Yaylı ve havalı maşa farkları

Tepki
11
Bisiklet
Kron
arkadaşlar öncelikle selamunaleyküm. bisiklet hayatımı biraz daha proflaştırmak için aldığım kron xc500 hd bisikletimin maşasını değiştirmek istiyorum. aslında çok dağa patikaya çıkmıyorum ama bisikletin üzerinde gelen suntour xct 80 mm maşa beni pek tatmin etmedi. yani elimle gidona bastırsam bile 30-35 mm çalışıyor. şehrimiz amasya güzel bi şehir ama yolları çok çukurlu :) bi hevesle hayallerimin bisikletini alıp sürerken kollarım kompressör yapmış gibi titreyince hayaller kabusa dönüyo malesef. yani maşayı değiştirmek istiyorum. bütçem 150-550 arası. yaylı üst bir maşa mı alsam yoksa giriş seviyesi havalı bir maşa mı alsam. ikinci el de olabilir. ikisinin avantajları dezavantajları (ağırlık hariç) nedir. yani havalı maşa otobüslerdeki gibi tıs tıs ses çıkartıyor mu gerçekten :) öyle olsa güzel olurdu :)

Scudo
Tepki
11
Bisiklet
Kron
Peki havalının hassasiyeti heralde daha fazladır di mi? Yani ikinci ellerden bahsedersek 200 e rock shox yaylı maşa mı 450 ye suntour epicon havalı mı? Aradaki farka değer mi

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@atasoyserdar Havalı maşada pıs pıs ses gelmiyor :) Daha seri daha yumuşak oluyor yaylıya göre bir de tabii daha hafif...Böyle deli gibi hoplayıp zıplamayacaksanız yaylı rock shox olabilir...

Tepki
11
Bisiklet
Kron
Peki suntour radion havalı mı yoksa rock shox yaylı mı (mesela dirt3 (galiba yaylı olan modeli oydu))

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Valla açıkçası orada senin maddi gücüne bağlı artık :)

Tepki
11
Bisiklet
Kron
İkisi de yakın fiyata bulunabilecek parçalar. Yani hangisi daha seri yumuşak konforlu hissettirir. Dediğim gibi şehir çukurlarını felan sönümleyecek. Bisikleti şimdilik dağa bayıra sokmaya kıyamıyorum :) rock shox un yaylısı bile radion havalıdan iyi midir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
İkisinide kullanmadım bi yorum yapamam ama suntour dandik marka değil bence havalı olanı tercih et... :)

Tepki
11
Bisiklet
Kron
Peki teşekkür ederim. Yine de kullananlar varsa yorum duymak isterim

Tepki
11
Bisiklet
Kron
Teşekkür ederim. Baktım baya da kullananlardan da duymak istedim

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.289
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
O Pıs Pıs Ses Benim Maşadan Geliyor İşte :D

Ne Havalı Ne De Yaylı

Tamamen Hidrolik Maşa Kendisi :D :D

RockShox Recon 351 U-Turn

85-130mm Arası Değişkenliğe Sahip, Elinizle Ayarlıyorsunuz Üzerinden

İstenirse Maşa Üstünden Kilitleniyor Ama 30-40mm Daha Çöküyor, Bu Sayede Yokuş Da Çıkabiliyorum.

IMG_20151018_114511.jpg
IMG_20151004_101259.jpg IMG_20151025_113257.jpg

• Muhteşem
Tepkiler: Alptug55

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru
:D :D hoplayıp zıplayanlar deli gibi mi oluyor şimdi. Aşk olsun.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@master06 Hocam sizin maşanın sol bacağı yaylı sağ bacağı yani kilitleme sistemi yağlı =D

Ayrıca pıs pıs ses rebound ayarının tavşanda olmasından kaynaklı çıkan süspansiyon yağının akışı.

@atasoyserdar Söylediğin aralıkta alabileceğin Rock Shox'ın kaliteli yaylı maşalarıda XC28 , Tora gibi seçenekleride mevcut öte yandan ikinci el temiz yada araştırırsan 0 olmak üzere bulabileceğin RockShox XC32 , ToraSL , Recon Silver Suntour Epicon , Raidon gibi güzel havalı maşalarda mevcut.

Güzel yaylı bir maşa bu tarz tatmin sorununu çözebilir ve bütçeni zorlamaz mesela RockShox XC28 veya Suntour XCR gibi seçenekler bulabileceğin kaliteli seçenekler arasında.Ama 550 TL limitlerine kadar çıkarım dersen 2. EL temiz bulabileceğin bir havalı maşaya yönelmek daha mantıklı bir karar oluyor marka olarak tercih edecek olursan ben bir Rock Shox kullanıcısıyım ama sana Suntour'u öneririm neden diye soracak olursan çünkü üst bacak yani boru kaplamaları daha kaliteli ve en düşük modeli olan Epiconda bile sürtünmeyi azatlmaya yönelik bu sistemleri mevcut.Malesef Rock Shox artık bu kaplamalarını orta grup maşalarının Gold modelleri haricinde sunmuyor.Burda amaç 150-550 TL arasında size tam bir fiyat performans ürünü bulmaksa EPICON veya RAIDON

Bildiğim kadarı ile Epicon veya Raidon'un 0 satış yapan Türkiyede bir yer yok.Ama facebookta 2.El bisiklet sayfalarına aradığın süspansiyonu yazıp bi ilan oluşturursan mutlaka birileri çıkar anlaşırsınız.

Havalı bir maşanın kaliteli bir yaylı maşa ile karşılaştıracak olursan farkı nedir ? Ufak darbelerde bile çalışması , bir yaya göre daha pürüzsüz olması ve senin için önemli olmasada ağırlık avantajı =)

Tepki
11
Bisiklet
Kron

bu ses olsa yeter :)

bi de deli bi soru daha : 26" maşaya 27,5" teker sığar mı ? :)

Tepki
11
Bisiklet
Kron
yav arkadaş bana ya havalı 27,5 veya 29 maşa bulun ya da jantı küçültüp 26 takacam bisiklete :)