400 TL bisiklet seçimi

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ramazanedis

İlk mesajımda söylediğim bir cümleden ötürü bu sataşmayı anlayamadım açıkçası. Niye üstünüze alındınız falanda diyeceksinizdir bana. İnsanlar nedense yol bisikletini ve tur bisikletini çok nazik görüyorlar. Buyrun aşağıda bir video var bi izleyin derim ben. Bu adamlar o şartlarda yol bisikleti kullanıyorsa, tur bisikleti karlı çamurlu sokaklarda hayli hayli kullanılır.

Scudo

velespitto

Daimi Üye
Tepki
222
@clubber

İlk mesajımda da belirttiğim gibi kısa bir süreliğine İstanbuldayım. Bisikleti kışın Ankara içinde ve okula giderken kullanacağım ve okul yolu hafif yokuşlu.

velespitto

Daimi Üye
Tepki
222
Bir de dün forumda Sedona 301 gördüm hoşuma gitti fiyat da pazarlıkla 600e gelir düşüncesindeyim. Şimdi asıl sorum her açıdan karşılaştırıldığında Salcano City Sport 21 VS mi Sedona 301 mi?
Sedona 301 (link)
Salcano City Sport 21 VS (link)

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Bende açıkçası bu iki soru arasında kaldım diyebilirim, verilecek cevapları dikkatle bekliyorum. :)

Tepki
271
Bugün Bir dağ bisikleti ve bir Hybrit'le 68 km yol yaptık.
Arkadaşımda Carraro Grunge MTB, ben de ise Merida Crossway hybrit vardır.
İzmir Urla arası yol deniz kıyısından gittiğinden çok fazla iniş çıkış yok. Varsa da yumuşak eğimler. Genelde düz yol.
Ben genelde arkadan geldim ve arkadaşımın pedal çevirmesini seyrettim.
Arkadaşım MTB ile düz yolda bile sürekli pedal çevirdi.
Ben ise Hybrit ile 3 pedal çeviriyor ve 15-20 sn bisikleti kendi akışına bırakıyordum.
Ve aynı hızda gidiyorduk. MTB'lerin asfalt yolda ne kadar kullanışsız olduğuna gözlerimle görüp şahit oldum.
Ancak bizim grubumuz İDADİK (İzmir dağcılık ve doğa sporları ihtisas kulübü) bisiklet kolu. Kulübün doğası gereği, sonbaharla birlikte doğada patikalarda, çamurlu orman yollarında gezilerimiz de olacak. Eminim ki o zaman da keşke altımda dağ bisikleti olsaydı diyeceğim.

Emir-

Üye
Tepki
4
Benimde merak ettiğim konu şehir bisikleti ile mi yoksa MTB ile mi daha iyi kondisyon geliştirilir? İnsanın aklına MTB de kendini daha fazla zorlaması gerektiği geliyor yapılan yorumlar doğrultusunda. Yani amacınız gezmek vakit gecirmek değilde ciddi kondisyon yapmaksa sizi zorlayan bir sey, daha fazla enerji harcamanıza sebep olan bir MTB acaba kondisyon gelisimi konusunda daha etkili olur mu?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dediğim şey Ankara için de geçerli. Şehir bisikleti alıp kışın gerekirse kış lastiği takarsınız.

Tepki
271
@Emir-

Bu bana biraz MTB'yi savunmak için argüman üretmek gibi geldi.
Amaç kondisyonsa evde kondisyon bisikleti kullanmak daha mantıklı.
Evet doğrudur bu 68 km'lik turda MTB kullanan benden daha fazla enerji harcadı ve kondisyon yaptı. Ama haftaya 100-120 km'lik bir tur yaparsak ben o tura katılabileceğim. Ama o MTB'siyle o turu tamamlayamayacak.

• Beğen
Tepkiler: muratt35

Emir-

Üye
Tepki
4
Şimdilik Uzun turlara katılmak gibi bir niyetim zaten yok :) ( ilerde inşallah uzun turlara uygun bir yol bisikleti alırım) O halde dogru secimi yapmısım. Tesekkürler.

emir arıca

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Merida
Şu anda Merida matts tfs-100v kullanıyorum... Bisikletim henüz 1 yaşında ve 1350km.de.. ilk 1000 km.yi dağ lastikleri ile yaptım Merida race 2.1 ile.. Sonrai 350 km.dir decathlondan aldığım şehir lastiklerini kullanıyorum 1.75lik.. Aralarında inanılmaz fark var... Şehir lastikleri ile çok daha uzun mesafeyi çok daha yüksek sürater ile gidebiliyorum... 55psi da tuttuğum lastik basıncım ve 100kg üzerindeki vücut yapımla toprak yollara da çok girdim ve şu ana kadar lastiğim hiç patlamadı...Şehir bisikletleri de toprak yolda gayet güzel gidiyor... Ancak gerçekten bozuk olan yollarda sürati düşük tutmakta fayda var...

Bisikletimi değiştirme kararı adığımda tercihim hybrid ya da city bike olacak eminim... Hafif mıcırlı, toprak ve ya asfaltta bisiklet kullanan arkadaşlara tavsiyem genel hataya düşüp sağlam hissiyatı ile mtb. ye yönelmesinler...

velespitto

Daimi Üye
Tepki
222
Şehir bisikleti alacağım kesinleşti ama iki bisiklet arasında gidip geliyorum Salcano City Sport 21 VS mi Sedona 301 mi? Özellikleri karşılaştırldığında hangisi daha iyidir?
Sedona 301 (link)
Salcano City Sport 21 VS (link)

• Beğen
Tepkiler: -Paşa-

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Birbirine yakın donanımlı 2 güzel bisiklet.Salcano kilitlemeli maşa.Sedona çamurluk ve bagajlı(bunlar ciddi masraf kimine göre) ve açı ayarlanabilir gidon boğazlı.Kilitlemeli maşayı pek kafanıza takmayın.Ben şahsen kendi maşamı sertlik ayarı yapan kısmı anahtarla açıp daha da sert olacak şekilde sınırını geçirip açtımve hiç yumuşatmadan devam ediyorum.Sabit maşa gibi kullanıyorum yani.Uygun fiyata(kendime göre) sabit maşa bulamadığım için.Ben olsam sedonayı alırdım.
Salcano da açı ayarlı gidonluymuş.

• Beğen
Tepkiler: velespitto

velespitto

Daimi Üye
Tepki
222
Öneri için teşekkürler, fakat şu anda bütçemi baya bir aşıyor. Ama bir gün neden olmasın :)

Hakanuzun

Üye
Tepki
3
Merhaba' ben de benzer kafa karisikliklari sonucunda trek ds8,4 almaya karar verdim 990€ degerinde bir bisiklet.trek tercihim bakim ve onarim garantisi nedeniyle oldu ama hem arazi hem asfalta uygun bu fiatlarda alternatif modeller dusunmeli miyim acaba?onerebileceginiz marka modelleri duymayi cok isterim.baslarda butcemi bu kadar cikarmadigimdan bu cercevede arastirma yapmamistim .biran once almak istiyorum.simdiden tesekkurler

Tepki
271
Cananondale CX Quick, Scott Sportster serilerine bakabilirisiniz. Ayrıca Specilaized Crosstrail Comp Disc'de fena değil. Bir de Merida Crossway serisini incelemeyi ihmal etme.

velespitto

Daimi Üye
Tepki
222
Yarın yakınlardaki Sedona bayilerine gidip pazarlık yapacağım ama hala kararsızlığımı koruyorum :)

Hakanuzun

Üye
Tepki
3
Tesekkurler, peki omur boyu bakim onarim garantisi sizce tercih sebebini etkilemeli mi?yani bisiklet bakimi cok masrafli bir olaya donusebilir mi?

ASinanB

Daimi Üye
Tepki
187
@Ertugrul.Arda

Kesin yargılarla konuşmuşsunuz, ben aslında mtb-şehir bisikleti tartışmalarını hiç sevmiyorum, fakat geçen hafta İzmir'den Kuşadasına MTB ile 117 km. 5 buçuk saatte gittim, bisikletim şehir bisikleti olsaydı sadece daha çabuk giderdim sanıyorum, çünkü güneş yanıklarımdan başka fiziksel hiçbir zorluk çekmedim, ama bir hybrid bisiklet sahibi olmayı da düşünmüyor değilim.