1 ARALIK PAZAR BELGRAD ORMANI (Sucuk-köfte için değil, ormanımıza sahip çıkmak için!)

Scudo

muzaffer KOCABAŞ

Forum Demirbaşı
Tepki
338
enver avcı madem konunda bu kadar hassassın biraz yapıcı olmasın..! samimiyetine inanmıyorum; ve ayrıca aklın sıra laf kabadayılığı yapmışsın, konuyla ilgili bana bir tane yapıcı kelime yazmamıssın ..! bana hassasiyetten söz ediyorsun ? forumda onursal üye olarak bu yazı sana yakısmadı? not: KONUYU LÜTFEN KİRLETMİYELİM yanlış anlasılmalar var..!

enver avcı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.460
Bisiklet
Scott
@kocabaş muzaffer

yapıcı olmamışsın diyerek ne yapmamı bekliyordun anlamadım.ne deseydim '' olmaz arkadaşlar diren belgrad ismini kullanmayın.büyükler kızar.bize yakışmaz biz çapulcumuyuz'' falan dememi bekliyordun herhalde.ben laf kabadayılığı yapmam .dayılığımı her an her ortamda yaparım.çevre için bu ülke için herkese gösteririm dayılığımı. şimdi sen kalkarsın gel o zaman dersin :p işte buna dayanamam ona da gelirim ;)ama derdimiz ne biliyormusun.her lafa geldiğinde biz osmanlı torunuyuz diyen osmanlı ile gurur duyan insanların böyle zamanlarda toplumsal olaylarda boy göstermekten korkması.eylem kelimesini duyunca yön değiştiren insanlarla işimizin olmaması. onursal üye olmam burada herkese eyvallah diyeceğim anlamına da gelmez.bu forum beni evvelden avrupa temsilcisi şimdi de onursal üye yaptıysa buraya bişeyler kattığım için,insanlara bisiklet sevgisini aşılamaya çalıştığım için yapmıştır. kendilerinden ne bir menfaat nede çıkar sağlamaya çalışmadım. uygun gördüler öyle yaptılar.. isterlersede üyeliğimi iptal ederler.beni iyi kötü bu camia da tanırlar.yani istediğini yaz sana haklısın diyen olmaz... umarım herhangi bir turumada teşrif etmezsin.ben turlarımı gerçekten bu zihniyetteki insanlar ile yapmak istemem.bu son mesajım.artık ne istersen yaz.cevap vermiycem... :eek:ut:

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
#direnkuzeyormanlari diye bir hashtag, katılımcı sayısını otomatikman yarıya düşürür - bunu çocuk görür. Etkinliği düzenleyenler, konjonktürel hassasiyetlere dikkat etmeliler bence de. Bu hatayı dalgınlıkla yapmadıklarını sanıyorum.

Açıkçası benim de büyük oranda gelmeyiş sebebim, alternatif ajandası olan herhangi bir grubun piyonu durumuna düşürülebilme ihtimali veya endişesiydi. Oysa etkinlik tam benlikti. :(

• Beğen
Tepkiler: muzaffer KOCABAŞ

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdullah.R

piyon durumuna düşürülmeyi açıkça bende sevmem tabi, ben sadece orada doğa için vardım ,hiç bir parti ilede işim olmaz ben partiler üstüyüm çünki ,
bu mevcutlar partilerle hiç bişey yapılamaz oyumda boş olacaktır gene tabi,,
bu ülkeyi fukaralıktan kurtaracak bi babayiğit aranıyor
bu ülkede asgari ücreti 5000 liraya getirecek babayiğit aranıyor
bu ülkede yüksek teknoloji hamlesini başlatacak bir baba yiğit aranıyor
bu ülkenin doğasını koruyacak bi babayiğit acilen aranıyor,
bu ülkenin kuzeyinden güneyine ve doğusundan batısına ,insanların mutlu olduğu geleceklerinden asla kuşku duymadıkları çocuklarının istikbalini onlara sağlayacak gerçek bi babayiğit aranmaktadır ,
bu ülkede gelir dağılımını tam anlamı ile çözecek gerçek bi başbakan babayiğidi aranmaktadır

varmı ????????????????????
daha doğmadı o başbakan,,,,,,,,,,,,,,,,

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kudret KurtcebeBir yerde okumuştum; bisiklette dolgu tekerden havalı tekere geçince hız 3'e katlanmış. Sebep olarak deniyor ki; sert lastik yoldaki mikro iniş-çıkışları (tırtıkları) takip ederek bisikleti yukarı-aşağı sarsıyor, bu ise enerji kaybına sebep oluyor. Havalı lastik ise yoldaki düzensizliklerin şeklini alarak (onları yutarak) bisikletin titreşmeden akmasını sağlıyor. Elde edilen enerji tasarrufu da bisikletin daha hızlı gitmesine harcanıyor... imiş.

Şimdi düşündüm de, acaba senin lastiklerdeki çamur, havalı lastiğin yaptığını mı yaptı acaba? Yani lastiklerin -muhtemelen- aşırı sert olduğu için dolgu tekere benzer yuvarlanma karakteristiği gösteriyordu da, çamur arada yumuşak tampon görevi görerek havalı lastiği mi emüle etti acaba? ... diye aklıma geldi öylesine.

Eğer durum öyleyse, o zaman lastiği biraz indirdiğinde, aynı çamurdan çıkmış gibi akıcılığın artması lazım. Artmıyorsa, o zaman düşündüklerim yanlış demektir. :)

Not: Bir de, bir yerde şöyle bir şey okumuştum. İdeal lastik sertliği, sürücü bisikletin üzerindeyken jantın %15 yere yaklaşacağı sertlikmiş. Yani mesela yüksüz bisiklette jant yerden 10mm yukardaysa, üzerine binince 8.5mm yukarıda kalacak şekilde olacakmış. (bikeforums.net'te bir kullanıcının iddiasıydı, doğruluk derecesini bilmiyorum).
@Kudret KurtcebeKudret abi zaten ben de o yüzden etkinlik tam benlik demiştim. Doğanın korunması adına (sadece ağaç da değil) yaşam biçimi haline getirdiğim alışkanlıklarımı listelemeyeceğim burada. Türkiye'de -bu forumda dahi- marjinal kaçar. Ama şuna emin ol ki o ağaçların korunmasını ben de en az senin kadar istiyorum. Zaten o sebeple gelemediğime üzüldüm ve sitemli yazdım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
abdullah bey,,

şimdi benim teker 700 x 32 ve max hava 90 basılıyor ve ben 85 basıyorum tabi bisiklet hızlanıyor ama biraz inik olursa bisiklet hızlanmıyor ,,bunu biliyorum bu işi açıkça anlayamadım sabahki yaptığım hızdan daha fazla hız yaptım ve dönüşte atağa geçtim ,çamur resmen balçık idi ama bi yerde idi.sonra balçıktan kuru düz toprağa geçtim ve tabi çamur kurudu ,asfalta çıkınca garip bi süratli tempo oluştu,,benim su oluklu, yanlardan çok hafif dişler var ,

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
benim lastiklerde 26 1.50 en yuksek 60 bar basılıyor ben minumum olan 45 bar basıyorum

+ bisiklet yüklü arkada 1.5 litrelik 2 adet su taşıyorum 3 litre ordan çanta + bagajda +5 kilo oldu 8 kilo bisiklet ve ben hariç ağırlık

arada bir arkada 55 kilo ağırlık alıyorum hızımda pek bir değişiklik olmuyor boş ağırlığa göre yine düz yolda 28 30 basıyorum bende mi anormallik var anlayamadım pedal boşa dönmesi için 24 viteste 45 km yi biraz geçmem gerekiyor onuda düz yolda arkadan rüzgar gelirse 50 km ye kadar çıkıyorum

çanta bagaj taşıyıcı + yük olmadan da rüzgarsız düz yolda 35 km sabit hızda hiç yorulmadan 10 larca km gidiyorum

rüzgar önden arkadan gelirse 15 km - + oluyor tabi :D

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
@Abdullah.R

Araştırabilirdiniz, çok basit "google".. ezber ve güdümle hareket edince insanları ve eylemleri ayrıştırmak daha kolay nasıl olsa..
2. bir sıkıntı ise şu velev ki Gezi olaylarının bir kolu olmuş olarak "doğa adına eylem yapıyorlar", duruşunuz "o doğa mahvolsun" mu olacak? Bir grubun veya bir ideolojinin bir kısım görüşüne katılmamak çok normal ama tamamını zinhar reddetmek ise bambaşka bir şey, zinhar reddeden gruptan olmak istemezdim...

Tyler

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Eray I
Bisiklet
Merida
hiç kimseye hedef alarak yazmıyorum ki; gezi parkında'da konu sadece ağaçtı!!! Burda da ağaçtı. Eylem yapmaktan niye bu kadar korkarsınız anlamakta istemiyorum. Yoksa monarşi ile mi yönetildiğinizi düşünüyorsunuz. Belgrad ormanı halkın, Devletin kasasına 3 kuruş daha girecek diye oraların rant edilmesine müsadeye göz yummak acizliktir. Ayrıca bugünkü eylemi malesef yazılı ve görsen basında pek göremedim.

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
Eray hocam ne HES'lere karşı, ne köprüye karşı, ne çevresel yıkıma karşı eylemler basında yer almaz:( Yazan gazeteler var ama onlarda evlere ulaşmaz...

• Beğen
Tepkiler: Tyler

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mahdenDoğa adına eyleme evet, ama doğa bahanesiyle eyleme hayır. Birincisi katılımdır, öyle veya böyle şahsi amaçlarımla bir paralellik vardır. İkincisi ise kullanılmaktır, başkalarının -doğa olmayan- özel ajandasının piyonu olmaktır.

Tabi giderek siyasi/subjektif boyut kazanan bir konu bu. Sizin açınızdan "doğa adına" olarak görünen bir şey, bir başkasına göre de "doğa bahanesiyle" olarak görünebilir. Bunun sonu gelmez ve devam etmek istemiyorum izninizle.

Bu arada etkinliğin "doğa bahanesiyle eylem" niyeti taşıdığını iddia etmedim. Sadece böyle bir ihtimalden şüphelendim. Öte yandan evet haklısınız, daha iyi araştırmalıydım.

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Sizin için söylemiyorum, ama istenilen bu. İnsanları ikileme düşürmekte bunun içinde.
İstediklerini başarıyorlar neticede. Sonuç olarak bilinçli olduğunuz halde, bu şekilde düşündüyseniz diğer insanlarda doğal olarak sizin gibi düşünecektir.
Ama düşünmek fayda sağlamıyor. Bir şekilde harekete geçmek gerekiyor.

2050'de 6. köprüyü yaptıklarında, keşke 2013'te harekete geçseydim diyeceksiniz.
Denir ki, "biz "A" partisine veya "B" partisine bağlı değiliz. Ama "A" partisi bize destek olabilir, yanımızda bulunabilir. Bu bizim onlara bağlı olduğumuzu göstermez. Biz çevre için mücadele ediyoruz."

İş siyasi bile olsa (değil) ağaçları korumak için mücadele edilir.
Tüm partilerle STKlarla dayanışma içinde olunur. Bu yapıldı ve başarıldı. Daha sonra kasıtlı olarak insanları yine ayrıştırdılar. Her neyse ağacı koruyan herkese destek olunur!
Kardeşinizi koşulsuz korumak gibidir. O sizle aynı düşünceye sahip olmaz, anlaşamaya bilirsiniz ama siz yinede onu korursunuz.Doğa siyasetten üstündür. Onu her zaman korumamız gerekiyor. Bu, dünyaya geliş amacımızdır.

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Çocuklarımız mazot, kömür dumanı koklaya koklaya, pis su içe içe kanser olmasın istiyorsak hepimiz o ormanları korumalıyız. Mesele hakikaten 3-5 ağaç değil, insanlık olarak geleceğimiz sözkonusu. Bir 10 sene sonra içecek temiz su bulamayacağız böyle giderse. Hala Belgrad Ormanı içinde çeşmeden mataraya su doldurup içilebiliyor, kaç yer kaldı İstanbul'da böyle?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bütün mesajları okudum ,hepsine ekleyeceğim şu,,
bu dünyada 5 adet terorist grub vardır

1- petrol şirketleri,bunlar doğanın yok edilmesinde etkin rol oynadılar
2- inşaat sektörü bunlar acımasızca dünyanın ormanlarını kesip binaları diktiler ,
3- ilaç sektörü insanları yavaş yavaş öldüren ilaçlara mahkum ettiler ,bu ilaçlarda kimyasal katkılar vardır kızılderililerin şaman büyücüsü doğadan topladığı bitkiler ile ilaç yapar idi ve asla kimyasal katkı yok idi bunlarda ..
4- besin sektörü en büyük sabıkalı insanları öldüren sektördür ,sitrik asitli milyonlarca mamul ürettiler,
5 - silah sekötürü en büyük suçludur ,,

bunların hepsini al aşağı edecek bi nesil gelecek buna inancım tamdır ..

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1485879_176885579176941_1638209948_o.jpg

Bu görüntüye bakıp kendinize şu sorunun cevabını verin:
"Bunu X partisi değil de Y partisi yapsaydı karşısında durur muydum"?
Cevabınız evetse çoktan siyasetin piyonu olmuşsunuz, ama farkında değilsiniz.
Bunu benim babam yapsa gene karşısında durur, mücadele ederim.

İşin kötüsü bu daha tahribatın başlangıcı. 10 seneye kalmayacak, o kenardaki ağaçlar da AVM'ye konuta iş merkezlerine dönüşecek. Trafiğe ise hiçbir şekilde çözüm olmayacak. Tıpkı 2. köprünün çözüm olmadığı gibi.

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
@KaanG

Çok seneler önce, ikinci köprünün Anadolu yakası otoyolu açıldıktan hemen sonra geçerken gördüğüm manzarayı gördüm şu fotoda. Şimdi kenarda devasa mahalleler var ağaçlar ve orman yerine :) Dediğin gibi rantın, kıyımın siyaseti yok. Her kim bu manzaraya bakıp üzülmüyorsa; şuursuzdur. Net...

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
İnsanoğlu neden mevsimler değişiyor,neden yağmur yağmıyor diye endişeleniyor

Doğaya zarar verirsen,havayı kirletirsen,ormanlara sahip çıkmaz isen,rahat nefes alabileceğin hava'da kalmayacak günün birinde..

• Beğen
Tepkiler: sedat_slave

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@İsa İhsan Akdoğan

Düz yolda ağırlık zararlı değil aksine faydalı. Sadece ilk hıza ve hızlanmaya olumsuz etkisi var, yoksa hızınızı düşürmesi söz konusu olmaz. Atilla'nın 180 km hız denemesinde kullandığı bisikleti tahmininizden çok çok ağır. Ayrıca yol bisikleti de değil.