Alur 700 İncelemeye çalışmaya çalışmak

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.450
Bisiklet
b'Twin
@Zen.eren
İnşallah ciddi bakım gerektirecek bir arıza çıkartmaz. Bir de binerek gidemeyeceğim boyutta bir sorun yaşarsam bisikleti götürmem de zor olacak. Başka bisikletçide yaptırmak zorunda kalabilirim. Onun için 1-2 ay içinde birinci bakımı yaptırmakta fayda var :)

• Beğen
Tepkiler: Zen.eren
Scudo

Zen.eren

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Burak Eren
Bisiklet
b'Twin
Herkese birinci tavsiyem vites ayari ve dislilerin sagligi icin zincirinizin yagini yenileyin.Cunku ilk geldiginde zincirinde ince ve az yag var buda hem mekanizmanin zor calismasina hemde vites ayarinin cabuk bozulmasina sebep oluyor.wd-40la temizleyin zinciri sonra chain L ile yaglayin (bunlari zinciri sokup yapmanizi tavsiye ederim) 1000km rahat dayanan dunyadaki en iyi zincir yaglarindan birisidir chain L hepsiburada da 120ml 50₺ 50ml 30₺.Sonra vites gecisleri su gibi olur.Ben yaglayana kadar vites ayarim bozulup duruyor saniyordum dislilerden falan ses geliyordu az yagli oldugu icin.Yagladiktan sonra su gibi oldu 2 haftadir vites ayarimda gram sikinti yok..

B

BF Okuru

Misafir
Bugün de arka tekerim patladı üniversitedeyken. Zımba teli girmiş arka tekere :agla::agla::agla: Yama seti- ev için basınç ölçerli ayaklı pompa ve iç lastik sipariş ettim hemen. 5 liraya dışarda yama yapıyorlar ya zaten yeni iç lastik 7.5 a geliyor :agla::agla::agla::agla::agla:

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Auron Sanchez Geçmiş olsun. Zımba teli mantıklı, ünide çivi girmez.

B

BF Okuru

Misafir
@Kerem Groims sagolasin hocam. Saka gibi ya zimba telinin yarisi tutmus benim tekere saplanmis komple. 9 km yurudum bisikletimle o gunesin altinda :D

Zen.eren

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Burak Eren
Bisiklet
b'Twin
@Auron Sanchez Bu nedenle daima yaninda yedek ic lastik tasinmali iste.Varsada kucuk seyyar bir pompa takicaksin bisiklete.Yeni lastigi eve goturecek kadar sisirse yeter

HakanMaktav

Aktif Üye
Tepki
68
İsim
Hakan
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar sizin de bisikletinizin kadrosundan gıcırtı geliyor mu bi yerden geçerken felan gırç gırç diye

HakanMaktav

Aktif Üye
Tepki
68
İsim
Hakan
Bisiklet
b'Twin
@Auron Sanchez dur orayada bakayım bakıyorum çatlak mı var diye ama yok yeni yeni gelmeye başladı ses zaten

HakanMaktav

Aktif Üye
Tepki
68
İsim
Hakan
Bisiklet
b'Twin
@Auron Sanchez

Sorunu buldum seleden kaynaklı üstündeyken ileri geri yaptım ses geldi ayakta yüklendim ses yoktu. Muhtemelen abininde o yüzden dünde sele ile oynamıştım. Ayrıca bu selenin ucunu nasıl eğeceğiz yav.

B

BF Okuru

Misafir
@HakanMaktav az zorla :D

Demin patlak yama yapayım dedim ilk seferimde baya baya zorlandım ama şuanda yapmış bulunmaktayım. Sanırım oldu ancak vites ayarı bozuldu bu sefer de. Ayar sehpası almam lazım acilen belim kopacak yoksa, tek basına yapılacak iş değil. Valla baya uğrastırdı inşallah açılmaz :(

gokberk88

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
gökberk
Bisiklet
Mosso
@Auron Sanchez arka teker patlamasının en sevmediğim yanı maalesef vites ayarının bozulması oluyor bende de. Zamanla yapa yapa uzmanlaşıyorsunuz hatta arkadaşlarınızınkinide yapasınız geliyor :D
bu arada vites geçişlerinde yavaş yada hızlı çevirmeniz önemli değildir, önemli olan zincirin gerginliğidir. zincir ne kadar az yük altındaysa vites o kadar rahat ve sessiz geçer.

B

BF Okuru

Misafir
@gokberk88 Hocam valla bir buçuk saat sürdü tam olarak. Ellerim yara oldu. Lanet edip durdum 30 dk sonrasında :D Şuan elim alıştı olaya da arka tekerin sökülüp takılma olayı cidden çok sinir bozucu. Bir de zor takıldı zatı muhterem :komik::komik: Şu vites ayarındaki tel gerginliğinden bozulup duruyor onu da ayarlamak ayrı bir işgence. Sehpa alana kadar bisikletçi arkadaşa yaptırmam lazım yok yani 5 liralık işkence olmaz olsun :D

gokberk88

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
gökberk
Bisiklet
Mosso
@Auron Sanchez evet vites ayarında sehpa şart bende babamdan az rica etmedim tutarmısın diye :D arka tekeri kolay çıkarma videoları var gerçekten çok kolaylaştırıyor işi :harika: vites bozulması olayına ise yapılabilecek bir şey yok maalesef :( bisikletiniz yeni olduğu için vites ayarları çok kalıcı olmuyor zamanla daha iyi ayar tutar hale geliyorlar.Şunuda bizzat deneyimledim, yokuşta yanlış şekilde geçirilen bir vites ayar bozulmasına sebep olabiliyor o yüzden zamanla siz uzmanlaştıkça ayarlar da kalıcı oluyor.
Bu arada önceki mesajlarda bazı arkadaşlar yağ önerisinde bulunmuş 1000 km gidiyor diye. Gene deneyimlerimden şunu söyleyebilirim ki 20km sonra bile zincir temizliği yapıp tekrar yağlamanız gerekebilir. Bu tamamen nasıl yolda sürdüğünüzle ilgili mesela yol güzel fakat toprak yada kum birikintilerinden geçmek direk zincire yapışmalarını sağlıyor. Buda çok çabuk artık birikmesine yol açıyor. Ben temizlemem gerekip gerekmediğini elimi zincire sürüp parmaklarımı ovarak anlarım eğer çok pütürlü şeyler gelirse elime temizlerim gelmezse de daha yolu vardır. Şuda var zinciri temizlemek bile vites ayarını etkiler :D

Zen.eren

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Burak Eren
Bisiklet
b'Twin
@gokberk88 Chain L kullaniyorum 1 Hafta oldu 100km gecti.Ilk 2-3gun kir tuttu kuru bir bezle temizledim devam ettim su anda uzerinde kum-pislik yok kir tutmuyor kolay kolay.Cok guzel bir yag viteslerde sikir sikir geciyor ama 1-2-3.viteslerde sanki zincir bolmus gibi bir his veriyor on aynakoldan civik bir ses geliyor zincir bolmuscasina vites gecisleride ayni sekilde 1 bakla eksiltsemmi diye dusunmeye basladim..