Yurtdışından bisiklet getirmek

Fatih Balkış

Forum Demirbaşı
Tepki
291
merhaba, haziran başında kuzenim amerikadan gelecek ve yanında bir bisiklet getirecek, gümrükle ilgili herhangi bir problem olur mu, 10 kg lik devasa bir paket için sorun çıkarırlar mı, kuzenim 17 yaşında ve yalnız geliyor, ne olur ne olmaz sizlere bir danışayım dedim,
p.s.bu konuyu forumlarda bulamadığım için soruyorum, yanıtlar için teşekkür ederim...

Scudo

nikto

Aktif Üye
Tepki
211
hi bir sey olmaz. burada binmeye getirdim kendi bisikletim desin...yeterli

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Getirebiliyorsa getirsin. Herhangi bir şey olmaz gibime geliyor. Sonuçta sadece bir bisiklet getiriyor.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Arkadaşlar hiçbir sorun yok;yalnız kibarlık edip te kimseye birşey sormasın "bunu kaydettirmeli miyiz" falan gibilerinden.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Gümrük mevzuatında şuna benzer bir ibare var;
"Bir kişi tek başına spor yapabileceği motorsuz bir aleti yanında getirebilir."
Bu sayede bisikleti istediğiniz gibi getirebilirsiniz. Tek durum, bisiklet biraz "iri" bir paket olduğu için ek bir ücret alıyorlar. 2005'de THY'nin bisiklet için özel tarifesi 20 $'dı.
Onun dışında herhangi bir ücret ödemenize gerek yok (vergi vs). Hatta eğer ki TaxFree üyesi bir mağazadan alırsanız bisikleti, oradaki gümrük kapısından (yani havaalanından) ayrılmadan önce ilgili işlemleri yapıp bisikleti alırken ödediğiniz verginin bir kısmını geri alabilirsiniz. Ben 900 €'luk bisiklet için 70 küsür € vergi iadesi almıştım :).

SECO 34

Aktif Üye
Tepki
89
ben bu olayı hemen abime söyleyeyim bie tane daha bisikletim olur :D

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Gümrük mevzuatından alıntı;

D- SPOR VE OYUN ALETLERİ

1- İki bölmeli bir adet kamp çadırı,

2- Sualtı sporları için bir adet dalgıç takımı (nitelikleri, aksam, ve parçaları Müsteşarlıkça belirlenir.),

3- Uçan kanatlar (bir çift),

4- Motor takılmayan cinsten şişirme bir adet bot,

5- Su sporu için kullanılan yelken tertibatlı bir adet sörf,

6- Ayak paleti (bir çift),

7- Yolcunun tek başına kullanabileceği özelliğe sahip birer adet olmak üzere spor yapmasına mahsus diğer spor alet ve giysileri (deniz motosikleti ve motorlu deniz kızağı hariç),

8- Satranç takımı,

9- Dama takımı,

10- Beş adet oyun kağıdı

Bu da mevzuatın bulunduğu link;
(link)

:)

Hayırlı yolculuklar...

• Beğen
Tepkiler: Serkan Tpc

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
aynı üründen 2 den fazla getirilirse ticarete girdiği için gümrük işlemine tabi tutuluyor.bilginize

• Beğen
Tepkiler: hotorange

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Havayolları bisiklet kutusu için en az 100-150 USd alıyorlar. (Amerika'dan olunca işler karışıyor) Eskiden bagaja dahil ediyorlardı, şimdi oversize bagaja sokuyorlar. İstanbul'dan Antalya'ya giderken bile 20 dolardan fazla para aldılar. Yol parasına dikkat. Ayrıca burda bu kadar bisiklet varken 17 yaşında bir gence bisiklet taşıtmaya değer mi?

• Beğen
Tepkiler: erhan erhan

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Gürsel Abi en son 2005 yazında taşıdım Frankfurt'tan İstanbul'a bisiklet. Türk Hava Yolları AB ile uyum süreci içerisinde bir takım düzenlemeler yapmak zorunda kalmış. Bisiklet kişisel bir ihtiyaç olarak görülüyor (bebek arabaları, sakat arabaları gibi). Bu nedenle özel bir statüde taşınıyor. Ben bisiklet kolisi içerisinde 20 $ karşılığı 17 € ödedim. Adana yarışına giderken de 20 YTL almışlardı bisiklet başına (sanırım Pegasus'tu hatırlamıyorum). Tabi ki aslında taşımak ciddi saçmalık gibi. Yani aldığınız bisiklet ucuz ancak hiç bir zaman o kadar da süper kaliteli olmayacak... Ayrıca garanti çok büyük sorun ve uçakta taşınırken alt alta üst üste yığıyorlar her şeyi.

Fatih Balkış

Forum Demirbaşı
Tepki
291
gürsel bey, söz konusu yarış bisikleti olunca gerçekten işler değişiyor, (link) da 1500 dolara müthiş full carbon + duraace toplamalar varken, neden cannondale, giant ya da trek gibi haddinden fazla fiyata satılan başlangıç modellerini alayım? bu yargımda kesinlikle temsilcileri suçlamıyorum, ülkemizin koşullarında onların da sırtındaki vergi yüklerinin bilincindeyim, keşke kron road bike yapsa, ya da sedona onlardan bir tane alsam...

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Haklısınız. Yol bisikleti olunca iş değişiyor. Ayrupa'dan gelirken uygulama farklı olabilir. ABD'den gelince işler değişiyor. 100-250 dolar ödeyenler (sonra da saçını başını yolanlar) tanıyorum da ama "punduna" getirince bazen az para aldıklarını da biliyorum. Biz Antalya'dan dönerken bisiklet başına 75 YTL istedi Pegasus. Kavga kıyamet 30-40 YTL ye anlaşmıştık.

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Adana'ya giderken biz 5 kişi gitmiştik. 20'şer YTL almışlardı ve geri dönüşte de para ödemeyeceğimizin taahhüdünü almıştık. Ancak Aram Tabar bizden yarım saat önce bavullarını "tek başına" verdiği için ondan bisiklet için ek ücret almamışlardı. Demek ki herkes tuttuğunu yoluyor.

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Duygularıma tercüman oldunuz, teşekkürler... Fiyat/performans kaliteli yerli YOL bisikletleri görmek istiyorum ARTIK...

Showdown

Üye
Tepki
5
Merhaba arkadaşlar;
Work and travel'la amerikaya gidicem ordan bir yol bisikleti almayı düşünüyorum.Acaba önceden uçakla bisiklet taşıyan bi arkadaş bana yardım edebilir mi?(Gümrük meselesi filan)
Bir de önerebileceğiniz bir yol bisikleti var mı?Fiyat max 1200 TL olsun.
Teşekkürler..

Tepki
18
herkese merhaba aralık ayında 4 günlüğüne hollandaya gitcem gitmişkende bir bisiklet alıp geri dönmek istiyorum 2. el eski bir şehir bisikleti alıp gelmeyi planlıyorum ancak bunun şekli şemali uslubu nasıldır yardımcı olursanız sevinirim

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
yurt dışından dönüşte bir adet bisikleti gümrüksüz bir şekilde getirebilirsiniz. sadece yolculukta ekstra bagaj parası ödenir.

Tepki
18
peki bana çaldın mı ettin mi gibi sorular sorulur mu birde ağırlık limitini geçmesem de ekstra bagaj ucreti ödemem gerekir mi