Vites ve dişli hakkında teknik bilgiler

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Çok bilinçli olmadan doğru vites oranları ile kullanıyormuşum. Teknik Detaylar da işin aydınlatıcı kısmı olmuş. Emeğinize sağlık.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
A scanner darkly bisiklet sahnesi özellikel 1:11'den itibaren başlayan diyaloğu izleyin. Çok keyifli :D
Dinleyerek yazdım, hatam oldu ise kusura bakmayın :D

Ernie: Why are you saying it's 18 speed? only have 9 gears!
James: Heh! What?
Ernie: Heh, Heh! 6 right here, 3 at the end of the chain, 6 plus 3 equals 9. That's a 9 speed bike.
Donna: Yeah, but even a 9 speed bike for 50 bucks, he still got a good deal.
James: Okay, those guys told me it's 18 speed. I just got Greeked.
Ernie: Wait, wait! Now i count 8. 6 here and then 2 in the front. That makes 8.
Robert: What do you think happened to the missing gears?
James: Think i know. They were working on it, these gypsy grifters with improper tools, no technical knowledge. No understanding of reverse engineering. When they attempted to reassemble it, they panicked, they got scared. They left nine orphan gears, they're just laying there on the floor. They're still there on the floor in the garage.
Ernie: Let's just go rescue the orphan gears dude!

Mealen :D
Ernie: Neden bunun 18 vitesli olduğunu söylüyorsun? Sadece 9 vites var!
James: Hı, ne?
Ernie: Hı, Hı! 6 burada, 3 zincirin sonunda, 6 artı 3 eşittir 9. Bu 9 vitesli bir bisiklet.
Donna: Evet, her ne kadar bu 9 vitesli bir bisiklet olsa da 50 dolara, hala iyi bir anlaşma.
James: Tamam, onlar bana 18 vites dediler, az önce kazıklandım.
Ernie: Bekle, bekle! şimdi 8 saydım. 6 burada ve 2 de önde. Bu 8 yapar.
Robert: Kaybolan dişlilerin başına ne geldiğini düşünüyorsun?
James: Düşünmüyorum, biliyorum. Üçkağıtçı çingeneler, uygun olmayan aletlerle, eksik bilgiyle o bisiklet üzerinde çalışıyorlardı. Ters mühendislik hakkında hiçbir bilgileri yoktu. Tekrar birleştirmeye yeltendiklerinde paniklediler, korktular. 9 vitesi yetim bıraktılar, öylece yerde yatar vaziyetteydiler. Hala da o garajın zemininde duruyorlar.
Ernie: Dostum, hemen gidelim ve o yetim dişlileri kurtaralım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok faydalı bir bilgilendirme olmuş. Yazının uzunluğuna aldanmadan herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

Tepki
5
İsim
Ertuğrul Alaca
Arkadaslar benim bisikletim carraro sportive 327 = 27 vites ben nasıl kullanmalıyım ?

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
Bisiklet sürerken arka aktarıcıda aşırı vites değiştiriyorum. Bu vitese zarar verirmi ömrünü kısaltırmı?

Tecrübeli bir arkadaş cevap verirse mutlu olurum.

Tepki
16
İsim
Sertan Canpolat
Bisiklet
Salcano
Bilgili arkadaşlara bir şey sormak istiyorum ilk yol bisikleti olduğundan dolayı cahilim bu konularda benim ön vites 2'li arka vites 9'lu. Şimdi yol bisikletinde fren kolunun arkasındaki kola basınca arka taraf küçük dişliye tak diye geçiyor ama ön vitesi değiştirmek istediğimde birinci basışta değil ikinci basışta vites büyük dişliye geçiyor bu normal mi yoksa ayarları mı bozuk?

Tepki
0
İsim
Emre
Bisiklet
Bianchi
Doğru ve tecrübeli bilgilendirmeler yıllar geçsede doğruluğunu koruduğunu görmek ne güzel.
Bilgilendirme için teşekkürler.

Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Merhaba Bisiklet Forum üyeleri bisikletimde aynakol,ruble,zincir,ön vites ve arka vitesi değiştirdim.Aynakol Deore 44-32-22 9v uyumlu + Ruble shimano sora 9v uyumlu 11-12-13-15-17-19-21-23-25T + arka vites deore shadow 9v uyumlu + ön vites 9v uyumlu Slx ve zincirimde Kmc 9.73 oldu.Vites kolumda acera 9v uyumlu onu değistirmedim.Sizlerden ricam vites sistemininde değistirdiğim parçalar birbiri ile uyumlu olmuşmudur.Beni düsüncelere saran rublenin sora olması bisikletcim herhangi bir sorun olmayacagını söyledi.Siz değerli üyelerimizden yanıtlarınızı bekliyorum.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@777beyazkartal777

Uyumlu olmasina uyumlu tamam ama merak ettigim su:
Neden MTB aynakol ile yol bisikleti ruble kullandiniz?
Ayrica arka vites aktarici halen uzun bacak mi? Zincir salinimini rubleden dolayi arttiracaktir...
Eger zincir boyu da dogru ayarlandi ise sorun yasayacaginizi sanmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: hogutmen
Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Cevabınız icin teşekkür ederim Suat bey;Az önce özelliklerine baktım arka aktarıcı bacak uzunlugu SGS yazıyor" deore rdm592 shadow " ayrıca evet bisikletcime ben deore ruble istiyorum demistim herhangi bir sorun yasamayacagımı söyledi bende yılların bisikletcisi diye tamam degistirelim dedim sonrasında düsüncelere daldım mtb rublesinden disli oranları farklı kagıt kalemi aldım Gürsel agabeyin matematiksel bir yazı yazmıs mtb ile bendeki ruble ile arasındaki farkı arastırıyorum.Benim istedigim ruble shimano deore cshg50 11-13--15-17-20-23-26-30-34 lakin shimano sora 11-12-13-15-17-19-21-23-25T oldu.Dün aksam bisikletimin parcaları degisti eve giderken vites gecislerinde herhangi bir sorun yasamadım.Mesai bitimi daha iyi bir arastırma yapma imkanı bulurum.Siz degerli üyelerden bu degisimin artıları ve ya eksileri varsa beni bilgilendirmenizi rica ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@777beyazkartal777

Cok bilgili ve tecrubeli oldugumdan degil. Daha teknik aciklama yapanlar olacaktir. Ancak basitce ve dilim dondugunce soyleyeyim.

Sistemdeki tum donanım 9 vites oldugu icin sorun cikmayacaktir.
Aktarici ve kollar shimano oldugu icin cekme oranlarinda bir sorun olmayacaktir.
Uzun bacak oldugu icin yol rublesi ile zincir salinimi fazla olabilir.
Ruble kucuk disliler ikisinde de (mevcut ve planladiginiz ruble) 11 dis oldugu icin maximum hizinizda fark olmayacaktir.
Ruble buyuk disliler arasindaki fark nedeniyle rampa cikisi / tirmanislarda cekis oraniniz negatif olarak etkilenecektir.

Altta linkini verdigim tarz sitelerde dogru degerleri ve secenekleri girerek (lastik, jant capi, disli degerleri, kadans) farklari degerlendirebilirsiniz. Sonuclari hiz, cekis oranı vb. olarak gorebilirsiniz.
(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: hogutmen
Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Suat bey cevabınız için tekrar teşekkür ederim.Bir dahaki parça değişiminde araştırmacı ve düşünceli davranmam gerektiğini düşünüyorum.

Gürsel agabeyin matematiksel duruma göre Sora rublem ile 22÷25=0.88*26=22.88*3.14=71.8*2.54=182.cm
Deore ruble alsaydım
22÷34=0.64*26=16.08*3.14=52.8*2.54=134 cm
Yalnıs anlamadıysam 1 saniyede alınan yol sora rublede 52 cm daha fazla gösteriyor tabi bende profesyonel bisikletci degilim lakin sanki ruble sayısı ne kadar az olursa devirli kullanımda biraz farkediyor.Rampada bu durum acaba artı durum yaratmazmı?

• Beğen

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@777beyazkartal777

Ara degerleri baz alirsaniz (ilk ve son ruble dislileri haric) sora rublenizin akıcılıgı ve hizlanmasi daha atak ve verimli olacaktir. Ancak 11-25 ve 11-34 rublede en kucuk disli 11'li olunca, aynakol disli ikisi icinde ayni kullanilinca pedalin bosa devredecegi hiz degismeyecektir.
Cunku hesaplamayi ayni bisiklet, ayni jant capi, ayni lastik kalinligi, ayni aynakol, ayni kadans sayisi ve otomatik olarak ulasilan ayni max. hiz uzerinden yapiyoruz.
Kalkistan max. hiza ulasirken buyukten kucuge giden ruble dislilerini dusundugumuzde, sora ruble daha az verim kaybi ile max. hiza daha cabuk ulastiracaktir sizi. Dogru! Ama pedalin bosa devredecegi max. hiz iki rublede de farkli olmayacaktir.
Tırmanmaya gelince sora disli birbirine yakin disli sayilari ile ilk basta daha az verim kaybiyla vites dusurmenizi saglayacaktir. Ancak yokus uzadikca ve egim arttikca 25 dis sizi zorlamaya baslarsa alternatifiniz kalmaz, devriniz duser ve tikanmaya baslayabilirsiniz. Iste 25 disten daha buyuk dislileri ile 11-34 rublenin farki o zaman ortaya cikacaktir.
Kısaca, mevcut sora ve 11-34 ruble max. hizda fark getirmez size. Hizlanirken sora avantaj saglar. Is tirmanmaya gelince ise durum tam tersine doner. Bulundugunuz yerde sert tirmanislar yoksa, daga bayira vurmuyorsaniz kendinizi, 25 ten buyuk ruble dislilerine ihtiyac duymayacak kondisyon ve guce sahipseniz sorun yok diyebiliriz.

Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Suat bey detaylı bilgi verdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.Bisikletimle doğa'da ve ilçeler arasında gezi amaçlı kullanıyorum.Gerekli performansım var;yaz sıcaklarında rampalarda rahatlıkla çıkabiliyorum örnek olarak Antalya'dan Korkuteline çıkarken tahtalı beli vardır araçlar bile zorlanır bir adım yürümeden çok çıkmışımdır.Önümüzdeki günlerde yeni vites sistemini deneme fırsatım olacaktır.Verdiğiniz bilgiler benim için yararlı oldu.Ayrıca suallere cevaplarda katılım daha fazla olsa iyi olacak diye düsünüyorum.Sanırım siz cevap yazmasaydını bilgim olmayacaktı tabikide araştırmacı olmak gerekli diye düşünüyorum.Herkeze kazası belasız pedalamalar dilerim.

• Beğen
Tepki
52
@Sertan Canpolat Yaşadığınız olay gayet normal. genellikle ön değiştiricilerin (2 vitesliler için söylüyorum) 4 farklı geçiş kademesi oluyor. her bir dişlinin bir asıl yeri bir de zincir çapraz olduğunda zincirin değiştiriciye sürtmesini engellemek için ince ayar kademesi. sizin ilk bastığınız ayar kademesi. hiçbir sıkıntı yok yani sisteminizde.

Saygılar...

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
Konu hortlamış fakat yine de uygun başlık bu galiba.
Sram x7 3x10 ön vites arıyorum fakat genelde 2x10 var. 2x10 alsam 3 lü olarak kullanabilir miyim? Kullanan arkadaşlar bilgi verebilirse çok mutlu olurum

Cevap verebilecek var mı

abdntstn

Üye
Tepki
25
İsim
Abidin Taştan
Bisiklet
Kron
Emeğine sağlık abi gerekli bilgiler özet kritik cümleler var onları seçmek bile yeterli olabilir:)