Yol bisikletinde küçük kadro avantaji

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.455
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bilalfidanboy @OsmaniyeRehber İbrahim Bey ile aynı boydayım Fuji yol bisikletim 52 kadro, Lapierre Sensium 300 bisikletim M (52) kadro ben de bir gariplik mi var acaba. IMG_2378.JPG IMG_3258.JPG Bunlar da fotolarım bisikletlerin üzerindeyken fikir vermesi açısından.

• Beğen
Tepkiler: saglam.serdar
Scudo

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35 ust mesajda dediğim gibi kadro üzerinde siz olduğunuz için vede ikisinde de aynı ölçü ve ayarlarda (aynı olduğunu varsayalım) olduğunu düşünerek sorun sizde değil yine markalar arasındaki kadro ölçüleri arasında fark olduğu ortada.
Edit::boyum İbrahim bey ile aynı demişsiniz şimdi farkettim boy derken kaç boyunuz

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35 168 ve 52 kadro aklıma gelen son olay ic bacak boyunuz 77 cm veya üzeri olduğu ve kollarınızın uzun olduğu onun dışında geriye diyeceğim tek şey kalıyor rahatsız olmuyorsanız sıkıntı yok :)

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bendeki gariplik kimsede yokdur galiba arkadaşlar:) bacak iç boyum 80 cm boyumda 170-175 arası ama kullandığım yol bisikleti tam 58 kadro ama süper rahatım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@trainspotting35

benim boyum 175cm kadro 52cm. 545cm top tube ve 100 cm gidon boğazıyla gidona zor uzanıyorum. hangimizde gariplik var ben çözemedim :kötü:

saglam.serdar

Aktif Üye
Tepki
247
Bisiklet
Scott
Kimsede gariplik yok. Hem marka ve modellerin geometrileri farklı hem de herkesin vücut şekli farklı. Benim normalde 53 ya da 54 kadro kullanmam gerekiyor ama 52 kadro olan bisikletimden çok memnunum. Ayrıca vücut esnekliği de çok önemli. Bisiklet üzerinde rahat iseniz ve performansınızın sürüşe yeterince yansıdığını düşünüyorsanız aşağı yukarı bisiklet size uygun demektir. Tabi profesyonel bike fit açısından yorum yapamam.

• Beğen
Tepkiler: bilalfidanboy

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@saglam.serdar tamda demek istediğim bu.boyum 175 ilk yol carraro 50 boy idi tırmanışlarda hep süper gelmişti bana,fakat dizlerimde 50.kmden sonra sızılar başlıyordu sele gidon vesaire gereken herşeyi yaptım fakat bağıra bağıra ben sana ufak kalıyorum diyordu.sonra 52 kadroya geçtim bir başka marka( kron)gayet stabildi.uzun turlarda ağrıyan yerleri tespit ederek her uzun tur sonrası gereken ayarları da yaptıktan sonra ne ağrı neden sızı kaldı.bu senede 53 kadro (cube markalarda 51-53-55 diye gidiyor) kullanıyorum ondanda ilk etapta sorunlar yaşadım ama tüm ayarlar doğru yaptıktan sonra en son 120 km de en ufak bir sıkıntı olmadı..
Birazda bu sıkıntılar kısa mesafelerde değil uzun 50 +kmler sonrası belli ediyor kendini..

Tepki
0
İsim
Mehmet Sönmezgök
@bilalfidanboy

>> kardeşim bende yol bisikleti alacam....boy 183,iç bacak 80 (ayakabısız)... tabloda 56 ve üzeri görünüyor...80 * 0,660 = 52,8 falan yapıyor... 52 54 kadro >> kafayı yemek üzereyiz.bu gidişle bi bisiklet alamayacaz...bu konuda fikrin nedir acaba...tablolalaramı bacağıma mı güvenip bisiklet alayım :)))

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Mehmet Sönmezgök
Alacağınız yerle görüşmeniz lazım..Size 53-54-55 kadrolar olabilir..Böyle diyorum,çünkü her firmanın kadrosu aynı olmuyor..

Tepki
0
İsim
Mehmet Sönmezgök
@ahlaksız

bisiklet şuan tam karşımda duruyor.karşılılı bakışıyoruz...bi arkadaşımdan alacam...ölçü meselesi havuz problemine döndü...bi çıkış yolu arıyoruz...tablo 57 60 diyor...bacaklarım 52 54 diyor...nasıl bi sonuca ulaşırım acaba...

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Mehmet Sönmezgök
Bisikletin kadrosu nedir?
Yani,sele ve gidon arasındaki boru kaç cm?

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Mehmet Sönmezgök
54 size olması lazım ama yine de bu markayı kullananlar,bu kadro işinden iyi anlayanlar size daha iyi yardımcı olacaklardır..

Youtube'dan sele ayarını öğrenip,bisiklet üzerinde kendinizi bir deneyin..Gidonu normal bir şekilde tutuyorsanız,yani bir anormallik yoksa,bisikleti alabilirsiniz..

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Sönmezgök

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@Mehmet Sönmezgök

Daha önce kullandığınız(rahat iseniz) bisikletinizde stack ve reach değerlerini ölçüp kadro geometrisi stack reach değerleriyle karşılaştırın bence.

Ya da şuna benzer sitelerden hesaplama yapabilirsiniz (link)

Kadro geometrisine dikkat edin. 54 yazan bisikletin seat tube uzunluğuna 50,7 cm diyor.

Bence de bu markayı bilenler daha iyi yardımcı olacaktır.

Küçük kadro olmasının avantajı eğer time trail yapacaksanız faydalı olabilir(ama bisikletin alın borusu da yüksek). Fakat normal kullanımda daha dik oturursunuz, aero pozisyona geçmek isteyince de büzüşürsünüz uzun kullanımda rahat olmaz, gidon boğazını uzatırsınız olmadı; fakat bu kadar para verecekseniz üzerinize bir takım elbise gibi tam oturmalı bence.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Sönmezgök

mse

Üye
Tepki
13
İsim
Mustafa Selçuk ERARSLAN
@Mehmet Sönmezgök

İç bacak boyunuzda bir hesap hatası yapmış olma ihtimaliniz var. Benim boyum 1.72 olmasına rağmen iç bacak boyum 79 cm. Bir üstte arkadaşın yönlendirdiği yerden gerekli ölçümleri yaparak daha emin bir şekilde beden seçimi yapabilirsiniz.