Yurtdışı online alışverişlerde son durum

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Edip Dinçer

Ben de son durumu bu sekilde biliyorum, PTT Ankara Bolge Md. de ayni bilgiyi veriyor.

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@muratcolakoglu

Çağrı merkezindeki arkadaşların bilgisi dahilinde olmayabilir bu durum. 2014/7 sayılı genelge ile "bir takvim yılında 5 kez" sınırlamasının yasal dayanağı kalmamış oluyor. Ayrıca (link) yazan "yılda 5 kez" ibareleri de kaldırılmış durumda.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Ali.K

Ufak paketler Royal Mail ile geliyor, o yuzden 7-15 gun arasi normal. Buyuk paketlerde TNT kullaniliyor baska secenek malesef yok o da 15-25 gun dedigim gibi.

Chainreaction da 3 sekilde gonderiyor. Ucretsiz olan 'takipsiz' Royal Mail ile geliyor ve 7-20 gun arasi teslim ediliyor. Priority olan genelde ParcelForce ile gonderiliyor Turkiye'de PTT devraliyor ve toplamda 7-15 gunde geliyor. DHL secenegi ise hem en pahalisi, hem de en hizlisi. 4-14 gun arasi genelde teslim ediliyor ama bundaki sorun paket Turkiye'ye girince de DHL tarafindan takip ediliyor ve 65 TL ardiye ucreti almak icin her yola basvurup paketi 3-4 gun fazladan bekletiyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Ali.K

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@M.A.Güneş
Ben royal mail without tracking li aldim evvelki gun bakalim izmire ne kadar zamanda ulasacak :) bilgisini veririm

fatihtemizer

Daimi Üye
Tepki
156
Bisiklet
Specialized
Bana yurtdısından yılda 40-50 arası posta geldiği için postacı en son abi takip yapabilirler demişti bundan bir kac ay önce.sipariş vermeye devam ettim ama bir sey olmadı.En son Crc den bisiklet sipariş ettim.bu hafta başı.1500euro kadar olan ticari olmadıgını kanıtladıgınız ürünlerde sadece o ürünün faturası yani degeri üzerinden vergisini verip alabiliyorsunuz.Aliexpress ten alışı kestim para iadesinde sorunlar yasadım.Ebayde oyle bir sorunum olmadı hiç.merlin ve crc diğer büyük avrupa şirketleri zaten bu konuda güvenli.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@fatihtemizer
Fatih bey peki bisey soracagim crc den aldiginiz bisikleti hangi shipping ile satin aldiniz? bende almayi dusunuyorum, geldiginde nereden teslim aliyorsunuz diger 1500 euronun altinda kalan kdv liler gibi postacinin vergi kagidi getirmesi sonrasi siz mi gidiyorsunuz?

fatihtemizer

Daimi Üye
Tepki
156
Bisiklet
Specialized
Fırat bey merhaba,bu bisiklet konusunda buyuk meblagda ilk deneyimim olacak ama kısaca soyle anlatayım.Dhl express ile gelecek ve geldiğinde bir vekaltle dhl benim yerime gümrükten bisikleti bana vergisi karşılığında teslim edecek..dhl ve dhl express arasında söyle bir fark var.dhl ile gelirse ptt den alıyorsunuz.dhl express ile gelecekse türkiyedeki dhl express ile teslim ediyorlar.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Edip Dinçer

Çağrı merkezi ile konuşmuyorsun gümrük bölümü ile konuşuyorsun.

MustafaNR

Daimi Üye
Tepki
78
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Samet POLAT

Zor Olmuyor,10 Seneden Beri Klavyede Olduğu İçin Elimiz Bir Süre Sonra Alışıyor.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Edip Dinçer

Ben yine de teyit alırım. :)

5 adet sınırının kalkmış olması bizler için iyi vergisiz sınırsız mal alacağız, yurt dışındaki tüccar için iyi satışları katlanacak, bizin tüccar düşünsün dursun şimdi, bu işin içinden nasıl çıkacak. Ben tüccar olsam isyan ederdim.

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
PTT ile senede 50 kere alışveriş yaptım yurtdışından hiçbir problem olmadı. 1 kere TNT ile tablo alışverişi yaptık oda kargo bir ton masraf çıkarttı 200 liralık şeyi yaptı 500 lira kargoyu almadık öyle kaldı. Olan paramıza oldu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@fatihtemizer
Cok tesekkur ederim iyi oldu bu dhl ile dhl express arasindaki farki ogrendigim :)

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@M.A.Güneş

Mesajımın alıntı yapıldığına dair bildirim gelmediği için yazıyı yeni gördüm.

Bisikletin uluslararası kodu (Harmonized Tariff Code olarak geçer) 8712.00 olarak geçer.
8712.00.30.00.00 Bilyalı rulmanı olan bisikletler
8712.00.70.00.11 Bilyalı rulmanı olmayan bisikletler
8712.00.70.00.19 Diğerleri

Mevzuat olarak her hangi bir fark bulunmamaktadır. %18 KDV vardır.
Bisikletler için E-Denetim mevcuttur. Bir sefere mahsus taahhütname, noter onaylı imza sirküleri vb evraklar istenmektedir. Kısacası resmi prosedürleri uzundur.

Üzerinize kayıtlı bir firma (limited, şahıs firması) yoksa yurt dışından alışveriş yolu ile 1500 eurodan yüksek bedelli bisiklet getirmenizi tavsiye etmiyorum.
Yukarıda belirttiğim harmonized tariff code'ları siz de sorgulatabilirsiniz.

Not: Bazı bisikletlerde dahili radyo olabiliyor. Eğer böyle bir durum varsa bisikletin değeri üzerinden %0,4 TRT bandrol ücreti de çıkacaktır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Fatih Çetin
o zaman genelde 1500 euroyu gecmemeye bakacagiz

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@Fırat D.

PTT ile gelirse ya gümrükte vergisini hesaplayıp ürünü adresinize getiriyorlar ve kapıda ödeme yapıyorsunuz. Ya da paketi gümrükte bekletip size ihbarname yolluyorlar. PTT gümrüğüne gidip orada vergisini ödüyorsunuz ve teslim alıyorsunuz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Fatih Çetin
Anladim cok tesekkurler o zaman en garanti ve guvenilir olan crc den dhl express le almak

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@Fırat D.
DHL Express ile geldiğinde şahsi gönderiniz olduğunu ısrarla belirtin ve ardiye bedeli ödemeyin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben de açıkçası bu %18 -%20 kısmına takılıyorum. Yaklaşık 1 buçuk ay önce yurt dışından ( Almanya) bisiklet getirttim ve %20 ödedim. Forumda başka arkadaşlar da aynı oranda vergi vermişler. Halbuki mevzuatta 18 diyor!