Vitesin boşa atması ve zincir uzunluğu

sener35

Daimi Üye
Tepki
90
İsim
Şener P.
Bisiklet
Sedona
valla bisiklet erdoğanlardan geldi nasıl ayarsız gelir şaşıyorum bu iş için yollamıştım biskleti zaten.galiba lütfü abi yoktu ondan mı diye aklıma gelmiyo değil. çok fazla teknik bilgim yok viteslerde bisikleti ilk aldığımda deore vitesler de hiç ayar gerektirmedi ne ön ne arka.ama bu sram ve 2x10 luk siteme şuan uyuz olmuş durumdayım.sram 2013 x9 (2x10) sistem kullanan ve zincir atma problemi yaşayan var mı?

Scudo

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar merhaba vites bazen kendiğilinden bir anda bir alt vitese tak diye atıyor bu duruma yokuş cıkarken ayaktaykende birkac kez yakalandım pedal bir anda boşa düşütüğünden denge kaybı oluyor ve düşme tehlikesi yaşıyorum acaba bu neden oluyordur. yardımcı olursanır sevinirim.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
2 seçenek var
1-arka vites ayarın bozuk: arka aktarıcın gevşek ya da alt üst vites hizası yapılmamış
2-zincir: zincirin uzamış veya çok bol.

1-eğer arka aktarıcın gevşekse aktarıcının kablo kısmında vida gibi bir aparat var onu sıkarak halledersin, eğer hiza problemin varsa vitesi en küçük dişliye alarak üzerinde H yazan vidayı oynayarak aktarıcı bacağı ile dişliyi aynı hizaye getir. en büyük dişliye alarak ise L vidasını oynayarak aynı hizalama yöntemiyle hizala. bunları yapamacayaksan bir bisikletçie götür hemen halleder.

2-eğer zincirin uzamış ise yeni bir zincir almak zorundasın maalesef. başka çözümü yok. eğer zincirin gevşekse bir bisikletçiye götür gereken kadar bakla söktür sorunun çözülür.

umarım yardımcı olmuşumdur.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
hocam çok teşekkürler hemen deneyeceğim söylediklerini yarın eve gidince

Aygn Akn

Üye
Tepki
14
İsim
Aygün
Bisiklet
Salcano
Merhaba arka vitesin telini değiştirdim ama vites ters atıyor. Örneğin vitesi 2'ye takınca vites 3'e atıyor, 3'e takınca 2'ye atıyor ve 4'e takınca 1'e atıyor nasıl düzeltebilirim.

chikasis

Üye
Tepki
2
İsim
burak özkal
Bisiklet
Salcano
mrb kardeşim geçmiş olsun öncelikle.Büyük ihtimal vitesin halatı açılmış olabilir.Bana sorarsan bir bisikletçiye götür yapsın ama illaki be yapcam dersen vitesini direksiyondan en düşüğe ayarla arka vitese direksiyondan giden çelik kabloyu contasını gevşeterek sonuna yakın gerdir ancak bunu yaparken ince ayar yapmalısın deneme yanılma (link) mantığını çözmen lazım biraz uğraştırabilir seni

Aygn Akn

Üye
Tepki
14
İsim
Aygün
Bisiklet
Salcano
@chikasis hocam 1.vitese aldım tel gerginligide sıkı oldu ama yine ters atıyor.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Teli dogru bagladiginizdan (vites kolu ve vites aktarici) emin misiniz? Veya Tel baglarken mekanizmada bir sorun olmadigina?
Fotograf koyarsaniz belki sorunu aciklayan birisi cikabilir...

chikasis

Üye
Tepki
2
İsim
burak özkal
Bisiklet
Salcano
vites göstergesi ters olmasın kardeşim birde arka vites arttırıcınn üstünde h ve l harfleri vardır ordaki contalara bak birde orda soru olabilir

Aygn Akn

Üye
Tepki
14
İsim
Aygün
Bisiklet
Salcano
Bisikletçiye götürdüm adam bu zaten böyle dedi sen yanlış biliyorsun dedi. Hızlıca uzaklaştım oradan. Göstergeye baktım sıkıntı yok herşey düzgün arka aktarıcıyada baktım bir sıkıntı yok çok ilginç bir şey

• Beğen
Tepkiler: chikasis

Baran Halilbeyoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
14
Bisiklet
Bianchi
Dostum merhablar. Ben de alivio yeni seri bir vites koluyla, eski bir deore arka aktarıcıyı kullanıyorum. Bende de vites 1 iken 9, 2 iken 8 gösteriyor diğer vitesler bu düzeni takip ediyor. Arka aktarıcı ters yaylıydı benimki. Belki senin başına gelen şey de bu tarz bir uyuşmazlık olabilir.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Elden çevrilerek olan viteslerde teli takarken belirli haraketler yapılıyor sonra tel takılıyor. Eğer bu haraketleri yapmazsanız viteslerin bir kaçını kullanamaya bilirsiniz. Yada ters olur.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
Vitesin ters atmasi nasil oluyor. Buyuk olan vites dusurur kucuk olan buyutur sti kkollarda. Tekrar kontrol et istersen

Guney1907

Daimi Üye
Tepki
38
İsim
Nadir Güney Kunt
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar benim t500yol bisikletim var yaklaşık bir yıllık.kasımda 1 yıllık oluyo 1500km de .arada sırada pedala yüklenince çat sesi geliyodu bende bisiketçiye sordum oda zinciri bi aletle ölçtü falan ve zincir bitmiş dedi şindilik kopmaz dedi yakın zamanda değiştir falan dedi.bende size bi soruyum dedim

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben geçen gün dağ bisikletimin, yaklaşık 5000 km'ye dayandığı için zincirini değiştirdim.Değişimden önce de ruble,aynakol,aktarıcılar kısacası çekiş sistemini komple temizleyip tekrar makine yağı ile yağladım.Size tavsiyem yeni zinciri sistemi temizledikten sonra takmanız.

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
microshiftli olan mı?Garantisi var bi decathlona sor istersen

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
1500 km az bir rakam ancak sürekli yanlış ve sert kullanmaya mümkündür.

oguzh4n

Üye
Tepki
40
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Beldesan
Zincir uzaması vs diye bi araştır 1500 km de hemen bitik duruma geleceğini düşünmüyorum ama eğer uzamış zincirle kullanılmışsa bisiklet dişlerde yeniyor ve yeni zincir fayda etmiyor üstüne oda çabuk aşınıyor.