Zincir kopması

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@furkan.zaman hocam valla modelini bilmiyorum ne yazık ki ama bu zincirle 2 km kadar sürüş yaptım pek içim sinmedi açıkcası ucuz olduğu için midir bilmiyorum ama zincir ler standart değilmi acaba yani kalite olarak değil ama 9 lu kasetlerde falan

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hangi bisikletci taktı ? 9 lu zincir takmıştır umarım . mahalle arasindakiler anlamaz zincir kalınlığından bence

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@furkan.zaman hocam valla tam tarif ettiğiniz gibi mahalle arası bisikletçi taktı valla 2 km sürdüm eve geldim ama içimde de bir şüpe oluştu 25 tl çok bir şey değilde kasete sıkıntı olursa sıkıntılı bu cumartesi asıl bisikletçime gidicem ( esat usta ) zaten sürmem bu hafta 25 tl mizle kaldık tabi :)

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Eski zincirinle karsilastirabilirsin . yada kalinligini olcebilirsin zincirin

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
hocam eski zincir bisikletçide kaldı ama galiba benim zincir daha inceydi (kopan zincir)

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.503
İsim
Yusuf
O-ringler daha tam açılıp, yağlanmamış olabilir. Biraz gittikten sonra düzelir herhalde

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Belliki yanlis zincir takmis adam . bide senin zincirin ustune yatmis. Suc onda gidip ucretinizi geri alin derim eski zincirinizide . sonradan degerlendirebilirsiniz o zinciri

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Kmc zincirin iyiside var önemli olan modeli.Daha önceki bisikletimde 9 lu Deore vardı üzerindede Sram zincir vardı ama hep atma yapıyordu.Ben işin içinden çıkamamıştım bisikletçiye götürdüm kırk yıllık bisikletçi çözse çözse o çözer dedim.Adam arka aktarıcının ayarı kaçmış dedi bende ben gereken ayarları defalarca yaptım dedim oda olsun ben ince ayar yapayım dedi.Sonuç yine aynı.Sonra 9-10 lu sistem zincirlerle ilgili araştırma yaptım daha dar olduğunu öğrendim.Zinciri kumpasla ölçtüm 6-7-8li sistem olduğunu anladım.100 tl lik Sram zincir hatalı kullanım yüzünden işe yaramıyordu.15 tl ye 9-10 luk Kmc zincir aldım 1.5 senede sorunsuz kullandım.Şu anda benim Trek'te Kmc zincir var 2015 te 10000 km gördü ve hala maşAllah diyeyim taş gibi.Sana satılan zincir Kmc nin metre hesabı makara zincirden yapılma olabilir.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
2 sene önce 8 li sistem bisikleti më 15 liraya Kmc z8 almıştım suan tam 11400 km de ve zincir biraz ses yapmaya başladı haliyle :) bundan önce iki kere zincir kullandım ikiside kmc idi en az 7 8 bin km kullandım suan piyasasına vaktim 24 30 arasında kmc gerçekten hakkını veriyor yeni bisikletime kmc gold aldım bakalım kaç km gidecek :)

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
hocam kırılan zinciri bisikletçiden aldım bu gün iş den gelirken mazot da aldım biraz sonra zinciri kaseti temizleyecem cumartesi günü gerçek bisikletçime gidicem ( esat usts ) aynı zinciri taktıracam bu gun baktığımda zincirin ustunde shimano hg yazıyor zayıf halka koptu diğerleri sağlamdır her halde :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ATALAY16 Al bi cetvel, 0 noktasını bi pim merkezine denk getir, 254 mm başka bi pim merkezine geliyosa sıkıntı yoktur uzamamıştır ama atıyorum 256 geliyosa zincir uzamış demektir...

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
yeni zincir almak istemiyorum kasetteki dişlerde hafif eskime varsa sıkıntı olabilir ama tahminimce zincirim sağlam temizleme isi de yarina kaldı misafirler geldi :)

evet zincir ve kaset temizleme elmanlarım :)

an itibarı ile temizleme işlemi bitti gerçekten mazot bayağı iyiymiş zincir ve arka kaset önce mazotla güzelce temizledim daha sonra sabunlu su ile yıkadım daha sonra sade su ile yıkayıp saç kurutma makinesi ile güzelce kuruttum ve yağladım temizlediğim zincir yolda kopan zincirdi onu da güzelce yıkayıp temizledim ve buzdolabı poşetine yağı doldurup içine zinciri koydum o cengaver cumartesiye kadar bekleyecek sonra tekrar dişliye kavuşacak :)

ev şuan hafiften mazot kokuyor balkonda temizlediğim halde valideyle göz göze geliyoruz ama hadi hayırlısı :)

Dosyalar

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@furkan.zaman aynen mazotla ilk temizliğim ve bundan sonra da mazotla devam edecek :) ama şu bez maskelerden almam lazım açık hava dahi olsa koku sıkıntı verdi biraz

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bir arkadas baska bir konuda yazmisti atik mazotu hicbiyere dokme pet siseyle agzini kapatip cope atabilirsin. Bir ihtimal copler yakilarak enerji elde ediliyor olabilir bulundugun yerde . istanbulda bu sekilde .

@BF Okuru iste bende ilk baslarda kuvete sokuyodum sonra baktim kuvetin rengi degisti , hicbir temizlik maddesiyle eski haline gelmiyor(aman ev sahibim duymasin ) :) saka bir yana ev cok eski problem olacagini sanmiyorum ama cidden kuvet kotu gorunuyor insanin gozune pis gibi hep :(

Edit: pespese iki farkli mesaj yazmisim , kusuruma bakmayin oluyor bazen boyle dalginliklar .

6ahmet1

Üye
Tepki
12
Arkadaşlar hikaye biraz uzun umarım can sıkmam:
2 ay kadar önce arka vites ayarım bozuldu ( başka başlıklarda xt ince ayar vidası adı altında yardımlarınızı almıştım) zinciri ölçtüğümde 2.5 mm uzadıgını farkettim ve sramin benim sistemime uygun zincirini taktım ama vites birturlu ayar tutmadı. sonra bisikletci bir arkadasım shimanoya sram takılmaz dedi ve cıkardıgım zinciri geri takıp ayarını yaptı ilk başta sorunsuz görünürken hizlanıp vitesi buyutmeye calışmamla zincirin kopması bir oldu ve ön aktarıcı koluna takılan bakla kolu eğriltti. sorunlu bakla söküldü kol düzeltildi vites gecisleri biraz agresif ama süper hızlıydı derken dün sabah turun 30. dk civarı 3. vites yokus cıkarken zincir yine koptu bu sefer başka bir zarar vermedi. bende yeni bir xt 10s zincir aldım bugun sizce zincir gelince vites ayar tutacakmı veya ilk aldıgım sramla şansımı birdaha denemeliyim?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Shimanoya sram, srama shimano takilmazsa, birsuru zincir uretici marka var. Onlara uygun vites sistemi mi arayip buluyor herkes? Zincir kalinligi ve uzunlugu vites sisteminize uygunsa takarsiniz. Hangi vites sistemine (6-7-8 li, 9 lu, 10 lu, 11 li) hangi zincir olur arastirin. Zincir boyu nasil hesaplanir forumda bolca anlatildi bulursunuz. Ancak yeni rubleye eski zincir (uzamis) veya eski rubleye yeni zincir takmaya kalkarsaniz, ilk basta atlama-tarama yapabilir. Sonuc olarakta asinmis parca yeni olani daha cabuk yipratir. Zincir kopmasinin en temel iki nedeni uretim hatasi ve capraz kullanmadir. Capraz kullanmadiginizdan eminseniz, arkadasinizin taktigi zincirin takilip kopma sebebi; pimin tam oturmamis olmasi veya montaj sirasinda acilan ve pimi yeniden takilan baklanin hasar gormus olmasindan olabilir. Aldiginiz ilk sramla sansinizi deneyebilirsiniz. Ancak vites ayarinizida yapin/yaptirin ve capraz kullanım yapmadiginizdan emin olun. Dogru vites kullanımına dair pek cok konu mevcut forumda...