Zincir yağlama

salcano

Aktif Üye
Tepki
24
Bisiklet
Salcano
zinciri kaç ay da kaç hafta da yağlamalıyım bu sorun yüzünden arka artırıcı vitesi 1 giçirmiyor yağladım süper oldu ama şimdi üstünden 3 hafta geçti ve yine vitesler 1 geçmiyor

Scudo

umut.94

Üye
Tepki
0
ya sorunun ayarlardan olbilir yağlamayla çözmüssün ama yinede atması lazım benimde 6 atmıyor şuan ne zamn düzeltcem bilmiyorum

toprakec

Daimi Üye
Tepki
69
Merhabalar.

Araştırdığıma göre yağlamak için özel yağlar ve temizleyiciler kullanılıyor.Fakat ben bu işi bisikletçime yaptırıyorum.Bir bisikletsever olarak bu iş kendim yapmalıyım dedim ve gerekli ürünleri almaya karar verdim fakat önceden nasıl temizleme yağlama yapılır diye bsikletçime sordum.Cevap olarak az mazotla temizle sonra ince bir tabaka mazot sür dedi.Ben özel yağlar falan var bir işe yaramıyor mu diye sordum.Gereksiz mazot yeterli dedi.acaba mazot xt zincirime zarar verir mi? Bir dahaki sefere düzgün yağ alıp kendim mi yapmalıyım? Görüşlerinizi alabilir miyim?

Saygılar...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Mazot temizleme temizler ama yağlama özelliği çok az ve kısa ömürlüdür mazotla temizlenen zincir kesinlikle yağlanmalıdır daha sonra...

toprakec

Daimi Üye
Tepki
69
@Hasan Çağrı

Teşekkür ederim. Ama yalamak iyi olmaz sanırım:D
Peki genelde yazları, kuru ve tozlu ortamda kullandığım bisikletim için orta halli, masraf yapmayacak önerebileceğiniz bir yağ marka/modeli var mı?

• Beğen
Tepkiler: buğra kuddaş

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Valla genelde yağların fiyatları aynı ama uygun fiyatlı Joe's un yağları var...

Bu arada yalamak iyi olmayacağı için onu düzelttim :D

• Beğen
Tepkiler: tayfur

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
aynı sey wd40 ıcın de soylenıyrdu yanı yaglama etkısı. aynı sey onun ıcın de gecerlı aklınızda bulunsun
ben de dıkıs makınesı yagı kullanıyrm en kısa zamanda normal zıncır yagına donucem ıns. :):)

NKORHANK

Aktif Üye
Tepki
108
Arabalarda kullanılan motor yağları 10-40 vs kullanılabilir mi acaba. Artan yağ var değerlendirmek istedim.

toprakec

Daimi Üye
Tepki
69
@Dinamo

Teşekkür ederim. Aslında Mazotun zararlı etkisi var mı diye merak ediyordum ama zararlı olmasa bile eksik kaldığı kesin, daha iyi performans ve daha uzun ömür için gerekli malzemeleri edinip temizliğimi kendim yapmalıyım.:)

toprakec

Daimi Üye
Tepki
69
En iyi bisikletçi mazot diyor burdaİ(eskişehir) nternet üzerinden alış verişi sevmiyorum bu yağları satanı bulabilecekmiyiz.

Tepki
15
bende motosikletlerde kullanılan greslerden sıkıyorum. Sadece birazcık fazla sıçrıyor o kadar. Hem bizim burdaki bisikletçi de "kıyak" niyetine sıkmıştı benim zincire o greslerden, kötü olamaz heralde :S :)

bulent40

Daimi Üye
Tepki
714
@toprakec

mazot ve wd40 türü malzemeler sadece temizlemek içindir, yağlamaz. onlarla temizledikten sonra bu iş için üretilmiş yağlar (ki ıslak zemin ve kuru zemin için ayrıdırlar) kullanılır. çok çok zorda kalınırsa dikiş makinesi yağı (o da o günü kurtarmak için) kullanılabilir. vazelin bana zararlı gibi geliyor, toz toplar. motorsiklet zincir yağlarını denemedim, zararı olacağını sanmıyorum.

zincir ve dişlilerin aşınma maliyeti (xtr?) her zaman yağın maliyetinde daha yüksektir, tamircinin böyle bir derdi olmadığından ne bulsa sürebilir, acısı sizden çıkar.

• Beğen
Tepkiler: evelent

toprakec

Daimi Üye
Tepki
69
@bulentery

Teşekkür ederim.
Yağ alana kadar ki 2 ay civarı sürer(össden dolayı kullanamıyorum zaten.:( ) yağsız kalmasın diye vazalin sürdüm ve ormana gitmemeye karar verdim.
Vazalini 4 kere parmağımın ucu ile bolca alıp zincirin üstünde kalmıcak şekilde altan ve üsten baklalara sürdüm umarım doğru uygulamışımdır.Ama ruble ve aynakol dişlilerine zincirle temas halinde olduklarından dolayı yağlanacaklarından sürmedim sürmem gerekir miydi acaba?

Ve temizlikte mazot kullanmak rengi siyah yaptığından ve gidip mazot almak saçma geldiğinden buluaşık deterjanı gibi kimyasal yağ çözücü bir madde kullanabilirmiyim.

NKORHANK

Aktif Üye
Tepki
108
@Tech. Türk

Bunu öğrendiğim iyi oldu teşekkürler. Yemek yağına devam :)

bulent40

Daimi Üye
Tepki
714
@toprakec

aşağıdaki başlıkta ender bey'in bisiklet bakımına ilişkin çok faydalı çalışması vardır. amatörce dediğine bakmayın, ondan iyisi can sağlığı.

(link)

TravellerSeko

Aktif Üye
Tepki
32
İsim
Serkan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
arkadaslar ben finish line dry kullaniyorum.bircok arkadasim bunlar para tuzagi derdi ama inanmazdim.gittim bir kutu aldim ve herkese tavsiye ederim gercekten harika.ayrica sram degreaser temizlik icin cok hosuma gitti tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: cruphasulie

bikermiker

Aktif Üye
Tepki
238
az önce arabanın bagajından bir adet motor yağı, bir adet fren hidroliği bir adet de direksiyon hidroliği buldum. bunlardan herhangibirini zincirime uygulayabilir miyim?

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@cakkoyun

motor yagı yukarda reddedılmıs zaten hıdrolık yagları da bence uygun olmaz cunku mesela fren hıdrolıgının gorevı yaglamak degıldır kı basınc ıletmektır..