Zincir yağlama

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Bugün bisikletin zincirini temizledim şu temizleme aparatı ile mazot ile güzel temizleme yaptı. Ama bence %70 temizlik yapıyor. %30lük kısım nasıl temizlenie bilmem. O %30 luk kısım ise zinciri enine doğru oynatma yaptığım zaman baklaların bağlantı noktalarından çıtır çıtır ses geliyor. Yani oralara kum toz v.s. tanecikleri girmiş.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Scudo

kutsaruzgar

Daimi Üye
Tepki
267
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Zinciri söküp, mazotta bekletip, çalkalayarak çıkar.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@kutsalruzgar sökmek gibi bir yeteneğimiz yoksa ne yaparız.

Oba

Üye
Tepki
21
İsim
Murat Işıl
Bu gün 5 tl (1.5 lt ) mazot aldım. Bahçedeki saksı altligina döktüm evden dis fircasi surte surte temizledim. Sonra hortumla yikadim. Aliexpressten aldigim yagi kullandim 50 ml 3 tl civari. Şimdi dinlenmeye koydum. Ama damliyor mazotu tam gideremedigim icin mi boyle oldu bilemedim. Ama idare eder gibi.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Güneşte bırakıp uçmasını beklemeden mi yağladınız

Oba

Üye
Tepki
21
İsim
Murat Işıl
Çok beklemedim ondan galiba.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Önce gazyağı püskürttüm biraz bekledim ve Basınçlı buharla temizlik yaptım. Ruble, aynakol, zincir hiç bukadar temiz olmamıştı.

Fotoğraf veremiyorum. Bellek Yetersiz olduğu için önceki işlem yapılamadi ikazı veriyor

Wasabie

Daimi Üye
Tepki
1.235
İsim
ALİ ALPER
Bisiklet
Diğer
arkadaşlar würth ün balata temizleyicisi vb ürünler carbon bisikletlerin renklerini söküyor kullanma diye uyardı beni bir yunan arkadaş, doğru mudur?

musa33_mtb

Üye
Tepki
3
İsim
Musa Onur Dağ
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Malzemeler:
Chain-l Zincir yağı
Yarım litre Benzin
Fırça
Zincir Sökme Aparatı
Kullanım;
İlk Önce Zincir Sökülür.Daha Sonra Benzin Bir Kaba Boşaltılır.Zincir Benzin İçerisinde 10-15 Dakika Bekletilir.Bu Arada fırça ile Ruble ve Aynakol Üzerindeki kirler benzine batırarak iyice temizlenir.Daha sonra Bunlar Durgun Su ile İyice Durulanır Ve Kurumaya Bırakılır.Kuruduktan Sonra Chain-l Yağı Zincirin
Her Bir Baklasına birer damla damlatılır.5 Dakika beklenip zincirin iyice Yağ Olması Beklenir.Daha Sonra Zincir Bisiklete Takılır.Zinciri Taktıktan Sonra Dişlilere Geçmesi
İçin Bisikleti her viteste çevirin.Daha sonra Bir Bez Yardımı İle Fazla Olan Zinciri Alın.Bu kadar.Bu arada Chain-l satıcısı felan değilim.Çok kaliteli bir yağ bence.

• Beğen
Tepkiler: GrandHan

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
@musa33_mtb
Yani kısaca zinciri yağlamayın der gibi olmuş. Forumda bu kadar uğraşıp zinciri yağlayacak senden başka en fazla 2 kişi çıkar. Ayrıca zincir her söküldüğünde kopma ihtimali yükselir.

Ben sökmeden mazotu spreyle üzerine sıkıp diş fırçasıyla pedalı çevirerek 2-3 dakika temizliyorum. Alttan üstten ve yanlardan sürtünce tertemiz oluyor. Sonra bezle mazotu siliyorum. Aynı zamanda rublenin de arasını temizleme aparatıyla pedalı çevirerek temizliyorum. Mazotu bezle sildikten ve yeteri kadar kuruduğundan emin olduktan sonra her baklaya bir damla (ben büyük damla kullanıyorum) uyguluyorum. Uygularken sadece zincirin ortasına değil, kenarlarına da yağın temas etmesinr dikkat ediyorum. Tüm bu işlem en fazla 10 dk sürüyor.

Benim kullandığım güzergahlarda (bol tırmanışlı, yolun neredeyse %70i en küçük viteste oluyor) bu işlemi 300-500 kmde bir tekrarlıyorum. Zincirden ses gelmeye başladığı zaman bakım zamanının geldiği belli oluyor.

• Beğen
Tepkiler: bulutdenis

Thranduil

Daimi Üye
Tepki
385
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Brompton
@Wasabie Doğru olabilir karbon kadro boyası nasıl direnç gösterir bilemiyorum ancak plastik aksamı yıprattığı doğrudur, ben aynakol dişli korucusunda bu durumu yaşadım. Siz yine de kadrodan koruyun bilen biri illa ki çıkacaktır.

Bu arada power link olmayan zincirleri sıkça sök-tak yaparsak (çünkü genelde aynı baklaları sökmüyoruz) zincir dayanıklılığını yitirebilir, doğrudur, ben kopma durumu yaşamadım lakin bunun en güzel önlemi bence power link takmak. Tek hareketle zincir kolayca ayrılabiliyor ve diğer baklalara dokunmuyorsunuz.

Tepki
3
Bisiklet
Specialized
Bisikleti her kullanımdan sonra zinciri kuru pamuklu bir bezle silin,
100-150 kmde balata spreyi ile zincir ve rubleyi temizleyin daha sonra WD 40 sıkarak balata spreyi kalıntılarını temizleyin.
En son olarak ruble ve zinciri temiz bir bezle silerek kurutun ve 1-2 saat sonra zinciri yağlayın
iyi sürüşler...

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
396
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Arkadaslar merhaba.
Cok yazilmis cizilmis..kimisi dogru kimisi yanlistir bilmemde, bende zamani vaktinde A101 den aldigim pas sokucu ve yaglayici ibaresi yazan sprey bir urun var..muhtelif zamanlarda zinciri bu urun ile temizledim.evvelinde de sivi gres denen meretle yaglamistim ama cok kotu olmustu, bu spreyle zinciri anca toparladim..evde ayni zamanda kafasi kirmizi kucuk plastik sisede olan makine yagindan var..
Ogrenmek istedigim olay bu sprey pas sokucu ve yaglayici zinciri temizlemede ve yaglamada uygunmudur..wd40 muadilli bir sey sanki.
Yaglayici olarakta evdeki siradan makine yagi ise yararmi..

Bu ara zincirimde sesler olusmaya basladi..disli uzerinde sanki paklalar arasinda bosluk varmis gibi geliyor. Sanki vites ayari bozukmusda iki vites arasinda kararsiz kaliyormus gibi ses cikiyor.disli uzerindeyken yakindan bakinca 2,3 pakla disliye tam oturmus 2,3 paklada yarim oturmus gibi arada bosluk gorunuyor.yani ruble ve aynakola zincir tam oturmuyormus gibi...zinciri disli uzerinden gerdirince 2,,3 paklasi dizliden uzaklasiyor..zincirimde uzamami var, veya yaptigim bu temizlik ve yaglama islemleri zincirime zararmi verdi bilemedim..bisikleti sifir aldim 600 km anca kullandim..

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
@Ismaildmr 600 km'de zincir eskimez hocam, vites ayarınız tam düzgün olmayabilir veya vitesi çapraz-yanlış kullanıyorsanız o da ses çıkmasına sebep olabilir.Bunun dışında zincir baklalarının arasına ince kum-toz parçaları dolmuş ise o da böyle ses çıkartır ama güzelce temizlediğinizi söylemişiniz bu nedenle bu ihtimal pek olası görünmüyor

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
(link) Evinizdeki makine yağı zincir yağlamaya uygun değildir . Ben kendim mavi gres kullanıyorum babam sanayiden getirmişti ama uygun olanı yeşil gresdir. Sürdükten sonra dağılması uğraştırır. Size tavsiyem temizledikten sonra en yakın bisikletçiye gidip yağlatmanız. Çünkü onlar sıvı gres sıkarlar bu gres sizin sprey gres gibi akıp gitmez.

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
396
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
@Neil deGrasse Tyson vitesi capraz kullanmam, 28 ayna 20 ruble 4. Vites en caprazim..ses rubleden geliyor..tekrar vites ayarina bakiyim ama yani bariz bir vites ayarsizlik durumu yok..o sese benzer zincir disli uyumsuzlugu gibi bir hal var sanki..zincir kmc adi bi zincir degil..orta kalite galiba.
Grup set tourney, ruble mftz31 megarange..
Benim endiselendigim olay eger zincirde uzama varsa bunu ben yanlis temizleme ve yaglama neticesindemi yaptim, o kafami karistiriyor..yani pas sokucu ve yaglayici zincirime cok zararmi verdi..vites ayarini tekrar kendim elden gecirdim..bakalim ayni sorun devam edecekmi..yada bu bir sorunmu anlayacagiz..evdeki makine yagi zincire zarar verecegi icinmi yoksa iyi yaglama yapilamayacagi icinmi onermezsiniz.

@Neil deGrasse Tyson vitesi capraz kullanmam, 28 ayna 20 ruble 4. Vites en caprazim..ses rubleden geliyor..tekrar vites ayarina bakiyim ama yani bariz bir vites ayarsizlik durumu yok..o sese benzer zincir disli uyumsuzlugu gibi bir hal var sanki..zincir kmc adi bi zincir degil..orta kalite galiba.
Grup set tourney, ruble mftz31 megarange..
Benim endiselendigim olay eger zincirde uzama varsa bunu ben yanlis temizleme ve yaglama neticesindemi yaptim, o kafami karistiriyor..yani pas sokucu ve yaglayici zincirime cok zararmi verdi..vites ayarini tekrar kendim elden gecirdim..bakalim ayni sorun devam edecekmi..yada bu bir sorunmu anlayacagiz..evdeki makine yagi zincire zarar verecegi icinmi yoksa iyi yaglama yapilamayacagi icinmi onermezsiniz.

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
@Ismaildmr sorunu sadece tek biryerde aramamak gerekir hocam, şimdi pedalı 1 tur döndürdüğümüzde sırası ile aynakol,orta göbek,zincir,ruble,arka aktarıcı üst ve alt makaraları da hareket ediyor, yanlış bilmiyorsam modelini yazdığınız ruble vidalı ruble ve freewheel denilen parça da rublenin içinde, ses buradan da geliyor olabilir, internet üzerinden sadece olasılıkları söyleyebiliriz sırası ile tüm hareketli parçaları kontrol etmeniz gerekir.Bu arada tekrardan söylemek isterim 600 km kullanım ile parça aşınmaz, hatalı yağlama,yanlış temizlik ürünü bile kullansanız kolay kolay aşınmaz bu süre içerisinde, kısaca sorunu kendinizde aramayın bisiklet bu bir yerine toz-pislik kaçmıştır temizleyince geçer ama en can sıkıcı noktası da bu, nereye pislik kaçtı onu bulmak adamı kanser ediyor:koptum:

• Beğen
Tepkiler: Ismaildmr

kapluj

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Yusuf Mucur
Bisiklet
b'Twin
aliexpresste böyle bir zincir temizleme seti gördüm, bu orak gibi olan şey nedir?

Dosyalar

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@kapluj
Biliyorsunuz bu Aliexpress Çinli. Çin de komünist. O orak da komünist Çin'e dair bir gönderme. :komik:

Yani o göndermenin dışında, bu aletle ruble araları temizleniyor. İki işi birden yapmış oluyor bu Aliexpress. Az değil bu çekik gözlüler.

Çok mu sıkıcıyım ne :acpsnr::snzdglsn: