Vitesin boşa atması ve zincir uzunluğu

Scudo

Guney1907

Daimi Üye
Tepki
38
İsim
Nadir Güney Kunt
Bisiklet
b'Twin
Hayır çat sesi zincir dişliden kaydığı içinmiymiş diş mi atlıyomuş yoksa zincir atlaması mıymış bende pek anlayamadım o yüzden sormak istedim

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
Başlangıç ürünü bile kaliteli.

Tepki
0
İsim
murat özkan
Arkadaşlar geçen gün düştüm ve bisikletin ayarları bozuldu vitesten garip sesler gelmeye başladı 4 5 pedal attıktan sonra pedal boşa atıyor zincir atar gibi yokuş çıkarken bu 2 3 pedala düşüyor yorumunuz nedir arkadaşlar

Mosso Relativo

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Mosso
Arkadaslar bir süredir arka dişliden ses geliyordu.. Mesela birinci viteste yüksek kadans falan yaptığımda zincir ve arka ruble civarında ses vardı.. Aynakolda zinciri cektim.. Ve zincir ile dişliler arasına dört numara alyan giriyor.. Zincir uzamıs mı ve bu sesin nedeni bu olabilir mi? Çünkü pedal cevirmeden gittigimde ses yok

Bisiklet şoförü

Yoğurdun tikveşli si bisikletin 105 lisi
Tepki
379
İsim
Berk G.
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mosso Relativo
4 alyan giriyorda 5 girmemesi lazim diye hatirliyorum 5 giriyorsa uzamis demektir

Mosso Relativo

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Mosso
@Serkan Mıstınoğlu vites ayarları tam.. Her vitese sorunsuz geciyor ve düsük kadansta cevirirken ses gelmiyor.. 1000 km civarı yapmışımdır bisikletle.. Biraz önce tekrardan denedim bes alyanda giriyor :) bu arada birinci viteste de ses var.. L ayarı tam..

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

ozntan

Üye
Tepki
4
İsim
ozan
Bisiklet
Kron
15335678000671657052579.jpg Merhaba arka aktaricinin en altında bulunan küçük disli zincir kaçırıyor...

Aktarıcım altus bu sorun dışında hic bir problemi yok.... sadece aktaricinin altindaki kucuk zincir dislisini degistirebilirmiyim... yoksa yeni aktarici mi almam gerekiyor...

Tepki
0
İsim
Talha
Arkadaşlar bisikletim eski bir marka ve harrkete başladıktan sonra zincirden tıktık sesler geliyo pedal boşa çıkıyormus gibi oluyor hızlı gidilmiyor zorlayınca vites atıyor vites atackmıs gibi oluyo fakat atmıyo tıl tık ses yapıyo video ses vs atabilirim sizce nedendri

Tepki
3
İsim
albusb
Bisiklet
Salcano
1den7ye kadar olan vites kolunu 2 den 3e getirdiğimde 2 vites birden atıyor. Nasıl çözebilirim?

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bisiklethammett
arka aktarıcının tel gerginliği ile oynamanız lazım

barisylmz

Üye
Tepki
25
İsim
Barış Yılmaz
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba herkes hemen hemen aynı şeyi soruyor ama bugün 2-3 saat uğraştım yapamadım kafayı yiycem :)
Zincirim iyice eskimişti aynakoldaki dişliden ölçtüğümde baya bi bolluk vardı. Bu durumda iken arka dişli 1 ve 2 de iken pedala uyguladığım kuvveti biraz arttırdığımda pedal boşa düşüyordu. Ancak aşırı hafif bi şekilde kalkış yapınca düzgün çalışıyordu. Bunun zincir uzun olduğundan dişlilerden sıyırdığı için yaptığını düşündüm.

Decathlondan zincir aldım taktım. Vites ayarlarını yaptım. Her vitese geçiş sorunsuz. Diğer viteslere geçmeye çalışıp ses de yapmıyor.
Ama bu sefer 1-2-3 üncü viteslerde sorun yok sonraki viteslerde pedal çevirirken tak tak pedal boşa düşüyor. Sonra tekrar aynı viteste kalıyor ve tekrarlıyor.
Attırıcı kolunun yükseklik ayarına da baktım ama herşey normal görünüyor . Ne yapabilirim ?

Teşekkürler.

zone

Üye
Tepki
1
İsim
Yağız
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Castello
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar bisikletim de pedal çevirmeyi bıraktığımda (örneğin yokuş aşağı inerken ayrıca düz yolda orta hızda da gittiğimde hatta olduğu yerde ileriye götürürken pedallarda dönüyor) zincirim geriye doğru sarıyor ve aşağı sarkıyor. Daha sonra pedal çevirmeye başladığımda pedal birkaç tur boşa dönüyor yerine oturduktan sonra tekrar eski şekilde devam ediyor. Bu sorun hakkında bilgisi olan var mı acaba? (Bisikletim 6x3 vites Castello Dominator Arka Aktarıcı: Shimano SİS)

Son düzenleme:

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
Arkadaşlar bisikletim de pedal çevirmeyi bıraktığımda (örneğin yokuş aşağı inerken ayrıca düz yolda orta hızda da gittiğimde) zincirim geriye doğru sarıyor ve aşağı sarkıyor. Daha sonra pedal çevirmeye başladığımda pedal birkaç tur boşa dönüyor yerine oturduktan sonra tekrar eski şekilde devam ediyor. Bu sorun hakkında bilgisi olan var mı acaba? (Bisikletim 6x3 vites Castello Dominator Arka Aktarıcı: Shimano SİS)
Kermit, kanim dondu serefsizim. Rublen mi gevsiyor acaba?

zone

Üye
Tepki
1
İsim
Yağız
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Castello
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İnan bilmiyorum bir kaç ay önce tekrar yapmıştı bilmeden biraz yağ sıkmıştım arka aktarıcının içindeki yay kısmına belki oradandır diye fakat geçenlerde ön arka jantlarım değişti ondan sonra tekrar yapmaya başladı.
Şöyle rahat rahat yokuşta inemiyoruz ya sürekli çevir de çevir.