Zincir temizleme sıvısı

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tazyikli suyunuz yoksa deterjan yerine bucket wash adında satılan ürünler var. 10 dolar bir şey. Çamur vs. hiçbir şey bırakmıyor. En azından kendi adıma söyleyebilirim.

Scudo

krank

Aktif Üye
Tepki
295
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B. güzel özetlemiş konuyu. Sadece çok üşengeç değilseniz kuru bezle temizliği her sürüşten sonra bile yapabilirsiniz.

Uzun ömürlü zincir için temizlik yapılması da önemli. Sonuçta toz ve kir de aşınmaya yol açan etmenler. Sadece temizlik işini doğru yapın ve pırıl pırıl yapacağım diye çok aşırıya kaçmayın. İhtiyaç duyacağınız ekipmanlar sanılanın aksine evde rahat bulacağınız şeyler.

Kaliteli zincirlerdeki parçaların çoğu ya paslanmaz yada paslanmaya karşı dayanıklıdır. Yani tam kurumasına imkan sağlayacak kadar bekleyin ve sonra yağlayın. Zincirle alakası yok ama basınçlı yıkamayı bisiklet için değil arabanızda kullanın.

Sözün özü seyrek temizlikle değil doğru şekilde temizlikle daha uzun ömürlü parçalarınız olur. İlk hatalı temizlik işleminde bile zincirinizi perişan edebilirsiniz. Doğru temizlik şekli için de ne bana ne de kulaktan dolma bilgilere güvenin. Zincir üreticinizin bakım talimatlarında doğrusunu bulabilirsiniz.

Son düzenleme:

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hava kompressörünüz varsa mutlaka kullanın. Boğaz vidalar, matara kafesi vidaları çabuk paslanabilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Würth Genel Balata spreyi kullanıyorum. Zincir ve dişliler üzerindeki yağı anında indiriyor ve kodroya ve mekanik aksamlara zararı yok. 500ML 15-20 TL ye alınabiliyor. Zincire ve rubleye sık bırak yaparak heryerine sıkıyorum ve silmeden fırça yapmadan bekliyorum. İlk yaptığımda zincirimin aslında açık renkli olduğunu öğrenmiştim, o kadar etkilidir. Anında temizleyip uçuyor zaten yine de açık alanda yapın. Temizlenince de temiz bir bezle zincir üzerinde yabancı madde varsa temizleyip sonra yağlıyorum. Tazyikli su kullanmayın, göbekler içerisindeki yağı da alır. Bu malzemeyi kullanmayacaksanız mazot ile de yapabilirsiniz. Zinciri sökebiliyorsanız bu yöntem de iyidir ama sökemiyorsanız bisiklet üstünde mazot ile temizlemek verimli olmuyor. Würth'ü kesinlikle tavsiye ediyorum. Sorunuz varsa sorabilirsiniz.

Tepki
222
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Würth Genel Balata spreyi kullanıyorum. Zincir ve dişliler üzerindeki yağı anında indiriyor ve kodroya ve mekanik aksamlara zararı yok. 500ML 15-20 TL ye alınabiliyor. Zincire ve rubleye sık bırak yaparak heryerine sıkıyorum ve silmeden fırça yapmadan bekliyorum. İlk yaptığımda zincirimin aslında açık renkli olduğunu öğrenmiştim, o kadar etkilidir. Anında temizleyip uçuyor zaten yine de açık alanda yapın. Temizlenince de temiz bir bezle zincir üzerinde yabancı madde varsa temizleyip sonra yağlıyorum. Tazyikli su kullanmayın, göbekler içerisindeki yağı da alır. Bu malzemeyi kullanmayacaksanız mazot ile de yapabilirsiniz. Zinciri sökebiliyorsanız bu yöntem de iyidir ama sökemiyorsanız bisiklet üstünde mazot ile temizlemek verimli olmuyor. Würth'ü kesinlikle tavsiye ediyorum. Sorunuz varsa sorabilirsiniz.
Zincirdeki pası çıkarıyor mu peki?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Zincirdeki pası çıkarıyor mu peki?
Pası çıkarabileceğini sanmıyorum. Pas normalde zincir ve dişlilerde oluşmaz çünkü kaplamalar kolay kolay çıkmaz zincir kaliteliyse. Tavsiyem paslı sistemleri değiştirmenizden yana olacaktır. Paslı zincir; ruble, aynakol ve arka aktarıcıya zarar verecektir.

Tepki
106
İsim
İlker Durmaz
Bisiklet
Bianchi
Mazot ve erken zincir uzaması hakkında yazılanlara tamamen katılıyorum. Daha 1000 km civarında olan zincirim şu anda 5000km devirmiş gibi uzamış durumda. Halbuki temizlikten sonra bol bol yağlar ve bekletirim. Daha sonra da fazlalık yağı silerim. Demek ki böyle yapınca yağ hiçbir zaman ulaşması gereken yerlere ulaşmıyor. Bu arada toplamda 4 kere mazotla temizledim. Bahsedildiği gibi en sağlıklısı her sürüş sonrasında kirinden tozundan arındırmak sanırım.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.424
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Karşilastirmali test yapmiş. Adam haklı beyler :)

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.154
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zinciri bisikletten kolay sökemiyorsak yani quick link yoksa Würth balata temizleyici sprey :D

Zinciri kolayca söküp takabiliyorsak benzin + pet şişede çalkalayıp bekletmek.

Shimano 105in üzeri için önermiyorum tabi bu yöntemleri :srnsml:
Serkan abi bende 105 set var ama dikkatimi bişey çekti zincir ultegra nasıl oluyor bu? Ilk sahibi acaba değiştirmiş mi yoksa belli bir kodu var mı? Zincirin üzerinde HG CN6701 yazıyor :)

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bulaşık deterjanından biraz alıyorum,pet şişeye koyuyorum. Ardından zinciri içine atıp,biraz su koyup iyice çalkalıyorum. Sonea 2-3defa duru su ile bu işlemi tekrar edip zinciri silip,biraz sallıyorum. Sonra her baklaya bir damla yağ damlatıp bir gün bekletiyorum. Fazlalık yağları silip montajıyla işi bitiriyorum. :)

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisiklet mekanik hareket temelli, insan kasi ile calisir. Bazi insanlarin her turlu maddeye anlam yukleme hastaliklari vardir. ( Mesela ben )
Boyle yapinca sanki ona küvezde erken dogmus bir bebek, yada kemik hastaligina tutulmus ceylan muamelesi yapiyoruz.

Farkinda olmadan asiri titizlenmeden zincirden evel sacimiz sakalimiz agariyor.
Gunluk kullanan 20 yildir bisikletine en ufak bakim yapmayan dedeler taniyorum. Geneli sehirlerin getto diye tabir edecegimiz arka mahallelerinde oluyorlar, camiye , bakkala, sehir merkezine falan gidiyorlar.

Diyeceksiniz ki az mesafe yapıyorlar ama 25 senede gunluk kullanima bi vurun bakalim sizin bakmaya kiyamadiginiz bisikletlerinizin km sinden fazla mi degil mi?

Neyse ; Gunluk laf sokma törenimi yaptigima gore şunu samimiyetimle soyleyebilirim. Cok titizlenmeyin cizilsinler , düşsünler , kirlensinler . Ara sira sicak su dolu kovaya bol piril sikarak sungerle guzelce köpürtün, ruble ve zinciri eski diş fircasiyla guzelce temizleyin ve acimadan bolca yaglayin zinciri , beleyin hatta yaga . Bekleyin biraz ki iyice emsin yagi zincir parcalari , sonra bezle ustunden bi silin tamamdir.

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato şimdi cami ile ev arası 3 km her gün camiye gidince 5 vakitten desek 15 kilometre bazen sabah kalkamıyoruz ama kazasını camide kılsak :bsmagryr: :uyku::okyrm: haftada 105 km...... buldum bu dede her gün 15 km kadanslı sürse yılda 1 kere zincir değiştirmesi lazım :) hepimizden fazla binmiş olur.?

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar 2 gündür zinciri gaz yağı ile temizleyip Shimano nun yağı ile yağladim. Ses de hiç azalma olmadı. Gittim opette köpükle yıkayıp tekrar temizledim zinciri ve yağladim. Hala ses geliyor kırıp atacam bisikleti artık uyuz oldum. Her gün bir sorun çıkarıyor

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar 2 gündür zinciri gaz yağı ile temizleyip Shimano nun yağı ile yağladim. Ses de hiç azalma olmadı. Gittim opette köpükle yıkayıp tekrar temizledim zinciri ve yağladim. Hala ses geliyor kırıp atacam bisikleti artık uyuz oldum. Her gün bir sorun çıkarıyor
Alakasiz bir yerden olabilir arkadasim. Sele borusunu , Pedallari vs ne denk gelirse bir gresle bence

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato WD 40 sıktım oralara. Bu spor hakikaten inanılmaz pahalı ya kaller eridi yeni kal al. Kışlık tayt yok tayt al almam dersen trainer al o da yok. Lastiklerin bitme zamanı geliyor lastik al. La öğrenciyiz nasıl alacağım bilmiyorum. Şu bisiklet sevdası artık nefrete döndü bende. Binmeyince özlüyorum binince sinirleniyorum

prelüd

Üye
Tepki
0
İsim
Ali Karaduman
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ophellia biraz deterjanı suda eritip diş fırçası ile zinciri fırçalıyorum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Mazot forever ? yok zincir uzadı, yok bilmem ne. Sanki yarış koşuyoruz.

Tepki
222
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Bisikletin rublesi ve zinciri komple pas tutmuştu. Bugün eski mahallemdeki nalbura gittim. Bana WD 40 verdi. Sen bunu sık, pası söker, ayrıca yağlamana gerek yok dedi. Ben de abi bana Forum'da Würth tavsiye ettiler dedim. Bak oğlum, o Forum ne bilmiyorum ama daha onlar yokken ben nalburluk yapıyordum. Bana işimi öğretmesinler, yerim o Forum'u dedi. Aldım geldim, önce bir posta sıktım, sonra fırçayla temizledim, sonra bir daha sıktım, ve bezle sildim. Hem zinciri hem rubleyi çıkarmadan yaptığım için %80'i gitti. Şimdi yarın sürüp bakacağım garc gurç sesi gitti mi diye. Ayrıca koçtaş'a gittim, oradaki çocuk da WD 40 sıktıysan bir daha yağlama yapma, o zaten yağlı dedi. Kafam karıştı şimdi.