2019'da Alanya'da 3 GranFondo birden!

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.569
@Cartier Tour Kemal , sayin Kemal Bey , son durumlar nedir , katilimci sayisi acisindan soruyorum ? Ayrica , yaris tarihi icin on gorulen bir hava tahmin raporu var mi? bu katilimci sayisini cok etkileyecektir diye dusunuyorum.

Scudo
Tepki
216
İsim
M.Kemal Canfedai
Bisiklet
Salcano
9-10 Şubat 2019 Gran Fondo Velo Alanya Web Sitesi açıldı. Kayıt bölümü de 15 Aralıkta aktif olacak.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Veto8 ve Özcan

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kısa 145 tl uzun 200 ,
24 şubatta akra fondoda fiatlar kısa 160 uzun 210 tl bura daha insaflı olmuş,
Alanyada olan için 145 tl çokmu bunu alanyada olanlar açıklasın,
Uzun keza,istanbuldan dünya para ,kayseriden izmirden ,
antalya yakın, araç ile gideceklere benzin parası yazar,ha değermi ?
Kişiye göre değişir ,adamın parası vardır ,iddiası yoktur ,maksat dostlar ile yarış adı altında bu etkinliklere katılmak hoşuna gider ,kimse bir şey diyemez,
Bir anı madalyası alır çocuğuna gösterir ,
Kimse bir şey diyemez ,bir başka konuda 145 lira verecek kadar enayi degilim demiştim ,bu düşüncemin arkasındayım,ama bu demek değildirki parayı gerek akra fondoda ve alanyada verecek ve vermiş olanlar enayi,onları kastetmiyorum,kendi görüşüm beni bağlar,2017 'i arar olduğumuda aynen belirtirim,
Koca istanbulda gran fondo adına ne bisiklet federasyonun ne de argeus firmasının ve diğer sponsor firmaların bir hamlesini göremedim,inşallah diyelim bu marmara bölgesini gran fondolara boğalim diyoruzda kimler yapacak,ve de katılımının çok olması için ücretlerin makul seviyeye çekilmesini kimler organize edecek ,gran fondolarin tekeli sadece alanyada ,antalyada ve çeşmedemi marmaristemi olacak

@Cartier Tour Kemal

Kemal bey 10 şubatta alanyada yarış olacak 24 şubatta antalyada olacak ,üst üste gelince katılımı etkileyebilir, aynı anda üst üste yarış ne getirir bakacağız ve göreceğiz
Fiat kisada sizde daha ucuz bir rekabet kokusu var gibi bu durumda kısaya size katılım olurmu göreceğiz,şu anda akra kisada 26 kişi var

Tepki
216
İsim
M.Kemal Canfedai
Bisiklet
Salcano
Merhaba , daha önce de belirtmiştim, ben yabancı katılımını en yüksek düzeyde tutmak için tüm enerjimi ve gücümü harcıyorum. Amacım Şubat başında Alanya'ya kampa getireceğim yabancı sporcuları en az 30-35 gün konaklatarak 5 yarış koşmalarını sağlayabilmek. Aldığım bilgiler şuan Ukrayna'da 40 kişi oldu, Kazakistan, Romanya, Rusya ve Belarus'ta da hareket başladı. Norveç, Danimarka, Finlandiya, Rusya ve Azerbaycan'dan kışın Alanya-Gazipaşa Havaalanına direk uçak var, bu ülkeler için özel reklam tanıtım çalışmalarına başlıyorum. Oralardaki Bike Shop'lar ile , bisiklet yarış organizatörleri ile görüşmeye başladım. Hedefim 400-500 yabancı sporcu ile Gran Fondo organize etmek. Benim otellerimde, bana rezervasyon yaparak 30 gün ve üzeri konaklama yapan sporculardan kayıt ücreti almayacağım ve Forma, Havlu, Yağmurluk, Şapka, Bisiklet Çantası gibi promosyonlar ( sürekli kullanacakları ) hazırlıyorum. Ben turizmciyim. Ölü sezonda yurtdışından daha fazla sporcuyu ülkeme getirip daha uzun konaklatmak için bu yarışları organize ediyorum. Yarışların üst üste gelmesi çok önemli bir avantaj, tarihleri özellikle buna göre ben seçtim. Akra Gran Fondo yu organize eden Argeus 21-24 Şubatta Tour of ANTALYA'yı yapacak. Ona gelecek olan takımlar benim 9-10 Şubatta yapacağım UCI yarışlarına da gelecekler, bana gelen takımlar benim yarışlarımı koşup Antalya'daki yarışları da koşacaklar. 30 gün içerisinde 5 Gran Fondo startı olması Bisiklet Turizmi için çok önemli, Belediye seçimleri sebebiyle Mart ayı sonuna yarış koyamadım 2019 da , 2020 de asıl takvim. Şubat - Mart'ta toplam 9 gün UCI MTB yarışım. 3 aydır bu yarışların hazırlıkları, parkurları, izinleri, tanıtımlar v.s ler için uğraşıyorum daha 2 ay da mücadele devam edecek. Alanya Şubat ve Martta dünyanın bir çok bölgesine göre iklim, ulaşım, fiyat, konaklama , yol kapama, açısından avantajlı. bizde hem kendi namımıza hem de ülkemize katma değer kazandırmak için bu avantajları kullanarak mücadele ediyoruz. Benim yaptığım yarışlara bu pencereden bakmanızı isterim.

Sevgilerimle,

(link)
(link)

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.569
@Cartier Tour Kemal size bu organizasyonda basarilar dilerim, onemli olan ulkemize gelecek olan yabanci kulupler ve sporcularidir.
Diger taraftanda ;
Isteyen bu yarislara katilir yada katilmaz ; ama yeter yahu ; hep bir muhalefet hep bir negatif algi ; rica ederim siz gelme bizle :)

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Cartier Tour Kemal

Kemal bey sizin hedefiniz başka bu anlaşıldı yerli sporculardan ziyade sizin hedefiniz 500 yabancı sporcu ,bi bakıma iyi ,bu arada sıkı adamları göreceğiz ortalaması yüksek olanları ,bir kıyaslama yapacağız tabi ,,,,

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
@a.valverde
Haftada bir gün bisiklete binen niye kürsü görsün ki?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@yavz0r

Ağzı olan konuşuyor ,,,

@yavz0r

(link)

Forumda konu açtım,milli olanlar arkasında takımı olanlar maddi desteği olanlar haftada 3 gün idman yapanlar gran fondoya katılsınmı dedim 112 kişi hayır dedi,çözüm dedik kendi aralarında katagorilendirmesi olsun dedik,dedikte kişi sayısı az olursa bu iş nasıl olacak ,örnek gökan uzuntas arkasında klübü vardı gerçi kapandı daha önce federasyon yarışlarında yarıştı kendi kategorisinde tek olursa nasıl değerlendirme olacak bu durum havada kalıyor,112 kişi hayır diyorda çözüm getiren yok ,,,,,

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cartier Tour Kemal işlerinizde başarılar diliyorum. Çok güzel ve zor olan bir çok işi, bir çok engele rağmen gerçekleştirmeye çalışıyorsunuz. Yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarınız ile hem organizasyon sayısının artması, hem katılımcı sayısının artması, öncelikle ülkemizin tanıtımı, sonrasında bölgenin ve sporun gelişimi, son olarakda katılım maliyetlerinin birim bazında azalması gibi birçok olumlu etkisi olmasını umuyorum.
Bahsettiğiniz gibi "kar amaçlı olarak yapıldığı sürece" bu tarz organizasyonlar olmaya devam edebilecektir. Kar amaçlı yapılmayan organizasyonlarda hem devamlılık sağlanamaz, hem yeterli profesyonelliğe ulaşılamaz. Ancak profesyonel olarak çalışan, işi bu olan kişilerce devamlı ve kaliteli organizasyonlar yapılabilir.

Tepki
39
@Kudret Kurtcebe Kudret bey 145 TL verecek kadar enayi değilim demişsiniz. Siz bu yarışın katılım ücretinin ne kadar olmasını isterdiniz? Bu rakam olması durumunda katılacak mısınız? Sadece merak ettiğim için soruyorum. Cevap verip vermemek konusunda doğal olarak özgürsünüz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mustafa Kumbaracı

kısa 100 en çok 110 ,,zatı kısalardan şaşmam,diğer konuda mustafa verdiğin örnek çok doğru avrupada gran fondo yarış havasında değil orda kürsü yok kategoriler yok ,,,8000 kişi katılmış organizasyona ne kadar yuro alındı bilmiyorum gran fondolarin türkiyede yarış atmosferinden çıkarılmasına karşı değilim ama biz amatör yarışcilar için
Amatör yol bisiklet yarışları adı altında yarışların düzenlenmesini istemekteyim

@Mustafa Kumbaracı

Burada hiç kimsenin bilmediği bir gerçeği dile getirdiğin için seni kutlarım kimsenin haberi yok avrupada gran fondolar yarış havasında olmuyor, bizim organizatörlerde bi haber tabi ,,,,,salcano keza argeus

Senin diğer konudaki mesajını buraya aldım
Avrupada gran fondo nasıl oluyor !!!!!

Aslında çok kafa karıştırıcı değil” der McGrory. Granfondolara katılan herkes yarışmaya girmez, katılımcılar çoğu bu işin bir parçası olmak ve elitler ile aynı parkurda sürmek için katılırlar. Bunun yanında ulusal bir ünvanı elde etmeye çalışan yarı elit ve ciddi sürücüler vardır. Bu Kişiler ile birlikte dostça aynı parkurda olmamanın geçerli bir nedeni yoktur. Çoğu bisiklet yarışında farklı yetenek, deneyim ve tecrübeye sahip sürücüler vardır. Granfondo yarışları bunlar gibidir. Bu ulusal ustalar için iyi yada doyurucu mu? Bazıları için evet bazıları için belki değil.

Elimden geldiğince karaladım.

Şair burada açık olarak Granfondo yarışları yarış değildir. Gelin bu işin parçası olun, birbiriniz ile bırakın yarışmayı kendiniz ile yarışın diyor. Bu GFlerde yarı elit ve güçlüler olacaktır, onlar yarışır der.

Ben 2018’de düzenlenen Liege Bastogne Liege (274 km 4000m+) yarışına katıldım. 8000 katılımcı vardı. Toplu start diye birşey yok. 6:30-10:00 arası başlangıç alanına gelen başlıyor. Sonunda genel zaman sıralaması dahi yayınlanmıyor. Avrupa’da böyle. Bir tek bizde sırlama var. Bence olmamalı. Hele hele yaş kategorilerine göre sıralama kesinlikle hiçbir şekilde olmamalı. TR’de organizatörler bu etkinliğimizin hala getirmek adına şu an bunu yapıyorlar. Bence yapmamalılar.

@Superevo

Eyvallah

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eski milli yeni milli yarı milli ultra millilerin oldugu fondolara kusura kalmasınlar ben katılmam. Kendi üzerimden kimseye ego tatmini, ego orgazmı yaşatacak, ona bu zevki tattıracak degilim. Fondolar yarış degil ama açık konusalım burada olimpiyatlarda 100 metre koşusuna dönüşüyor. Dereceye girenler çaktirmadan vede çaktırarak "ha nasıl ..dum amma" mesajı verme derdinde. Bu tür organizasyonlarda hiç öyle fair play olayları döndüğünü düşünmüyorum. Bu nedenle her türlü millinin kendini tatmin arenasına dönüşeceği bir organizasyona üstelikte para vererek katılamam. Milliler gitsin hünerlerini Türkiye turunda göstersin. Kusura bakmasınlar o kadarda enayi değilim. Alnımızda enayi yazmıyor. Yoksa yazıyormu !!!

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mehmetsunu

Mesele nereye geldi ,bu ülkede her şey yanlış,avrupada adamlar gran fondoyu yarış olarak düzenlemiyor,50 yuro katılım parası alınıyor, ve kategori yok zaman aralığı yok kürsü yok bizim organizasyonlar ne yapıyor 2015 'den beri milleti at gibi koşturuyor ,kendi namima bizde koştuk işin aslını bilmeyenler benim gibi yapar burda birazda kendime silahı doğrultup öz eleştirimi aynen yaparım ,gran fondo yarış etkinliği değil bir kere,ya avrupa prosedürune uyarlar ya da eski tas eski hamam devam ederler aklın yolu birse bu ülkede bence akıl yok ,elin gavuru fondoyu yarış olarak algılamaz ama bizimkiler yarış algılar doğrumu sunu kardaş

@eyupozturk

Avrupada kategori yok kürsü yok alanyada kategori var kürsü var keza akra antalyada
Ne olacak şimdi,gran fondonun orjinali başka teldel çalıyor bizimkiler başka ne olacak şimdi

@Aybars Öge Sürücü

Aklın yolu avrupa ,,,,oda gran fondonun yarış amaçlı kosulmamasi kategorilerin olmaması ve zaman tutulmaması orjinali budur aklın yolu gran fondo avrupa

Burdaki organizatörlere bir adet akıl vereyim öncelikle avrupa prosedürlerine uyunuz,
Oda nedir
Para alınsın
Kategori yok
Zamanlama yok
Kürsü yok
Gran fondo budur

Yaş kategorisi felan geçiniz kardeşim bırakın bu işleri

Ne diyor mustafa okuyun ,,,

Ben 2018’de düzenlenen Liege Bastogne Liege (274 km 4000m+) yarışına katıldım. 8000 katılımcı vardı. Toplu start diye birşey yok. 6:30-10:00 arası başlangıç alanına gelen başlıyor. Sonunda genel zaman sıralaması dahi yayınlanmıyor. Avrupa’da böyle. Bir tek bizde sırlama var. Bence olmamalı. Hele hele yaş kategorilerine göre sıralama kesinlikle hiçbir şekilde olmamalı. TR’de organizatörler bu etkinliğimizin hala getirmek adına şu an bunu yapıyorlar. Bence yapmamalılar.

Toplu çıkış yok,
Allah allah diyerek çıktık yarışlarda topluca
Burası marsmi kardeşim !!!!!
Biz niye kategori yapıyoruz
Bize özgümü bu gran fondo
Yarış olmayacak
Kategori yok
Kürsü yok
Bu bir etkinliktir
Hala daha meseleyi anlamadiniz ise dahada yazarım
Ne diyor genel zaman sıralamasıda yok
Biz bilmiyoruz bu işi,,,,,

Mustafa dostumun dili sürtmüş yukarda yarış diyor gran fondo etkinliği olacak yarış derseniz milletin kafası karışır türkiyede herkesin kafası karışık olduğu için gran fondonun ne olduğunu bilmeden kalkıp yarış duzenlersiniz ,,,

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gran fondoların organizasyon esnekliğini ve format çeşitliliğini takip etmek için iyi bir adrese benziyor bu site. Örnekleri tek tek incelemekte fayda var.

(link)

Mesela Levi's Gran Fondo, katılımcılarına tam 11 farklı rota seçeneği sunuyor: 8.8 mil uzunluğundaki ve sadece 168 feet tırmanacağınız aile rotası da var, 114 mil uzunluğunda ve 9863 feet tırmanmalı rota da.

(link)

Şu konuda hemfikir olmak lazım artık: Gran fondo, profesyonel yarış formatından tamamen uzakta bir anlayışla organize edilen ama isterseniz tatlı bir rekabetle amatörce yarış heyecanını da yaşayabileceğiniz, birbirinden çok farklı amaçlarla oraya gelen çok sayıda bisikletliyle bir arada sürüş deneyimi edineceğiniz, performansınıza dair sayısal verilere de ulaşabileceğiniz, rekreatif yanı ağır basan bir kitlesel eğlence etkinliğidir.

Türkiye'de bu formatın profesyonel yarış formatına yaklaşıyor olmasında sanırım en güçlü faktör, federasyonun bisiklet sporunu profesyonel düzeyde iyi organize edip yaygınlaştıramaması dolayısıyla ortaya çıkan boşluğu kimileri ticari kâr elde etmek isteyen özel girişimcilerin bir fırsat olarak değerlendirmesidir.

Ben bu organizasyonların daha da çoğalacağını ama çoğaldıkça da çeşitlenip bir "tüketici" yelpazesi inşa edeceğini düşünüyorum. Türkiye'de bisiklet kültürünü "bisikletli"ler değil "bisikletçi"ler temsil ediyor henüz, "bisikletli ulaşımı" değil "bisikletçi etkinliğini" konuşuyoruz biz buralarda. Kullanıcı değil tüketiciyiz, bisikleti aksesuarını giyimini kuşamını tüketiyoruz, dolayısıyla sürüş etkinliğini de tüketiyoruz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@bisikletgundemi

Teşekkürler bilgi için ,,,,,

Türkiye'de bu formatın profesyonel yarış formatına yaklaşıyor olmasında sanırım en güçlü faktör, federasyonun bisiklet sporunu profesyonel düzeyde iyi organize edip yaygınlaştıramaması dolayısıyla ortaya çıkan boşluğu kimileri ticari kâr elde etmek isteyen özel girişimcilerin bir fırsat olarak değerlendirmesidir.

Tebrikler 12 ''den vurdunuz federasyonun adı var cismi yok ,,
Boşluğu özel girişimcilerin doldurması öldürücü nihai vuruş olmuş
Federasyonun içi güreş hakemleri ile doldurulmuş vaziyette bisiklet sporundan anlayanlar değil,işinin ehli olmayanlar ile bir yere varılmaz

Bu işi gran fondo olarak yapmamaları lazım ,yani olayın adı değişecek ,amatör yol bisiklet yarışları ,sap ile saman karıştırıldı,
Gran fondo yarış prosedüründe kullanıldığı müddetçe buraya federasyon yarışcisida gelecek ,ve insanlar şikayet etmeye başlayacak,
Gran fondo esas prosedürüne oturduğu zaman haftada 1 kez bisiklete binenlere gün doğacak ,kavga şikayet bitecek

@bisikletgundemi

Tüketici yelpazesine iştirak 1000 kişiyi bulmaz 800 kişiyide ,neden ?
geçen sene akra fondoda 500 kişi bile yoktu ,bu sene takipteyim şu anda müthiş bir katılım söz konusu değil millete 160 Lira 210 lira artık fazla geliyor seneye yapsınlar 200 lira 250 lira zor 800 kişiyi bulurlar ,milletin durumu ortada,
Bu konu ile ilgil anketi birazdan başlatacağım

Tepki
216
İsim
M.Kemal Canfedai
Bisiklet
Salcano
@Ozdencakmak Yaş Kategorilerini hazırlarken UCI Gran Fondo yarışlarını ve önemli bazı yurtdışı gran fondo yarışlarını dikkate alarak belirledim. Gördüğüm kadarıyla benim hazırladığım kategorilerde koşuluyor yarışlar.

• Beğen
Tepkiler: Ozdencakmak

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Cartier Tour Kemal

Kemal bey buna ne diyeceksiniz ????!

Mustafa kumbaracı arkadaşın mesajı

Belçikada liege bastogne liege,
Toplu start yok

@Cartier Tour Kemal

Gördüklerinizi bizde burada görür isek fikir sahibi oluruz ayrıca belçika farklı bir uygulama yapıyor anlaşılan

Genel zaman sıralaması yok siz yapacakmisiniz ?

Ayrıca şikayet konusu olan federasyon yarışcılarını listeye alacakmisiniz
Haftada 1 kez bisiklete binenler burada durumdan şikayetçi
Azda değil 121 kişi

(link)