Yol Bisikleti ile ilgili yalan yanlış bilgiler!

Scudo

venom09

Daimi Üye
Tepki
335
İsim
mustafa
Bisiklet
Sedona
ben ona bir ayda karar verip ilk fırsatta uygulamaya koyacaklardanım sanırım. giden kilo 7... 25 daha giderse ok:)

Cesarisback

Forum Demirbaşı
Tepki
243
Bisiklet
Diğer
Yol bisikleti hassas olabilir ama ben tümsekli topraklı taşlı yerlere girip hoplayıp zıplatıp kaydırdım lastikte patlamadı biyeride kırılmadı tabi böyle lastikleri hor kullanıcaksanız 50-60 liralık kevler miydi adını unuttum kalınlıgı fazla ve sert lastik alın.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.806
Bisiklet
Scott
MTB-HYRBIT- Şimdi ise yol bisikletim var 2seneye yakın oldu. Çok kötü yollarda gittiğim de oldu. En son orman yolunda girdiğim derin bir çukur yüzünden arka lastik balonlamis. Bırak balonu arabayla girseydim onun lastiği de patlardi.
İlk aylarda basınçlı kullanmadığım için çok lastik patlattım bunu doğru uygularsak gerisi tamamen şans...
. Haftasonu ise mıcırda kayıp düştüm
Sonuçta sınırlarının farkında olmak lazım. Ama ben yol bisikleti ile bambaşka mutluyum özellikle bir de asfalt güzelse yüzde bir gülümse ile geziyorsun

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
ilk yorumu okudum son derece yanlı bir yorum. şehir içinde hele yol bisikleti kullanmak hem sıkıntı hem tehlike. markete gidemezsin, ayağında kotla atlayıp süremezsin genelde tam techizat giyinmen gerekir, trafikte sorun olsun hop diye kaldırıma zıplayamazsın çukur desen dert mazgal desen dert. mtb'nin kalın lastikleriyle mazgalların üzerinden geçiyorum. tak diye bir tehlike oldu hızlı bir manevrayla kurtulamazsın, çabuk duramazsın. mtb kadar dar dönüşler yapamazsın. ayrıca daha da hızlı gidebildiğin için çabuk durmak ayrı bir problem. ayrıca konforlu da değil. aero pozisyon alıp çukur göreceğim diye ileri bakmaya uğraşmak boynu baya yoruyor. dirsekler çok daha fazla yoruluyor. mtb rahatsız denmiş geniş gidon örneği verilmiş dar takarsın olur biter. mtb'deki rahatlığı şöyle anlatayım belki şehir için fazla mtb ama ben baya pedallarken arkamdan sırt çantamı çıkarıyorum, gayet iki elimle içinden ihtiyacım olan şeyi alıp tekrar sırtıma giyiyorum. kalın lastiğin böyle bir avantajı var.

yol bisikleti dediğin tamamen bisiklet sporuna ve hıza adanmış bir alettir yani 100km düz temiz rota belirlersin kafanı eğip pedallarsın en efektif şekilde. yani şehirde yol bisikletinde daha rahatım demek abes.

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@efeozatmtbden tek eksisi konfor ve fren başka eksisi yok

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@Gökhan Toros görünen o ki, 30 yıl da geçse, yine yalan yanlış bilgiler ve yargılar sürecek. Yine yanlış seçimler yüzünden, doğru bisikleti bulana kadar bir çok bisikletçi zaman ve parasını heba edecek. Yine de bir 4-5 yıl öncesine bakınca yollarda daha amacına uygun bisikletler olduğunu görüyoruz.

Tepki
10
İsim
Mehmet Ertekin
Bisiklet
Salcano
Her bisikletin kullanım alanı farklı. Fakat Ülkemizde bisiklet denince sanki sadece dağ bisikleti varmış gibi başka bir bisiklet gelmiyor insanların aklına. Dağ bisikleti de yerinde çok zevklidir. Fakat yolda yol bisikleti daha zevkli. Herşey yerinde güzel :) meyve de sebze de mevsiminde güzel :)[emoji1360] mazgallara girme konusunda da arkadaşlar eğer dikkatli sürüyorsanız üzerinden de geçseniz ufacık bir manevrayla takılmadan kurtulursunuz. Dümdüz girerseniz içine tabiki takla atmanız normal :)
Saygılar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

UPCycling

Aktif Üye
Tepki
57
İsim
Nusret
Bisiklet
b'Twin
Bisiklette kadro boyu arttıkça maşa aralığı da büyüyor değil mi? 57 kadro yol bisikletine 700x28c takarsam çamurluğa yer kalır mı peki? Cyclo fiyatına çıkmadan bir antika bisiklet devirip cycloya çevirmek niyetim var da...

Konu hortlatmaya bayılırım🤪(niye aynı meseleden yeni konu başlığı açıp çöplüğe bir tükrük de ben atayım ki yane).

Theo3232

Aktif Üye
Tepki
315
İsim
Berkan yildiz
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklette kadro boyu arttıkça maşa aralığı da büyüyor değil mi? 57 kadro yol bisikletine 700x28c takarsam çamurluğa yer kalır mı peki? Cyclo fiyatına çıkmadan bir antika bisiklet devirip cycloya çevirmek niyetim var da...

Konu hortlatmaya bayılırım🤪(niye aynı meseleden yeni konu başlığı açıp çöplüğe bir tükrük de ben atayım ki yane).
Kadro boyuyla maşa araliginin bir ilgisi yok.

• Beğen
Tepkiler: UPCycling

UPCycling

Aktif Üye
Tepki
57
İsim
Nusret
Bisiklet
b'Twin
@birolnsu

Bu alacağınız kadro ve onun maşasıyla bağlantılı.
Yol yarış anlamında bir kadronun maşasının 25mm. ye kadar lastik aldığını biliyorum, çünkü kullandım. Fakat 28mm lastik için emin değilim, sanırım maşa ve fren sistemi için geniş gelir. Sadece ön değil arka maşayada 28mm lastik geniş gelebilir.
32mm lastik ise yol-yarış kadrolarında imkansız, kullanamazsınız.

Eğer amacınız kaliteli bir kadro üzerinde 700Cx 22-25-28-32mm. lastik ve düz gidon kullanmaksa size Cyclo-cross kadrosu öneririm. Bildiğim kadarıyla türkiyede Canondale cyclo cross bisiklet var, aluminium kadro/karbon maşa, oldukça iyi bir kadro, tavsiye ederim.
Cyclo-cross kadro temelde yol kadro geometrisine sahiptir, farkı fren sistemleri ve geniş lastik için arka/ön maşa aralığı buna müsaittir.
Cevabımı aldım
Doğruysa yeni birşey daha öğrendik..🤔
Hakan Bey soruydu benimki, ağır yükümlülükler altına sokmayın beni yok yere😁

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@UPCycling Yok kusura bakmayın, "değil mi" yi biliyor ama emin olmak adına soruyorsunuz gibi algıladığım için almadım alıntıya..

• Beğen
Tepkiler: UPCycling

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.423
İsim
selim
ilk yorumu okudum son derece yanlı bir yorum. şehir içinde hele yol bisikleti kullanmak hem sıkıntı hem tehlike. markete gidemezsin, ayağında kotla atlayıp süremezsin genelde tam techizat giyinmen gerekir, trafikte sorun olsun hop diye kaldırıma zıplayamazsın çukur desen dert mazgal desen dert. mtb'nin kalın lastikleriyle mazgalların üzerinden geçiyorum. tak diye bir tehlike oldu hızlı bir manevrayla kurtulamazsın, çabuk duramazsın. mtb kadar dar dönüşler yapamazsın. ayrıca daha da hızlı gidebildiğin için çabuk durmak ayrı bir problem. ayrıca konforlu da değil. aero pozisyon alıp çukur göreceğim diye ileri bakmaya uğraşmak boynu baya yoruyor. dirsekler çok daha fazla yoruluyor. mtb rahatsız denmiş geniş gidon örneği verilmiş dar takarsın olur biter. mtb'deki rahatlığı şöyle anlatayım belki şehir için fazla mtb ama ben baya pedallarken arkamdan sırt çantamı çıkarıyorum, gayet iki elimle içinden ihtiyacım olan şeyi alıp tekrar sırtıma giyiyorum. kalın lastiğin böyle bir avantajı var.

yol bisikleti dediğin tamamen bisiklet sporuna ve hıza adanmış bir alettir yani 100km düz temiz rota belirlersin kafanı eğip pedallarsın en efektif şekilde. yani şehirde yol bisikletinde daha rahatım demek abes.
Vay arkadaş , izdirap gibi anlattığın her madde den ayrı zevk alıyorum 😂 hazır hortlamışken yazayım dedim