Ay'a yolculuk masal mı, yalan mı?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BF Okuru
dostum kartal
konu dışına çıkar isek ,valla bu kaynak doğru.

@aybars10

aybars bey ,
kesinlikle bilimsel gelişmelere karşı biri değilim bilim tüm insalığın yararına sunulacaktır, ama günümüzde bilim tabiri çaizse kara bilim olmuştur, yani insalığın gelişimine değil insanlığın zararına olmaktadır ,bilim nasıl insanlığın zararına olabilir demeyin ,buzdolaplarından çıkan soğutucaların doğamıza zarar verip vermediğini biliyormuyuz ya da aşırı derece cep kullanan borsacının başına geleni, teknoloji asla öldürmeyecek, mevcut teknoloji öldürmekte ,bilim teknolojisi insanlığın yararına olmalı.

@BF Okuru
dostum şu filim vardı hani apokalipto( türkçe yazdım ),orada aztek uygarlığının savaşçı acımasız insanlarının yerli köylerini basıp onları pazarlarda nasıl sattıklarına şahit olduk ve erkekleri tanrılara kurban ettiklerinide
gerçektende aztek tarihinde bu doğru,ne vakit o kıtaya,( kaçkın diyeceğim )ispanyol pizarro geldi, alayını kesti doğradı(keseni keserler misali )
aztekler pek yerli değil, esas aztek şehir merkezlerinin dışında olan yerli halk var idi ,onlar esas yerliler idi ,fakat o yerlilerin hangi kabile olduğunu açıkça bilmiyorum .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kudret Kurtcebe teşekkür ederim abi evet o filmi bilmiyorum mükemmel bir filmdir. Peki abi sana şu bilgiyi paylaşayım; Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Amerika Birleşik Devletleri'ne ait Guantanamo Kampında mahkûmlara tulum giydirilme sebebi, gardiyan ve güvenlik görevlileri tarafından kolayca takip edilebilmeleri içindir. Ancak, ABD'nin her yerinde de bu renk geçerli değil. Yani mahkûmlara giydirilen kıyafetler eyalet ve suç derecelerine göre değişiklik gösterebiliyormuş. Bu tulumların bir diğer amacı da kaçışı zorlaştırmak üzere ayarlanmış olmasıymış. Senin bilgin var mı bu konuda? Yani bu bilgiler dışında + olarak bildiklerin...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BF Okuru

bir zıplama daha yaptık olsun daldan dala konarız bilgiyi ararız :komik:
valla bilgim yok ,abd 'de neden farklı renkler uygulandığına dair,guantanamo adlı bir belgesel döküman filim var elimde onu seyrettim, kırmızı renk tulum giydirdiler mahkumlara ayrıca siyah gözlükler kafada, çin işkencesi ,adamları sürekli tel kafesler içinde oturttular, ayağa kalkınca vay haline ,

Evliya

Daimi Üye
Tepki
72
İsim
Tarık
Konunun dışına mı çıkar yoksa konuyu derinliğemi götürür yoksa havada mı kalır bu soru bilmiyorum, lakin aramızda forumda amerika'da yaşıyan abilerimiz var acaba onlar 51.bölge,nasa,uzay istasyonları hakkında neler düşünüyorlar?Ben şahsen bizim ne kadar araştırırsak araştıralım onlar içinde yaşadığı için bizim onlar kadar iyi bileceğimizi düşünmüyorum.Birde almanya da yaşıyanlar için mendel ve hitler hakkındaki yorumları benim için acayip bir merak konusu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Evliya

valla var ise iyi olur haber alırız
şu anda 51 .bölge duruyormu ? kapandımı ?

Evliya

Daimi Üye
Tepki
72
İsim
Tarık
bugün izliyeceğim.Bir yer nasıl girilmez olabilir ki? hatta duyduğum-okuduğum bu yer ile ilgili(eğer var ise eğer var ise bile orasıysa) 2-3km(tam olarak hatırlıyamıyorum) yakınına yaşlaştığınız an bir araç tarafından takip ediliyor ve öldürülüyorMUŞ'sunuz.Dünyada binlerce katil,serikatil,ordu,asker,köpek(bildiğimiz it) var adamlar birleşip buraya aslamı giremezler?

Vidoyu daha izlemedim.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Kendi ömrü hayatımda,
( 76 doğumluyum ) ben dünyadan ayrılmadan
Ay yüzeyine turistik geziler yapılacağına inanıyorum.
1969 da gidildiğine inanıyorum şahsen.
Aya ayakbastı parasını denkleştirebilirsek oralarda da pedal basabiliriz.

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Aya kaç kez insan yollandı peki 1969 yılından bu yana ? 2015 yılındayız herşey değişti teknoloji ilerledi. Neden şimdi daha net canlı görüntüler göremiyoruz ? Ya da ben mi ras gelmiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
üye dostlarımdan aşağıdaki videoyu 3 bölümüde seyretmeleri ve ona göre düşüncelerini paylaşmaları ,
bu topikte 1 gün ve hatta 1 hafta kalabilirim, yeterki herkes tam olarak seyretsin videoyu .
nedir olay ?

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Orada burada yaşayanı bilmiyorum ama genç arkadaşlara nacizane önerim eğitimlerine azami önemi verip kendilerini kurtarmalarıdır. Çok iyi bir ingilizce ve uluslararası geçerliliği olacak bir lisans eğitimi çok çok önemli.
Sadece açık fikirle ülkemizin bilim ve teknolojiye davranışını ve yaklaşımını gözlemlemeniz geleceğiniz için endişelenmenize yetmelidir.

Aya gidilme vb konusunda şunu söyleyeyim. Maalesef gidildi, maalesef dünyanın en parlak beyinleri hala ABD'de toplanıyor, maalesef gündelik hayatta gözlemlediğiniz ve "ileri teknoloji" sandığınız şeyler bu parlak beyinlerin çalıştığı merkezlerde 80'lerde belki 90'larda geliştirilmiş şeyler, maalesef diğerleri -Çin, Avrupa- var güçleriyle ABD ile olan farkı azaltmaya uğraşırken -azaltmaya, kapatmaya değil- bizim insanımız tüm bilimsel gelişmeleri yok saymayı tercih ediyor, maalesef şu an ABD'yi dengeleyecek başka bir güç yok ve maalesef o romantik şehir efsanelerinin gerçekle hiçbir alakası yok.

Henüz kaybetmediğimiz, geleceğimiz olan gençler:
Herkes iddialarını kanıtlasın madem diyeceklerdir. Gözünüzü ve algınızı açıp dünyaya bir bakın. Kim yönetiyor, kim sürünüyor, kim istediğini yapıyor? Kimler kuyruklu yıldıza canlı yayınla araç indiriyor, kimler 1 cm2 alana 10 milyar transistör sığdırıyor. Bunların hepsi elbette hep aynı ülkede değil ama bilime ve teknolojiye sarılmış birkaç ülkede oluyor. Bunlardan en çok hangi millet üretiyor, bu işleri kimler yapıyor bir bakın. Televizyon karşısında cips yiyen aptal ve şişman bir millet gösterin deseler ilk bulacağınız örnek nerede? Daha ABD'nin ne kadar ağır çalışma şartları ve rekabetle işlediğini bile bilmeyen insanları hiçbir konuda dinlemeyin. ABD dünyada gelişmiş ülkeler arasında çalışması en zor ülkelerden biridir. Her yerden en başarılı ve rakabetçi insanlar orada toplanır, sosyal haklar, sağlık sigortaları, tatil kültürü, çalışma saatleri vb Avrupa ile karşılaştırılamaz bile (doğum izni olmayan, 2 hafta tatilin kariyere zarar verdiği bir ülkeden bahsediyoruz).
Bilgi ve birikim sıradan okullarda bahsedilenden fersah fersah ileride maalesef. Avrupa ve diğer gelişmiş ülkeler üniversitelerini reformdan geçirip ABD'nin en iyi okullarına yetiştirmek istiyorlar. ABD dışında çok az okul MIT, CALTEC, Stanford vb gibi merkezlerle rekabet edebiliyor. Ve bu merkezlerden ABD'de çok var,sadece okul değil araştırma merkezleri ve adını bile duymadığınız laboratuvarlar var. Bunlar biyolojiden psikolojiye, fizikten meteorolojiye her konuda ileri düzey araştırmalar yapıyorlar. Aradaki seviye farkını kapatmak gelişmiş ülkeler için bile çok zorken bizim daha çok yolumuz var ve bunu daha ortada bir oyun var mı yok mu diye tartışarak başaramayız.
Tartışmaların seviyesini yukarı çekmemiz lazım, yarım yamalak ingilizce-türkçe ile hazırlanmış, bilimsel içeriği ama orada hava yok ki, atmosfer dışında oksijen yok ki yanma nasıl oluyor seviyesinden yukarılara çekmemiz lazım.
1996 yılında yayınlanmış giriş seviyesi bir uzay fiziği kitabı, üniversite 3. sınıf veya yeni mezunlara yönelik hazırlanmış:
(link)

Biraz karıştırın sayfalarını ve neyin öğrenildiğini konuşulduğunu görün. Bunun 20 sene önce üretildiğini düşünün. 20 yıl sonra adam başı 2 doktorası olan 15 kişilik bir ekibin ne seviyede işlerle uğraşacağını düşünün. İşte karşımızdaki rakip bu. Daha ilk turdan tur yememek için kendimize gelmemiz lazım.
Sizi herşey yalan, bu işler hikaye formatında düşüncelerle rekabete değil inkara yöneltmelerine izin vermeyin. Yoksa çok sertleşen uluslararası rekabet ve kaynak kavgasında hepimizi berbat bir gelecek bekliyor.

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Uzaya ilk insanı Ruslar yollamıştır. O yıllar soğuk savaş dönemi olarak adlandırılır bilirsiniz, psikolojik savaş dönemi olarakta bilinir. Kim kimden daha üstün, birbirlerine gözdağı vermek için böyle işlere girişmişlerdi. Soğuk savaş döneminde ABD nin Türkiyeyi maşa olarak kullandığını da unutmayalım. Ruslara karşı ülkemizden kullanılmak üzere füzeler yerleştirmişlerdi. Yani Türkiyeden vuracaklardı, Ruslarda aynı şeyi Kübada denemişlerdi. Ülkeyi resmen ABD ye peşkeş çeken hükümetin canı cehenneme diyorum. Neyse..konudan sapmayalım. Açıkçası bu konu hakkında gidilmiştir veya gidilmemiştir diye net konuşmak zor. Ama önceki mesajımda da dediğim gibi 2015 senesine geldik neden daha net ve güncel görüntüler yok diye de sormadan edemiyor insan..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hüseyin Çelebi

hüseyin bey
sizden bi ricam olacak gerçi 3 bölüm, videoyu seyreder iseniz memnun kalırım, 3 bölümüde seyrettim ,evet biliyorum uzun, sonra fikir alışverişinde bulunuruz.

@Hüseyin Külcüoğlu

videonun uzun olması 3 bölüm olması konunun kavranması açısından uzun olabilir ama dikkatlice izlenir ise kafalarda sorular oluşacak ,hüseyin bey ,o zamanlar soğuk savaş zamanı ,gövde gösterisi var idi ,artık soğuk savaş bitti ,aya gitmek ,kime karşı gövde gösterisi olacak idi ,devletlerin gizli kalmış taraflarından dünya halklarının asla haberi olamaz
çünki devletler asla bilgi sızdırmaz yönettikleri toplumlarına ..

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
evet yalan gerçek amerikalılar çıkmadı uzaya. nazi almanyasının bilim adamları sayesinde gitti amerikalılar uzaya. ruslarda nazi almanyası olmasaydı bu kadar güçlenemezlerdi. ne kadar bilim adamı varsa kaçırdılar amerikalılar.

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Cem Ç.
dostum bir uzun yazı ,bi yandan ikinci topikten videoyu seyrediyorum, sonra stop yaparak buraya geliyorum, 3 bölüm bence seyret .

@KaanG

kaan bey 3 bölüm seyredin sonra yazın ,
bir hafta burada olacağım fikir ve görüşleriniz benim için önemli,