Zincir kopması

Burgony

Üye
Tepki
26
İsim
Sezer
@Hüesyin
Yokuş çıkarken vites değiştirmek zinciri kırabilir arkaya arttırıcıyıda bozabılır birde çapraz zincir kullanıyorsunuz 7x1 buda arka arttırıcıya zarar verir bilginize.

• Beğen
Tepkiler: Hüesyin
Scudo

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Bende yaşamıştım düz yolda pedallara düşük viteste fazla abanmıştım birden pedal boşa dönmeye başladı. Baktım zincir yok .Yerden aldığım gibi doğru bisikletçiye gittim. Diş atmış 3 liraya halletti. Tabi arka ve ön artıcı yamultmuş . Çalışmalarında sıkıntı olmaması çok büyük kâr ım oldu .

orcun oguzhan

Daimi Üye
Tepki
153
Bisiklet
Trek
sram via kullanıyorum daha 1000 km önce zincir ve rubleyi değiştirdim aynakol biraz bitikti onu değiştirmedim.geçen bisikletçiye gittim zincir bitmiş dedi araya cetvel koydu araya giriyordu gerçekten.o metal cetvelin araya giirmesi zincirin bittiğini mi gösterir.zincirde sram di .

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Yokuşta ayağa kalkılmaz diye birşey yok. Yokuşa büyük viteste girip abanmadıkça, zinciri çapraz bırakmadıkça ve zinciri temiz ve yağlı tuttukça koparmak imkansıza yakın diyorum. Ben ağır bir kullanıcı olarak yazdığım kurallara dikkat ettiğim için hiç zincir kopartmadım. Fakat 50kg'luk bir bayan arkadaşımız rampada büyük viteste kalkış yapmaya çalışırken zincir kopartmıştı. Önemli olan büyük vitestenden kaçınmak...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
3-4 saat kadar önce 10km'lik bir sürüş yaptım ve vites geçişlerinde sorun olduğunu fark ettim. Özellikle de ön vites saçmalıyordu. Neyse garaja çektim ve bi ayar yapayım derken birde ne göreyim? Ani duruş yapmak zorunda kaldım ve tekrar kalkış yaparken aynakola yüklenerek 3 vites birden küçülttüm. Bu esnada ciddi bir zorlama olmuştu. Belki de sebebi budur. Sorunlu olan baklaları çıkarıyorum. Baklalarımız çok üzgün. Yeni baklalar takıldı. Artık mutlular. Yükteyken vites geçişlerine çok dikkat etmek gerekiyormuş. Düz yolda olsa bile.

muratturan2121

Aktif Üye
Tepki
275
İsim
Murat Turan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@pohuman Ben direk bakla çıkardım. :) Bakla eklemedim.Şimdilik sıkıntı yok. :) Ama ektra olarak aldığın baklaların linkini isterim. :)

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@orcun oguzhan Evet, basit bir zincir uzama cetveli var, araya tam oturunca uzamış oluyor.

@Owlknife Bisiklet sesleri uyarıdır. Nasıl bir ses bilemiyorum, görmek lazım ama zincirden, arka aktarıcıya kadar bir çok sorun olabilir.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Aslında zincir kullanımı ile ilgili bir çok yazı ve gorus var. Ama bizlerin bildiği zincir ömrü 3000-4000km dır. Bu değeri 1000 km den 10000 km kadar uzatanlarda vardır.

Zincir kopmadan önce zamanla uzar, buda rubleye hatta aynakol dişlilerine zarar verir. Bu nedenle zinciri zamanında değiştirmekte büyük fayda var

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@muratturan2121 ben grupseti yeni değiştirmiştim ve zincir uzunluğunu tam ayarlamıştım. O yüzden çıkan baklanın yerine yenisini koymam gerekiyordu. 8 bakla artmıştı. Yani yeni bir bakla almadım. :)

cyilmaz

Aktif Üye
Tepki
97
Herkese merhaba.
Bisikletimin zinciri sürekli kopuyor. bugünkü turda gene koptu. Bunun sebebi ne olabilir acaba? Bisikletimin ekipmanları şöyle;
Ruble: Shimano hg50 11-34t 9 vites
Aynakol: Shimano slx (sgx m9)
Zincir: Shimano cn-hg53 9 vites
Önve Arka Aktarici: Shimano slx 660
Bisikletçi zincir kısa demişti son tamir ettiğinde ama ben parça uyumluluğundan da emin olamadım. Ne yapmamı tavsiye edersiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ekteki belgeyi inceleyiniz doğru şekilde mi takılıyor zinciriniz.
power pin kullanılıyor mu yok sökülen pim tekrar takılıyorsa kırılmaması mucize olur zaten

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.872
İsim
Hakan Engin
@cyilmaz tamircinizi değiştirin bence, @a.f.k. nın dediği gibi powerpin kullanılmamış olabilir ya da doğru uygulama yapılmamıştır, uyumsuzluk gibi bişey söz konusu değil

• Beğen
Tepkiler: cyilmaz

cyilmaz

Aktif Üye
Tepki
97
Teşekkür ederim. Yaptırdığım yer isim vermeyeyim Giant'ın da bayisi olan profesyonel bir bisikletçi böyle bir amatörlük yapar mı bilemedim. Ama dediğiniz gibi başka bir yeri deneyeyim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cyilmaz

bu ülkede işi hakkıyla yapan kaç kişi var ki?
emin olun yukarıda verdiğim kitapçıktaki bilgileri bilmiyordur.
zincir uzunluğunu ölçmek için ekteki belgeyi inceleyebilirsiniz

Enes_A.

Üye
Tepki
34
İsim
Enes A.
Bisiklet
Whistle
@a.f.k. Çok haklısınız hocam adam akıllı ilgilenen işini önemseyen ustalar çok az:(

• Beğen
Tepkiler: cyilmaz

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
ya sürücüde hata vardır,ya da donanımda.çapraz şekilde yokuşta zorlamak hatadır.benim ucuz zincir 3 defa kırıldı.nedeni arka teker göbek yalama olmuş ve bu nedenle ruble yalpalama yapmaktaydı.yalpalama zincir kırıyordu.göbeği değiştirdim,düzeldi.başka nedenler de olabilir.selamlar,saygılar..

• Beğen
Tepkiler: Enes_A.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Bugün bende kopardım . Lambada pedala aşırı yüklendim zincir yerde sürünüyor. Benim ki 5 yıllık artık dayanmıyor her türlü olamadık sürmeyi yapmışımdır en adi zincir sayılacak bir marka . Bu iki üçüncüde değiştiririm artık.