Apartman yöneticisi ve bisiklet sorunsalı

aludra07

Üye
Tepki
23
İsim
pınar
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar merhaba, bugün sinirlerim tepemde maalesef. Napacağımı şaşırmış durumdayım.
Bundan 2 hafta önce bir bisiklet satın aldım, gözüm gibi bakıyorum öyle çok pahalı bir şey olmamasına rağmen. Apartmandaki demirlerin boşluğuna bağlıyorum. Ve 3. katta oturuyorum ben. Asansörün taşıma kapasitesi zaten 4 kişiyi alabilecek şekilde. Ben bisikletimi koyup yukarı çıktığımda asansoru çizmiyor ya da herhangi bir şekilde zarar vermiyor.

Lakin bugün, benim olduğum katın asansor mermerıne bir yazı asmış link te paylaşacağım.
yazıca '' ... Residance sayın site sakinleri, lütfen bisikletlerinizi binanın içerisine ve merdiven başlarına koymayınız. Asansörle taşımayınız. görevli ile irtibata geçilerek fitness salonuna koyulabilir. yönetim kurumu başkanı.''

Yani ben böyle bir durumda napacağımı şaşırdım. Çünkü tamam hadi apartman bosluguna koymadık diyelim, evime de götüremiyorum? niye asansöre de yasak koymuş. Fitness salonu denilen yer, apartmanın bodrum katında kullanılmayan eşyaların konduğu bir depo ve buradan, bisikleti indirip çıkarmak ölüm gibi, merdivenler çok dik. Ben bir bayan olarak yapabileceğimi zannetmiyorum bu şekilde.

Ve bisikletimi her gün 3-4 kere kullanıyorum neredeyse onsuz dışarıya çıkmıyorum. Ve apartmanın bahçesinde bisiklet koyacak, kitleyecek yer yok. 3-4 tane bisikletini koyan insanlar olmuş ard arda fakat hiç biri kitli değil, kitleyecek sağlam bir köşe, yer yok. lütfen bir akıl verin bana...sevgiler.

WhatsApp Image 2016-10-05 at 17.59.27.jpg

WhatsApp Image 2016-10-05 at 17.59.34.jpg

Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.293
Çok ilginç. Apartman boşluğuna konulmasını anlarım. İnsanlar geçerken takılıyor yada rahatsız oluyor olabilir. Ancak bodrumda duran bisikletler çalınma tehlikesi ile karşı karşıya oluyor. Keza merdiven boşluğundakiler de aynı riski taşıyor. Bence eve almanız daha yararlı olacaktır. En azından uygun olan bir yerde duvara asılabilir. Yer kaplamaz bu şekilde de..

dgncsk

Aktif Üye
Tepki
170
İsim
Dogan
Bisiklet
Ümit
apartmanda oturmak gerçekten eziyet. müstakil ama küçük bir eve çıkın rezidansta oturacağınıza. marjinal çözüm ama gerçek çözümdür. ne albay emeklisi yönetici olur nede üstünüzde tepinen komşular. köpeğiniz kediniz erik ağacınız ile ve arada patlayan su, tıkanan gider, biçilmesi gereken çimen ile gül gibi geçinir gidersiniz. kirası aynı bu tip evlerin rezidanslar ile. fiyatları ise çoğu zaman yeni apartmanlardan %40 kadar ucuz. en azından ankara da böyle. 3 senelik apartman eziyetinden sonra 6 senedir böyle küçük bir bahçeli evde oturuyoruz. çoğu zaman rahatlığı büyük.

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Merdiven boşluğu ortak alan sayılır ve komşular ya da yönetici bu alanı kişisel eşya (bisikleti de bir eşya olarak değerlendiriyorum) koymak için kullanmanızı istemeyebilir. Ancak asansör kullanımına bir engel olduğunu sanmıyorum. En iyi çözüm asansörle çıkarıp eve almak gibi görünüyor.

Tapatalk kullanılarak gönderildi.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.338
İsim
Mugen
@aludra07
eğer güvenliği olan bi sitedeyseni güvenliğin göreceği bi yere arka lastiğini kitleyebilirsin, gün sonunda ya da kullanmayacağın zamanlarda asansörü kullanarak evinize çıkartabilirsiniz, sonuçta bu ne gardrop ne motosiklet, o yüzden asansörle taşımanın hakkınız olduğunu söyleyin yöneticiye, muhtemelen oda niye yaptığını bilmiyodur sorsanız doğru dürüst bi neden sunamaz.
belkide apartman boşluğuna koymamanızı isteme sebebide, kafasındaki rezidans hayaline uymuyodur :)
yöneticinizle konuşun, kendine çözecek ufak sorunlar aramaktan vazgeçsin hobi edinsin. residence yazmayı bilmieyen adamı kim yönetim kurumu başkanı yapmış ?
bence site sakini imzasıyla sende bi uyarı hazırla dairesinin karşısına koy,bakalım nereye varacak işin sonu ?

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
Merhabalar. Ben de yaşadığım binâda yöneticiyim. 5 katlı bir binâ. Şikâyet ve kural koyma durumları genellikle yöneticiden gelmez diye düşünüyorum. En azından benim için durum bu. Gelen şikâyet çok anlamlı değilse önemsemiyorum (çünkü gerçekten saçma sebepler oluyor). Kimi zaman ise aynı konu hakkında birkaç kişiden şikâyet geliyor ve pek anlamlı konu olmasa da dikkate almam gerekiyor. Sizin yaşadığınız da böyle bir durum olabilir.
Apartman boşlukları Kat Mülkiyeti Kanunu' nda ortak yerlerden sayılıyor ve binâ kurallarında boşluklarda eşya bulunması yasaklanmıştır büyük ihtimalle. Bununla birlikte sizin koridorlar geçişi engellemeyecek kadar geniş görünüyor. Bence bulunduğunuz katta tekerlekli sandalye veya yürüme bastonu kullanan herhangi bir kimse yoksa bisikletinizin orada durmasında bir mahsur yok. Aslında durumunuz tamâmen insanların anlayışına kalmış.

Diğer taraftan, kimileri gıcıklığına, kimileri estetik kaygısına, kimileri kurallara uyulması gerektiğine dem vurup bisikletinizin oradan kaldırılması gerektiğini çok rahat savunabilir. Her katta birkaç bisiklet olsa görüntü kirliliği olabilirdi. Kışın ortalık batabilir ki bu durumda en başta temizlik görevlisi, sonrasında kapı komşunuz veryansın edebilir. Siz bisikletle asansörü kullandığınızda bir başkası binemeyecek, belki bu kişi ihtiyar, belki engelli, belki tamâmen gıcık mı gıcık birisi olacak... Bu durumda şikâyetin ardı arkası kesilmez. Bir de şu var: Apartman içinde birisi bir şeyden huylandı mı artık zincirleme herkes huylanmaya başlıyor :) Ayrıca yakında kurallara uymamaktan mimlenirsiniz de :)

Residınsınızda 3-5 bisiklet kullanan varsa, bence birlikte hareket edip adamakıllı bisiklet park yeri yapılmasını yönetimden isteyin. Gelir-gider dengesi uygunsa, bir ihtiyaç olarak kabul ettirebilirseniz en güzeli bu. Ayrıca apartmanınızda eşya konulan bir depo varmış. Burası depo mu sığınak mı, sığınaksa eğer bütün eşyaları oradan çıkarttırabilirsiniz (Sırf gıcıklık olsun diye ya da kurallara bağlılığınızdan..).

Ayrıca duyurudaki son cümlede hatâ var. Yine gıcıklığına (ya da Türkçe sevginizden) o yanlışı tükenmez kalemle düzeltebilirsiniz :)

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.295
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yazıyı sök at keyfine bak

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.293
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bizde de var bir tane, onceleri surekli uyariyordu ancak iplemeyince bir sure sonra vazgecti. Ölü taklidi yapin, gider..

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.628
Bisiklet
Scott
Bisikleti evinize koyun. Hem daha güvenli, hem de apartman yöneticisi o konuda haklı.

Lakin bisikletinizi asansörle taşımanıza mani olamaz. Bisikletin ağırlığı ortalama 15 kg; 19 litrelik bir damacanadan daha hafif yani. Asansörle damacana taşınabiliyorsa, bisiklet de pekala taşınabilir. Bu ağırlıkta bir eşya asansörün motoruna zarar vermez.

Yöneticinizle konuşun. Bisikletinizi merdivenlere bırakmayacağınızı, ama fitness salonunun güvenli olmadığını düşündüğünüz için evde muhafaza etmek istediğinizi, bunun için de asansörü kullanmanızın şart olduğunu söyleyin. Fitness salonuna bisikleti koyduğunuzda, herhangi bir hırsızlık durumunda, size burasını yer gösteren kişi olarak kendisini mesul tutacağınızı da ekleyin. İkna olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: aludra07

Hasan Ç.

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Hasan
Bisiklet
Merida
Merdiven boşluğuna bağlama fikrine birşey diyemem ama asansöre bir zarar vermiyorsanız istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: aludra07

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.711
Bisiklet
Cervélo
SAYIN YÖNETİM KURULU BAŞKANI,
LÜTFEN İNSANLARA ÇOCUK MUAMELESİ YAPMAYINIZ. BİSİKLETİMİ NE ASANSÖRLE TAŞIMAM, NE DE MERDİVEN BOŞLUKLARINA BAĞLAMAM SİZİN İÇİN BİR PROBLEM OLMAMALI. EĞER BİRAZ KİBAR VE ANLAYIŞLI BİRİ OLSAYDINIZ, BİR KIZIN BU BİSİKLETİ BU MERDİVENLERDEN 3. KATA ÇIKARMASININ GERÇEKTEN ÇOK ZOR OLDUĞUNU KOLAYLIKLA DÜŞÜNEBİLİRDİNİZ. ÖNERDİĞİNİZ ÇÖZÜM BENİM İÇİN ÇOK KULLANIŞSIZ. GÜNDE 3-4 KEZ BİSİKLETİME BİNİYORUM VE HER DEFASINDA FİTNESS GÖREVLİSİNİ ARAYIP, BULUP, ONDAN ANAHTAR İSTEYEMEM. ÖNERDİĞİNİZ ÇÖZÜMÜN NE KADAR MANTIKSIZ OLDUĞUNA EMİN OLMAK İSTİYORSANIZ 1 HAFTA BOYUNCA ARABANIZIN ANAHTARLARINI FİTNESS GÖREVLİSİNE TESLİM EDİN VE ARABANIZI KULLANABİLMEK İÇİN HER DEFASINDA ONUNLA İLETİŞİME GEÇİN.
ANLAYIŞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
KİBAR BİSİKLETLİ KİBAR SİTE SAKİNİ

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.597
İsim
Ahmet
Apartman içerisinde zaten olmamalı. Gidon küçük bir çocuğu yaralayabilir.
Asansöre karışamaz, güzelce konuşun asansör mevzusunu, sinirlenecek bir durum yok yani. Konuşarak her şey halledilebilir.

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Merhaba,

1. Koskoca residance de kalıyorsunuz adı üstünde o olayı düşünememişler mi. Paranla rezil olmak bu olsa gerek. Katlanır a dönmenizde fayda var.

2. Madem residance, site bahçesine bisiklet parkı yapılabilir, ne de olsa güvenliği vardır herhalde.

3. Dairenizi değiştirin, ben hergün bisikletimi asansörle 8 kat çıkarıyorum, gayet de güzel çizdim asansörü, residance olmadığı için sıkıntı olmuyor :)

En mantıklısı katlanır bisiklete dönmeniz gibi duruyor. Residance de oturan için problem olmaması gerek :)

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

birolb

Üye
Tepki
91
İsim
birol bostancı
Bisiklet
Dahon
Merhaba. Konuyu açıp soruyu soran hanımefendiye naçizane önerim bir katlanır bisiklet alması yada bisikletini eve koymasıdır. Mesela ben bina yöneticisiyim benim iki bisikletim de evde duruyor.daire sahibiyim bina boşluğuna kilitleyip bırakmıyorum. bir binada 12 daire var sitede kaç daire var Allah bilir, her daire sahibi getirip bir köşeye bir bisiklet bağlarsa galiba hoş bir görüntü teşkil etmez. Kayaşehir de ve silivri de bir sitede site dışında Bisiklet park yerleri görmüştüm o tarz bir şeyler yapılabilir ama en sağlamı evinize almanız yada kapının önüne bağlamanız. Asansör de bisiklet taşınması konusunda net bir şey diyemem çünkü bizim binada asansör yok. Yarın öbür gün sitenizin asansörü bozulduğunda ihale ilk önce bisiklet taşıyana kesilebilir. Oturduğum binada daire önüne bir daire sahibi bir bisiklet bağlamış orada duruyor. Dışarıdan gelen birisi not verecek olursa binanın notu sıfır. Hiç hoş bir görünüm vermiyor. Ama yine de siz bilirsiniz kural çiğnemek bizim ülkede olağan bir durum. Bisikletimle işe gelip giderken arabalardan çok yayalar sorun teşkil ediyor. Yayalar kaldırımları bırakıp yolun neredeyse araba geçen yollara kadar çıkarak yolun yarısında yürüyorlar. Sol taraftan arabaları kollarken sağ tarafdan da yayaları kolluyorum, yayalar arabalardan daha tehlikeli. ne zaman nerden çıkacakları belli olmuyor.

NomadCRY

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Emin Demircan
Bisiklet
Ghost
@aludra07 Merhaba, bisikleti istediğiniz gibi asansöre koyup evinize götürebilirsiniz, apartman görevlisi buna hiçbir şekilde karışamaz çünkü bunun için hiçbir geçerli sebebi yok. Siz tavrınızı çok net koyun. Apartman yöneticisi ikaz ettiğinde siz de konuşun ben bu bisikleti evime götüreceğim ve elimle taşıyamam, asansöre koyacağım bunu da engelleyemezsin gibisinden konuşun. Yani dediğim dedik olmalısınız, çoğu konuda yapılması gereken odur. Sonra söylenmeyi bırakır zaten.

Öte yandan bisiklet apartman boşluğunda zaten durmamalı. Oradan çok kolay çalınabilir, bir yeri çizilebilir, çocuklar oynayıp bozabilir vs. vs. Evinize alın bisikleti ve o asansörü kullanın.