Yol bisikleti tavsiyeleri

EnesKlf07

Daimi Üye
Tepki
532
İsim
Enes Kalfa
Bisiklet
Scott
@ismail_32 Verdiğiniz bisikletteki kadro boyu L ancak 52 cm, 56 veya 58 rahat olur diye düşünüyorum sizin için.

Scudo

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Kadro boyunda 52 yazmasının sebebi, ölçüyü farklı yerden vermesi. Genellikle ölçüler göbeğin ortasından seat tube'un üst noktasına kadar verilirken bu bisiklet için üst boru ile birleştiğ noktadan verilmiş. Fark da bu sebepten var. Bunun yerine sele borusunun olduğu yerden alın borusuna kadar olan ölçüye bakmak daha mantıklı. De Rosa nın L (52) kadrosu için bu ölçü 56,55. Referans olması için karşılaştırma yaparsak bu Ölçü Cannondale Supersix Evo'nun "56" kadrosu için 56,1.

Kişisel fikrim 56cm kadronun size küçük geleceği. Ortalama 59-60cm kadro'nun size uyacağını düşünüyorum. Kadro boyunu küçük seçersiniz daha yatık, agresif bir pozisyon elde edersiniz. Bu durumda gidon boğazını uzatmanız gerekebilir. Büyük seçmeniz durumunda ise daha dik, komforlu bir pozisyon elde edersiniz. Bu nokta tercih meselesi, sürüş stiline, vücudun esnekliğine gibi sebeplerden kimisi bir boy küçük tercih ederken kimisi büyük kadroyu tercih edebiliyor.

ismail_32

Daimi Üye
Tepki
408
İsim
ismail
Bisiklet
Specialized
@hakan hoca
Hocam doğru söylüyorsunuz . Ben de bunun için fikir almak istedim . Bana uyan kadro 58 -60 kadro arası tabi markaya göre de değişiyor . Bu bisiklet fırsatta olduğunu için sormak istedim belki kullanıcısı vardır diye .

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Yurtdışından 5500-6000 TL civarına Cannondale Synapse Carbon Tiagra setli alınabiliyor. Döviz kurundaki artış olmasa çok daha avantajlı olacaktı ama yine de bence güzel fiyat.

Tepki
1
İsim
Arda Esmeroğlu
Hocam tiagra setli bir bisiklet için 5000-6000 TL çok para sizin yerimizde olsam lapierre düşünürdüm komponenti daha yüksek full karbon 105 setli bisikletleri mevcut ve daha ucuz

• Beğen
Tepkiler: hakan hoca

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Kendime almıyorum zaten, şu an elde bisiklet fazlası varken bir de bunu alsam evde papaz olurum heralde :)

En mantıklı bisiklet budur diye bir iddiam yok. 105 setli modeli Deltada 12bin civarı, Tiagralı modeli 10bin civarından satılıyor. Kıyası buna göre yaparsınız daha sağlıklı olur. Kaldı ki tiagra set ile 105 setin hem fiyat hem de kullanım açısından ciddi bir fark yaratacağını düşünmüyorum. Yaklaşık fiyatlarda biri tiagra, diğeri 105 setli bisiklet arasından, aralarında kadro kalite farkı varsa tercihim her daim kaliteli kadroya sahip olandan yana olur.
Karşılaştırma kıstasını kadronun karbon olmasına indirmek cok mantıklı değil. Kıstas buysa size 3-4 Bin tlye satılan karbon bisiklet de gösterebilirim. Bu noktada fiyata etki eden tek unsur üzerindeki donanım değil. 2-3 Bin euro'ya satılan kadrolar mevcut. Yani her karbon kadroyu eşdeğer tutmak hatalı olur. Kadro ağırlığı, rijitliği, açııları, marka değeri vs. gibi birçok etken var.
Türkiyedeki bisiklet fiyatlarını internet üzerinden takip edebildiğim kadarıyla bahsettiğim bisikletin fiyatı uygun diye düşünüyorum. Bu fiyatlara aluminyum bisikletler görüyorum. Orta seviye kadro ve sorun yaratmayacak bir set ile yarışlarda bile kullanılabilecek bir bisiklet bana göre.

Bu arada bahesttiğin bisikletin modelini yazarsan başlığı okuyanlar da faydalanabilir.

indigoblue

Üye
Tepki
6
merhaba

daha once hic ince lastik bisiklete binmedim ama yeni bisikletimde ince lastik ve fitness amacli bir bisiklete gecmek istiyorum. bisiklet kondusyonum cok yok ama duzenli spor yaptigimdan fitim. tura cikma gibi ihtiyaclarim yok sadece antreman amacli kullanacagim. daha once dropbar kullanmadigim icin de flat bar bir bisiklet bakmaktayim. uzun sure Triban 540 FB baktim ama yeni fiyati 3600tl gorunce acaba biraz daha fazla para versem daha iyi bir marka yada model alabilirmiyim diye dusundum. 5bin tl butcem oldugunu dusunursek ne alabilirim ?

aklima gelenler
Triban 540
lapiere shaper 300
merida speeder 500

onerileriniz ve fikirleriniz cok onemli cunku tecrubem yok denecek kadar az

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@indigoblue Scott Speedster S20 :Endurance kadro,günlük kullanıma uygun,sürüş pozisyonu çok eğik değil ve rahat ;yeni başlayana gider bir bisiklet.Liste fiyatı 2017 modeli için 4500 lira civarı 4000-4200 civarına bitirilebilir.2018 modelini fiyatının yüksekliğinden tavsiye etmem.

Burada da incelemesi mevcut.(link)

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Yol bisiketlerindeki kadro ölçüleri şehir ve dağ bisikletlerinden farklı mı, örneğin, ben 1.70 boyundayım şehir ve dağ bisikletinde bana uyan ölçü 17 inç, bunun eşiti yol bisikleti ölçüsü kaçtır?

indigoblue

Üye
Tepki
6
@hamlet2006 cevabiniz icin tesekkurler. Tamamen bilmedigimden soruyorum tribanda 105 set var scottda ise tiagra. Scott i neden triban540 a tercih etmeliyim.

Birde flat bar istiyorim demistim scottda gordugum sadece dropbar var

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@indigoblue Pardon,dikkatsizliğime gelmiş.:bsmagryr:
Tercihinize saygı duymakla birlikte 5000 tl seviyeine gelmişken flatbar yerine dropbar almanızı şiddetle tavsiye ederim.Hem şehir bisikleti hem de yol bisikleti kullanan birisi olarak söylüyorum.Yol bisikleti gerçekten başka.Ayrıca dropbarın tutuş pozisyonları bakımından daha fazla alternatife sahip olması da büyük bir avantaj.
Bu arda Triban 540 da 105 ;Flatbarlı olanda tiagra var.
105;Tiagra'ya göre biraz daha hızlı ve hassas geçişlere sahip.Ancak yeni başlayana tiagra çok çok yeterli gelecektir.Bu konu için de şu linki bırakıyorum:(link)
Ayrıca Scott pro peletonda kullanılan kendini ispatlamış,kalburüstü diyebileceğimiz bir markadır.( marka fanatikliği olarak görmeyin)
İmkanınız varsa yol bisikleti deneyin Flatbara bakmazsınız bile.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Uzun zamandır takip etmiyordum bu sabah bir piyasa araştırması yapayım dedimde bu fiyatlara bisiklet alınmaz :S
Kross vento 5.0 karbon, tiagra set, alex rims jantlı 7800 lira yuh!!

trek_turkey

Aktif Üye
Tepki
159
Bisiklet
Geotech
@indigoblue

Yanlışınız var, Triban 540 Flat bar modelin fiyatı 2300 lira. Drop barlı modelin ise 105 set ve Mavic Aksium jant gibi artıları var, şahsen S bedeni stokta olsaydı onu satın alacaktım.

Alternatif olarak benim baktığım modeller ;

Btwin Ultra 900
Mosso 735TCA Tiagra/105
Salcano XRS030 Apex
Carraro 062 oldu. Sizde bunlara göz atabilirsiniz.

@Cem Tunç

51 kadro sizin için uygun olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Cem Tunç

indigoblue

Üye
Tepki
6
@hamlet2006 decathlonun averaj bir marka olmasi beni digerlerine bakmaya itiyor zaten. Marka degeri olarak scott cok daha olumlu. Dediiginiz dogru triban db da 105 varmis bende ona dikkat etmemisim.
Db hic kullanmadim rahat edermiyim emin olamadim

@trek_turkey tesekkurler yorumunuz icin mossoya da bakiyordum. Salcanoyu eledim ama carraroyu ekledim.

En buyuk sikintim shimanolar haric komponenetler hakkinda pek bilgim olmadigindan nasil tercih yapacagimi bilmiyorum.

Birde sizce fuarda iyi bir indirim olurmu ?

gizer

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Özgür KUŞCUOĞLU
Bisiklet
Kron
Merhabalar,
Bir ay içinde bir yol bisikleti almayı planlıyorum. Bütçem 3000-3500 civarı. Aklımdaki modeller, Giant Contend 2 ve ya SL kadro (2017 model, 2650 TL, SL2 3900 TL.), Scott Speedster 30 (2017 model, 3500 TL.), B-TWIN Triban 540 DB (2018 model, 3500 TL). Amatör olarak yol ve triatlon yarışlarına katılacağım. Giant ve Scott marka olarak aynı kulvarda gibi görünse de, Triban 540 bunun neresindedir? Dechatlon'u çok beğenmekle birlikte, B-Twin markasına biraz mesafeli gibi hissediyorum kendimi. Yol bisikleti konusunda deneyimli forum üyelerinden (Gerçi burada da çok tartışılmış), Giant Contend SL2 (2017), Scott Speedster 30 (2017) ve Triban 540'ı karşılaştırmasını rica ediyorum.
Saygılarımla...

redstormr1

Üye
Tepki
56
İsim
ilhami
Bisiklet
Look
Merhabalar herkese.

Mevcut yol bisikleti satılınca yenisi için ulaştığım noktada 10 bin bütçe için

1 . Orbea Aero. 105 setli karbon. 9600 TL sıfır

2. Argon 18. Ultegra. Aslı bisiklet 9750 sıfır

3. Look 795. Carbon ultegra. 12000 test bike

4 mosso 760 cb ultegra carbon 8000

Ne dersiniz siz olsanız ne yapardınız

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

Kubay

Üye
Tepki
11
İsim
Kubilay
Merhaba,
Yol bisikleti için 4.000 tl bütçe ayırıcam. Başlangıç olarak 2018 bianchi slr 600 modeli ve Btwin triban 540 modeli var. slr 600 tiagra setli 3160 tl civarı, tribanın ise 105 set li 3.600 tl fiyatı var. Bianchi tiagra lı ama görüntüsü daha güzel gözüküyor. Bunlardan hangisini önerirsiniz? Yada bütçeye uygun önereceğiniz başka modeller varsa (belki 4.500 e kadar çıkabilirim) paylaşırsanız sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@redstormr1
Ultegra setli bir bisiklet kullanıyorum ve çok iyi olduğunu düşünüyorum ama bu markaları hiç deneme şansım olmadı. O yüzden bana kalırsa size en güzel görüneni seçin.

@Kubay
Size güzel görüneni ve kadrosu uygun olanı seçmenizi öneririm.

Başka bir seçenek de, (link)

• Beğen
Tepkiler: Kubay