3x10 - 2x11 Hangisini, neden tercih etmeliyiz?

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
Şu an 3x10 Sistem kullandığım için ve 1x11-2x11 sisteminde zincirin de rublenin de aşınacağını düşündüğümden çok kararsız kalıyorum. Siz olsanız neyi seçersiniz ?

Scudo

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
bende para olsaydı eğerki sram xx1 set alırdım 1x11 li sadece arazi için :) ama 3x10 diyorum ben yüksek hızlara ulaşmak için aynakolun büyük dişlisine ihtiyacın var sadece arazide sürmeyeceksen eğer

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Çağrı Fatih Yamalı

1x11 li sistemde ön aktarıcı yok bu yüzden zincir çapraz gelme gibi bir durum yok

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
2x10 kendi kullanım yönümden bakınca daha iyi 3x10 kullanılmayan çok kombinasyon var gereksiz ve fazladan ağırlık gibi benimde çapraz kalma olayı kafama takılıyor
1x11 gibi sistemlerde aynakolda tek yaprağıda ona göre ortalnıyor bildiğim kadarıyla yinede ne olur bilemiyorum bilgili arkadaşlar yazacaklardır

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Dün 2x10 Kullandım Yeni Topladığım Bisiklete'de Düşünüyorum en azından bir diş boşta durmaz...3'lü sistemde ayda bir kere en alt dişliye atıyorum o'da yağ görsün diye...Bu arada yıpranma konusuna gelirsek mühendisler düşünmüştür:D Zincir Çapraza düşecek olsa öne bir diş daha atarlardı...

• Beğen
Tepkiler: Demir C.

Ahmet-E

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Lapierre
Amatör Bir sürücü olarak yorum yapmak bana düşmez ancak,fikrimce;dediğiniz gibi ,üçlü ayna kollarda gereksiz kombinasyonlar var.Ben ikili ayna kola doğru bir yöneliş olacağını hatta oynar başlıklı tekli ayna kol dizayn edilebilirse çapraz zincir sorununun da çözülerek farklı rublelerin geliştirilebileceğine inanıyorum.Ayrıca nano teknolojinin gelişimiyle zincir ve yağlama gibi hususlar da ortadan kalkacaktır.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Asıl 3x10 sistemde zincir çapraz gelebiliyor 2x10 veya 1x10 oda öyle bir şey yok.

• Beğen
Tepkiler: nuriods

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Aşınsın, zaten aşınıyor onlar zamanla. Ne kadar farkedecek ki?
1x11 kullanmadım ama (bir ara geçmeyi düşünüyorum) 2'li sistemle 3lü sistemi kıyaslarsak her şekilde 2'li daha iyi bence. Bu şekilde düşünürsek düz mantıkla 1'li de 2'liden daha iyi olmalı, (vites yok dert yok :) )

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@KaanG
Bence 1'li sistem de pek mantıklı değil en iyisi 2'li sistem diye düşünüyorum.
Yol bisikleti için konuşursak, büyük olanı hız, küçük olanı yokuş için daha ideal oluyor.

• Beğen
Tepkiler: nuriods