Yol bisikleti için kışlık giyim

Murat B.

Forum Trolü
Başlık
20
Tepki
8.365
Bisiklet
Specialized
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
Nefes alan ve su geçirmeyen eldiven bildiğim kadarıyla yok. Kullanılan kumaşlar bu özellikte olsa bile, dikişlerden mutlaka su geçiyor. Yağmurluklarda olduğu gibi dikişleri arkadan bant benzeri malzeme ile mühürleyerek su sızmasını engellemek de eldiven için mümkün değil. O yüzden temel olarak iki seçenek var: ellerinizi ıslansa da sıcak tutan neopren eldiven kullanmak (elleriniz üşümese bile hemen hemen hep ıslak olacak ve hiç rahat etmeyeceksiniz); ya da su geçirmeyen değil, suyu zor geçiren bir çift eldiven ile sürüşlerinizi eldivenin suya direnci ile kısıtlı tutacaksınız.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Başlık
4
Tepki
2.426
İsim
Çağdaş
@S.Çal

Hocam şaka biyana , disk fren de varmış. Lastik , fren ..... aksamda sorun olmuyormu? ( Sürücü kaymak ve sucukla bakıyor kendine onu anladık. )

fahrettin akansu

Aktif Üye
Başlık
2
Tepki
300
Bisiklet
Focus
Karda hiç bu kadar temiz süremedim :)
Nasıl başarıyorsunuz?

@S.Çal

Furkan TK

Onurlu Üye
Başlık
58
Tepki
2.270
Bisiklet
Cube
@Murat B.

Gore-tex eldivenler bu konuda istisna sanırım.

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Dış katman genelde naylon veya polyesterden imal edilmiştir. İç katman ise poliüretandan imal edilmiştir.Bu katman su geçirmezlik sağlar. Gore-tex kumaşlarda poliüretan veya pvc yerine nefes alabilir gözeneklere sahip, fluropolimer (teflon) kaplamalı ince bir tabaka film kumaşla lamine edilmek suretiyle birleştirilmiştir.Bu sayede kumaş hem su geçirmez, hem de içeride biriken ter buharını dışarı atabilen özelliğe sahip olmaktadır. Gore-tex’de kullanılan membran üzerinde her santimetre karede 1.4 milyon gözenek bulunmaktadır. Bu gözenekler su damlasının 1/20000 katı küçüktür. Bu sayede ter buharı kumaştan dışarı atılabilirken, su içeri girmez. -15 Derece havaya kadar kullanım imkanı sunar.

Tepkiler: Kook

umutcelik

Aktif Üye
Başlık
9
Tepki
409
Bisiklet
Trek
@Murat B.
Bir önceki mesajımda link vermiştim buna

Benim internet üzerinden arayıp tarayıp incelemeler izleyip bulabildiğim, suya dayanıklılığı yüksek ( musluğun altına tutunca 10 sn de hissetmeye başlıyorum suyu ) nefes alabilen eldiven buydu.
Bisiklet eldiveni değil aslında. Fakat parmaklar ve iç tarafında tutunan yüzey var o yüzden bisiklet için tercih ediliyor. Çok sık dokunmuş kumaş, dikiş yok hiç. Kolları da uzun olduğu için yağmurunun lastikli kollarını üstüne geçiriyorum oralardan da şu girmiyor.
Ama ellerimde nem hissediyorum neoprene kadar olmasa da.

Murat B.

Forum Trolü
Başlık
20
Tepki
8.365
Bisiklet
Specialized
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
@Furkan TK

Dikişlerden su geçirmediğine emin misiniz? Kullanılan kumaş su geçirmez olsa da her bir dikiş yerinden bu su geçirmez kumaş delinmiş demektir. Her santimde onlarca dikiş deliği ve bir eldivende en az yarım metre dikiş var. Yukarıda yazdığım gibi bu tip eldivenlerde dikişler yavaş yavaş su alıyor, ve bir süre sonra eliniz ıslanıyor. Yağmurun şiddetine göre elinizi 2-3 saat kuru da tutabilir, 15 dakikada sırılsıklam da yapabilir.

@umutcelik

Bisiklet sürerken; sizin hızınız, yağmur damlalarının düşme hızı ve rüzgar birleşince musluktan akan sudan çok daha güçlü bir etki yaratıyorlar. Gerçekten su geçirmez olsa, itfaye hortumundan çıkan suya tutulduğunda bile eliniz kuru kalmalı.

Sonuç olarak, "su geçirmez" dediğiniz eldiveni bardaktan boşalırcasına yağan yağmurda 1 saatten uzun bir sürüşte kullanın, ondan sonra konuşalım...

Cem H2O

Üye
Başlık
0
Tepki
66
Bisiklet
Cube
Parmaklara alüminyum folyo sarmayı düşünüyorum :)

Kook

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
187
Bir yerde eldivenin içine muayene eldiveni giyilebileceğini görmüştüm, denemedim ama muhtemelen aşırı terletiyordur.

S.Çal

Daimi Üye
Başlık
10
Tepki
884
Bisiklet
Lapierre
@Çağdaş78
Hocam disk fren kullandığım bisikletim bekar olduğum zamanlar tur bisikletimdi(kamplı turlar). Şimdilerde ise işe gidip gelme şehir içi ulaşım maksatlı kullanmaktayım. Çok soğuk havalarda disk fren sıkıntı yaratabiliyor. Fren tabiri caizse donabiliyor. frenler aşırı sertleşiyor ve balatalar diske yapışıyor geri de çekmiyor. frenlerim de treking serisi xt ona rağmen durum bu şekilde malesef. ben de bisikletimi apartmanımızda bodrumda kendime ait kilerim var(tamirhane ve antreman maksatlı mükemmel oluyor) orda tutuyorum. İş yerine vardığımda da iş yerinin ısı merkezine koyuyorum. Bu tarz havalarda disk frenli bisikletle uzun turlara çıkmak çok mümkün görünmüyor.

Lastik konusunda ise buz üstünde giderken ani hareketlerden kaçınıldığı sürece 21-22km hızlarla çok rahat gidiliyor. Ani harekette kendinizi yerde bulursunuz. Burada kar yağdıktan sonra direk buz oluyor. belediye kar durana kadar kürüme tuzlama işlemi yapmıyor malesef...

Kendine bakma konusunda ise kaymaklı ekmek kadayıfını gömdüm mü tutabilene aşk olsun :D

@fahrettin akansu
Hocam oradaki sıkıntı şu kar sulu yağdığı için yağıyor ve eriyor. O da tabiki pek temiz bir ortam sunmuyor. Burda kar yağdıktan sonra donuyor. Hatta kar yağınca karın içine yatsanız bile ıslanmıyorsunuz. o kar üzerinize yapışırda erirse anca o zaman ıslatır sizi. O yüzden pek kirletmiyor dona çektiğinde

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Başlık
22
Tepki
2.462
Bisiklet
Canyon
fiyatları pahalı gelebilir ama ben grip grap hurricane modelini kullanıyorum. -4 dereceye kadar kullandım bir şikayetim olmadı. sitesinde gayet açık anlatmışlar.

Yukarı Alt