Yurtdışı online alışverişlerde son durum

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Fatih Çetin

Cok tesekkurler Fatih Bey, uzerime kayitli bir ltd. sirketi var ancak bilisim alaninda yani bisikletle bir ilgisi yok. Bu durumun bir faydasi/zarari olur mu?

Scudo

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@M.A.Güneş

Faaliyet konunuz önemli değil. Sonuçta ticaret odasına kaydınız vardır. 1500 Euro'yu aşan alışverişlerde şirket adına her hangi bir gümrük müşavirine vekalet verebilirsiniz. Tabi yurtdışından vereceğiniz siparişinizde de alıcı olarak şirketinizin ismi geçmektedir.

Kişisel alışverişlerinizde 1500 euro sınırını geçerseniz de zati eşya(şahsi eşya) işlem yaptırabilirsiniz.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Fatih Çetin

Anladigim kadariyla sirkete fatura ederek bir bisiklet aldigimda ornegin bisikletin fiyati 2000 Euro ise toplam masraf bunun %18'i kadar KDV, noterden vekalet ucreti ve gumruk musavirligi ucreti oluyor. Baska bir masrafi var midir ve gumruk musavirligi bu gibi durumlarda ne kadar ucret ister acaba?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@muratcolakoglu

valla ben, bu adet sınırlaması uygulamada iken nasıl takip ettiklerini de açıkcası merak ediyorum. Keza bu madde yürürlükte iken ben sene de 30 kere falan dışarıdan sipariş veriyor oluyordum. Ha şimdi kalktı daha iyi oldu tabii, orası ayrı :)

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@M.A.Güneş

Dhl express, fedex gibi taşıma şirketi aracılığı ile gelirse ordino (evrak) ve ardiye (depolama) bedeli çıkacaktır.
2014 yılı müşavirlik fiyatları minimum 200 TL civarıdır. Tabi bunun üzerinde bir rakam da talep edebilirler.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Fatih Çetin

Butun bilgiler icin tekrar tesekkur ederim, cok faydali oldu.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@M.A.Güneş

Dediğim gibi 1500 euro'dan yüksek fiyatlı bisiklet siparişi vermeyin. Verirseniz de yolcu beraberinde gelsin. Zira resmi prosedürler canınızı sıkabilir. Cebinizi yakabilir :)

fatihtemizer

Daimi Üye
Tepki
156
Bisiklet
Specialized
Arkadaslar dedigim gibi oldu 18 vergisini verip aldim baska masraf cikmadi dhl ile geldi

• Beğen
Tepkiler: suat akman

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
6.Kargom'da Geldi Arkadaşlar,Euro Sınırınıda Geçiyordu tam 8-10 Gün Arasında Elime Ulaştı...

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ebayden 3.5 dolara eldiven sipariş ettim 7. haftada gelmedi dispute açtım adam paramı iade etti, o parayla 4 dolara eldiven aldım , bugün yarın gelmesi lazım satıcı mesaj attı "sorun ne bilmiyorum paket geri geldi, paranı geri ödedim " dedi.Şimdi o parayla 4.5 dolarlık eldiven siparişi vereyim mi vermeyeyim mi karar veremedim

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Cenk K.

Adresinde dandiklik var. Ürünler gelmiyor. Önce adresini düzelt.

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@muratcolakoglu

Yo, yoo aynı başka 3-5 siparişim sorunsuz geldi. aynı anda verdiğim pompa, suluk kafesi, daha önceki presta adaptörü, forma vs geldiler..

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
@Cenk K.

Benimde getirmiyorlar ihbar kağıdı bıraklılmadan postalar ihbarlanıyor (Demekki postacı adrese bile uğramıyor). Getirdikleri zamanda oluyor kafalarına göre takılıyorlar yani.

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
@Cenk K.

Dispute süresi 45 gün değil mi? Siz 7. haftadan sonra nasıl dispute açtınız.

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
mümkün olduğunca takip no veren ürünler tercih edilmeli ama 3-5 dolarlık şeylerde de bu mümkün olamıyor. Geçen gözlük sipariş verdim atıyorum 11 dolara takip no vermeyen gönderi dahil yerine, 9 dolara satıp 2.5 dolara takip no veren gönderiliden tercih ettim.

@Arda_7

son gün yani 7. hafta başlarken yaptım..dispute de farklı artık galiba.. Satıcıya sor kısmında ürün gelmedi deyince ertesi gün ebay sorununuz çözüldü paranız iade edildi diye mesaj attı. Eskiden bir resolution center vardı oraya başvururduk değil mi ?

• Beğen
Tepkiler: Arda_7

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
Son durum nedir arkadaşlar bi kısa özet geçebilirmisiniz(max alım sayısı fiyat sınırı vb )

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar Kargomun teki Gümrük İncelemesine Alınmış Her Halde Ptt Kargo'da Kontrol Etmişler eve Zarf Göndermişler'de daha elime ulaşmadı.Gümrük Müdürlüğünü Arıyacaksınız dediler....Ticari Olup Olmadığına mı bakacaklar acaba daha önce başına gelen var mı? Kargo Dahil 71 Euro Civarıydı Ürün.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@can akıncılar

Ticari veya yasaklı ürün olup olmadığına ve zarfın/paketin üzerinde belirtilmiş değerin gerçek olup olmadığına bakacaklardır.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@Murat B.

Aradım Hocam Müdürlüğü..Sadece Bilgileri Teyit Etmek İçin Böyle bir uygulama var dedi..Ürünün özelliğine kadar Bilgi İstediler:D Birde Alınan Ürün Kargo Hariç 75 Euro olmalıymış...Bir olur iki olur dedi ondan sonra Ticari Boyutuna girer dedi...Epey konuştuk Ptt'den bu denli İlgili Birinin Çıkacağını tahmin etmezdim...Sınır 5 dedi ama Annene babana yada başka birini de yaz dedi...