Avcılar ne yapıyorlar?

Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Siyaseti sevmiyorum ama....
Kadına şiddeti sevmiyorum ama...
Hayvanları seviyorum ama...
diye başlayan bunun gibi cümleleri gördüğümde gerisini dinlemek ,okumak dahi istemiyorum

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
dua edin ki türkiyede yine silahla vuruyolar...askerdeyken adamın teki anlattı avustralya da yaşayan ama askerlık ıcın turkıyeye gelen bır adamdan dinledim..bizim orada adamlar özel arabalar yapıp geyiklere onunla çarpıp hemen arabaya yükleyip etlerini öyle tüketiyolarmış..

@Furkanadk

görende proteini ottan alıyolar zannedecek...

Ayktbsr

Üye
Tepki
31
İsim
Aykut B
Bisiklet
Mosso
@haldun31 Balık avı ile ilgileniyorum itiraf etmem gerekirse sanırım tuttuğumda zevk de alıyorum:)
tavsiyenize uyup bi kendimi gözden geçireyim dedim ama patalojik bi durum da bulamadım akşam sakin kafayla bi daha deneme yaparım artık:))

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaş ben bu durumdan şahsım adıma nefret ediyorum ve av ve avcılık ile haberleri kinlenerek okuyorum..

Eline dürbünlü tüfeğini almış üstüne kamufleyi çekmiş sanki Vietnam da çarpışıyor! Av spor değil vahşettir, ha açlıktan ava çıkmışsındır çocuğunun karnını doyuracak kadar avla dönmüşsündür onu bir yere kadar anlarım ama devletin belli bir yerlerine para yatırıp silahla gidip hayvan öldürmek spor mpor değil vahşettir bence.

Ben iyi birisimiyim bilmem ama çevreme azami dikkati gösteren birisi olduğuma eminim, kendi kızımı da bu şekilde yetiştirmeye gayret ediyorum.
Yağmurdan sonra ortaya çıkan salyangozları bile gördükçe üzerine kimse basmasın diye alıp kenara koyuyorum, yemek yiyen kediydi köpekti gördüğümde olduğu yerden değil benden korkup kaçmasın yemeğinden olmasın diyerek uzağından geçiyorum, başka canlara saygı duymaya çalışıyorum.

Avlansınlar avlansınlar sonra keneside çıkar can alır, ağaçlar meyve vermeden böceklerede teslim olur, tarlada ekinin kökünü kurtda yer farede. İnsanoğlu sistemin halkasını koparıp bozmaya devam etsin :mad:

Ronin45

Forum Bağımlısı
Tepki
2.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
daha 10000 yıl öncesine kadar herkes avcı-toplayıcıydı. avcılığı seversin sevmezsin o kişiye kalmış bir iş. tümden vegan ol amenna . vegan arkadaşları saygıyla selamlıyorum ama oturdumu koca bir antrikotu gömüp ben avcılığa karşıyım diyen ikiyüzlülüğü reddediyorum

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Veganlık işin başka bir boyutu, et yemek başka bir boyutu. Konu bu ikisinin tartışması değil, "av sporu!" Spor adı altında avlanmak vahşettir! 10.000 yıl öncesinde yaşayan ilkel kabileler değiliz, millet karnını av hayvanlarıyla doyurmuyor.

Ronin45

Forum Bağımlısı
Tepki
2.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
peki neyle doyuruyor?

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@burak gulyapan bey, -Peki neyle doyuyor derken, siz avlanarak mı gıdanızı sağlıyorsunuz?

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Ayktbsr
Avcılığı devletin yasal olarak takdim etmesi,avcılığı hoş görmemize neden ol(a)maz..Devletin bir şeyi yasallaştırması,bu şeyin illegal yapılmasını da teşvik eder..Mesela devlet fahişeliği yasal olarak kabul ediyor..Devletin fahişeliği genelevlerden vergi filan alarak teşvik etmesi,bir takım insanların da illegal olarak fahişelik yapmasına neden olur..Yani devletin avcılığı meşru ilan etmesi,bir takım insanların illegal avlanmalarına da neden olur..
Ben ne diyorum?
Hadi denizi bir kenara bırakalım..Karada avcılık tümden yasaklanmalı..Bırakın avlanmayı,karada yaşayan hayvanların yakınına bile kimse gitmemeli..Devlet bu konuda çalışma yapmalı..Devletin görevi ''3000 lira verirsen,8 yaşındaki keçinin kafasına sıkabilirsin'' demek değildir..
Bu konu çok uzar..
Bakın şu anda askerler devlet için ölüyorlar..Aslında toprak için,vatan için ölüyorlar..Kendilerini feda ediyorlar..''Biz ölelim,yeter ki bu toprak/vatan olduğu yerde kalsın'' diyorlar..Peki,bu topraklarda vahşi hayvan bile göremiyeceksek,ne yapacağız boş toprakları?Dağdan geçerken iki keçi görsek sevinmez miyiz hepimiz?Görmeyelim mi bu keçileri?Ama devlet şöyle/böyle yapıyor,nesilleri koruyor filan..Bırakın bu boş lafları..Devlet filan yok ortada..Dağda keçi yok,denizde balık yok,sonra devleti savunacağız diye çırpınıyorsunuz..Sonra bir de hayvanseverim filan..Ben değilim..Hayvan filan sevmem..Hayvan sevmediğim halde,çok rahatsızım bu konudan..Bizim hayvanseverlerde iki kedi/köpek derdinde..Türkiye'deki hayvanseverler,bu konuda açılan dernekler filan;bu avcılık konusunda bir tane adım atmış mı acaba?Atamazlar ki..Hepsi devletin adamı..Devlet ne derse onu kabul ediyorlar..Yahu,tapmayın şu devlete..Devlet dediğiniz şey,senin benim gibi insanlar kurdu ve yürütüyor..İstenirse,her türlü devlet politikası değiştirilebilir..
Domuz farklı konu..Sana zararı olan hayvanı öldür..Buna bir şey demem..Aslında bu da yanlış..Burada da devlet araya girip,bu hayvanları başka yerlere filan taşımalı..Abd'de filan böyle olur..
Silahlanma konusundaki savunmanız da trajikomik..Silahlanma konusunu da dediğim gibi düşünün..Yani devletin şu şartları sağlarsan,sana silah veririm demesi;aslında devletten izin almadan insanların silahlanmasını da teşvik eder..Türkiye'de yasal silah mı çok,illegal silah mı?
Anlıyor musunuz?
Yani diyorum ki,yakında dağlarda yasal avcılık yapanlar da keçi göremiyecekler..
@muhiddin
Herkes inanmadığı için,herkes dua etmez..Dua etmeyenler ne yapsın?!
Avustralya'da geyikleri vahşice öldürüp yemeleri,bizi neden ilgilendirsin?!
Orda öyleymiş,bizde öyle..Oturup dua edelim yani:bsmagryr:
@burak gulyapan
O dağlar senin senin..Sen halksın..Sen o dağlardaki her türlü yaşama sahip çıkman lazım..Oralar senin tapulu malın..İçindekilerle beraber..Kimse elinde silahla,senin tapulu malındaki hayvanları öldüremez..O hayvanlar senin yani..Anladınız mı?

Ronin45

Forum Bağımlısı
Tepki
2.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
@anzolot bey, insanlık tarihinin iki büyük devrimi olmuştur birincisi neolitik devrim ikincisi sanayi devrimi. neolitik devrim ile insanlık yerleşik yaşama yani tarıma geçmiş hayvanları evcilleştirmiştir. ikincisi sanayi devrimi makinalaşmak ile geneleksel tarımsal yöntemleri kendi dar alanlarına hapsetti. bu süreç yaklaşık 200 yıl sürdü. neolitik devrimle birlikte de avcılık-toplayıcılık sona ermedi sadece dünyanın kıyılarına çekildi . Kuzey ve Güney Amerika’da, Güney ve Batı Afrika’nın bazı bölgelerinde, kuzey kutup dairesi çevresinde, Avustralya’da ve çevresindeki adalarda, Sibirya’nın uç bölgelerinde rastlanabilmektedir

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@burak gulyapan

Ne diyeyim, konu ne tarih dersiydi ne 10.000 yıl öncesindeki avcı-toplayıcı insan topluluğuydu. Samimi söylüyorum yazdığınızı okurken güldüm, bunu dalga geçmek için söylemiyorum öyle bir niyetim de yok ama siz konunun başını okumadınız sanırım..

Farkında değilsiniz galiba ama ne 10.000 yıl öncesinde ne de neolitik dönemin bir devriminde değiliz yıl şu anda 2018..

Konu AV SPORU!! AV!!! tarih konusunda ayrıca tartışmak isterseniz seve seve bununla ilgili bir konu açıldığı takdirde birlikte yaparız, keyifli de olur ama işte konu o değil. Yemek için avlanan insanlar da değil, konu zevk için avlanan insanlar, zevk için hayvan öldüren insanlar.

Ben bir vegan değilim, oturduğum zaman bir antrikotu değil fazlasını yerim. Ama konu kasaplık hayvan da değil, Av Sporu Cinayeti..

Ronin45

Forum Bağımlısı
Tepki
2.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
@anzolot teşekkür ederim tarih dersi vermek ne haddimize. eti kasaptan aldığınız zaman o cinayete girmiyor mu? konunun başlığını elbette okudum

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@burak gulyapan
Harari'nin homo sapiens kitabını yeni mi bitirdin:)
Ne söylenmeye çalışıldığını anlamaya çalışın biraz..
Ben ne hayvanseverim,ne de vejetaryen ama bu avcılık konusundan rahatsızım..
Kurban bayramında bir kuzunun kafasını kesmek başka şey,elinde dürbünlü silahla vahşi bir hayvanı öldürmek başka şey..
İkisi aynı değil..Bu ayrımı yapın lütfen..
Bir teşbih daha yapayım..
Suriye'de yıllardır insanları öldürüyorlar..Abd yıllarca sessiz kaldı buna..İki gün önce Abd Suriye'ye saldırdı..Neden?
Kimyasal silah yüzünden..
Demek ki kimyasal silahla,normal silah aynı değil..Halbuki ikisi de aynı/benzer işlevi görüyor ama insanların bu silahlara bakış açısı farklı..
Bu avlanma konusuna itiraz edenler,normal silahla,kimyasal silahı bir görenler..Bir yandan doğru ama diğer yanı da var bu işin..
Evrim sürecinde hayvanların bir kısmının evcilleştirilmesi bir olgu..İnsanın bugün milyarlarca hayvanı katletmesi bir olgu..
Ben diyorum ki ZATEN EVCİLLEŞTİRDİĞİMİZ HAYVANLARI KATLEDİYORUZ/SÖMÜRÜYORUZ,BARİ ŞU VAHŞİ HAYVANLARA DOKUNMAYALIM..

Dün bir kaplumbağa gördüm..Bisikletle yavaşladım,durdum,azıcık konuştum hayvanla,sonra devam ettim yoluma..Anlatabildim mi?
Doğadaki hayvanla,ahırdaki hayvanı bir tutmayın..Biri binlerce yıldır olduğu yerde özgürce hareket ediyor,öteki bir robota döndürülmüş şekilde esir tutulup öldürülüyor..Evcil hayvanların öldürülmesine vejetaryenler karşı..

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@burak gulyapan Siz kasaptan et alan ile elinde tüfekle dolaşıp keskin nişancılık oynayanı bir tutuyor musunuz?

• Beğen
Tepkiler: Atasoy ve Triban

Rip

Daimi Üye
Tepki
676
İsim
Rıza
Bisiklet
Corratec
Avcılığın spor veya hobi olan kısmına karşıyım. Yoksa kasaptan aldığımız et yerine avlanmayi tercih ederim. En azından gün yüzü görmüş bir hayvanın canını ihtiyaç dahilinde alıyorsun. Diğer türlü, hayata gelişi ile tabağına uğraması arasındaki zamanını saçma sapan koşullar içinde mahpus geçirmiş bir canlıyı ve bu saçmalığın sürmesi için para ödemeyi daha vahşi buluyorum. Yapıyor muyum, evet. Maalesef.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.617
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Ayktbsr

Yasiniz benden cok fazla degil ama anlatiminiza bittim dogrusu :srnsml: O kadar dogru yazmissiniz ki ekleyecek bir sey bulamadim ;) Ellerinizden operim :D

• Beğen
Tepkiler: Ayktbsr

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Bir hayvanı öldürmekten keyif alıp resimlerini falan paylaşmak, spor yada zevk için avcılık yapmak artık 2018 yılına gelmiş insanoğluna hiç ama hiç yakışmayan bir zihin yapısı bence. Bunu anlamam mümkün değil.

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006