Zincir kopması

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.207
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler, bilgisizlikten oldu, 1 yıl önce yağlayıp kaldırmıştım, heralde birşey olmaz demiştim sürmeden önce kontrolde etmedim ama kırdık zinciri. Demek ki yağlamak gerekiyormuş belli periyotlarda kontrol edip. Yağlamanın ne kadar önemli olduğunu anladık. Zaten durduğu yerde hem kararmış hem de yağdan eser kalmamış.
Merhaba, asıl konu burada vites değiştirme zamanınız, zincirin kopmasının temel sebebi yağsızlık değil o da bir etken ama burada vites değiştirirken pedala yüklenilmemesi ve yokuşa gelirken doğru dişliye geçilip yokuşa o vites ile devam edilmesidir, yokuş tırmanırken vites değiştirilir ama pedala uygulanan kuvvet düşürülerek ve zinciri zorlamadan vites düşürebilirsiniz, bu zamanlar zaten otomatik olarak yaptığımız bir işleme dönüşüyor. En nihayetinde tabi ki zincirimiz yağlı ve bakımlı olmalı, özellikle uzun süre yatan bisikletlerimizi sürmeden önce kontrolünü yapmak kendi sağlığımız ve güvenliğimiz için çok önemli.

Tekrardan geçmiş olsun, tamiri çok basit ve ucuz bir sorun. İyi pedallamalar :harika:

Scudo
Tepki
20
İsim
Emre H.
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba, asıl konu burada vites değiştirme zamanınız, zincirin kopmasının temel sebebi yağsızlık değil o da bir etken ama burada vites değiştirirken pedala yüklenilmemesi ve yokuşa gelirken doğru dişliye geçilip yokuşa o vites ile devam edilmesidir, yokuş tırmanırken vites değiştirilir ama pedala uygulanan kuvvet düşürülerek ve zinciri zorlamadan vites düşürebilirsiniz, bu zamanlar zaten otomatik olarak yaptığımız bir işleme dönüşüyor. En nihayetinde tabi ki zincirimiz yağlı ve bakımlı olmalı, özellikle uzun süre yatan bisikletlerimizi sürmeden önce kontrolünü yapmak kendi sağlığımız ve güvenliğimiz için çok önemli.

Tekrardan geçmiş olsun, tamiri çok basit ve ucuz bir sorun. İyi pedallamalar :harika:
Teşekkürler

okuyucuoptik

Hayat Felsefem Bisiklet ☪
Tepki
494
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Captain geçmiş olsun dostum.. Bende aynı olayı yaşadım yaklaşık 1 ay önce falan.. Bisikletçin bilir ama vites sayına göre bakla taktırmasını unutma.. Ben yolda kaldıgım için idarelik bir bakla takmıştı. Ancak sonradan değiştim onu.. Allah izin verirsede bir tane 10s Kmc alacam kendime..
+Ancak şu sıralar arka jantımda tel sorunu var :D İkide bir göbekten tel kırıyor.. :acpsnr:

Tepki
246
İsim
Hakan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, şile-ağva arası bisiklet turunda yolun yarısında maalesef bir talihsizlik yaşadım ve zincir koptu. Bisikleti alalı henüz 8 - 9 ay oldu. Dağ bisikletlerinde ve hatta yıllar önce kullandığım eski bir bisiklette bile böyle bir sorun yaşamamıştım. Eski bisiklette bile sıkıntı olmayıp yeni aldığımda sıkıntı çıkması garip geldi. Bakla mı eklemeliyim? Yeni zincir mi almalıyım? Garantisi devam ediyor bayii ile mi görüşmeliyim? Bilemedim.

Ayrıca zincir kopma durumları için zincirde çıkarılıp takılan bir bakla varmış yedek olarak. Bunun ismi nedir?

fensinn

Daimi Üye
Tepki
137
İsim
fensinn
2 ay önce decathlondan almış olduğum bisikletimin zinciri koptu sanırım aktarıcın orada bir yere sıkıştı yüklenince koptu, bisikletciye götürdüm yaptı fakat bugün yine koptu sanırım bakla eksiltmeden sadece pim taktı. Yaklaşık 40km mesafede decathlon mağazası, götürmeye değer mi ? garanti kapsamında zinciri değiştirirler mi ?

OB_Tolga

Aktif Üye
Tepki
312
İsim
Tolga
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
2 ay önce decathlondan almış olduğum bisikletimin zinciri koptu sanırım aktarıcın orada bir yere sıkıştı yüklenince koptu, bisikletciye götürdüm yaptı fakat bugün yine koptu sanırım bakla eksiltmeden sadece pim taktı. Yaklaşık 40km mesafede decathlon mağazası, götürmeye değer mi ? garanti kapsamında zinciri değiştirirler mi ?
Decathlon'un garanti koşulları hakkında pek fikrim yok açıkçası ama firmalar genelde kullanım kılavuzu ile verilen garanti belgelerinde nelerin garantiye girip girmediğini kabaca belirtiyorlar. Zincirin girmeyeceğini düşünüyorum. Shimano zinciriniz kırıldıysa yenisiyle değiştirmenizi tavsiye ediyor. Eklenen zincirler (quick-link değil de pimli) tekrar aynı noktadan sorun çıkartabileceği için değişim daha garanti çözüm olacaktır.

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.603
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
4AD10157-FF57-4A8B-B0E3-45B9329E498B.jpeg
bu yavruya çözüm nedir?
nasıl böyle olmuş olabilir ?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.998
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Myali Pratik zincir açma/kapatma baklası bu. Zincirin kendi baklası değil. Bu baklalar dayanım olarak zincirin baklalarından düşük oluyorlar. Yeni pratik bakla alıp takarsanız sorun çözülür. Şu tip simetrik baklalar daha uzun ömürlü oluyor :

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi ve Myali

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
En korktuğum şey uzun yolda zincir kopması duman olurum

Baybora

Aktif Üye
Tepki
347
İsim
Cihan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet dostlar üsteki mesajlarda atıp tutmuşum. Bugün turda zincid koptu. Onarmaya çalışırken baktık ki birkaç yerden daha çatlak. Neyse shimano zincir bulup değiştirdim mahallede. Ancak tamirci arkadaş arka göbeğin yalpa yaptığını tesbit etti (bu da daha yeni olan kmc zincrde metal yorgunluğu yaptı, yani böyle binersem yenisi de kopacak) ve benim 28 delikli jant göbeğim hiç biryerde yok. Anca AliExpress 🤔😨😳

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.957
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
...28 delikli jant göbeğim hiç biryerde yok...
Göbeğin modeli nedir? Herhangi bir 28 delik 8/9/10 vites uyumlu göbek olmuyor mu?

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Baybora

Aktif Üye
Tepki
347
İsim
Cihan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Göbeğin modeli nedir? Herhangi bir 28 delik 8/9/10 vites uyumlu göbek olmuyor mu?

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
çok sağol Spartiat, çin filannderken erdoğanlar’dan bulup aldım dün. Ama başka kimsede de yok. Giant scr 1 var üzerindeki jant şaşırtıcı derecede hafif. Kıyamadım jant seti almaya.