Apartman yöneticisi ve bisiklet sorunsalı

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Valla bizde yakında asansörlü bir binaya geçeceğiz,daire olarakta 7 kata. Bisikleti sadece asansörle çıkarıp indiriceğim,merdivenee falanda zaten bağlamam, bağlayamam. :) Bisiklet asansöre sığıyor,dik konuma getirince rahat bir şekilde hiçbir yere değmeden giriyor.Lakin o durumda,benden ve bisikletten başka kimse asansöre binemiyor.Lakin sıkıntı değil,eğerki asansörü kullanacak başka insanlarsa varsa önceliği onlara veririm.Sonra,asansör boşaldığında kendi işimi görürüm. Ağırlık desen yok,kirletme desen zaten bisiklet kirlenmesin diye yağmurda sürmüyorum. Yinede şikayet gelirse umrumda bile olmaz, gerekirse kavga bile etmeyi düşünüyorum bu durumlarda. mantıksız dayatmalara gerekirse mantıksız oranda güç kullanmaktan çekinmemek lazım.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Scudo
B

BF Okuru

Misafir
Bu küçük çam fidanını bahçeye diktiğimde sene 2016 şubatıydı. Kasaba çalkalandı olay oldu. apartman görevlisi bir kaç gün ben evde yokken kapıya gelip şikayet var demiş . Gerekçe ise çam ağacı büyüyünce ikinci kata hırsız gireceği yönündeydi. Sonra ben apartman görevlisi ve yöneticiye kimin ya da kimlerin şikayet ettiğini sordum tabiki söylemediler. Şikayet edenlerin bu çamın ikinci kat seviyesine gelinceye kadar çoktan dünyalarını değiştireceğini uygun bir dille yöneticiye anlattım. Şunu da ekledim ben işteyken ya da hafta sonu şehir dışındayken çamın başına bir iş gelirse apartmanda sağlam cam çerçeve bulamazsınız dedim. Herkes anlayışla karşıladı...194681 dosyayı görüntüle

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Kat malikleri toplantısında, yönetim planının değiştirilmesiyle ilgili karar alınanabilir.
Yönetim planının değiştirilebilmesi için 5te 4 (%80) oy çokluğu gerekiyordu sanırım. Belki değişmiştir. bi bakmak lazım.(bazı konularda değişiklik için oy birliği(100%) bile gerekebiliyor).

Diyelimki "asansöre zarar verebilecek yük taşınamaz" diye bir madde eklenmek istiyor. Yükün tanımının açıkça yapılması gerekir. örneğin asansörün taşıma kapasitesinden fazla yük taşınamaz gibi.
Doğrudan "bisiklet taşınamaz" diye bir madde eklenemez. kanuni hiçbir dayanağı yok(asansöre zarar vermeyecek olduktan sonra mümkün değil). ekleyecek olurlarsa bile mahkeme aracılığıyla iptal etttirilebilir.
Bisiklet varken asansöre kimse binemiyor olabilir. Bebek arası olan bir kadın bindiğinde de kimse binemiyor mesela. Nasıl bebek arabası gayet doğal karşılanıyorsa, bisiklette öyle doğal karşılanmalı.
Veya pazar alışverişinden dönen birisinin bi sürü poşeti oluyor. Asansörde yer kaplıyor. Gayet doğal karşılanıyor.
Bunu mümkün olduğunda kibar bir dille komşulara açıklarsınız olur biter.
Zarar verecek olan çocuk bisiklet olsa da zarar verir olmasa da zarar verir(asansörün içine pisleyen çocuklar bile olabiliyor). Bir çocuk zarar verecek diye hiçbir çocuk binemez denemez.

Rhodiumm

Forum Demirbaşı
Tepki
2.342
İsim
Ayberg
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@gezgin gezer

Çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim. Bebek arabası örneği benim de aklıma geldi. Olur da toplantıya gidersem bunları söyleyeceğim.

@-Skynet-

Bende de durumlar aynı. 8. kat, asansöre dik koyuyorum ve hiç bir yere değmeden doğru evin içine sokuyorum. Asansörü birisi kullanacaksa öncelik veriyorum. 8.7 kg zaten zarar veremez. Ama çoluk çocuk bisikleti etrafa vuruyor diye bizim başımız ağrıyor..

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Çocuklar filan vuruyorsa onun da kolay var. Asansörün 1mden aşağı kısmını plastik vs. koruyucu bişeylerle kaplatalım dersiniz olur biter. Çok bişey de tutmaz.

Papatya28

Üye
Tepki
0
İsim
Serdar
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ozgur908 kusura bakmayın, bisiklet kullanıcısı değilim, bir sitede 10. Katta oturuyorum, ne ayakkabılık ne çöp kutusu takıntım yok hiçbir daire sakini için, amma velakin 8. Katta oturan daire sahibinin bisikletini benim merdivenine koymasına ayar oldum, çünkü benim merdivenimde benim kızlarımın bisikletleri var ... Kendi katına ya da binanın bisiklet parkı var güvenlik kameralı oraya bıraksa.. yanlış mı düşünüyorum...

• İnanılmaz
Tepkiler: Çağdaş78

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.546
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Papatya28 Koyacaksa kendi katına koyacak bu kadar basit.

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.120
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben apartmanın giriş katında oturuyorum ve bisikletimi koyacağım bir yer yok. Ben de bodrum katta oturan hanımefendiden rica ettim ve onun kapısının karşısındaki merdiven altı boşluğuna koyuyorum,zaten ona bir engel teşkil etmiyor. Komşu çok önemli şey,insanı evinden soğutur .

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Papatya28 neden 7 ya da 9 değilde 10. kat? çatı katı diye mi? hiç sordunuz veya tepkinizi belli ettiniz mi?

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.295
Bisiklet
Scott
Ben apartmanın giriş katında oturuyorum ve bisikletimi koyacağım bir yer yok. Ben de bodrum katta oturan hanımefendiden rica ettim ve onun kapısının karşısındaki merdiven altı boşluğuna koyuyorum,zaten ona bir engel teşkil etmiyor. Komşu çok önemli şey,insanı evinden soğutur .
Aynen öyle oluyor, komşu evden soğutuyor. 6 ay önce aldığım evi sırf bu yüzden, bu sene satmayı düşünüyorum. Dün gece son haddime geldim kardeşim tuttu, gece bire kadar, köy evin de konuşuyor gibi bağıra bağıra sohbet ediyorlar, duvara vurmaktan parmağı çatlattım, yukarı çıkmamı kardeşim önledi, yoksa televizyonlara çıkacak olaylar gelişecekti, Allah'tan dağılıp sustular. Bu gün olmadı yarın olacak diye evi satıp müstakil bir ev alma hedefi koydum önüme. Maalesef görgüsüz, saygısız, sonradan görme insanlar, toprağı para ediyor, miras kalıyor, bir şekil de parayı bulup içimize karışıyor, onlar geliyorsa bize gitmek düşüyor. Baş edilecek gibi değiller.

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Benim oturduğum binada 9 daire var. Bunlardan 3 tanesi nereli olduğunu bilmiyorum ama yabancı uyruklu. Bir tane direk dansçısı kızımız da var benim 2 üstümde. Altımda öğrenci evi var. Başka bir daire de sürekli air b&bden başkalarına kiralanıyor günlük olarak falan. İnsan gibi herkesi uyardım, polise şikayet ettim hiç bir çözüm bulamadım. En sonunda bir gün yan dairemdeki arap uyruklu adamın geğirme seslerine uyanınca cinnet geçirdim. Ne annem ne babam kimse beni tutamadı 1 saat boyunca apartman boşluğunda bağırdım, övünerek söylemiyorum ama herkesi tehdit falan ettim. Çıkın diye bağırıyordum dışarı çıkında bir kavga edelim falan gibi bağırıyordum. Allaha şükür kimse dışarı çıkmadı o gün gereksiz yere işler istenmeyen yerlere gitmedi. Ama bundan sonra hiç bir şikayetim kalmadı. Ben ev sahibiyim, evimi de seviyorum. Bu aptal kiracılar yüzünden evimi değişecek değilim. Ki ev sahibi olsada umrumda değil. Dediğiniz gibi evde oturmaktan, ortak alan nasıl kullanılır falan kimsenin haberi yok. Gerekirse başımı belaya sokup vura vura öğreticem hepsine. 3 senede çok kiracı gönderdim buradan :)

• İnanılmaz
Tepkiler: Çağdaş78

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@sspl bence yinede sizin gibi yapmasın, zira size açılmayan kapı, bakarsın elde kocaman bir haydar la açılıverir...😋...tv ye malzeme olarak ölmek acı olur...

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
kesinlikle, yapsın diye söylemedim zaten. ama anlayabiliyorum, insanın sabrını çok zorluyorlar.

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@MuratHan dediğini biz yaptık. rahmetli babamın, yazlığının balkonunda muhabbet adı altında anormal sesli konuşan, eşşek gibi anıra anıra kahkaha atan karşı komşuya "rica etsem biraz sessiz konuşur musunuz" demesiyle çıkan kavgada tekme tokatlar sallandı jandarma çağırıldı bu kişilere ihtar verildi ama gel gör ki o kişi sonra "altta kalmamak" mantığıyla yaptığı gürültüyü inada bindirip her gün arttırdı, çünkü biliyo bir cezası yok bunun. evi satılığa koyduk ve 2 hafta içinde orayı satıp başka bir siteden ev aldık.

Türkiye'de "gereksiz ses çıkarmak" suçtan sayılmıyor. veya sayılsa bile ancak disko, bar gibi yerlerde çok uçuk bir desibelin üstüne çıkınca. onun dışındakileri engellemenin yasal bir yolu yok. yaptığı suçun bir yaptırımı yoksa o suçu bile isteye, hatta zevkle yapan davarların yaşadığı ülke burası. "malesef" yaptıkları yanlarına kar kalıyor.

(link)

(link)

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.295
Bisiklet
Scott
@MuratHan dediğini biz yaptık. rahmetli babamın, yazlığının balkonunda muhabbet adı altında anormal sesli konuşan, eşşek gibi anıra anıra kahkaha atan karşı komşuya "rica etsem biraz sessiz konuşur musunuz" demesiyle çıkan kavgada tekme tokatlar sallandı jandarma çağırıldı bu kişilere ihtar verildi ama gel gör ki o kişi sonra "altta kalmamak" mantığıyla yaptığı gürültüyü inada bindirip her gün arttırdı, çünkü biliyo bir cezası yok bunun. evi satılığa koyduk ve 2 hafta içinde orayı satıp başka bir siteden ev aldık.

Türkiye'de "gereksiz ses çıkarmak" suçtan sayılmıyor. veya sayılsa bile ancak disko, bar gibi yerlerde çok uçuk bir desibelin üstüne çıkınca. onun dışındakileri engellemenin yasal bir yolu yok. yaptığı suçun bir yaptırımı yoksa o suçu bile isteye, hatta zevkle yapan davarların yaşadığı ülke burası. "malesef" yaptıkları yanlarına kar kalıyor.

(link)

(link)
Geçmiş olsun, çok zor bu devir de düzgün insanlarla karşılaşmak, komşu olmak ise adeta imkansız. Daha önce oturduğum apartmanlar da da var dı buna benzer sorunlar, bu evi üç katlı 6 daireli olduğu için seçtim, Alanya da da iyi bir mevki olarak geçer, bilemedim burada ki toprak sahiplerinin bu evler de oturduğunu, ne yazık ki bir çoğunu tenzih ederim ama aşırı rahat ve genişler. Güzelim binanın kendilerine ait kocaman terası var, terasın korkuluklarına çamaşırlık monte edip dışarıya her gün onlarca çamaşır sallandırıyorlar. Bir uyardım, iki uyardım bana mısın demediler. Bir de bu gürültü iyice tuz biber oldu karar almam da.

mutalim

Üye
Tepki
15
İsim
Mutalim
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Benzer durum benimde başıma geldi. Öğrenci olduğum için günlük işlere koşturarak kuruş kuruş birikim yapıp kendime 48 kadro (11-12kg) gravel bisiklet aldım. Apartmanımız asansörü yenileneli 6-7 ay oldu olmadı hakkını yemeyim eskisine göre çok daha güzel. Oturduğum daire 8’ncı katta. Daha bisikletimi birinci ayı dolmadı apartman görevlisinden (kapıcı) apartman sahibine şikayet gitti. Apartman sahibi annemi arayarak sözlü kavgaya tutuştu. Daha sonra ben olayı soğutmak amacıyle apartman sahibini arayarak durumu izah ettim, bana söylediği şey; asansöre büyük masraflar yapıldığı için asansöre bisikleti sokmamamı, ben ne kadar dikkat etsem de başkası benden görüp sokacak asansöre zarar verecek vs vs. Dedim cebimde bezle iner çıkarım kirlenen yerleri silerim ne olacak? Bu sefer söylediklerim “aynalar kırılabilirmiş” bahanesiyle red edildi. Anasörde ayna yok! Daha doğrusu kırılabilir cam madde yok (ayna metal malzemeden yapılmış). Tamam dedim olay daha fazla uzamasın, merdivenle çıkartır indiririm gerginlik için kusura bakmayin diyecekken sözüm bitmeden bu sefer de duvarlar kirlenecek diye itiraz geldi. Yav arkadaş İzmir’in göz bebeği denilebilecek semtinde oturuyorum insanların söylediği şeylere bak napayim bu aleti helikopterle mi indirip çıkarayim. Zor bela, merdivenle indirip çıkarmak konusunda anlaştık. Şuan gencim, fiziğim ideal, çıkartır indiririm önemli değil spor olur ama o esnada benim ayağım kaysa kafam gözüm herhangi bir yerim dağılıp kırılsa kim verecek kardeşim bunun hesabını? Asansöre bisikleti sokup Ön teker havaya kalktığında 5 santimetre karelik alana yok denecek kadar az bir basınçla temas eden kavuçuk malzeme, mantık bunun neresinde ?
Bir indiririm iki indiririm üçüncüsünde mantıklı geleni yaparım kusura bakmasın kimse. Hiçbir nesnenin kıymeti benim canımdan konforumdan değerli değildir. Kendinizi ezdirmeyin arkadaşlar! Eğer mantıklı düşündüğünüz bir eylem yapıyor veya yapacaksanız her zaman eyleminizin arkasında durun. En kötü durumda hukuki yollarla mantık illaki açığa erişir. Asansöre zarar vermediğiniz sürece kimse size bunu yasaklayamaz oturduğunuz evden de çıkaramaz. Ey Ev sahipleri… Dünya malı dünyada kalır, önce insan olmayı öğrenin!

DJDiamond

Üye
Tepki
103
İsim
Fazlı Berkay Koçak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benzer durum benimde başıma geldi. Öğrenci olduğum için günlük işlere koşturarak kuruş kuruş birikim yapıp kendime 48 kadro (11-12kg) gravel bisiklet aldım. Apartmanımız asansörü yenileneli 6-7 ay oldu olmadı hakkını yemeyim eskisine göre çok daha güzel. Oturduğum daire 8’ncı katta. Daha bisikletimi birinci ayı dolmadı apartman görevlisinden (kapıcı) apartman sahibine şikayet gitti. Apartman sahibi annemi arayarak sözlü kavgaya tutuştu. Daha sonra ben olayı soğutmak amacıyle apartman sahibini arayarak durumu izah ettim, bana söylediği şey; asansöre büyük masraflar yapıldığı için asansöre bisikleti sokmamamı, ben ne kadar dikkat etsem de başkası benden görüp sokacak asansöre zarar verecek vs vs. Dedim cebimde bezle iner çıkarım kirlenen yerleri silerim ne olacak? Bu sefer söylediklerim “aynalar kırılabilirmiş” bahanesiyle red edildi. Anasörde ayna yok! Daha doğrusu kırılabilir cam madde yok (ayna metal malzemeden yapılmış). Tamam dedim olay daha fazla uzamasın, merdivenle çıkartır indiririm gerginlik için kusura bakmayin diyecekken sözüm bitmeden bu sefer de duvarlar kirlenecek diye itiraz geldi. Yav arkadaş İzmir’in göz bebeği denilebilecek semtinde oturuyorum insanların söylediği şeylere bak napayim bu aleti helikopterle mi indirip çıkarayim. Zor bela, merdivenle indirip çıkarmak konusunda anlaştık. Şuan gencim, fiziğim ideal, çıkartır indiririm önemli değil spor olur ama o esnada benim ayağım kaysa kafam gözüm herhangi bir yerim dağılıp kırılsa kim verecek kardeşim bunun hesabını? Asansöre bisikleti sokup Ön teker havaya kalktığında 5 santimetre karelik alana yok denecek kadar az bir basınçla temas eden kavuçuk malzeme, mantık bunun neresinde ?
Bir indiririm iki indiririm üçüncüsünde mantıklı geleni yaparım kusura bakmasın kimse. Hiçbir nesnenin kıymeti benim canımdan konforumdan değerli değildir. Kendinizi ezdirmeyin arkadaşlar! Eğer mantıklı düşündüğünüz bir eylem yapıyor veya yapacaksanız her zaman eyleminizin arkasında durun. En kötü durumda hukuki yollarla mantık illaki açığa erişir. Asansöre zarar vermediğiniz sürece kimse size bunu yasaklayamaz oturduğunuz evden de çıkaramaz. Ey Ev sahipleri… Dünya malı dünyada kalır, önce insan olmayı öğrenin!
Eğer apartman kurallarında asansöre tekerlekli araç sokulması yasak olursa yönetici haklı olur ve sizde merdiveni kullanırsınız. Bunların olması için ise apartmanın yarısından fazlasının oy kararı ile asansöre tekerlekli araç sokulmasını yasak kabul etmesi gerekir-Eğer olduda tekerlekli araç değil de bisikleti yasaklar ise buna karşı çıkarsınız-. Ama bunu dert etmeyin büyük ihtimalle yönetici toplantıda böyle bir öneride bulunabilecek kadar akıllı değil. Olsaydı annenizle konuşmazdı bu konu hakkında. Eğer ki olası bir toplantıda böyle bi öneride bulununulursa büyük ihtimalle reddedilir çünki bebek arabası da tekerlekli araca giriyor. Eğer bisiklet diye oylama açarlarsa bebek arabasını örnek gösterirsiniz.

ghostt

Forum Bağımlısı
Tepki
4.966
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende 4 katlı binada oturuyorum oturduğum binada öyle birbirini tanımayan insanlar selam vermeyen insanlar değil bildiğin akraba gibiler .Ben dağ bisikletini 4. Kata çıkarırken lastikleri duvara sürüp siyah yaptım yani iz kaldı .Ev sahipleri birşey demedi ama ben aynı renk boya alıp iz olan yerleri boyadım .Hem içim rahat etti hem ayıp olmadı hemde halen çizmeye devam ediyorum😁

fatihgocmez

Forum Bağımlısı
Tepki
1.720
İsim
Fatih
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
asansörde 3 adet karpuz çıkarmakla bisiklet çıkarmanın hiç farkı yok. bende bu şekilde indirip çıkarıyorum. biri bişey desin kıyameti kopartırım çok fena olur. allahtan bişey diyen olmadı.