Vites ve dişli hakkında teknik bilgiler

Yavuz.M

Üye
Tepki
383
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Trek
mükemmel bir sunum olmuş ,benim gibi bisiklete yeni başlayanların , dişli oranları ve sonuçları üzerine merak ettiği
başlangıçta pek karışık gelen bu konuyu (bu kadar sade bir şekilde) paylaştığınız için size çok teşekkür ederim

Scudo
Tepki
33
Bisiklet
Carraro
Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkürler. Geçen sene kardeşimin dağ bisikletini kullanırken o söylemişti vitesleri çapraz kullanma diye. Bisikleti zorladığından bahsetmişti. Şimdi ne demek istediğini gayet iyi anladım. Bir de bu 44/32/22 vb. değerlerin ne anlama geldiğini merak ediyordum sayenizde bisiklet alma aşamasında olan birisi olarak tercihlerimi daha bilinçli bir şekilde yapabileceğim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok çok teşekkür ederim. 3 gündür bisiklet kullanırken bu vites kombinasyonunu düşünüyordum. Her vitesi deneyip zincirin hareketlerini izliyordum ve en doğrusunun nasıl olacağına dair forumda konu açacaktım ki Hüseyin Bey bu konuyu güncellemiş. Çok iyi denk geldi :)

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Son iki haftadır üzerinde düşündüğüm konuydu dişli sayıları. Hangi viteste ne kadar verim elde edilir diye düşünüyordum. Çok faydalı oldu konuya getirilen uzman bakışı.

Not: Forumculuğun canını yerim ben ya. Murat Reis 2004'te paylaşmış bu konuyu. Şimdi nerelerdedir bilmem ama yazısını okuyoruz işte...

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Dikkatimi çekti de; yarış bisikletlerindeki 14-16 vitesli iken diğer türdeki bisikletler 21-24 vitesli.

- Bunun altındaki neden nedir?
- Artıları ve eksileri nelerdir?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Turan Babacan

yol / yarış bisikletlerinde ağır (çok pedal az mesafe) vites oranlarına ihtiyaç yoktur. o yüzden ayna kolda küçük dişli olmaz. ayrıca arka dişli sayısı fazla olsa da en büyük dişli yine de dağ bisikletindeki emsallerinden daha az diş sayısı içerir. bu da vites değişimlerinde sarsıntısız geçiş sağlar

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
valla ben hiç bişe anlamadım :agla:
rakamlarla aram iyi değildir de :islik:

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@c. kırmızı

Rakamlari bosver! Ozetle soyledigi;

"Zorlanmadan saniyede bir pedal devri (dakikada 60 devir) ve uzeri yapabileceginiz vites oranlarini secin"

On buyuk - arka kucuk dislide bulunan vitesi ve buna benzer araligi, dakikada 60 devir ve ustu pedal cevirme araligini yaklalayamiyorsaniz kullanmayin dizleriniz deforme olur ve ileride saglik sorunu cekersiniz.
On en kucuk - arka en buyuk dislide bulunan vites ve buna benzer araligi yokus cikmiyorsaniz ve dakikada 90 devirden (saniyede 1,5 pedal devri) yuksek hizlara cikiyorsaniz kullanmayin.
Ideal pedal devir araligi degisik kaynaklara gore minimum 60, ortalama 70- 90 veya 80-90 devir olarak verilmektedir.

Capraza dusurmeyin zincirinizi ve bisikletinizi hirpalamayin.

Kafanizda "su yol icin bu vites kombinasyonu" gibi kliseler olusturmayini hava, yol, egim, zemin ve kondisyon durumunuza gore ideal devir dakikayi yakaladiginiz kombinasyonlari secin.

Ozetle bu. Geri kalani disli boylari, aynakol ve ruble caplari, tekerlek olculerine gore hangi devirde hangi hizlara ve cekis gucune ulasacaginiz hesaplari. Ozel merakiniz yoksa veya performans olcum ve istatistikleri yapmiyorsaniz cok gerekli olan seyler degil kisacasi bu hesaplamalar :)

Hasan Tunalı

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Cube
Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.
Benim de yarış bisikletim de dik rampalarda çok zorlanmaktayım. ön de 2 dişli arkada 7 dişli var. çıkarken arka en büyükte ön küçük dişli de ama yinede çok ağırlaşıyor pedallar.

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
söyledikleriniz cok güzel ve doğru bilgiler

yol bisikletleri ekipmanlarının diz sağlıgı açısından uygun gelmedi (yokuşta)
ve çevirdiğimiz pedalın periyot olarak sn 1 den az olmamak üzere %15 den fazla eğimli yolları çıkmak imkansız gibi geldi.
ama gönlümde yatan yol bisikleti mantıklı olan ise dağ ekipmanlarına sahip hibrit bisiklet

ibrahim Ö.

Aktif Üye
Tepki
47
birşey sormak istiyorum ben genelde viteslerimi ( 21 vites ) şu şekilde kullanıyorum:

1-1 1-2 1-3
2-3 2-4 2-5
3-5 3-6 3-7

şeklinde kullanıyorum doğru mu yapıyorum yanlışmı yapıyorum söylerseniz sevinirim

teşekkürler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ibrahim öcal

Üçlü aynakolda ideal vitesler. Diğer durumda zincir sürtecek ve gıcık bir ses gelecektir zaten, çapraz kullanımın zincir ve ruble dişli ömrünü azaltması ayrı bir problem.
Biraz korkuyorum, ters bir şey söylersem her an ısıracak gibi bakıyorsun.
Saygılar abicim, ben de hemen ayna kolu üçlü yapıp senin sayılara geçiyorum. Hatta hemen sayısal loto oynayıp kolonu senin sayılarla dolduruyorum.

Osbourne

Üye
Tepki
2
İsim
Engin
Bisiklet
Salcano
İlk mesaj için konuşacak olursam; elinize saglik. Cok guzel ve bilgilendirici bir yazi olmus.
disliler ve alinabilecek mesafenin daire capi uzerinden aciklamasi da harikulade :)

Uzerinden yillar yillar gecmesine ragmen degerini yitirmemis vallahi. Eyvallah..