Yerli oto hakkında son tahminler

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
yahu mesele bir şey yaptırmamak değil. bir şey yapmadan her şeyi yaptık diyenlerin yalanını ortaya çıkarmak. şimdi ben insan gücüyle çalışan süpersonik uçak yaptım desem, tutup sabah gazetesi türk mucitten insan gücüyle çalışan süpersonik uçak diye haber yapsa buradaki üyeler elbetteki bu palavrayla "...ruktan tayyare" diye dalga geçer. bi bakmışsın elimde hiçbir işe yaramayan çizimler, projenin önemli bir kısmı tamamlandı diyip sadece bir levye, birkaç tane de düğme göstersem buna kim inanır? rica ediyorum atılan adımlar somut olmadıkça siz de inanmayın. olimpiyatta milli sporcumuz altın madalya kazandı diye haber çıktığında önce seviniyorum ama sonra madalyayı kazanan sporcuyu kendimiz mi yetiştirdik yoksa geçen sene başka ülkeden ithal edip türk vatandaşı mı yaptık diye bakmak zorunda kalıyorum. burada kimse ülkenin gelişmesine karşı değil. karşı olunan şey olayın sadece gösterişten ibaret olması ya da çoğu zaman yapıldığı gibi bak senin ağzına şeker vericem ama önce şu zehirli iğneleri vurdurman lazım denmesi ve insanların buna razı edilmesi.

Scudo

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Şu an sadece gülebiliyorum. Ortamda bir konu var ama o konu ile ilgili doğru dürüst tek cevap yok. Var olan şeyler; hamaset ve demagoji.
Bakın, bizim bir 'X' konumuz var. Bu konu hakkında bazı düşüncelerimiz var. Ben bu konudaki 'Y' sorunlarından bahsediyorum. Cevabını sen de analitik olarak vermelisin. Böyleyken böyle demelisin. Bak bu da benim argümanım demelisin. Daha kaç kere yazacağım.

Kusura bakmayın dost acı söyler; seviyemiz yerlerde. İsterük ile istemezük arasında sıkışmış bir toplum olmuşuz. Kendimiz düşünemiyoruz, nasıl düşünmemiz gerektiği bize empoze ediliyor. Hadi konuşalım diyorum, cevap yok. Beyin fırtınası yapalım diyorum, cevap yok. Hamaseti sorsan çok.
İnanamıyorum :(

• Beğen
Tepkiler: dodobir

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
Ya arkadasim siz bu elestirileri nerenizle okuyorusunuz, yada okuyor musunuz? Insan artik sogukkanliligini kaybetmeye basliyor. Cunku duvara konusuyormusun gibi eko yapiyor sadece.

Yerli araba mi yapacaksin? Eyv, ortaya bir is plani koyarsin, butce cikartirsin. Millete aciklarsin, su su su ic ve dis ureticlerle ortaklasa caliscagiz, fabrika, uretim bandimiz surada olacak, su buyuklukte planlandi vs vs vs. Bunlar yavas yavas gerceklestikce de vatandasi guncellersin gelismeler hakkinda. Bu hukumetin yapacagi hic bir halta guvenim kalmamasi hakli sebebi ile temkinli olarak gelismeleri izleriz. Ortaya guzel bir sonuc(bu kafa ile %5 ihtimal) cikarsa da alkislariz.

Ama bunlar napiyorlar. Aliyorlar bir Cadillac'i siyaha boyayip, ustune de cikartmalari doseyip alin size yerli otomobil diyorlar. Secim oncesi goz boyamak icin. Yani birisi bana gosterdikleri araci o haliyle tanitmalarinin baska bir sebebini anlatabilir mi? Biz o aracta yerli ne gorduk? Dizayn mi? Teknoloji mi? Ne var o aracta gurur duymamizi saglayacak? Bir zahmet cevap verin.

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
Şu başlık altında yazılanları görünce ülkemizin geleceğiyle ilgili içimde kalmış az bir iyimserlikte yok oluyor. Bilgisizlik ve cahillik almış başını gitmiş.

• Beğen

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Aslına bakılırsa topik; idrak yolları iltihaplı kaç kişi olduğunun anlaşılması için oldukça güçlü bir veri kaynağı olmuş. Açana teşekkür ederim.

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
Bu arada "Milli Tokat"imiz da hayirli olsun. Ucak gemimiz de bitmek uzereymis hamdolsun. Hatta Amerikan ve Ingiliz medyasi yusuflamaya baslamis(hangi spesifik medya diye sormayin, takvim oyle dediyse oyledir!).

Simdi cikar gene birileri "siz ezilmislerin procelerini begenmiyorsunuz ama hic :( " diye gene baslar, biz de ya sabir cekeriz.

Burdan yakin:
(link)

• Beğen
Tepkiler: navigraph55

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
Sanayi bakanı zaten 2019 sonlarına doğru seri üretimin hedeflendiğini söylüyor. Daha en az 4 yıllık bir çalışma süreci var. Kim diyor ki biz yerli araba yaptık hazır diye? Ama yook, bunlar gösteriiş, oy toplamak içiiin... Bakanlık, bütçe ve bu iş için çalışan birileri yoook... Bunlar hep hayaall... Aldatmaca... Yıllardır gündemde olan yerli araba fikri için hiçbir çalışma başlatılmadı... Sadece oy toplamak için... Bi arabanın üstü etiketle kaplanıp fotoğrafı çekildi başka hiçbişey yapılmadı yapılmayacakta... Saflarda inandı... Ama sadece süper zekalılar bu aldatmacayı farkettiler sözcü gazetesi, cumhuriyet gazetesi ve bilimum mason/siyon neşriyat desteğiyle...

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
Su ne guzel ve dogru sozmus: Cahil insanlarla tartismayacaksin.

Malesef arada bir bu hataya dusuyoruz.

Arkadas yerli arabadan mason ve siyonistlere geldi. Valla bravo.

• Beğen
Tepkiler: gkgarage ve R2_D2

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@M.Yalınkılıç

Bakın bu sefer birkaç argümanla hamasi konuşmanızı zenginleştirmişsiniz. Şimdi size sorum şu, çünkü kimse sorularıma cevap vermiyor, daha doğrusu verecek bir argümanları yok.
-Bu araç için yıllardır sürdüğünü söylediğiniz çalışmalar sonucu neler yapılmıştır ? Cadillac ya da saab fark etmez benim için, biz bu araca birkaç sene boyunca ne kattık ? Eğer katmadıysak neyin lansmanını yaptık ? Prototip nedir ? Kabaca olsa da bir örnek üretim değil midir ?
Ben bütçe ayrıldığına da, bazı mühendislik arkadaşların bazı çalışmalar için görevlendirildiğine inanıyorum ama ortaya konan hiçbir şey yokken ben bu projenin nesini savunabilirim. Üretilecek her teknolojik gelişmeye yürekten destek veriyorum ama bu bir seçim propagandasıdır. 'A' partisi değil de 'B' partisi de olsa aynısını yapacaktı.

Bu arada; 2013 yılında, İsrailden silah alan ülkeler arasında 2. idik ;) Devamını söylememe gerek yok herhalde siyonizm karşıtı güzel dostum.

• Beğen

akify.

Üye
Tepki
42
Bisiklet
Sedona
tarihimizde nuri demirağ.ın uçak fabrikasını kapattıran zihniyet, devrim arabasının üretimini durduran zihniyet neyse, 2015 yılında da aynı hastalıklı zihniyet devam ediyor.
Kendini sadece ortaya konulan herşeye ama herşeye karşıyım şekilde programlamış sözde de okumuş adama ne desen boş.
Otomotivle ilgili hataları,yanlışları yapılması gerenleri analiz edersin eyvallah ama her platformda o yere batası ideolojini ezbere bildiğin 2-3 cümleyle kusarsan bir yere varamayız.
Yerli girişimlere karşı durmuyorum, 2020 gelir üretilir de piyasaya çıkarsa bakarım beğenirsem alırım.
Olay bu kadar basit.

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
Su havuz medyasi denen rezilligin haberi veris tarzina bakarsaniz, ne demek istedigimizi anlarsiniz.

Haber basligi: "Bakan acikladi. Otomobil devini satin aldik." Hani oyle bir baslik ki goren dardaki Volkswagen'i komple Almanlardan aldigimiz sanacak.

(link)

Haberin icerigini okuyunca anliyoruz ki. Saab 9-3 platformunu almisiz. Aslinda gene hata var cunku Saab 9-3 bir platform degil, bir model. Demek istedikleri GM Epsilon platformu - (link) . Yani bu platform ustunde calisma iznini almisiz. Umarim gene Saab 9-3'un kullandigi bir baska platform GM2900 platformunu almamislardir, cunku 2010'da tarihin tozlu raflarina karismis bir platform bu. Yani 2020'de bu yerli arac ortaya cikarsa 10 yil once tarih olmus bir platformun ustundeki bir arac olur.

Haberde Saab 9-3'un isim hakki, fikri mulkiyet hakki vs denmis. Neyin isim hakki anlayabilen beri gelsin. Kafa karistirici laf salatasi iste. Alinan bir araba ureticisinin bir platformu ustunde calisma izni sadece anlasilan, baska da birsey degil simdilik.

Peki bizlere gosterilen arac ne? Bir platform mu? Bir platform ustunde ortaya cikmaya baslamis bir arac mi? Hayir, GM Epsilon platformunu kullanan bir Cadillac BLS. O kadar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Bakan Saab 9-3' ü tüm hakları ile satın aldığının hedeflerinin uzun menzilli elektirikli araba olduğunu söylemiş. Bu duruma ise ünlü futurist Alphan Manas şöyle bir yanıt vermişti "1700 KG lık çelik gövdeli bir araç ile elektirkli araç yapıcam derseniz millet size güler" demişti. 1 haftadır yapılan eleştiriler sonrası siyasilerimiz yine bir kaç halt yiyip acele şekilde Saab 9-3 ü satın almış gibi duruyor.

Hakangim

Aktif Üye
Tepki
62
Osmanlı tuğralı fiat doblolardan sonra tuğralı bisanlar scottlar kronlar görüyorum sanki.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Tuğrayı koymak değil maharet arabadan inince sigara paketini yere atmamakta hüner.... Gözlemlenmiş bir durumdur.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Bu konuya daha fazla mesaj yazacak takatim kalmadı.
Bakın aşağıdaki konuşma ayakta alkışlanıyor.
İçerik mi, o ne ya. Padişahım sen çok yaşa.
Yanlış mı, haşa. Alkış alkış.
Ülke padişah kaynıyor, ve tabii onların liyakatsız adamları.
Biz ise eleştirmekten korkan marabalar.

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Kron
@dodobir
Iste buna bi tarafimla guldum
Is gemiyi yapmakla bitmiyor bunun roket sistemleri navy ucaklari radar sistemleri ucak gemisinin yaninda gidecek destroyeri denizaltisi.Boyle bi proje 4-5 yila yetisemez

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
@M.Yalınkılıç

bu aldatmacaları yememek için süper zeka olmaya gerek yok, biraz araştırmaya bakıyor sadece. hiçbir yerde okuduğuma gördüğüme direk inanmam ben mesela.

R2_D2

Üye
Tepki
88
Bisiklet
Dahon
Yerli otomobil Tüpütak'ı inandırıcı bulmayan arkadaşları eleştirenlerin yazdıklarını dikkatle okudum çıkardığım sonuç şu:

Öyle aciz, öyle zavallı bir grup insancık var ki yere batası ideolojileriyle her şeye bok atıyorlar bu pislik üslubu kullananlar cumhuriyet sözcü okuya okuya mason/siyon olmuşlar

(Bu cümle önceki kullanıcı mesajlarından alıntıyla oluşturulmuştur)

• Beğen

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.768
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
2015 yılına kadar geldik kapıyı 2016'ya dayadık ama hala arabada bile seri üretime geçemedik.Artık geçsek de bir şey farketmeyecek. Biz daha yeni bu evreye geçerken Dünya uçan arabaları bulacak...