Yol bisikleti için kışlık giyim

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Nefes alan ve su geçirmeyen eldiven bildiğim kadarıyla yok. Kullanılan kumaşlar bu özellikte olsa bile, dikişlerden mutlaka su geçiyor. Yağmurluklarda olduğu gibi dikişleri arkadan bant benzeri malzeme ile mühürleyerek su sızmasını engellemek de eldiven için mümkün değil. O yüzden temel olarak iki seçenek var: ellerinizi ıslansa da sıcak tutan neopren eldiven kullanmak (elleriniz üşümese bile hemen hemen hep ıslak olacak ve hiç rahat etmeyeceksiniz); ya da su geçirmeyen değil, suyu zor geçiren bir çift eldiven ile sürüşlerinizi eldivenin suya direnci ile kısıtlı tutacaksınız.

Scudo

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@S.Çal

Hocam şaka biyana , disk fren de varmış. Lastik , fren ..... aksamda sorun olmuyormu? ( Sürücü kaymak ve sucukla bakıyor kendine onu anladık. )

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
Karda hiç bu kadar temiz süremedim :)
Nasıl başarıyorsunuz?

@S.Çal

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
@Murat B.

Gore-tex eldivenler bu konuda istisna sanırım.

(link)

Dış katman genelde naylon veya polyesterden imal edilmiştir. İç katman ise poliüretandan imal edilmiştir.Bu katman su geçirmezlik sağlar. Gore-tex kumaşlarda poliüretan veya pvc yerine nefes alabilir gözeneklere sahip, fluropolimer (teflon) kaplamalı ince bir tabaka film kumaşla lamine edilmek suretiyle birleştirilmiştir.Bu sayede kumaş hem su geçirmez, hem de içeride biriken ter buharını dışarı atabilen özelliğe sahip olmaktadır. Gore-tex’de kullanılan membran üzerinde her santimetre karede 1.4 milyon gözenek bulunmaktadır. Bu gözenekler su damlasının 1/20000 katı küçüktür. Bu sayede ter buharı kumaştan dışarı atılabilirken, su içeri girmez. -15 Derece havaya kadar kullanım imkanı sunar.

• Beğen
Tepkiler: Kook

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.025
Bisiklet
Trek
@Murat B.
Bir önceki mesajımda link vermiştim buna
(link)

Benim internet üzerinden arayıp tarayıp incelemeler izleyip bulabildiğim, suya dayanıklılığı yüksek ( musluğun altına tutunca 10 sn de hissetmeye başlıyorum suyu ) nefes alabilen eldiven buydu.
Bisiklet eldiveni değil aslında. Fakat parmaklar ve iç tarafında tutunan yüzey var o yüzden bisiklet için tercih ediliyor. Çok sık dokunmuş kumaş, dikiş yok hiç. Kolları da uzun olduğu için yağmurunun lastikli kollarını üstüne geçiriyorum oralardan da şu girmiyor.
Ama ellerimde nem hissediyorum neoprene kadar olmasa da.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Furkan TK

Dikişlerden su geçirmediğine emin misiniz? Kullanılan kumaş su geçirmez olsa da her bir dikiş yerinden bu su geçirmez kumaş delinmiş demektir. Her santimde onlarca dikiş deliği ve bir eldivende en az yarım metre dikiş var. Yukarıda yazdığım gibi bu tip eldivenlerde dikişler yavaş yavaş su alıyor, ve bir süre sonra eliniz ıslanıyor. Yağmurun şiddetine göre elinizi 2-3 saat kuru da tutabilir, 15 dakikada sırılsıklam da yapabilir.

@umutcelik

Bisiklet sürerken; sizin hızınız, yağmur damlalarının düşme hızı ve rüzgar birleşince musluktan akan sudan çok daha güçlü bir etki yaratıyorlar. Gerçekten su geçirmez olsa, itfaye hortumundan çıkan suya tutulduğunda bile eliniz kuru kalmalı.

Sonuç olarak, "su geçirmez" dediğiniz eldiveni bardaktan boşalırcasına yağan yağmurda 1 saatten uzun bir sürüşte kullanın, ondan sonra konuşalım...

Cem H2O

Üye
Tepki
53
Bisiklet
Cube
Parmaklara alüminyum folyo sarmayı düşünüyorum :)

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
Bir yerde eldivenin içine muayene eldiveni giyilebileceğini görmüştüm, denemedim ama muhtemelen aşırı terletiyordur.

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Çağdaş78
Hocam disk fren kullandığım bisikletim bekar olduğum zamanlar tur bisikletimdi(kamplı turlar). Şimdilerde ise işe gidip gelme şehir içi ulaşım maksatlı kullanmaktayım. Çok soğuk havalarda disk fren sıkıntı yaratabiliyor. Fren tabiri caizse donabiliyor. frenler aşırı sertleşiyor ve balatalar diske yapışıyor geri de çekmiyor. frenlerim de treking serisi xt ona rağmen durum bu şekilde malesef. ben de bisikletimi apartmanımızda bodrumda kendime ait kilerim var(tamirhane ve antreman maksatlı mükemmel oluyor) orda tutuyorum. İş yerine vardığımda da iş yerinin ısı merkezine koyuyorum. Bu tarz havalarda disk frenli bisikletle uzun turlara çıkmak çok mümkün görünmüyor.

Lastik konusunda ise buz üstünde giderken ani hareketlerden kaçınıldığı sürece 21-22km hızlarla çok rahat gidiliyor. Ani harekette kendinizi yerde bulursunuz. Burada kar yağdıktan sonra direk buz oluyor. belediye kar durana kadar kürüme tuzlama işlemi yapmıyor malesef...

Kendine bakma konusunda ise kaymaklı ekmek kadayıfını gömdüm mü tutabilene aşk olsun :D

@fahrettin akansu
Hocam oradaki sıkıntı şu kar sulu yağdığı için yağıyor ve eriyor. O da tabiki pek temiz bir ortam sunmuyor. Burda kar yağdıktan sonra donuyor. Hatta kar yağınca karın içine yatsanız bile ıslanmıyorsunuz. o kar üzerinize yapışırda erirse anca o zaman ıslatır sizi. O yüzden pek kirletmiyor dona çektiğinde

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.005
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
fiyatları pahalı gelebilir ama ben grip grap hurricane modelini kullanıyorum. -4 dereceye kadar kullandım bir şikayetim olmadı. sitesinde gayet açık anlatmışlar.

(link)

Tepki
29
İsim
Nuri
merhabalar herkese

malum gene kış geliyor 750-1000₺ bütçe arasında yağmurluk tavsiye edebilir misiniz?
iyi forumlar

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar 2.000 tl civarı kışın giyebileceğimiz ceket tavsiyesi olan var mı.
3/5 derecelerde de kurtaracak cinsten

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren

lrfan

Cyclist
Tepki
8.044
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O derecelerde çok katmanlı giyiniyorum, kalın ceketler hareket açısından zorluk çıkarabiliyor. Base layer + uzun kollu forma + ince ceket + rüzgarlık ile çok soğukta da gidiyorum.

Yokuşlarda fermuarı hafiften açarak iç sıcaklık ayarını yapıyorum, terlemeyince üşüme de olmuyor bende, hantal giysiler ile yapamadım

Tepki
233
İsim
Ahmet Hilmi Berber
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O derecelerde çok katmanlı giyiniyorum, kalın ceketler hareket açısından zorluk çıkarabiliyor. Base layer + uzun kollu forma + ince ceket + rüzgarlık ile çok soğukta da gidiyorum.

Yokuşlarda fermuarı hafiften açarak iç sıcaklık ayarını yapıyorum, terlemeyince üşüme de olmuyor bende, hantal giysiler ile yapamadım
Hocam peki marka - model olarak onerebileceginiz kislik ekipman listeniz var midir? Deneyimlerinizden faydalanmayi cok isterim. Ben de yakin zamanda bir siparis gecmeyi dusunuyorum. Daha once soguk havalarda hic uzun surus yapmadim. Yanlis bir sey yapmak istemiyorum :))

lrfan

Cyclist
Tepki
8.044
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynı marka modelleri piyasada aynı anda bulmak kolay olmayabilir ama şu kombinasyon ile 0°’de bisiklet sürdüğünü biliyorum sıkıntısız

içten dışa
0EF64F2E-2FAF-4421-B391-5D076274F699.jpeg

Ama İstanbul kışını genelde üç ince katmanla atlatıyorum
ACC2F991-28DB-4AB2-8FB2-84E0E95D3454.jpeg

Elbette hepimizin soğuk algısı farklı olabiliyor. Keza kafa+kulak+ayak+el de üşümemeli, biraz deneme yanılma bu işler, ayrıca sürüş mesafen, parkur, yediklerin, eforun da durumu çok etkiliyor. Doğru giyinmeyi öğrenmek zaman alıyor açıkçası, ya pişiyorsun ya üşüyorsun illa ilk denemelerde :)

Windstopper özellikli içlik almıştım Scott markasından (göğüs kısmı o özel membran ile kaplı, sırt kısmı delikli nefes alan), 10-15°'lerde içime onu giyip üstüne ince bir ceket gayet rahat oluyor, şimdilerde Gore tex ile çalışıyorlar, müthiş konfor, rüzgar içine işlemiyor
1664475372057.png

Sürüşün ilk 5-10 dk'si hafif üşümeye katlanmak lazım, vücut sıcaklığı artınca işin zor kısmı bitmiş oluyor

Son düzenleme:

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.070
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kışlık bir içlikle Castelli Perfetto Ros işinizi görecektir diye düşünüyorum. Yurtdışı fiyatları 2100 civarına geliyordu vergilerle.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İstanbul -3 derece kombinim,

Decathlon içlik, sora kışlık forma, decathlon rüzgarlık/yağmurluk (yelek değil mont gibi olan)

Altta decathlon kışlık koşu taytı, üstüne decathlon futbol eşofmanı. Bu eşofmanı kışlık pedsiz tayt gibi düşünebilirsiniz.

Ayaklara termal spor çorabı. Çorap konusunda çok şanslıyım. Sülalem çorapçı. Milyon çeşit ve kalite çoraplarım var. Bazıları ciddi pahalı :D Genelde etiketi takılmadan bana geldiği için marka model bilmiyorum.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.437
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Siroko'nun sayfasından gayet uygun fiyata ceket bulabilirsiniz.
%10 indirim kodu BACK10
7 Euro'da kargo ücreti
%18 gümrük vergisi

(link)

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
935
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Ben kolay üşüyen bir insanım, Perfetto ROS içine yazlık, kışlık, uzun ve kısa kol içlik kombinasyonlarıyla İstanbul’da bütün kışı geçirebiliyorum. Çok soğuk havada sadece bir iki kez durmak zorunda kalınca, üzerimde soğumasın diye jilet giyindim o kadar.