Yol Bisikleti ile ilgili yalan yanlış bilgiler!

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Gökhan Toros tarafından paylaşıldı.

 1. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.518
  Beğeniler:
  7.618
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Forumda yol bisikleti ile ilgili verilen saçma sapan bilgiler gerçekten rahatsız etmeye başladı beni. Eminim yol bisikleti kullanan bütün arkadaşlar da böyle düşünüyorlardır. Bu nedenle bu başlığı açmak istedim.

  Size gözüme takılan bazı yanlışları aktarayım.

  İlk olarak lastikler ince olduğu için insanlar mazgallara, tramvay raylarına vs. takılır çok rahat sanıyor. Hayır arkadaşlar öyle bişey yok. Siz yola bakmak yerine etrafınıza bakarsanız mazgala da girersiniz, kamyona da. Şimdiye kadar onlarca kez tramvay yolunda bisiklet sürdüm. Ben hiç raylara girmedim fakat raya girip düştüğünü gördüğüm herkes MTB kullanıyordu.

  Lastik çok patlar deniliyor. Hayır efendim patlamaz. Siz yeter ki düzgün lastik basıncında, çok aşınmamış lastik kullanın. Yol bisikletimle yaptığım 1000lerce km yolda şimdiye kadar 2 kere lastik patlattım. 2sinde de cam kesti lastiğimi. Fakat bu süre zarfında sürekli arkadaşlarımın tur veya MTB bisikletlerinin lastiği patladı. Ben de diyorum ki MTB lastiği çok kolay patlıyor.

  Rahat değildir deniliyor yol bisikletleri. Bence de MTB rahat değildir. Evimde 3 adet bisiklet var, isteyen açtığım başıklardan görebilir modellerini. MTB kullanmayı kesinlikle sevmiyorum. Bana çok rahatsız geliyor.

  Yol bisikletleri çok hassastır, her yolda gidemez deniliyor. Yol bisikleti hassas değildir. Şimdiye kadar yol bisikletimde sadece bir kere jantım eğrildi, onda da olması gerekenden çok düşük bir lastik basıncıyla kullanıyordum bisikletimi. Benim hatamdı kısacası. Onun dışında sürekli MTB sorun yaşattı bana. Frenleri ayrı, vitesleri ayrı bir sorun.

  Şehir içinde yol bisikleti kullanılmaz diyorlar. Benim kullandığım yol bisikletinin en geniş yeri, yani gidonu 42cm. Omuzlarımla aynı genişlikte. Fakat MTB, barendlerle vs. 60cm gibi bir genişliğe geliyor. Fazladan 20cm ile trafikte bisiklet kullanın bakalım.

  Ve bisiklet seçimi yapmaya çalışan arkadaşlar, sağdan soldan duyduğunuz bilgilerle yol bisikleti almaktan vazgeçmeyin. Yol bisikleti kullanan birini bulun, ona sorun soracaklarınız.
   
 2. Mustafa Güllü

  Mustafa Güllü Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  söylediğiniz şeyler şehir bisikletleri için de geçerli mi? kron tourer veya salcano city sport için mesela?
   
 3. ali bayrak

  ali bayrak Kıdemli Üye

  Kayıt:
  15 Nisan 2011
  Mesajlar:
  295
  Beğeniler:
  162
  Şehir:
  ankara
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  iyi bir mtb nin ülkemiz yol koşullarında yol bisikletinden daha güvenli olduğunu düşünüyorum
   
 4. dalyan öner

  dalyan öner Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  243
  Beğeniler:
  152
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Gökhan'a kısmen katılıyorum. Ben, taşta toprakta işim olmaz diyenlerdenim. O yüzden şehir bisikleti kullanıyorum...
   
  Engin Öz ve ykaracavus bunu beğendi.
 5. Onur Özgün

  Onur Özgün Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  129
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  Çanakkale
  Seviye:
  Bende katılıyorum yazılanlara. Çift amartisörlü bir bisikletle 45 kilometre yaptım, sırtım, boynum her bir yanım ağrıdı. Ertesi gün ise crossway, ince teker bir bisikletle aynı yolu denedim. Oldukça rahattı, ne boynum ağrıdı ne de sırtım... Üstelik 3 saatte gittiğim yolu, 2 saat 9 dakika da gittim yol bisikleti ile. Daha ne olsun? lastiğim falanda patlamadı :p
   
  bua ve -Paşa- bunu beğendi.
 6. Ayhan Cihangir

  Ayhan Cihangir Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2011
  Mesajlar:
  281
  Beğeniler:
  277
  Şehir:
  Kütahya
  Seviye:
  Derleeer derleeeer daha neler derler :) Bana göre en güzeli aldım MTB mi taktım tur lastiğimi. Yol bisikleti gibi hız yaparmı? yapmaz, dağa tırmanırmı? tırmanmaz e uzun tura çıkarmı? çıkmaz. Ama hepsine acık ucundan dokunur :) MTB den hızlıdır, yol bisikletinin giremediği yerlere girer, orta hallide tur yapar. Bana gayet yeterli. Ama gönlümde herzaman bi yol bisikleti yatar yalan değil seneye toplamaya başlarım inş.
   
 7. derşan sezer

  derşan sezer Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  910
  Beğeniler:
  1.220
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  lastiğin inceliği ve kalınlıgı ile ilgiliyse bisikletin konforu vay hal,mize derim sadece :) öncelikle kadro size uygun olmalı anatomik yapınısı sonra komponentler yani sele gidon tarzı ve krank kolları uzunlugu,ayrıca kadronun yapıldıgı malzemede çok önemli.Ben sizi öyle bir yol bisikletine bindirirmki 2 dakka sonra kalkarsınız abi bu bisikletmi peter north mu dersiniz :)
  Öncelikle rahatlık aranıyorsa çelik kadro iyi bir sele tercihen brooks ve arka lastik mesefasi uzun olmalı.esneye esneye rahat rahat binersiniz.
  Ayrıca yol bisikleti hassastır bu bir gerçektir şimdi ben senin altına stumpjumper dağ bisikletimi vericem ve belgrada git gel diyicem performanslı kullanıcaksın ve çamurdan kayadan atlıyıp hoplucan.Sonra sana tarmac vericem 3m ilyarlık karbon jantlı onla birde hoplayıp zıplıcaksın.Ve eğer mtbnin bir yerini kırabilirsen parasını ödemiyeceksin bana amaaaa bak bu büyük bir ama karbon bisikletin bir yerini kırarsan parasını alırım fiyatı 15 milyara yakın :) varmısın bu iddaya :)
  her bisikletin kullanım alanı vardır yol bisikleti adı üstünde yol dağda kullanılmaz mazgaldanda geçemez bu kadar basit fizik bu incecik lastik yani.Ve patlama olayına gelirsek ince zaten yüksek basınç patlaması çok zor.Öteyandan mtb ise tank gibidir rijitlikten çok sağlamlık için yapılmıştır bu yüzden yok edemezsin.
  vites ayarları ffren ayarlarına gelicek olursak hepsini aynı firmalar üretiyor :) hepsi ayar ister yani altımdaki en pahalı bisiklette ayar istiyor en ucuzuda.
  Kısaca yol yola aittir dağ dağa aittir kıyaslama yapmak mantıksız birini birinin üstüne koymak gereksiz
   
 8. ahmet öz

  ahmet öz Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2010
  Mesajlar:
  83
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  konya
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Derşan kardeşime katılıyorum. Yol yola aittir dağ dağa aittir kıyaslama yapmak gereksizdir.
  Herkes bir bisikletten aynı şeyi bekleyemez. Beklentiler farklı olduğuna göre seçimler de farklı olacaktır.
   
  Beratakdemir ve ozkan uzun bunu beğendi.
 9. hasan mehmet yalı

  hasan mehmet yalı Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  16 Aralık 2007
  Mesajlar:
  389
  Beğeniler:
  703
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  en uzun yarışlar bildiğim kadarıyla yol bisikleti yarışları,o kadar saat o selenin üzerinde kullanıldığına göre bu işe en uygun olanı yol bisikleti,kullananlar da inkar edemez,tırmanışlarda(arazi de değil)da yol bisikleti kullanıcının performansına bağlı olarak adeta uçarak gider,yol bisikleti kullanmak büyük bir zevk ve keyif.hoplayıp zıplamak değil de,bisiklete binmek isteniyorsa,ki herkesin aldığı zevk ve kullanım amacı farklı olabilir,saygı duymak lazım,mukayese etmek doğru olmaz ama kesinlikle her zaman yol bisikleti:D ,hele bir de grup ile biniliyorsa değmeyin keyfinee
   
 10. Güney Tuncer

  Güney Tuncer Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.674
  Beğeniler:
  2.816
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Valla arkadaşlar bana da yol bisikleti bazen çok sıkıcı geliyor :) Grup çıktığımızda sürekli öndekini yandakini kontrol etmekten yoruluyorum yahu. İç içe sabit bir tempo tıpkı koyun sürüsü gibi :D Tek aksiyon hızlı gitmek o da her yerde yemiyor hele hele bizim trafikte. Ahh bide şu kazaları yok mu. İnanın dağ bisikleti ile yapılan kazalar o kadar hasar verici olmuyor. Yalnız yol bisikletinde bişeyi çok seviyorum; lastik patlamıyor. Çok mu şanslıyım ne? :D Antremanlarda halen kullanmakta olduğum bir lastik 10 bin km. yi tamamladı galiba, ilk defa geçen hafta patladı. Ayrıca son iki sezondur yol yarışlarda tek bir lastik patlatmadım. Dağ bisikletinde ise en büyük dert patlaklar. İnsanı bisiklet sporundan bezdiriyor resmen.
  Şu konfor olayına gelince yol bisikletine daha konforlu diyenlerin ya mtb leri yok yada var ama ciddi ayar problemleriyle. Bazen sıf değişiklik olsun diye asfaltta full suspension olan mtb mi kullanıyorum. 2.35 lik lastikleri var ve havasını da 35 psi a indiriyorum. Mis gibi.. yok böyle bi keyif. Izgaralara hatta kaldırımlara bile dikkat etmek zorunda kalmıyorum :D Hep hızlı gitmek insanı çabuk yıpratıyor. Arasıra sakin ve güvenli sürmek, hafif hafif esen rüzgarın tadını çıkarmak lazım di mi :D
   
 11. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Çift süspansiyonlu bir MTB'yi ben de konforlu buluyorum. Düldülümle kalın mazgallar (evet, İstanbul'da o lastiklerin bile girdiği mazgallar var, örnek Yeni Sahra'ya giden Örnek Mh.'si yolundaki mazgallar) hariç her yere hoplaya zıplaya giriyorum...:)

  Tamam, yokuşlarda çok kullanışsız ama iyi bir antrenman bisikleti. Üstelik bazı modellerde ön süspansiyon, bazılarında ise her ikisi birden kilitlenebiliyor.

  Ben daha çok, hafifletilmiş MTB tarzı lastikleri ve ön süspansiyonu olan şehir bisikletlerinin İstanbul gibi yere gideceğini düşüyorum.
   
  emreseda bunu beğendi.
 12. #12
  Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.518
  Beğeniler:
  7.618
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  @derşan sezer Tarmac'ı sürmek isterim, kaç cm boyu :D Ya benim dediğim yol koşulları için. Arkadaş bisiklet tavsiyesi istiyor. Diyor ki ben toprağa çamura girmeyeceğim. Asfalt yoldan çıkmayacağım. Aşağıya adam yazıyor MTB al. Neden. Her yola giresin, yolla gidemezsin. E adam istemiyor ki asfalttan çıkmak, neden MTB tavsiye ediyorsunuz. MTB keyifli, bişey demiyorum ona. Ama asfaltta değilken keyifli. Asfaltta acı çekiyorum ben MTB ile, sıkılıyorum. Gitmiyor alet. Ama yoldan çıkıp dediğiniz gibi araziye girildiği zaman MTB çok çok keyifli. Bunu inkar etmedim zaten, kesinlikle de savunuyorum :) Bu yolda bisiklet sürmekten çok keyif aldım ben. Ağzım kulaklarımda gezdim hep :D
   
  Kamil BULUT bunu beğendi.
 13. Mehmet_Gürsoylu

  Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  17 Eylül 2010
  Mesajlar:
  705
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Bence çok saçma yazmışsınız hem mtb hem yol bisikleti kullanıyorum altımdaki yol bisikleti 2500 Tl olmasına rağmen şimdiye kadar 3 tura çıktım 2 kere lastik patladı Mtb ile yüzlerce tur yaptım erimiş country mud lastiklere rağmen hiç patlak yok.Yol bisikletinde kaldırım çukur vs yerler yüzünden kaç defa bisikletten indim,bindim sayısı yok ama mtb öylemi zıpla geç gitsin.Bu şekilde bile 1-2 ufak çukur yüzünden kaç defa akord kaçıklığı yaşattı yol bisikleti.Üstelik uzun kullanımda bel ağrısı yapması da cabası.Mtb ile 11 saatlik turlarda bile belim gram ağrımazken yol bisikleti 3 saatte belimi koparrtı neredeyse Bence sizde anti yol bisikleti tavırları var biraz :)
   
 14. sonEr´´

  sonEr´´ Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.349
  Beğeniler:
  1.575
  Şehir:
  İstanbul/Esenler
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Özellikle lastik konusunda çok haklısın...Soranlara 80 psi civarı vuruyorum diyorum..O çok yahu lastik patlar vs.vs. çookk sıkıcı muhabbetler oluyor :D Eski lastiklerim 9000 km'ye yaklaşmıştı artık haftada 1-2 tane iç lastik almak zorunda kalıyordum..Şimdi değiştirdim 400 km'dir patlak yok...1 kez patlak yaşadım oda jant şeridini takmadığımdan oldu :) Ben yorgun olduğum zamanlar florya ormana dalıp off roadda sakin sakin turluyorum..Bunny hop yaptığım bile oluyor..Abartınca akord kaçması dışında problem yok :)
   
  Gökhan Toros bunu beğendi.
 15. #15
  Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.518
  Beğeniler:
  7.618
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Ben de anlatıyorum size. 1000lerce km yol yaptım yol bisikleti ile, hiç lastik patlatmadım. Arkadaş 10.000km yol yapmış yukarda, 1 lastik patlatmış. O da eskimesi nedeniyle artık. Eski lastik çabuk patlar.

  Ben de yol bisikletimi çok sert kullanan biriyim. Kaldırımdan inerken atlarım. Sadece üzerindeki darbeyi azaltmak için düzgün inerim yere. Çukurların, hız tümseklerinin üzerinden atlarım. Jantlarım ip gibi dönüyor. Evimin etrafı arnavut kaldırımı sadece. 40km civarı hızlarla oradan geçiyorum sürekli, mecburen.

  Tur bisikletimde de 25C lastikler ve yol bisikleti jantları kullanıyorum. Onlarda şimdiye kadar hiç patlak yaşamadım.
  12 saatten uzun süren turlar yaptım. Hiç sırt ağrısı çekmedim. Sizin yol bisikletiniz size uygun değildir muhtemelen.

  Ben MTB'ye karşı birisi değilim. Zaten yazdığım gibi, 3 tane bisikletim var. 3ünden de çok memnunum.
  Benim karşı olduğum, amacı dışında bisiklet tavsiyesi verilmesi. Asfaltta kullanmak için MTB alınmaz. Hadi yol bisikleti pahalı, şöyle böyle. Tur bisikleti alın o zaman. Ben iddiaya giriyorum ki, tur bisikletimle MTB ile geçtiğiniz bütün her yerden geçerim. Çamur varsa 1 çift lastiğe bakar.
   
  Rayko, SEYYAH OZİ, zenero ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 16. derşan sezer

  derşan sezer Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  910
  Beğeniler:
  1.220
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Gökhan altına bir 29luk 9.5 kiloluk bir bisiklet çekelim bakalım gene aynı yorumu yapacakmısın mesela gary fisher :)
  Ben her bisikleti severim bisiklet ayırmam şehir içinde en uygun bisikletse katlanır bisiklletir gerisi palavradır.Herşey hız değildir rahatlık ve fonsiyonellikde önemlidir.Lastik konusunda ise ne kadar para verirseniz o kadar iyi lastik alırsınız 30 tllik lastikler 150 tllik lastik bir değildir ve kullanma stilinizde önemli her türlü pisliğin üstünden geçerseniz 1000 tllik lastik bile patlar :)
  Senede 8000 km yol yapıyorum bunun 300 kmsi sadece offroaddur geri kalanı asvalt ama asvalttada yol bisikletiyle 4000 km falan yaparım gerisini katlanır ve dağ bisikleti çünkü yağmulu havada disk frenli bir dağ bisikleti çok avantajlı herneyse bu tartışma dağ bisikletleri piayasa çıktıgından beri yapılır :) herhalde ben ölüncede çocuklarım yapacak o yüzden gereksiz buluyorum bu kadar bilgi yeterli :)
   
 17. ibrahim m yaradilmis

  ibrahim m yaradilmis Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2011
  Mesajlar:
  209
  Beğeniler:
  98
  Şehir:
  kastamonu
  Seviye:
  evet abi şehir içi katlanır bisiklete ben de oyumu veririm decathlon da bitanesini sürdüm o kadar hoşuma gittiki ama hiç bisikletim olmadığı için önce mtb almak istedim kaldırımdan inip çıkıyorum habire 30 cm kaldırım mı olur! bazen bikaç merdiven iniyorum felan.konunun bazı kısımları bana çok yabancı.hiç yol bisikletine binemedim ama ilerde isterim nasip olursa
   
 18. deniz anıl küçükyılmazlar

  deniz anıl küçükyılmazlar Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  168
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  yol bisikletine alışmamış birisi için gerçekten çok zor binmek. hem oturma pozisyonu ciddi boyun ve bel agrısı yapıyor hemde alışmayan birisi için lastik patlatmak çocuk oyuncagı :D arkadaşım aldığı yol bisikletinin lastiğini alışana kadar 1 ay içinde 4 defa patlattı.hemen hemen herkes çocukluktan beri mtb veya şehir bisikletlerine bindiği için yol bisikletine alışmak biraz zaman alıyor sanırım. ama asfaltta kullanmak için gercekten en uygun bisiklet yol bisikleti buna diyecek birşey yok. bazen turlarda arkadaşla değişiyoruz, biraz ağrı yapıyor ama yoldaki akıcılık konusunda ki fark çok etkileyici. kısacası asfaltları iyi bir yerde oturuyor ve araziye girmem diyorsanız yol bisikletinden başka birşey almayın.
   
 19. ali bayrak

  ali bayrak Kıdemli Üye

  Kayıt:
  15 Nisan 2011
  Mesajlar:
  295
  Beğeniler:
  162
  Şehir:
  ankara
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  şehir içinde ne hybrid ne yol bisikleti.yolda giderken pür dikkat olmak zorundasın, yavaşlamak zorundasın.ama şehirler arası yollarda yol bisikletinden şaşılmaz o da bir gerçek.
   
 20. Kerem Demirel

  Kerem Demirel Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  326
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  Maltepe, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Yol bisikletiyle doğru lastik seçimi ve düzenli basınç kontrolü ile sayısız cam,şişe kırıgının içinden geçtim.Taş gibi maşallah
   
  Mutlu Onur ÖZDEMİR bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-3-5_12-28-7.png
Biliyorum "yol bisikletiyle yapılan en yüksek hız" gibi ilgi çekecek bir konu değil ama, ülkemizde, genetik kimlik yoluyla hangi spora yatkın olduğunuzu tespit eden bir firma var. Genetic Trainer...
pic3-normal-ride-data-zoom-section.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
2.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...