Zincir temizliği

e7_

Üye
Başlık
0
Tepki
60
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zincirdeki yağı - pası sökmek için birçok yöntemi denedim. Würth Balata Spreyi ile WD-40 içlerinden en iyi fayda gördüğüm ikili oldu. Fakat Würth'ün kutusu bir temizlik için anca yetiyor. 400'lük WD-40 ise rahat 4-5 kere kullanılabiliyor. Fiyat olarak ta ikisi arasında çok bir fark yok.

Sorum hem aynakol için hemde ruble için direk olarak WD-40 sıkmanın bir mahzuru var mı?

Son düzenleme:

Ceyhun Özkan

Forum Bağımlısı
Başlık
28
Tepki
966
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@e7_
Bir videoda, sprey temizlik ürünlerinin rubleye sıkıldığında göbeklerdeki grese ulaşıp yağın yapısını bozabileceği söyleniyordu.Jant ile ruble arasına bir karton veya bez ya da gazete sabitleyip sıkmak sıkıntı olmaz heralde.

• Beğen
Tepkiler: e7_

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Başlık
17
Tepki
1.249
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
herkes şunu kullan bunu kullan diyor harbiden ucuz yoldan ve iyice temizleyebileceğimiz bir çözüm yok mu wd 40 bile dünyanın parası olmuş

Başlık
0
Tepki
70
İsim
mehmet kıyar
Bisiklet
Sedona
Mazot yada gaz yağı

e7_

Üye
Başlık
0
Tepki
60
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Desert Fox
Açıkçası ilk başlarda bisikletçiden temizlik için yaptığı karışımı alıyordum, litresi de 10 TL bir şeydi. Ama çok fazla uğraş gerektiriyordu fırça vs. ile. Pratik olması ve o sıvıya göre zincirin sonrasında daha temiz gözükmesi dolayısıyla WD-40 ı tercih ediyorum.

Şuan Hepsiburada'da 400 ml si 350 ml fiyatına düşmüş. 4-5 kullanım rahat götürdüğü için de 5 TL'ye falan denk geliyor bir iş o kadar da olsun :)

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

scottrek

Bisikletler & Kapılar
Başlık
8
Tepki
4.049
Bisiklet
Scott
Gaz yağı ile temizleyin.Yıllardır kullanırım hiç bir sorun yaşamadım.Boyayı da besliyor gaz yağı müthiş bir icat.

• Beğen
Tepkiler: notforheaven

Tuars07

Forum alüminyumbaşı
Başlık
5
Tepki
881
İsim
Tunahan Arslan
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar bende bir öneride bulunayım mazot ve benzinle zincir temizliği yapmayın içeriğindeki setan ve parafin zincir baklalarının içlerinde bulunan dikkatli baktığımızda gözüken ince metalin çabuk aşınmasına yol açar buda zincirde sarkma yapar ayna dişlileri ve rublemizde sarkmadan dolayı erken eskime yapacaktır.
Gaz yağında bu setan ve parafin çok düşük orandadır temizlikte kullanılır. Evinizdeki cif yağ çöz ve bulaşık deterjanı da kullanmayın onlardada kostik ve bileşenleri ağır orandadır zincir üzerindeki kılcal çizikleri büyütüp çabuk aşınmasına yol açacaktır sıvı el sabunu kullanılabilir oranları uygundur ama en iyisi araba şampuanlarıdır ama onların bir litrelik veya küçük paketlerini tercih edin.
Şimdi gelelim uygulamaya temiz ve pamuklanma yapmayan veya çabuk parçalanma yapmayan bir bezi avuç içine sığacak şekilde kesin ve gaz yağını beze dökün zincirin iç dış ve yanlarını temizleyin sonrada ön dişlilerini ve rubleyi bez kirlendikce yeni bez kesebilirsiniz ve aktarıcı makaralarını temizleyin ön aktarıcının iç yüzeyini temizlemekte faydalıdır temiz bir bezlede gaz yağını bu temizlediğimiz noktalara sürerek fazlalığı aldırın küçük bir kovada bir yemek kaşığı kadar araba şampuanı koyun yarım litre su ilave edip ince telli küçük fırçayla bütün gazyağı uyguladığımız yerleri temizleyin ve temiz suyla durulayın sonrasında kuru bir bezle temizleyip kurulayın şimdi en kritik yere geldik eğer hemen zincir yağını sürerseniz gaz yağı benzin ve mazot gibi uçuculuğu fazla değildir kalıntısı eser miktarda dahi kaldıysa zincir yağımızın viskotesini bozacaktır ve yağ çok incelecek buda yağın akıp gitmesine yol açacak o yüzden birgün sonra uygulamak çok daha mantıklı olur zincir yağını da bir şırıngaya çekip her baklaya bir yada iki damla olarak ama zincirin iç yüzeyine uygulayın elinize de çok az sürüp makara ve aktarıcıların yayına da sürülebilir.
Yazı uzun gelebilir ama bu işi yapmak en fazla 30-40 dakika sürer.
Hepinize keyifli pedallamalar...

Başlık
0
Tepki
1
İsim
Ömer siyakuş
Bisiklet
Salcano
zinciri ve dişlileri tanzikli suyla yıkabilirsin. ben yaptım bir şey olmadı deneyebilirsin.

ali tekintüre

Daimi Üye
Başlık
35
Tepki
136
Hiç bişey kullanmayın...Zincirin kendisini kullanın yani hakkını verin...35 senelik sektör tecrübem ve sadece kendi topladığım bisikletlere binip limitleri zorladığım pratiklerimle sabittir ki 7 senedir zincirlerime hiç bi şey kullanmadım tık yok...zaten bakım yaparak kaç yüzyıl kullanmayı düşünüyon ki???Hep rampa asılsan bile 2 sene gider...yetmiyor mu???

• Hahaha
  • Üzgün
Tepkiler: e7_ ve yunus42

e7_

Üye
Başlık
0
Tepki
60
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ali tekintüre

@ali tekintüre
Çamaşırları yıkamayın, banyo yapmayın. Kaç Y.Y yaşayacaksın yada kıyafetleri kaç Y.Y kullanacaksın zaten değil mi :naslyany:

Yukarı Alt