Apartman yöneticisi ve bisiklet sorunsalı

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
1.5 bin liralık dağ bisikletim var. profosyonel olarak bisiklet sürüyorum. bisikletimi binanın arka tarafındaki bisiklet park yerine bağlamam söz konusu bile değil çünkü bisiklete zarar geleceği kesin. apartmandakiler bisikletimi asansörle eve çıkarmamdan dolayı şikayet etmiş. asansöre verdiğim herhangi bir zarar söz konusu değil. bisikleti havaya dikip asansöre sokmam apartmanın tek gündemi. insanların bütün derdi bu oldu. bu konuda ne yapabilirim asansör yönetmeliginde ki kural nedir beni aydınlatabilir misiniz ? ( bisikletin ağırlığı : 11 kg , asansörün taşıma kapasitesi : 350 kg)

Apartmanlarda bir kişi bir şey yaptımı herkes onu taklit etmeye başlar ve bu yüzden yasaklamalar gelir.
Herkes bisikletini asansörle çıkarmaya başlayınca asansör zarar görür takerlekteki pislikler asansörü batırır. Kimsede asansörün devamlı batık kalmasını istemez.

Asansöre zarar vermediğiniz ve temizlediğiniz sürece ve bisikletinizi ortak alana koymadığınız sürece bir problem olmaz. Ama sizin yaptığınızın genelleşmemesi için bu kurala uymanızı öneririm.

Avukat birinin yorumu.

Yük taşımaya elverişli ve elverişsiz asansörler var. Hollanda da herkes bisiklet sürdüğünden oradaki asansörleri ona göre yapıyorlar ve düz olarak girebiliyorsun. Türkiye de ki asansörler 4 kişilik küçük asansörler olduğu için bisikletinizin önünü kaldırıp havaya dikmeniz gerekecektir. Yük taşımaya uygun olmayan asansörlerde bu tarz işlemler yapılmasını doğru değil.

Fitness salonuna koyabileceğinizi söyleyip yasak deyip işi dikta edip kesip atmamış görünüyor. Fitness salonuna koymamanızdaki neden nedir acaba?

• Beğen
Tepkiler: aludra07
Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.376
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Eto3401
Geldimi??? yoksa Gelmismi???? :confused:

• Beğen
Tepkiler: kadirboz

aludra07

Üye
Tepki
23
İsim
pınar
Bisiklet
Salcano
@Turan Babacan Nedeni tam olarak şu, fitness salonu dediği yer aslında apartman giriş katının, bir alt katında bulunan depo, elektrik, bilmem ne gibi odaların bulunduğu bir yer. direk düz ayak bir yer olsaydı kabul etmek isterdim fakat merdivenler aşırı dik ve günde 3-5 kez bisiklet kullanan biri olarak kabul edemedim. Ha bir de karar defteri olayı var tabii.. bu karar defteri neye göre işliyor, kim karar veriyor da deftere yazıyor onaylıyor bu konuda hiç ama hiç bilgim yok maalesef. sizin bir bilginiz var mı acaba?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Karar defterine alınana kararlar ve yapılan apartman işleri, ödemeler not ediliyor. Her ayda bunları notere onaylatıp o ayı kapattırılması gerekiyor. Apartman toplantısı katılanların isimleri yazılarak başlanıyor. Kararlar almak için oylamalar yapılıyor. Kararlar ve red edenler nedenlerini yazılıyor. Bu karar defterinin dışındaki herhangi bir kağıda yazılmış bir yazının hiç bir şekilde resmiyeti yoktur. Genelde oy çoğunluğu ile karar veriliyor.

Bisikleti ikinci el aldıysanız veya değiştirebiliyorsanız katlanır bisiklet almak daha iyi olacaktır. Türkiye de bu tarz şeylerle uğraşmak çok sinir bozucudur.

• Beğen

aludra07

Üye
Tepki
23
İsim
pınar
Bisiklet
Salcano
Ayrıca, ekşi'de girdiğim entry eleştirilmiş. Forum'u kötülediğim düşünülmüş. Buna da bir açıklık getirmek istiyorum.
Ben o entry'i 07.10.2016 gecesinde girdim yani, buradan bir üyeyle karşılıklı olarak atıştığım ve üzerime çok fazla gelindiği bir vakit yazdım. Daha sonra tartışmamız 'zorunlu' olarak (en azından benim için böyleydi hala içime sinmeyen çok şey var ve haketmediğimi düşündüğüm cümleler kuruldu) ben uzatmayı kendime yakıştıramadım ve çok rahatsız oldum bu neden zorunlu olarak tartışma tatlıya bağlandı.
İnsanlar bazen ne kadar isteselerde, birbirleriyle anlaşmazlık yaşayabilir. anlaşamayabilirler. yaşam tarzları, hayat görüşleri vs. farklıdır. işin içinden saygı da kalktı mı, tam olarak o iletişim başarısızlığa uğrar. ben de bunu yaşadım ve pes ettim. durum karşı taraf içinde böyle olabilir belki de.

Şuna da dikkatinizi çekmek isterim, çoğu insan 'saygı' kavramını, iletişimde küfür etmemek bağırıp çağırmamak olarak algılıyor. bunlara uyduysa tamamdır, hiç saygısızlık yapmamıştır. fakat bir insana hiç hakaret etmeden de saygısızlık yapmak, onu aşağılamak çok basittir.
üstelik 'ama hiç küfür etmedim ki bak?' da diyip kendilerini savunabilirler.. vicdan meselesidir birazda. derin konular bunlar çok.

Sözlükte yer alan, 'bu ülkede forumlar bile dandirik' kelimesi, beni de düşündürdü, acaba biraz ağır mı oldu? demedim değil. fakat tükürdüğümü yalayan biri değilimdir. sözlükte yazdığım hiç bir entry'i silme huyum yoktur. onlar benim yazıldığı an hissettiklerim, ve duygularım sonuçta, bana aitler. ancak ve ancak yazdıklarıma dokunmadan, bir edit gerçekleştirebilirim ilerleyen zamanlarda. kişisel kanaatime kalmış bir durum diye düşünüyorum.

@hlksnrr ayrca, siz. benim ekşi'deki entry'mi paylaşmıssınız burada. sözlükteki gizliliğim benim hakkımdır. istediğimi yazar ve çizerim, kimseyi ilgilendirmemeli. siz benim gizlilik haklarımı entry'mi buraya yazarak ihlal ediyorsunuz. hadi bunu da geçtim, davranışlarınız çok heyecanlı, çok dikkat çekme amaçlı gibi göründü gözüme. uslubunuz hoşuma gitmedi.

@Ahmetgitar adlı arkadaşımız da söylemişti entry'mi hoş bulmadığını. lakin uslupluca ve saygı çerçevesinde yaptı bunu. ben rahatsız olmadım, hatta üzerine düşündüm ve kendimi de yargıladım. kendisine teşekkür ederim, doğru söze her zaman kulağım açıktır. @hlksnrr lütfen biraz daha sakin davranın, bu sizin içinde daha iyi olur. sevgiler.

• Beğen

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Bisiklet derneklerine gidip bu konuda fikir alışverişi yapabilirsiniz. Sitelerde güvenlikli bisiklet park yeri yapılma şartları olup olmadığı, hangi haklara sahip olup olmadığınız gibi. Apartman istediği kararı sizin dışınızda herkes kabul etsede yasaların size verdiği bir hak var ise bunu oy çoğunluğuyla engelleyemezler.

Mesela;

Diyelim düşük zeminde oturuyorsunuz. Yol dar ve anca iki arabalık yer var. Park yapılsın diye kaldırım yapmamış belediye veya 1 metre kadar bir şey yapmış. Park yapmak için apartman kaldırımının genişletilmesini istemeseler de İçişleri bakanlı TSE'nin belirlediği en az 50 cm emniyet şeriti, 25 cm mulkiyet şeriti ve 150cm yürüme ile toplanda 2,25metre olma zorunluluğu var. Tutupta apartmanın araçlarını park etsin diye o kaldırım genişletilmemesi için karar alma gibi bir hakları yok. O yüzden ilk önce gidip hangi haklara sahipsiniz ve onlarda hangi haklara sahip bunu iyice öğrenin.

aludra07

Üye
Tepki
23
İsim
pınar
Bisiklet
Salcano
@Turan Babacan cevaplarınız için çok tesekkur ederım. ozellıkle bu karar defteri konusunu hiç bilmiyordum, öğrendiğim çok iyi oldu sağolun. yaş 20 ama öğreneceğim çok şey var daha.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Yaş 37 bende biraz önce karar defteri sorusunu görünce merak edip öğrendim. :)

• Beğen

hlksnrr

Forum Demirbaşı
Tepki
564
İsim
Haluk ŞENER
Bisiklet
Scott
@aludra07 Herkesin kolaylıkla ulaştığı, sadece üyelere değil herkese açık ortamda paylaştığınız entry'nin hangi gizliliğinden bahsediyorsunuz ? Bence bu gizli değil ayrıca gayet sakinim.Dikkat çekme gibi bir amacım yok.Ayrıca sert bir üslup kullanmadığım gibi size karşı bir kin yada nefret beslemiyorum.

İnternet yazışmaları okurken çok hararetli gibi gözüksete aslında öyle değil ve sakinim.Ayrıca konuyu fazla uzattığımı düşünüyorum bu sebeple özür dilerim.Eğer bu tartışma neticesinde forumdan soğuduysanız bir kez daha özür dilerim.

Sevgiler, saygılar...

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.015
Bisiklet
Giant
vay vay vay:)sayfa 12 olmuş:):) ne kadar derin bi mevzuatmış ki bu kadar yorum almış.:)yönetici(apartman) artık şu işin çaresine bak hele:)bakmazsan bu konu 20.sayfalara kadar gelecek:):koptum::koptum::D:D:acpsnr::acpsnr:

• Beğen

kadirboz

Üye
Tepki
63
İsim
Kadir
Bisiklet
Claud Butler
Ben yönetim niye hala müdahale etmiyor anlamıyorum. Raşit abi ile konudan bağımsız bi diyaloğa girdik ne tipoloğu eksik kaldı ne psikoloğu. Eğer bir ihlal varsa cezası uygulansın. Kimse kimseye haddini aşıp üslup terbiye derinlik dersi vermeye kalkışmasın zira etmediğimiz bi hakaret için biz hakarete uğramaya başladık. Ben ve Raşit abi üzerimize düşen açıklamayı net bir şekilde yaptık zaten. Eğer hala bunu anlamıyor veya anlamak istemiyor olanlar var ise bu kendi sorunlarıdır buyursunlar yönetime taşısınlar zaten bizde onu istiyoruz. Yeterince meşgul etti bu saçma sapan diyaloglar insanları eğer ekşinin sıkkınlığı geçtiyse devam edelim.

• Beğen

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
@Turan Babacan
Merhabalar. Karar Defteri ve tutuluyorsa hesap defteri her yıl Ocak ayı bitmeden notere gidip kapattırılır, sayfaları yeterliyse aynı defter sonraki zaman için de kullanılabilir. Karar Defteri gelir-gider kaydı yapmaktan ziyâde (çünkü hesap defteri ayrıca tutulur) yapılan olağan ya da olağanüstü toplantılarda alınan kararların yazıldığı defterdir. Bu deftere toplantılar dışında da karar(lar) yazılabilir, sonrasında kat mâliklerine tek tek gösterilir, karar kabul veyâ reddedilir. Kimi kararlarda oy çokluğu aranır, kimisinde oy birliği.
Kısaca durum bu :)

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Vay vay vay :D ben bu konu kapandi saniyordum meger efsane suruyormus :D şaka yolluda olsa insanlar gercekten cok mutsuz .Ben onu anliyorum napak acaba yoga mi yapsak yoksa bisikletimizi fenk şuiye gore mi apgereyt etsek :D

B

BF Okuru

Misafir
@mariokaldato Bir yogayı rahat bırak bari, bir o kaldı zaten bulaşmadığın.

Not: Fanlarına not mu düşsem artık ne yapsam her mesajın altına; "Bu mesaj şaka/ironi/sataşma içermektedir. Bahse konu şahısların arasındaki samimiyeti bilmiyorsanız lütfen atlamayınız, sazan durumuna düşersiniz, atlarsanız ve ithamlarda bulunursanız da özür dilemesini biliniz." diye?

B

BF Okuru

Misafir
@mariokaldato Hem özelden bana "döner bıçaklarını al gel kankaaa" diye mesaj at, saldır de, hem de mağdur ayağına yat, zalımsın :D

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
@mariokaldato

Hala yollu falan, yakışmıyor hiç !

• Beğen

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.499
İsim
Yusuf
Bisiklet en fazla 20 kilo olduğuna göre asansörle su damacanası da taşımak yasak olsun yazın sizde

• Beğen

gunes1001

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Güneş A.
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar benimde buna benzer bir sorunum var apartmana ilk taşındığımızda bisikletimi kimseye dokunmayacak, zarar vermeyecek şekilde giriş katın merdivenlerine kitliyordum. Apartman görevlisi gelip bisikleti oraya kitlememem gerektiğini geçerken zorlandığını söyledi. Mecburen bisikleti bodruma(garaja)koydum. Bir süre geçtikten sonra bana oradan geçmeyi zorlaştırdığını söyleyen kişi bisikletimi koyduğu yere bebek arabasını, kendi bisikletini ve çocuğunun bisikletini koyduğunu farkettim ancak bir şey söylemedim. Bisiklete bakım yapmak için eve çıkarmıştım. Asansörle aşağıya indirdim. Aşağıda aynı kişiyle karşılaştım bana bisikletimi asansörle indirip çıkaramayacağımı yoksa yöneticiye söyleyeceğini söyledi. Arkadaşlar daire 6. katta ve dizimde menisküs yırtığı var. Değil bisikletle merdiven çıkmayı kendim zor çıkıyorum. Garaja koymak zorunda bırakıyorlar. Ancak geçenlerde birinin bisikleti garajdan çalındı. Ne yapacağımı şaşırdım. Tavsiyelerinizi bekliyorum