Akşam fark edilmeyen bisikletçiler

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar dün akşam da başıma gelince yazmak istedim. Çünkü bu durumla çok defa karşılaşıyorum. Akşam 18 sonrası bir iş arkadaşımla birlikte bir müşteriden dönüyoruz, aracı ben kullanıyorum. E5 Göztepe-Kozyatağı bölgesinde karşılaştığım bisiklet süren arkadaş, giyiminden dolayı fark edilmiyordu. Çünkü yoğun araç trafiğinin yaydığı ışık kirliliği gözü ışığa alıştırdığından ve üstten aydınlatmanın da olmayışından dolayı, bu trafiğin dışında, yanda kalan herşey zifiri karanlık hale geliyor. Üzerinizde açık renkli veya fosforlu kıyafet olmayınca da görülmez hale geliyorsunuz. Bir araba size doğru yönelmişse, farları sizi hemen aydınlatır ama, bu esnada iş işten geçmiş olur. Verdiğim örneği bir çok kez yaşıyorum. Özellikle yukarıdan iyi ışıklandırma olmayan yerlerde, karanlıkta, sadece araba ışıklarının aydınlattığı yollarda, koyu renk giyinen bisikletçiler ve yayalar büyük tehlike oluşturuyor. Alışkanlık yaparak, sarı fosforlu bir şeyi üzerimizde bulundurmamız şart.

Scudo

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
679
Bisiklet
Trek
Pasif önlem olarak sarı fosforlu yelek, fosforlu paça bantları ve bisiklet üzerindeki çeşitli eşyalarda fosforlu şerit bulundurmak gerekir yinede yeterli değil. Kırmızı ve güçlü ikaz veren çakar stop lambası hatta yoğun trafik içinde gidiyorsak beyaz ışık veren çakarlı lamba da kullanılmalı.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Faruk Eğit

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Genellikle akşamları geziye çıkmıyorum,nedenleri ise;

1-) Belediye yada diğer taşeron firmaların,yaptığı yol çalışmalarında,bazen ikaz levhaları yada uyarı şeritleri dahi koyma gereği duymuyorlar,

2-) Bazı şoförler; ne kadar reflektörlü yelek giyip ve gerekli ışıklandırmamız olmasına rağmen farketmiyorlar,

Duyarlılığınız için,ayrıca teşekkür ederim.

Erhan B.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Peugeot
konya da çok var onlardan, hatta "çok" kelimesi yetersiz kalıyor. durumu iyi olmayan, işinden dönen bir çok kişi bisikleti kullanır ulaşım aracı olarak ama bisikletlerinde bir tane bile reflektör yoktur. bunların tamamına yakını kırmızı ışıklara uymazlar, ters yönde ilerlerler, alakasız yerlerde karşıdan karşıya geçerler, üç dört bisiklet yanyana gideler. ... daha neler neler. karanlıkta üzerlerinde hiç bir reflektör, ikaz olmayan bu bisikletlileri görmek ne derece olanaklıdır?
tamam saygı duyuyoruz ama insanda biraz sorumluluk olur, kendini düşünmüyorsan karşındakini düşün. bir kaza olsa kötü birşey olsa senin yüzünden karşıdakinin de hayatı kararacak, değişecek.

NEVRES KME

Forum Bağımlısı
Tepki
1.510
Bisiklet
Specialized
@Çağlayan

Çağlayan,

Bir gün yolun İstanbul a düşerse, sana kullandığım bir yolu göstereceğim. Reflektörlü yelek sırtımda o yolu kullanırken bir yandan da dua ediyorumki, iki araba birbirine kızıp yarış yapmasın diye. Vallahi beni bir güzel uçururlar havaya... Günler bir an önce uzasın ya. Aydınlıkta eve dönmek istiyorum bennn...

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Gece süren arkadaşlara güzel bir tavsiye vereyim, bir süredir bu şekilde kullanıyorum. Bir defasında arkadan hızla gelen bir motorsikletli yanımda yavaşlayıp, "dostum bu ışıklandırma ile görünmemen imkansız" demişti.

İlk olarak hepsi buradadan kaskın arkasına takmak için (link) alın. 2 tane alırsanız, 2 kırmızı 2 mavi geliyor. Bunu kaskın arkasına mavi ve kırmızı olarak takın.

İkinci olarak, sele borusuna (link)alın. Şarjlı ve gerçekten inanılmaz dikkat çekiyor. 1 km ileriden, gecenin 11 inde araç trafiğinin arasında, arabaların büyük kırmızı stop lambalarının arasından belli oluyor. Mutlaka alın bu ürünü.

Üçüncü olarak da, ben bagaja standart 5 ledli arka farlardan birini takıyorum, ebay de 3-4 dolara satılanlardan.

Bunun üzerine bir de, reflektörlü yelek giyerseniz, fark edilmeme sorununuz kalmaz.

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
914
Bisiklet
Focus
Gece sürüşlerinde aydınlatma hayati bir rol oynuyor gerçekten, ben genelde fosforlu giysiler giymiyorum, arka tarafta night rider solas stop lambası var çok etkili fark edilmemesi imkansız, ön tarafta fenix BT 20 bisiklet farı kullanıyorum, 750 lümen gücünde ve gayet yeterli bir far. Fark edilme gibi bir sorunum olduğunu düşünmüyorum, güvenlik herşeyden önce gelir.

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Tepki
567
Bisiklet
Scott
Yaz kış geceleri bisiklet sürerim.
Gündüzleri sürdüğümde 10 arabadan 3-4'ü yol hakkı bende olmasına rağmen yolumu alıyor. Gece bu durumu neredeyse hiç yaşamıyorum. Önümde iki çakar ışık, arkadam bir çakar ışık, fosformu forma ve ceket, kaskta ışık var. Gece'leri çok daha rahat sürüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

UtkuK

Aktif Üye
Tepki
135
İsim
Utku Karaarslan
Bisiklet
Cannondale
Geceyi bırakın, ben gündüzleri bile arka lamba kullanıyorum. Buyrun;

(link)

Emre Akkanat

Forum Demirbaşı
Tepki
478
Bisiklet
Merida
Geceleri sürerken kaskımda mutlaka ufak bir lamba olur, ayrıca gece sürüşleri için 5800 Lümenlik bir ön far aldım.O kadar aydınlatıyorki araba farlarından daha parlak görünüyor

KuzuBoyz

Daimi Üye
Tepki
392
İsim
Bülent Kuzu
Bisiklet
Trek
Otomobil kullanan biri olarak reflektörlerin daha etkili olduğunu düşünüyorum ve Full reflektör rüzgarlık kullanıyorum. Ayrıca ışıklarım var fakat reflektörler daha uyarıcı oluyor.

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Tepki
567
Bisiklet
Scott
Haklısınız, forma alırken, reflektörlü olanları tercih etmeli. Kışlıklarda çoğunda var aslında.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Ben heybenin fosforlu yağmurluğunu takıyorum akşamları. Ayrıca bagaja takılı fosfor ve sele borusuna takılı 5 ledli fşörüm var. Önde de yanlara bir kaç metre taşan kuvvetli beyaz bir far olunca dikkat çekiyordur diye ümit ediyorum. (Elbiselerdeki fosforlu şeritleri saymıyorum. )

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Gece görünmeyen başka şeyler de var! :)

Konuyla direkt alakalı değil ama bunu anlatmadan geçemeyeceğim.
Gece saat 10-11 civarı çevre yolunda gidiyordum bir seferinde. Çevre yolunun aydınlatması çalışmıyor. Bende de reflektör var ama ön far yok o zaman. Genişçe bir emniyet şeridi var, onun içinden gidiyorum bisikletle. Bir yerlerden nal sesleri geliyor ama ne oluyor anlamadım. Bir anda 3-5 m ötemde bana doğru koşan koyu renkli bir at fark ettim. Zor kurtardım. Adam binmiş ata, ters tarafa doğru emniyet şeridinden dört nala koşturuyor. :)

Bir seferinde de Eskişehir-Afyon yolu üzerinde (kötü virajlı bir yoldur) gece 2-3 civarı araçla giderken karşı şeritte ilerleyen üzerinde hiçbir aydınlatma ve reflektör bulunmayan koyu giyimli bir adamı son anda yanından geçerken görebildim. Bisikletin jant telleri parlıyordu sadece. Karayolu aydınlatması bulunmuyordu oralarda. Çok sakat iş yapanlar var...