Yenileyeceğim vites kombinasyonu için lütfen yardım

Bora Yurttutan

Aktif Üye
Tepki
84
Arkadaşlar sizden yenileyeceğim vites aksamları hakkında yardım rica ediyorum
bunu yaparken amacım mümkün olduğunca değişimin ekonomik olmasını elimdeki parçaların bir kısmını değerlendirmeyi (mümkünse)düşünüyorum
bu değişikliğe gitmemdeki asıl sebep yeni aldığım bisikletimde deore arka vites sisteminin geçişlerde sorun yaratmasıdır

Trek FX 7.5 bisikletimin orjinal vites aksamları şöyledir

ZİNCİR :Shimano R440, 9-speed trigger

Ön aktarıcı :Shimano Sora

Arka aktarıcı :Shimano Deore

Aynakol :FSA Vero, 50/34 ikili aynakol

RUBLE :SRAM PG-950 11-34, 9 speed

Danışdığım iki bisiklet dükkanı farklı önerilerde bulundu biri buna ultegra ruble ve arka aktarıcı(veya daha ucuz 105) takalım dedi
Bisikleti tanıyan diğeri xt ruble ve aktarıcı takalım dedi

Benim kafamda bisikletimin hibrid olmasından dolayı ve yokuşlarda sürüş yapma zorunluluğumdan dolayı xt geçiyor
acaba xt ruble ve xt aktarıcı alsam eğer gerekiyorsa zinciride xt alsam ön aktarıcı ve aynakol değiştirmeden güzel bir kombinasyon yakalayabilirmiyim?

veya size özel öneriler ne olabilir?

yardımlarınıza ve önerilerinize şimdiden teşekkür ederim

Scudo

Bora Yurttutan

Aktif Üye
Tepki
84
Bisiklet almadan kişilerin bu iş için bir alt yapı oluşturması gerekiyor(okuyup-araştırıp sorup öğrenme)
ben ne yazıkki sondan başladım
dedim ki iyi bir marka alayım üst sınıf bir modelini alayım ama maalesef görüyorum en iyisi diye aldığım bisikletdeki kompenantlar şaka gibi
ruble sram ,aktarıcı böyle bir bisiklet için zayıf ve kullanışsız ,aynakol ayrı marka ve yol amaçlı vites kolları seri dışı
şu anda düştüğüm bu durumdan bir yardım rica ediyorum ama ......

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fazla kafana takma hepsi aynı işi görüyor :)
İlla iyi istiyorsan da yine acele etme yavaş yavaş her şey rayına oturur.

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
@Bora Yurttutan

Siz bisikletinizi alalı daha 40 gün olmuş.Acele edip,boşuna masraf yapmayın...Vites ayarlarında bir problem olmasın? İlk bakımını yaptırdınız mı?

Bora Yurttutan

Aktif Üye
Tepki
84
Doğrusu ilk bakıma götürmedim ama başka bir trek servisinde ayar yaptılar
soğudum bu komponentler den vitesler bir geçer bir geçmez zırıltı yapar
çatır çutur sesler yaparak geçer
anlamadığım önemli bir durum var satıcılar shimano marka herhangi bir aksam almaya kalksam daha sağlıklı çalışması için bana bütün komponentleri almamda baskı yapıyorlar da
Komponent üreticileri Niye acaba dünya markası bir bisiklet üreticisine bu konuda bir baskı yapamıyor bir ondan bir bundan komponent kullandırıyorlar
şimdiki aklım olsa bunların elinde paramızla maskara olacağıma kadro alır öyle donatırdım
bu arada yanıtlarınız için teşekkürler

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
@Bora Yurttutan

2500 TL'lik bir bisiklette olmaması gereken ayarsızlıklar bunlar.Siz bisikleti Ortaköy Trek'e götürün...Bakımını yaptırın.Onların fikrini de alın.

Not:Ayrıca (link) konuyu açan arkadaşla da bir şekilde konuşun.Benzer sıkıntıları var mı acaba?

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bora Yurttutan

Bir de şöyle bakın:
Komponentler xt ayarında olsaydı FX 7.5 i o fiyata alabilir miydiniz? Elbette alamazdınız.Aldığınız bisikletin MÜKEMMEL bir bisiklet olduğunu,bisiklette bir Dünya markası olduğunu.Kadrosuna olan güvenini ömür boyu garanti vererek gösterdiğini düşünün.O zaman içiniz rahat eder.Yoksa ben de 7.3 ümün donanımlarının yerlerde süründüğünü bile bile TREK dedim ve demeye devam edeceğim.
X kadroyu 300 Euroya da 3000 Euroya da donatabilirsiniz.Acele etmeyin.Kişisel düşüncem:
50-34 Aynakol olduğuna göre bisikletiniz 2012 model.Zira 2011 modellerde aynakol üçlü idi.Bu aynakol ile hafif yokuşlarda bile zorlanırsınız.Satın alma aşamasında bu konuda sizi uyarmaları gerekirdi. 28-38-48 üçlü aynakola geçebilirsiniz.Ruble 11-34 iyi ve yeterli.Deore arka yeterli.Aynayı üçlerseniz ön sora gider(Deore yapılabilir)
Aynakolunuzun değeri 50 Euronun üzerinde.Benzer fiyat aralığındaki ürünlerle takasa gidebilir ve masrafsız ya da çok küçük bir maliyetle bisikletinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Bora Yurttutan

Aktif Üye
Tepki
84
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim
doğrusu bisikletimi seviyorum
benim canımı sıkan böyle bir bisiklet daha iyisini hak ediyor
zamanla sizlerin de yardımıyla bisikletimi üst donanımlara taşıyacağım
herhalde şu an en akıllı iş bisikletimi iyi bir ayarla bu durumda kullanmak