Yurtdışından bisiklet getirmek

Santaruins

Aktif Üye
Tepki
232
@aykt.simsek (link). ben burdan aldım. Fedex getirdi. Vergi ödemesini Fedex e yaptım. Sitede hiç sorun yaşamadım. Hatta özelden indirim talep ettim. Kabul ettiler.

Scudo

Santaruins

Aktif Üye
Tepki
232
@aykt.simsek
Uzun zamandır gravel türü bir bisiklet almak için araştırma yapıyorum. En sonunda Cube markasının bir modelini almaya karar verdim. Türkiye’ye bisiklet gönderiminde bazı markalar için kısıtlama var gibi. Yaptığım araştırmalarda (link)197366 dosyayı görüntüle197366 dosyayı görüntüle197367 dosyayı görüntüle197368 dosyayı görüntüle197369 dosyayı görüntüle197370 dosyayı görüntüle197371 dosyayı görüntüle197372 dosyayı görüntüle Bu sitede istediğin modeli buldum ve Türkiye içinde gönderi yaptıklarını öğrendim. Yurtdışı alışveriş için her ne kadar araştırma yaptıysamda kafamda bazı soru işaretleri vardı, forumda yakın zamanda yurtdışından bisiklet almış @gezgin.gezer ile görüştüm. Sağolsun tüm detayları bana anlattı ve bunun üzerine bende alışveriş yapmaya karar verdim. Sitede fiyat ben aldığımda 1000 Euro civarındaydı ama Türkiye’yi seçince vergi indirimini hemen yaptı ve fiyat 850 Euro oldu. Satıcıya kafama takılan bazı soruları sordum ve ayrıca indirim talep ettim. Çok hızlı bir şekilde her maile dönüş yaptılar ve 50 Euro’da indirim yaptılar. Kargo parası almadılar ve toplam 799 Euro’ ya anlaştık. Sitede belirtilen fiyattan daha düşük bir fiyat olduğu için ödemeyi mail Order ile aldılar. İki işgünü içerisinde Fedex ile kargoya verdiler. Bu süreçte beni mail ile bilgilendirdiler. Fedex ile ilgili olarak çok olumsuz yorum okumuştum ama onlarda sorun çıkarmadı. Gümrükleme bedeli olan 950 TL. ‘ yi Fedex’in hesabına yatırdım ve bütün işlemleri onlar tamamladı. Yaklaşık 10 günde bisiklet elimdeydi. Güzel paket yapılmıştı. Pakette ve Bisiklette herhangi bir hasar yoktu.

• Beğen
Tepkiler: MakRo
Tepki
0
İsim
Aykut
Bisiklet
Kron
@Santaruins eğer sizin için uygunsa bana mesajdan ulaşabilir misiniz bilgi paylaşımı konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim

Black_CAT

Üye
Tepki
0
İsim
Barış Sevinç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Daha masraflı olur

sümük

Üye
Tepki
17
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Cannondale karbon yol bisikleti yada kadrosu için hangi siteyi önerirsiniz?

Aykut S.

Üye
Tepki
88
İsim
Aykut S.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sanırım netten sipariş etmek burası ile aynı fiyata geliyor vergiler sebebiyle. İskonto kovalayanların gelen birine getirmesi yada gitmişken alıp gelmesi daha mantıklı.

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.589
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İndirimde yakalarsanız alınır.

Robinson Crusoe

Daimi Üye
Tepki
838
İsim
Robinson C.
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Selamlar.

Arkadaşımla birlikte tatil düşüncemiz vardı senelerdir. Nihayet bu sene için yıllık izinleri aynı güne istedik, hayaller gerçek oluyor derken korona patladı. Ekimde ve kasımda aynı zamanda iznimiz var. Özellikle kara Cuma’ya getirdik tatillerden birini, alış-veriş yaparız diye.

Amerika’ya gitme ihtimalimiz var, malum pandemiden dolayı emin değiliz. Ben imkan olsa Canyon Grail AL bir bisiklet almak istiyorum. Şaka gibi ama marttan önce sipariş vermiş olsam 1500 Euro’yu geçse bile TL üzerinden çok daha ucuza geliyordu. Tabi kimse bilemezdi işlerin bu noktaya geleceğini.

Neyse, çok uzattım. Dolar-Euro uçtu gitti, muhtemelen bir şey almadan gezip geleceğim gidersek ama Amerika’dan uygun gravel ya da benzer kullanım için hangi ürün alınabilir? İndirimler için belli mağaza var mıdır yoksa direk internetten mi takip etmek gerekiyor? Kurallarda bir değişiklik var mı, yanımda getirirsem bir sorun yaşar mıyım? Muhtemelen California ya da Florida’ya gideriz. Vergi iadesi vs. konularda dikkat etmem gereken bir konu var mı?

Benzer deneyimi olan varsa tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleme:

Robinson Crusoe

Daimi Üye
Tepki
838
İsim
Robinson C.
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
@Murat B. Verginin sıfır olduğu tek Delaware var sanırım, onun için de New York'a gitmek lazım.

Biz büyük ihtimal California ya da Florida'ya gideriz. Çok da sorun değil açıkçası, %7 falan vergi oluyor çoğu ürün için. Türkiye ile değecek kadar fark oluyorsa alınır her türlü.

meleagros

Üye
Tepki
110
İsim
tolga
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Özetle şöyle anlatayım;

2009/15481 sayılı Kararın "Kişisel eşya" başlıklı 58 inci maddesi ile Karar eki Ek-9 liste kapsamı eşyaya muafiyet tanınmıştır.
Bu kapsamda, 1 adet bisiklet yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya 3 ay sonra getirilebilmektedir.
Sonra yada önce getirecekseniz posta yada kargo firmasına bunu belirtin (yolcu beraberi olduğunu) giriş çıkış bilgilerinizi verin ylc0 muafiyet kodu ile vergisiz eşyanız olarak ülkemize getirilebilir.

Hızlı kargo ile alışveriş sitelerinden almak isterseniz;
1500 euro ve 30 kg ı geçmemesi lazım
bu kapsamdaki eşyada maktu vergi ödeyerek ülkemize getirebilirsiniz. AB ülkelerinden %18 diğer ülkelerden % 20 vergi ödenmesi gerekiyor.

roycolt

Üye
Tepki
109
İsim
Anıl
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
yurt dışında yaşayan ve ara sıra ülkeye girip çıkan bir yakınınızın olması ne güzel bir avantajdır. ben öylesine denk gelemedim gelen arkadaşlar şansınızı iyi kullanın :)

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.347
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yurt dışında yaşayan ve ara sıra ülkeye girip çıkan bir yakınınızın olması ne güzel bir avantajdır. ben öylesine denk gelemedim gelen arkadaşlar şansınızı iyi kullanın :)
İş sebebiyle her yıl 3-4 ülkeye ziyaretim vardı 1 haftalık .. tabi yoğun geçiyordu koşuşturmaktan ama bu yıl özellikle Almanya 'ya gitmeden amazon.de sitesinden ofisteki arkadaşa birkaç malzeme yollatacak ve dönüşte yanımda getirecektim... ama hayal olarak kaldı bu başımızın derdi pandemi yüzünden.. neyse sağlık olsun , inşallah en kısa sürede yakalanmadan sağlıkla geçer gider diyorum.. Allah Kerim.

• Beğen
Tepkiler: TafLan

qtay

Daimi Üye
Tepki
361
İsim
Kutay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
iyi akşamlar izmirden başka şehre pegasusla bisiklet götürmeye kalksam (katlanabilir değil) sitesinde 8kg kabin bagajı, 15kg bagaj şeklinde yazıyor bisikleti 15 kg bagaja dahil ederler değil mi?

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Noldor

Herr Bockolog
Tepki
2.041
İsim
Caner Kocaman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
iyi akşamlar izmirden başka şehre pegasusla bisiklet götürmeye kalksam (katlanabilir değil) sitesinde 8kg kabin bagajı, 15kg bagaj şeklinde yazıyor bisikleti 15 kg bagaja dahil ederler değil mi?
hayır dahil edilmez...
Bisiklet için ayrı bir prosedür var ve her havayolu şirketi farklı şeyler istiyor. Telefon ile prosedürü öğrenin ve gerekli işlemleri yapın..
mümkünse de normale göre 1 saat daha erken gidin... Pandemi başlangıcından beri saçma sapan problemler çıkarıyorlarmış...

• Beğen
Tepkiler: qtay

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
21.138
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Ben yurtdışından Türkiye'ye gelip dönerken çantasında bisiklet taşımıştım.
Bildiğim kadarıyla "spor" malzemesi olduğu için yüke dahil olmuyor. Haricen biraz para ödüyorsunuz.
Bende yüke dahil ediyorlar diye iki sort, bir pantolon, üç-beş tişörtle Türkiye'ye gelmiştim.😅

• Beğen
Tepkiler: qtay

qtay

Daimi Üye
Tepki
361
İsim
Kutay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hayır dahil edilmez...
Bisiklet için ayrı bir prosedür var ve her havayolu şirketi farklı şeyler istiyor. Telefon ile prosedürü öğrenin ve gerekli işlemleri yapın..
mümkünse de normale göre 1 saat daha erken gidin... Pandemi başlangıcından beri saçma sapan problemler çıkarıyorlarmış...
Ben yurtdışından Türkiye'ye gelip dönerken çantasında bisiklet taşımıştım.
Bildiğim kadarıyla "spor" malzemesi olduğu için yüke dahil olmuyor. Haricen biraz para ödüyorsunuz.
Bende yüke dahil ediyorlar diye iki sort, bir pantolon, üç-beş tişörtle Türkiye'ye gelmiştim.😅
aramam en sağlıklısı olacak sanırım:harika: çok teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

3fgezgin

Üye
Tepki
103
Bisiklet
Diğer
Biz çok kere hem yurt içine hem yurt dışına uçak ile bisiklet taşıdık. THY yurt dışına 30euro alıyor bisiklet başına, yeni uygulamada tr içinde eğer yük hakkınızı aşmıyor iseniz ücret almıyor. Pegasus her şekilde bisiklet başına ücret alıyor. Mutlaka ya bisiklet çantası ya da kutu içinde teslim etmeniz gerekiyor.