Yamanın tutmaması/katlanması

Kaang96

Aktif Üye
Tepki
233
İsim
Kaan
Bisiklet
b'Twin
Lastiğin patladığı yer iç lastiğin çizgilerine yakın olduğu için lastiği şişirdikten sonra belli bir süre sonra yama resimdeki gibi katlanıyor ve tekrar hava kaçırıyor.Zimparadıktan sonra yamayı takıyorum 1-2 dakika bastırdıktan sonra şişiriyorum benim burdaki hatam nerede acaba? üç kere aynı şekilde yaptım üçüde resimdeki gibi oldu.

• Beğen
Tepkiler: Bir vatandaş
Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
solisyonlu yama kullan

• Beğen
Tepkiler: ratm

Kaang96

Aktif Üye
Tepki
233
İsim
Kaan
Bisiklet
b'Twin
@chnkrmz
Solüsyonlu yamanın farkı nedir acaba? Arka tekerede yama yaptım 2-3 haftadır sorun yaşamadım fakat burda çizgiler yamayı açıyor :)

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
solüsyon yamanın farkı doğru yaparsan dağa sağlam olmasıdır.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kendinden yapışkanlı yamalarda topeak yamanın haricinde düzgün tutanına rastlamadım yolda kalmışlığım bile var bu sebepten.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Kendinden yapışkanlı yama pişmanlıktır. "Geleneksel" yamalara dönün bence.

• Beğen
Tepkiler: ratm

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yamayı yaptıktan sonra; iç lastiği dış lastiğin içine takarak şişiriyorsunuz değil mi? :) Yamadan hemen sonra, dış lastik olmadan direkt şişirirseniz, tutması zor o yama ile.

Kaang96

Aktif Üye
Tepki
233
İsim
Kaan
Bisiklet
b'Twin
Teşekkür ederim, solüsyonlu yama alıp deneyeyim :)

@Deniz
Evet o şekilde yapıyordum :) Ama pompa küçük olduğu için 70 filan basabiliyorum

baristr

Üye
Tepki
20
İsim
barış
Bisiklet
Mosso
Mahalle arası bisikletçisinde sıcak yama yaptırıyorum ben gayet sağlıklı oluyor

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bir keresinde küçükken yamam bitmişti. Kullanmadığım iç lastiği küçük oval şekilde kesmiştim. Patlağın olduğu yeri ve kestiğim küçük parçayı senin yaptığın gibi zımpara ile temizledim. Sonra bildiğin bali ile parmağımla kestiğim oval parçanın ebatı kadar patlak olan yere yaydım, biraz bekledim. En sonunda oval parçayı oraya koydum ve 5 dk kadar elimle (veya dikkatli olacak şekilde pense ile) press yaptım iyice yapışsın diye. Sonra tutmuştu o yama. Çok sevinmiştim :kyfmyrn::kyfmyrn::kyfmyrn:

• Beğen
Tepkiler: oguzturkol

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Sıcak yama en iyi çözümdür. Doğru kaynatıldığında lastiğin canının bir parçası olur. Yapıştırma yamalar düz zeminde bile çok sıkıntı çıkarabiliyorlar.

Kaang96

Aktif Üye
Tepki
233
İsim
Kaan
Bisiklet
b'Twin
Sanırım sorun iç lastikte, decathlonda satılan çifti 15 liraya satılan iç lastik takılıydı patlayan lastikte.Okuduğum yorumlarda belirtmişlerki yama tutmuyormuş :) Şimdi hem iç lastik hemde patlamaya dirençli dış lastik arayışındayım :)

@baristr

@Behram Belek

Teşekkür ederim yorumlarınız için.Patlayan iç lastikleri götüreyim o halde hepsine yapsın yamayı :)

Şahan

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Scott
yama yerine direkt iç lastik alın derim,birçok yerde yarı yolda kaldım,yolda iken yama yapılınca en az 30dk iyice kaynaması,yapışması gerekiyor yoksa basınçla yavaştan kaçırıyr

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu patlayan iç lastiğe yama yapma olayını bir türlü beceremiyorum arkadaş! Birkaç marka solüsyonlu yamalar denedim, büyük küçük ebattaki yamaları denedim, kendinden yapışkanlı yamaları denedim yok olmuyor. Bu nedir ya, en son önceden yapılan sıcak yamalara yöneldim yöneleceğim. :agla:700x25c iç lastiğim var. 120 Psi kadar dış lastik destekliyor. Yamayı yapıyorum, tutacak gibi duruyor ama sonra tekrar delik kısımından hava kaçırıyor. Başa noktasında patlağı yok.
Önce delik kısmı çevresini zımparalıyorum, sonra solüsyonu sürüyorum. Sonra yamayada sürüyorum. Biraz bekletip yapıştırıyorum olmuyor. Hemen yapıştırıp elimde sıkarak bekletiyorum olmuyor. Yapıştırıp montajlayorum olmuyor, yapıştırıp dışarıda kurumasını bekliyorum gene yok...Harbi çok cansıkıcı bir iş ya. Acaba böyle ince iç lastikler yama mı tutmuyor nedir?

doyle35

Üye
Tepki
26
İsim
Gürsel
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yamaya sürmemeniz gerekir.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yamaya sürmemeniz gerekir.
Bazılarıda yamayada sürün diyorda..

Kullandığım ve verim alamadığım yamalar,

En iyi tutan ilk turun ortalarında kendini salıyor...

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Son zamanlarda çok yama yapmış biri olarak birkaç tavsiye vereyim, decathlonun yama setini kullanıyorum. Öncelikle eğer yapışkanlı bir yama ise yamaya sürmeyin zaten kullanma kılavuzunda belirtir. Yine kılavuzdaki sürelere uyun. 1dk solüsyon kuruması 3dk yama yapışması için decathlon setinde tahminimce benzerdir süreler. Kuruma süresi değişiklik gösterbikir gözünüzle görürsünüz zaten kuruduğunu.
Zımparalayınca oluşan plastik tozlarını temizlemeyin elinizi sürmeyin. Öncesinde temizleyin temizleyecekseniz.
Solüsyonu tüm yamayı kaplayacak kadar sürün ne kalın ne ince.
Lastiği içten de kontrol edin patlatan cisim saplanıp kalmış mı diye. Cımbız taşıyın yanınızda çıkarmak için.

Bir arkadaş bally(derby) önermişti denemedim. Başka iç lastikle yapıştıracaksanız şç lastiğe sürülüyor solüsyon.
Eğer işiniz acele değilse. Yaptığınız yamayı gece boyunca ya da bir kaç saat ağır bir eşyanın altında bekletebilirsiniz.
Bazı patlaklar geniş olunca yama tutmuyor özellikle aşırı basıçla kendi kendine patlayan iç lastikler. Moralinizi bozmayın. İç lastiği başka bir işte (youtubeda var videolar)değerlendirmek üzere kenara ayırın.
İyi günler

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

doyle35

Üye
Tepki
26
İsim
Gürsel
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sürün yazmıyor ilk resmini koyduğunuz ürün için. Kutusunda yazan kullanım tarifinde;
3. Madde de; ‘When the rubber solution dry, removing the foil of patch and stitch down repair area ‘ yazıyor. Yani tamir bölgesinin kuruduğunda yamayı açıp yapıştırın yazıyor.

eSEOZdee

Aktif Üye
Tepki
107
Son zamanlarda çok yama yapmış biri olarak birkaç tavsiye vereyim, decathlonun yama setini kullanıyorum. Öncelikle eğer yapışkanlı bir yama ise yamaya sürmeyin zaten kullanma kılavuzunda belirtir. Yine kılavuzdaki sürelere uyun. 1dk solüsyon kuruması 3dk yama yapışması için decathlon setinde tahminimce benzerdir süreler. Kuruma süresi değişiklik gösterbikir gözünüzle görürsünüz zaten kuruduğunu.
Zımparalayınca oluşan plastik tozlarını temizlemeyin elinizi sürmeyin. Öncesinde temizleyin temizleyecekseniz.
Solüsyonu tüm yamayı kaplayacak kadar sürün ne kalın ne ince.
Lastiği içten de kontrol edin patlatan cisim saplanıp kalmış mı diye. Cımbız taşıyın yanınızda çıkarmak için.

Bir arkadaş bally(derby) önermişti denemedim. Başka iç lastikle yapıştıracaksanız şç lastiğe sürülüyor solüsyon.
Eğer işiniz acele değilse. Yaptığınız yamayı gece boyunca ya da bir kaç saat ağır bir eşyanın altında bekletebilirsiniz.
Bazı patlaklar geniş olunca yama tutmuyor özellikle aşırı basıçla kendi kendine patlayan iç lastikler. Moralinizi bozmayın. İç lastiği başka bir işte (youtubeda var videolar)değerlendirmek üzere kenara ayırın.
İyi günler
Decathlonda satılan 700x25 ince iç lastikler için kullanabileceğimiz yama seti hangisidir?, link yollayabilirmisiniz, ben tek tip bi set görmüştüm içinde ufak ve büyük yama vardi.Verimli oluyor mu? Yol bisikletinden soğudum arkadaş ne dertmiş

• Beğen
Tepkiler: Hakan38