Yol bisikleti ayakkabı tavsiyesi

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.373
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35 ne yapalım peki paylaşım için bütçe mi belirleyelim, şu paranın üstü olursa kimse yazmasın konuşmasın mı diyelim ?

@burcinhan hocam 2bin TL dediğiniz ayakkabı. Tabiki herşey bütçe meselesi ama galiba ben terlikli sürmeyi tercih edeceğim gibi?
elbette hocam ben sadece kendi tecrübemi aktardım.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet TOPAL
Scudo

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.462
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@burcinhan Hayır Burçinhan Bey arkadaşa tavsiye de bulunur gibi yazmışsınız eğer paylaştığı ayakkabılara bakmış olsaydınız az çok bütçesi hakkında fikir sahibi olursunuz diye düşünerek yazdım. Ben tavsiye de bulunmadım ortaya öylesine yazdım derseniz birşey diyemem. Ayakkabılarınızı güle güle kullanın derim.

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.373
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben ortay yazdım. Uygun değilse moderatörler silebilirler.

BayCicik

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Özer Cicik
Bisiklet
b'Twin
Her ne kadar yol bisikleti için görmemiş olsam da goretex spd ayakkabılar var. İş görür mü sizce, kış mevsiminde ulaşım amaçlı kullanan için?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.462
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1572613565110.png1572613582220.png1572613599039.png

Böyle birşey mi demek istediniz.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.462
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kullanmadan yorum yapma imkanım ne yazık ki yok ama güzele benziyorlar diyebilirim sadece.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.077
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her ne kadar yol bisikleti için görmemiş olsam da goretex spd ayakkabılar var. İş görür mü sizce, kış mevsiminde ulaşım amaçlı kullanan için?
Ayakkabıların gore tex yada membran olması kullanacağınız şekile göre değişiyor. Kış için ulaşımda kullanacaksanız gayet işinizi görür, ancak antreman yaparken yada uzun turlarda saatlerce kullanacaksanız su geçirmez ayakkabı kılıfıda kullanmanız gerekir zira her nekadar su geçirmezde olsalar belirli zamandan sonra su emmeye başlıyorlar. Sanırım sorduğunuzda bu tarzda.

7a23c4ff2eb44e7e854fbb494df2e1fc.png

WEB_Image Diadora MTB Polarex Plus Vintersko Gul S1245013064.jpeg

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.082
Bisiklet
Trek
@trainspotting35 ne yapalım peki paylaşım için bütçe mi belirleyelim, şu paranın üstü olursa kimse yazmasın konuşmasın mı diyelim ?

elbette hocam ben sadece kendi tecrübemi aktardım.
Urun tavsiyesi icin yaygin uygulama, urun tavsiyesi isteyenin butcesini belirtmesidir. "Ayakkabi istiyorum 3-4 lira arasi" gibi
Eger ki butce belirtilmemisse ( belirtilmemis ) arkadasin butcesinin kendi linkledigi ayakkabilar civarinda oldugunu tahmin etmek pek de zor olmasa gerek.

(link)
(link)
Arkadaşlar spd sl ayakkabı alacağım bu ikisi arasında kaldım.
Hangisini almalıyım neden?
Varsa başka tavsiyelere de açığım...
@trainspotting35 fizik tavsiye etmis zaten, onun tavsiye ettiginin bir alt modeli olan r5b kullaniyorum yaklasik 2 yildir, gayet memnunum. Ayakkabida fiyat/performans acisindan fizik gayet basarili.

Bundan almayi cok dusundum bir ara

(link)

Hatta gittim bir magazada buldum, elledim/mincikladim gayet kaliteli, guven veren bir urun fakat fiyati benim icin yuksek geldi. Onun yerine indirimden iyi bir overshoe aldim.

(link)

yagmur, camur, hatta yerde kar varken dahi ciktim. Ayaklarimda usume olmadi, yogun yagmurda ise ayakkabidan su girmemsini garantiye almak icin alttaki delikleri kapatmak ya da overshoe giymeden once jelatin ile sarmak sahane cozum sagliyor.

Bu arada ise gidip gelirken kilitli pedal kullanmiyorum, normal pedalli yol bisikleti kullaniyorum. Onunla da normal gore-tex ayakkabinin ustune ayaklari da kapatan yagmur pantalonu giyiyorum. Aksi takdirde pantalon islandiginda ayakkabiya su siziyor mutlaka.

Son düzenleme:
Tepki
71
Bont VayporS kullanıyorum. Bont aldıktan sonra anladım ki bu zamana kadar terlikle bisiklete binmişim.
Kesinlikle katılıyorum bende farklı modelini kullanınca böyle düşünmüştüm. Ancak burada hedeflenen öncelik bütçe dostu olması o sebeple başka başlıkta Bont övüyoruz koş dediğinde gelirim hemen :)

Bu ayakkabılar dağcılıkta kullanılan botlar gibi kullanınca anlıyorsunuz nasıl bir nimet olduğunu . Yerini tutacak pek bir şey yok .En kaliteli en işlevsel kılıf dahi ayakkabı altından su ve rüzgar alıyor.Kılıfların çoğu da rüzgarı keserken ayakları terletiyor ki sonra veya durunca keskin ve ani üşüme oluyor .Bu ayakkabılarda bu tip durumlar yaşanmıyor.Yalnız fiyatları pahalı bu güzellerin. Her güzelin kusuru var tabii :) Diğer dezavantajı ise yukarıda bir arkadaşın belirttiği gibi antrenman ayakkabısı değil. Bilek hareketini kısıtlıyor tempolu sürüşlerde pek rahat değil.

BayCicik

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Özer Cicik
Bisiklet
b'Twin
Genel olarak benim kış mevsimindeki sürüşlerimi uygun. Kılıftan daha fazla iş görüyor. Fiyatı yüksek. Bu kış için böyle bir harcama yapmayacağım. Zira bu kış spd kullanmayacağım. Ben spd kullanmaya başlayalı 3 ay oldu zaten. Hem günlük ulaşımda, hem spor ve günlük turlarda sevdim spd işini. Saniyeleri hesaplayan bir durumum yok. Hobi-spor arası bi yerdeyim bisiklet konusunda. Kışın çıkartır, yaza tekrar takarım. Gore-tex spd ayakkabılara da gelecek kış için bakıyorum. Teşekkür ederim cevaplar için. Bahsettiğim ayakkabıyı bulduğum an göndereceğim.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.077
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Genel olarak benim kış mevsimindeki sürüşlerimi uygun. Kılıftan daha fazla iş görüyor. Fiyatı yüksek. Bu kış için böyle bir harcama yapmayacağım. Zira bu kış spd kullanmayacağım. Ben spd kullanmaya başlayalı 3 ay oldu zaten. Hem günlük ulaşımda, hem spor ve günlük turlarda sevdim spd işini. Saniyeleri hesaplayan bir durumum yok. Hobi-spor arası bi yerdeyim bisiklet konusunda. Kışın çıkartır, yaza tekrar takarım. Gore-tex spd ayakkabılara da gelecek kış için bakıyorum. Teşekkür ederim cevaplar için. Bahsettiğim ayakkabıyı bulduğum an göndereceğim.
Gelecek kış için bakıyorsan yaz sezonunda almanı tavsiye ederim zira %50 gibi indirim oluyor sitelerde kış sezonu kapandığı için. :)

• Beğen
Tepkiler: BayCicik

BayCicik

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Özer Cicik
Bisiklet
b'Twin
Bahsettiğim ürün bu tarz bir şeydi. Ama bir tık daha kibar duruyordu. İndiğimde rahat yürüyebileceğim bir şey gibi görünüyordu. Henüz bulamadım. Aramaya devam ediyor. Fiyatları enfes yüksek :komik:
1572686322234.png

Roadlover

Aktif Üye
Tepki
170
Bisiklet
Merida
R540 ve r550 shimano arasında çok fark var. 550 de daha genis platform ve cok konforlu pedal basma var. 540 340 gr, 550 310 gr. Ayrica r540 ile ilgili ayakta pedal basarken ayaktan cikma kaynakli bircok kaza yasandi. Nette bakabilirsin. O yüzden kesinlikle r550 almalısın eğer ikisi arasında kaldıysan. Aradaki fiyat farkı 100 tl falandır yani. Ha biraz daha paran varsa r7000 105 al wiggle dan hem karbon hemde 265 gr süper pedal. Pedal genişliği r550 ile birebir aynı.

Cycoholic

Offline.
Tepki
286
İsim
Celâl Y.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BayCicik yol bisikleti için hiç uygun ayakkabılar değil bunlar. Paranızı çöpe atmayın ne bu ayakkabı için pedal uygun olur nede ayakkabı bisiklete göre. Yukarıda sidi ve fizik için (bütçe orta seviye) ayakkabı modeli arayanlara sidi air, sidi kaos ve fizik r4b modellerini önerebilirim. Sidi air kullanıyorum ve bundan önce r4b denedim kısa süre. Fizik ile Sidi kalıpları birbirinden çok farklı. Sidi 46 giydiğim ayakkabı Fizik modellerinde büyük oluyor. 45,5 numaralarını bulmakta sıkıntı olabiliyor.
Alırken bunlara dikkat etmenizi öneririm. Sipariş verecekseniz denedikten sonra almanızda fayda var.

Not: Üst seviye olmayan Sidi modelleri biraz ağırdır =)

BayCicik

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Özer Cicik
Bisiklet
b'Twin
@BayCicik yol bisikleti için hiç uygun ayakkabılar değil bunlar. Paranızı çöpe atmayın ne bu ayakkabı için pedal uygun olur nede ayakkabı bisiklete göre. Yukarıda sidi ve fizik için (bütçe orta seviye) ayakkabı modeli arayanlara sidi air, sidi kaos ve fizik r4b modellerini önerebilirim. Sidi air kullanıyorum ve bundan önce r4b denedim kısa süre. Fizik ile Sidi kalıpları birbirinden çok farklı. Sidi 46 giydiğim ayakkabı Fizik modellerinde büyük oluyor. 45,5 numaralarını bulmakta sıkıntı olabiliyor.
Alırken bunlara dikkat etmenizi öneririm. Sipariş verecekseniz denedikten sonra almanızda fayda var.

Not: Üst seviye olmayan Sidi modelleri biraz ağırdır =)
Ben şuan triban520'de Decathlon'un ST100 diye geçen dağ bisikleti ayakkabısının eski serisini kullanıyorum. Hız amaçlı sürmüyorum hiç bi zaman. Dağ bisikletiyle 23-24 olan ortalamayı 27-28'e çektim triban ile.
Ayrıca model olarak gönderdim. Konuya mesajım olan ayakkabının bu fiyatlarda olduğunu görmemiştim ben. Biraz araştırınca neredeyse bisikletimle eşdeğerler :koptum: bu kışı normal pedal normal ayakkabıyla geçiririm. Gelecek kış ola hayrola. Teşekkür ederim cevabınız için.

• Beğen
Tepkiler: Cycoholic

Cycoholic

Offline.
Tepki
286
İsim
Celâl Y.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet TOPAL taban sertliği R3B ve R4B modellerinden biraz daha geride bunu söyleyebilirim ve numara konusunda emin olun. Fiyat olarak gayet iyi alınabilecek bir ayakkabı her yola gelir.

Sidi için şöyle bir avantajınız var. Ayakkabınız sıkı ya da gevşek olduğunda dilediğiniz gibi sürüş halinde ayar yapabilirsiniz. Üzerinde ki sistemleri kendilerine ait başka ayakkabılarda yok ve sürüşten kısa süre sonra ayağı güzel şekilde sarıyor. Ağırlık olarak Fizik'ten ağırdır kullanıcısı olarak bunu belirteyim.

• Beğen

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@x2772 yani sidi deki sistem 1 numara büyük/küçük tolore edebiliyor mu?

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.077
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bigpatron @x2772 @Roadlover @serdarunalan @umutcelik @trainspotting35
Arkadaşlar (link)
Şimdi sipariş vereceğim . En son ne dersiniz?
(link)
(link)
Norhtwave özellik olarak daha baskın gibime geldi. Tabanının karbon olması özellikle sertlik derecesi 12 olması performans için gayet başarılı, esneme yapmayacağı için güç kaybı yaşarmadan uygulanan gücü direk pedala iletecektir.

Fizik kullanmadım ama ona benzer bir model shimano RC7 kullanıyorum. Kullanışlı olur diye tahmin ediyorum. Ancak tabanının saf karbon değilde plastik ile güçlendirilmiş olması ilgimi çekmedi doğrusu.

Sidi kullanıyorum aynı model olmasada tavsiye edebileceğim bir ayakkabı. Bütçene ve içine hangisi sınıyor ise onu al sonuçta kullanacak olan sensin :)

@x2772 yani sidi deki sistem 1 numara büyük/küçük tolore edebiliyor mu?
Sidi alacaksan bir numara büyük al, ben 41 kullanıyorum ama sidi ayakkabım 42 numara ve ayağımı tam sarıyor. 41 almış olsaydım hiç kullanamazdım

• Beğen