Ay'a yolculuk masal mı, yalan mı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cyclopath

kafamdaki şüpheler dağıldı.hüseyin dostumun çok isabetli düşünceleri var sıkılmadan hepsini okudum ,ülke olarak lisan bilmeye ve teknolojimizi geliştirmeye ve avrupa ile çin ile mesafeyi azaltmaya ihtiyacımız olduğu aşikarda ama abd ile teknolojisi ile nasıl baş ederiz onu pek düşünemiyorum şimdilik.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hüseyin Külcüoğlu

valla açıkça ben kendi eleştirimi hemencecik yapacağım , bu youtube 'deki gaflet haber video 'ları benim kafayı karıştırıyor,allak bullak ediyor ,gözünü sevdiğimin memleketimin kütüphaneleri ve kitapçıları, kitap okumak lazım, öğrenmek için kitap devirmek lazım ,kaynakları araştırmak lazım ,oyuna gelmemek lazım ,malesef kitaplardan uzaklaştırıldık ,internet kafe ,evimizde internette saatlerce ,(şimdi yaptığım gibi )iyi bi şey değil kendi kafamada taşı aynen attım .

@Mehmet Levent

harika ,,,,,:harika::komik::komik::komik::komik::komik::komik::komik::komik::komik:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kudret Kurtcebe işimiz çok zor. hele devleti yöneten bilim düşmanı zihniyet ve onun tasarladığı din odaklı eğitim sistemi ile gelişmiş ülkeleri yakalamamız imkansız gibi bir şey. politikaya girmek istemiyorum, fakat eninde sonunda oraya gelip dayanıyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cyclopath

evet yüzeyden gideriz ,biliyoruzki bilim aklın yolu ,bilim bize gerçekleri sunuyor,teknoloji bir gerçek ,yazılım teknolojisi bir acaip ,dünya nereye gidecek belli,geleceği çizecekler aynen yüksek teknolojide ileri adım atan uluslar olacak ,ne yazıkki yüksek teknolojide üstün olan uluslar diğerlerine omzunun üstünden bakacak, bu kadermi değil aslında tabi ,akıl gel bize takıl derler ya o hikaye .

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
Cevabı bence çok da uzaklarda aramamak lazım.
O yıllarda, ABD'de büyük bir toplumsal kaos yaşanmaktaydı. Bu durum, ABD ordusunuz yıllardır ülke sınırları dışında işgalci bir politikayla savaşıyor olmasının, halkın vergi yüküne getirdiği ekstraların verdiği rahatsızlıktı. Hükümet bir taraftan savaş karşıtları ile uğraşıyor, bir taraftan "bizim vergilerimiz nereye gidiyor" diye sorgulayan kesimin protestolarına maruz kalıyor, diğer yandan da birleşik devletler sınırları içerisinde yaşayan (özellikle kuzey amerikanın güneyi) halkların özgürlük talepleriyle uğraşıyordu. Bir anda aya gitme olayının ortaya çıkması insanların başını yukarı kaldırıp aptallaşmasına neden oldu ve bu olaydan sonra ABD'de sular büyük oranda duruldu. Halka, ABD'nin büyüklüğü mesajları verildi. Görüntülerin dünyaya servis edilmesi de bu büyüklüğün empoze edilmesi girişimiydi.

ABD Ay'a gidemez demiyorum, gittiyse de bunu soğuk savaş malzemesi olarak kullanacak kadar sığ görüşlü değildir diyorum. Lakin belki daha önce gittiler, ancak ne görüntü yayınlandı, ne de haber.
Ruslarla da "nasıl koyduk" şeklinde bir soğuk savaş malzemesi yaratmaya yanaşmayacak kadar akıllılar bence. ABD hükümeti, yaptıkları özel ve önemli aktiviteleri asla medya ile paylaşmaz diye düşünüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ben ise sorduğum soruların cevabını aynen aldım
dostum kaan beye teşekkür ederim .

1- soru-sizden ricam var
kaan bey ,alsepin aydan ayrılırken tek bir duman çıkarmamasını nasıl açıklayacaksınız,
ayrıca yerde tek bir yanık izi yok, nasıl indi bu araç aya ,videoyu seyredin toprak hiç bozulmamış sanki araç hep orada duruyormuş izlemini veriyor

2- cevap

Kudret Bey, aya iniş aracı sanılanın aksine çok ufak bir kuvvet uyguluyor motorlarından (filmlerde gördüğünüz ortalığı toza dumana katma olayı yok yani). Biliyorsunuz ayda yerçekimi dünyaya göre çok az. Ayrıca iniş modülünün yüzeye yaklaştığı son anlarda itki azaltılarak tam iniş aşamasında tamamen kesiliyor. Ayrıca ayda hava olmadığı için "toz kalkması" durumu tozun kalkıp anında yere inmesi şeklinde oluyor, toz bulutu görmeniz için o tozun asılı duracağı bir atmosfer olması gerek.

bill kaysing kimdir ,

kaan dostumun cevabı

Tam çevirecek vaktim yok ama özet geçersek bu amca 1976'da diyor ki astronotlar Satürn 5'e hiç binmedi, onun yerine roket boş fırlatıldı, astronotlar gizli bir şekilde stüdyoya nakledildiler. Orada (Las Vegas'ta) 8 gün kızlarla günlerini gün ettiler :D Sonra iniş zamanı gelince c5 uçağından attılar modülü aşağı (kimsede dürbün/teleskop yok çünkü bunu görecek).
2001'de ise bunu yediremediğini farkediyor herhalde ki şuna çeviriyor : astronotlar rokete bindi, ama aya gitmediler, dünya etrafında dönüp durdular 8 gün. Pek sözüne güvenilecek bir adam değil yani.
Projede çalışmış olabilir, bu söylediklerinin doğru olduğunu göstermez, ün/para peşinde koşan biri ya da düz akli dengesi bozuk biri olması olasılığı daha çok.

kaynak ingilizce ,,

(link)

sonuçta aşağıdaki videoda ,bill kaysing güvenilir bi kişilik olmadığı için, bu video inanırlığını aynen, benim nezdimde kaybetmiştir ..

Tepki
45
Bisiklet
Merida
Sen çalış didin binlerce mühendis işci alınteri dök babalar gibi aya git sonrada yok gittilermi gitmedilermi millet polemik yapsın.Adamlarında çok umrunda aslında...Kediyle ciğer hikayesi...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kemal Yılmam

işin ilginç tarafı bu bill kaysing apollo roketlerini yapan şirkette çalışmış bir kişi, bu yalana neden baş vurdu, zati 2005 yılında ölmüş.1976 'da astronotlar saturn füzesine binmedi demekte sonra ifade değiştiriyor ,2002 'de ise rokete bindiler demekte adama derlerki hangisi kardeşim atma yalan,
neden bu yalanları söyleme ihtiyacını hissetti, dostumuz bill kaysing,

1- santaj yapma niyeti
2- para hırsı
3- akli dengesi kıt

sonuçta komplo teorisi sadece aya inilmedi yalanı üzerine devrilmiş durumda sonuç aya inildi..

en başta kafamı karıştıran bu video idi.bütün suç bill kaysing 'de gerçi adam ölmüş.harbiden kafamı karıştırdı , ama bilgi alışverişi sayesinde ve kaynağın ingilizceden tercüme edilmesi sayesinde iş netleşti (gene kaan dostuma teşekkürü bir borç bilirim ) bundan sonra herhalde aksini idda edecek dostlarımın, güçlü kanıtlar ile gelmesi gerekecek.sonuç 1969 'da aya inildi.

kaynak,,

(link)

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kudret Kurtcebe
Çok uzatmaya gerek yok ama bu adam mühendis veya bilim insanı değil, zurnanın zırt dediği yıllarda da işin içinde olan firmalarda çalışmıyordu bile.
Adam sanat okumuş ve teknik metin yazarı olarak çalışmış. Neyin mümkün neyin imkansız olduğunu söyleyebilecek birikime ve pozisyona sahip değil. Zaten 63 sonrası da ki Ay'a ilk ayak basılmadan 6 yıl önce ayrılmış işinden.

Teknik metin yazarı nedir derseniz genel olarak kullanma klavuzlarını, dökümanları, basın açıklaması metinlerindeki teknik bilgileri vb kaleme alan kişilerdir.

Üst düzey bir mühendis olarak proje sonuna kadar çalışmış biri de böyle bir söylentiyi başlatabilirdi. Daha fazla ilgi çeker ve ciddiye alınırdı ama sonuç değişmezdi. Bu projelerde binlerce insan çalışıyordu, öyle 20-30 kişinin arasında dönen bir iş değil ki 3-5 kişinin yok öyle değil demesi her şeyi değiştirebilsin. Bu kadar insanın içinde her türlü karakter ve hikaye mevcuttur.

Erdem Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
184
Bildiğim kadarıyla radyo dalgaları atmosferin bir katmanı olan iyonosfer tarafından iletilir.Bu herifler 60lı yıllarda nasıl aydan canlı yayın yapıyor?Nasıl bir teknolojiymiş arkadaş!Fotoğraf makinesinin filmli video kameranın vhs ye kayıt yaptığı zamandan bahsediyoruz.Herifler aya 3g ile bağlanmış.

• Beğen
Tepkiler: gmfaruk

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kudret Kurtcebe

(link)

çevirmeye vaktim yok maalesef. Ama konuyla ilgili arkadaşlardan rica edebiliriz en azından kısaca çevirmelerini.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
http://i.stack.imgur.com/iCLEZ.jpg

resimlerden bi anlam çıkabilir ,aydan gelen sinyaller büyük radarlara gönderilmekte ,

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/98/Aldrin_Apollo_11_original.jpg/640px-Aldrin_Apollo_11_original.jpg

aldrin ay yüzeyinde pudra gibi yumuşak zemin diye bahsetmişlerdi,burada ışık kaynağı arkadan gelmekte .( güneş )

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8b/5927_NASA.jpg/640px-5927_NASA.jpg

kaynak
(link)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4b/Earth_from_Apollo_11_after_translunar_injection.jpg/640px-Earth_from_Apollo_11_after_translunar_injection.jpg

apollo 11 'den çekilmiş dünyanın görüntüsü

kaynak ingilizce ,

(link)

başka bir kaynak,,

(link)

bir kaynak daha ,,

(link)

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Yalan olduğunu sanmıyorum.

Yapılabilir olduğu besbelli abi,adamlar yapıyor biz de izliyoruz işte.

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@Kudret Kurtcebe Abi bilimsel ve mantıksal olarak uzaya çıkmak eğer elinde yeterli arge birimi ve teknolojiye ayrılmış bütçe varsa ,imkansız değil.

Ki zaten gittikleri yer de Mars.

Sıkıyorsa Merkür'e gitsinler :D

Bir gün Merkür'e de gidicez,Tanrı denilen şeyi de keşfedeceğiz insanlık olarak :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2009/6/29/1246292964409/Apollo-11-landing-on-moon-003.jpg

İddia: Bayraktaki çizgiler ve yıldızlar bir rüzgarda sallanıyormuş gibi görünmektedir ki atmosferi olmayan bir ortamda bu imkansızdır. NASA’daki o sözde bilim insanların bazıları ev ödevlerini daha iyi yapmaları gerekirdi.
Yanıt: Bayrağın hareket edebilmesi için rüzgara ihtiyacı yoktur ve ayrıca videolarda bayrağa dokunulmadığı sürece hareket etmediği görülmektedir. Hareketlendiği zaman atmosferin yokluğu ile hava direncinden dolayı bayrağın sabitlenene kadar uzun bir sürenin geçmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

kaynak ,,

(link)

http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2009/6/29/1246292968258/Apollo-11-landing-on-moon-007.jpg

İddia: Yüzeyde objelere ait gölgeler farklı yönlere işaret etmektedir, bu da tıpkı bir TV stüdyosunda olduğu gibi birçok ışık kaynağın olduğunu gösterir.
Yanıt: Alçak seviyedeki bir Güneş ile pürüzlü bir yüzey görüntülerdeki gölgelerin yönlerini saptırabilir. Ayrıca birden fazla ışık kaynağı olsaydı, neden her obje sadece bir gölgeye sahip?

http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2009/7/2/1246545233412/Apollo-11-Buzz-Aldrin-set-007.jpg

İddia: Astronotların inişini ve yeniden yükselişini çekebilmek için elinde bir kamerası olan üçüncü bir kişinin bulunması gerekmektedir. Bizim cahil olduğumuzu düşünüyorlar!
Yanıt: Neil Armstrong’un küçük adımları Eagle’ın iniş modülünün (LEM) dışına takılan bir kamera tarafından çekilmiştir. Ay’ın yüzeyinde Armstrong’un ilk adımları gösteren fotoğraflar da aslında Armstrong’un Buzz Aldrin’in merdiven inerken çektiği görüntülerdir. Ay’da bırakılan kameralar Lunar Modülün kalkışını kolayca görüntüleyebilir.

http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2009/6/29/1246292967471/Apollo-14-landing-on-moon-006.jpg

İddia: Lunar Modülü Ay’dan uzaklaşırken altından alevli egzozu görülmüyordu. Bu onun kablolar tarafından yukarıya doğru çekildiğini göstermektedir.
Yanıt: Apollo’yu uzaya taşıyan Satürn V roketi sıvı formundaki oksijeni ve kerosene yaktı ve bu da önemli bir ölçüde ateşli bir bulutu oluşturdu. Ay iniş aracı ise azot tetroksit ile Aerozine 50’nin karışımıyla çalıştı ki bu da alev püskürtmemektedir. Egzoz gazları saydamdır.

http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2009/7/1/1246460274444/Apollo-11--The-Eagle--the-001.jpg

İddia: Her 10 yaşındaki bir çocuğun diyebileceği gibi uzay yıldızlarla doludur. Öyleyse neden Ay’da çekilen fotoğraflarda bu yıldızlar görünmemektedir?
Yanıt: Astronotlar parlak ışık tarafından parlayan beyaz objelerin fotoğraflarını çekti. O tarz koşullarda fotoğrafçılar hızlı-maruz-kalma süreci ile (fast exposure time) küçük lens diyaframıyla (aperture) fotoğraflar çekti. Bu da tıpkı yıldızların olduğu gibi karanlık bir arka plandaki soluk objelerin görüntülenmesini imkansız kılmaktadır.

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Kron
Aya kadar iniyosun sonra toplayip geri geliyosun benim aklimda ki tek soru ise bu kadar basitse(1969 da yapilacak kadar) simdiye ayda parti vermeleri lazimdi
Edit cok basit dusunuyorum ama insan boyle bisey bekliyo