden fazla parçası sana uyumlu gelmedi.Ne anladın o zaman 10binlik bisikletten?On yüzden bence bikefit öncelikle yeni bisiklet alma aşamasında tercih edilmelidir,aldıktan sornada yaptırılabilir ama parça değişimi gerekeceğinden ekstra masraflar çıkacaktır. Benim bu konudaki düşüncem bu.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet almadan önce yaptırmak gayet yerinde bir karar gerçekten. Fuarda sistemi denerken şöyle bir seçenek vardı hatta; X marka bisikletiniz var. Alet ona göre şekillendiriliyor, sürmeye başlıyorsunuz. Diyorsunuz ki ben Y marka model bisiklet istiyorum ama şuanki bisikletimden memnunum. Ona göre kadro / gidon vs değişiklik ne gerekiyorsa döküyor önünüze. Hatta uygun ve yakın açılardaki kadroları bile görebiliyorsunuz. İşin sonunda da size özel bisiklet yaptırmanıza yarayacak bir size özel kadro - geometri tablosu veriyorlar. Yani sadece varolan bisikletinizin sele / gidon açıları ayarlanmıyor, elinizde uyarlanabilir veriler oluyor :harika: (Bu arada firma ile uzak yakın bağlantım yok, ama fuarın boş gününde gidip sistemi rahatça incelediğim ve aklıma yattığı için anlatıyorum)

Vedat_Çakar

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
Vedat Çakar
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sistemi fuarda göreme veinceleme fırsatımız oldu savundukları şey şu "elle yapılan eklem yeri tespitinde hata olur bu sistemde hataya yer yok"
ancak sistem kızlötesi kamera sistemiyle çalışıyor bence bu tür sistemlerde sapma daha fazla olacaktır.
bu uygulama sadece operatörün işini kalaylaştıran bir sistem diye düşünüyorum.
ben retül diyorum

Agacoli

Üye
Tepki
4
İsim
Onur
Bisiklet
Scott
Herkese merhabalar,

İstanbul'da ikamet ediyorum, bir yol bisikletim var ve sürmeyi de oldukça seviyorum ancak dizimde doğuştan bipartit patella yani diz kapak kemiğinin iki parçalı olması durumu var, o yüzden de diz ağrısıyla savaş halindeyim devamlı neyse efenim özetle bisikletin bana uygunluğundan kaynaklı kafamda hiç soru işareti kalmaması açısından bikefit yaptırmayı düşünüyorum, sanırım şu anda Türkiye'de tek bir isim mevcut, Trek ortaköydeki bora bey ancak hiç iyi şeyler okumadım orayla ilgili, etrafa saçabileceğim o miktarda bir para da mevcut değil, o açıdan var mı başka bir alternatifimiz veyahut hatalar düzeltildi, eldekini yine de tavsiye eder misiniz?

Teşekkürler şimdiden.

• Beğen
Tepkiler: sabit

sabit

Üye
Tepki
62
İsim
numan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Agacoli kardeşim sarıyerde ömer hayta var manuel bike fit yapar işini düzgün yapar eski yarışçı dır yardımcı olur

• Beğen
Tepkiler: Agacoli