Zincir temizliği

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben shimano degreaser kullanıyorum ondan önce de gaz yağı kullandım bir sene. Yoğurt kasesine atıp çalkalıyorum bütün taşı tortusu yağı akıyo. Bir iki dakika eğim verip bekliyorum. Sonra silip takıyorum 10 15 dakika falan sürüyo. Çözücü tamamen kuruyana kadar bekliyorum sonra yağlayıp "ardından yağın fazlasını silip" sabaha kadar bekletiyorum.
Tabi şöyle bi nokta var, muhtemelen hepimiz zinciri gereğinden fazla yağlıyoruz. Zincirin dışında ne kadar yağ varsa o kadar çabuk çamura dönüyor zincir.
Yağlamadan sonraki ilk sürüşten sonra Zincirin üzerinde damla damla yağ görebiliyoruz bu da içerden fırlayan ihtiyaç fazlası yağ. Her sürüşten sonra bunu da sadece silip bırakmak faydalı. Yağmur varsa, yerler ıslaksa işin rengi değişiyor. Jant çemberleri, tel başları, fren pabuçları, ruble, zincir vs tertemiz yapılmalı.
Bir de hangi yağın ne miktarla zincire döküleceği önemli. Zira kuru ortam yağını ıslak koşullarda kullanmayın biraz suda lastiklerinize iner ne yol tutarsınız ne de frenler tutar.

Doğanay07

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Doğanay Ç.
Bisiklet
Mosso
Tiner mazot gibi ağır kanserojenler yerine aynı etkide organik yağ çözücü kullanmayı tercih ediyorum. İmkan varsa zinciri söküp yağ çözücü ile fırçaladıktan sonra durulayıp hızlıca kurutup baklalara yarım damla olacak şekilde zincir yağı damlatıyorum(chain - L) mis gibi oluyor 300-400km de bir. Bisiklet üstünde zincir ile uğraşmak hem rahatsız eder hem de daha iyi temizlenemez(çıkartıp temizlemeye göre). Tiner ve mazot solumak cidden sağlıksızdır ve tehlikelidir. Mazotla temizledikten sonra yıkamanın mantığı yoktur çünkü su mazottan dolayı yeterince nüfuz edemez. Kuruması da ayrıca vakit alır.

• Beğen
Tepkiler: Ozy ve BerkEvren

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
Zincir konusunda yapılan yanlışları anlatan güzel bir video. Özellikle yağlama ve temizleme kısmında hepimizin yaptığı hatalar var. Bu işte en önemli nokta zincirin içindeki rulman görevi gören kısmın ıslak ve yağsız kalmaması sanırım

• Beğen
Tepkiler: husam14
Tepki
22
İsim
Cemal
Bisiklet
Carraro
Merhaba benim bisikletim Carraro 227 27 vites hangi marka model zincir kullanmalıyım ve kaç km.den sonra değişim yapmalıyım?

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
Eleman temizlenmesi gereken parçaları ultrasonik temizleyicide temizliyor. (Sonraki videolarında kilitli poşete koyup -su da doldurup- öyle atıyor makineye... öbür türlü makine batıyormuş)

• Beğen
Tepkiler: DiyarBronzface

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.455
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben bu şekilde yapıyorum. En ucuz yöntem. WD 40 sıkıyorum. Sonra Zefal zincir yağı kullanıyorum. Her baklanın eklem yerine 1 damla.

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
Ben bulaşık deterjanı olayından vazgeçtim. Her hafta yaklaşık 100 km orman yollarında sürüyoruz. Turun sonunda zincirin yağını elimle kontrol ediyorum, yağdan daha çok çikolata sosuna dönmüş oluyor. Sanırım deterjan tam çözünmeyip, zincirin arasında kalıyor ve yağın özelliğini bozuyor.

Sonra balata spreyini her baklaya teker teker sıkarak temizlik yaptım, sonraki turda aynı şekilde yağladıktan sonra zincirdeki yağın, yağlama özelliği hala devam ediyordu ama toz-topraktan dolayı zinciri sadece kuru bir bezle temizleyip yağlamak yetti.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben bir pet şişenin içine biraz tiner koyup, zinciri içine atıp çalkalıyorum. Sonra aybı işlemi duru suyla tekrarlıyorum. Kuruduktan sonra yağlayıp öyle takıyorum. 3 gün sonra gene tız toprak topluyor o ayrı.:)

• Beğen
Tepkiler: DiyarBronzface

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
aliexpressten aldığım zincir temizleme aparatının içine, WÜRTH BALATA SPREYİ sıkıyorum..
sonra da aparatı zincire takıyorum.. bugüne kadar en verimli sonucu bu şekilde aldım.. zincirdeki bütün kirler akıp gidiyor..

kirli sıvı bisikletin tekerine jantına akmasın derseniz bisikletinizi hafif yana devirin.. yere de eski bezlerden serin..

• Beğen
Tepkiler: Afyon35 ve mcb

vanhelcing

Aktif Üye
Tepki
30
Arkadaşlar merhaba würth motor temizleme spreyi ile yapılır mı bu iş? Dişlilere sıksam sıkıntı olur mu?

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@Türka¥ Benim de kullandığım yöntem tam olarak bu. Sadece aparatı Decathlon’dan aldım. Gerçekten çok iyi sonuç veriyor bu aparat ve Würth Balata Spreyi ile.

Tepki
1
İsim
Furkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@_golden_
Olur.

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar 4/5 sene önce Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunun istanbul bitiş noktasına gitmiştim biliyorsun oraya Dünyanın önemli bisiklet takımları katılıyor benim gittiğim turun son günüydü takım mekanikerleri bisikletleri söküp bir sonrakı yarış için paketlemeye başlamışlardı artık hangi ülkeye gideceklerse, çok net söylüyorum hemen hemen tüm takımlar zincir için mazot kadronun geri kalan kısımları için bulaşık deterjanı ile köpürtülmüş su kullanıyorlardı

Tepki
1
İsim
Furkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Gökay Akçaynormalde onlarda fatklı şeyler var ama Türkiye şartlarında onları kullanmışlar.

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
o mavi zincir temizleme aparatına würth balata spreyi sıkıp temizledim zinciri. ama baklaların arasındaki pis siyah yağ bir türlü çıkmıyor. o kadar fırçaladım, sildim ama nafile. bakla aralarından ruble dişlilerine hemen tekrar siyah kalıntılar bulaşıyor. en sonunda pes ettim artık. tamamen temizlenmedi çünkü. ben de zinciri yağlayıp bıraktım. zinciri sökmeden daha iyi bir temizlik için çözüm önerisi olan var mı? ya da bu süreci sık tekrarlasam faydası olur mu?

senolkara

Üye
Tepki
18
İsim
Şenol K.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba 2018 Haziranda Sedona 320 şehir bisikleti aldım fakat hiç kullanamadım.Aradan geçen bu 10 aylık zamandan sonra bisikletime bakım yapmalımıyım/nasıl yapmalıyım ? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@makaram
Gaz yağını deneyin once aynakol ve rubleyi gazyağı ile temizleyin sonra aynı aparatın içine gazyağı koyun ve uygulamayı aynen yapın

• Beğen
Tepkiler: makaram
Tepki
64
İsim
Diyar Tunçyüzlü
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Valla doğrumudur bilmem ama ben evde ne gördüysem cif olur yağ çözücü olur onlarla ve diş fırçası ile temizliyorum, malzeme ucuz olduğu için çokta takılmıyorum.

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Önceden yağ çözle, sabunlu suyla temizlik yapıyordum.Ardından zinciri kurulayıp yağladıktan sonra fazla yağı aldığım taktirde 100 km. civarı sürdükten sonra zincirdeki yağ aşırı pisleniyordu.En son @-Skynet- 'in dediği gibi yaptım.Hatta tinerin bir zararı olur mu diye birkaç video izledim, birinde eleman tinerin motorsiklet zincirlerindeki o-ring'leri(plastik conta) zamanla aşındıracağına değiniyordu.Ama bisiklet zincirlerinde bu mümkün değil çünkü plastik parça yok.Bende bir şişenin içine zincirimi koyup çok az tiner döktüm, ardından biraz çalkalayıp tineri değiştirdim.Bu işlemi temizlendiğinden emin olana dek tekrarladım.Şişeye birkaç kez de su koyup çalkaladım.Kurulayıp Shimano PTFE yağ ile yağladıktan sonra fazlalığını aldım.Tabi ki çekiş sistemini komple temizledim.200 km'dir zincirim ve rublem hiç olmadığı kadar temiz ve parlak görünüyor.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-