Vergi itirazı

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.676
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Hesaplamaları ya tam yapmıyorlar yada hesap usullerini biz bilmiyoruz. Ben crc den kadro aldığımda da vergisi kendi hesapladığım ücretten düşük çıkmıştı.

Scudo

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
411
Bisiklet
Salcano
@ömer karan

hesap usulü:
x*y*0,18

x=sipariş tutarı
y=euro kuru

bu hesapla 54 küsür tl çıkarken 55 tl vergi kesildi işte kargo dahil ücret üzerinden. hesapta yanlışlık yok.
sadece katılmaması gereken kargo ücretini de ürün bedeli gibi hesaplamışlar.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Ben peşini bırakmazdım. Hele ki elimde bir belge varsa kargo ücretinin ayrı olduğunu gösteren. Parası için değil, yiyene yedirtmemek için...

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.676
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Ben crc den kadroyu aldığım da da kargo ücreti fiyata dahil durumda idi. Kargo ücreti ayrı olsa bile o halde de sınırı aştığı için pek düşünmemiştim ama.

B

BF Okuru

Misafir
Arkadaşlar merhaba, konuyu yukarı taşıyorum ancak sizlere danışmak istediğim basit bir konu var. Yaklaşık 5-6 yıldır yurt dışından gümrüğe tabi olmayacak şekilde 50 kez ürün satın aldım.

Sorum gümrük hesaplaması yapılırken, TL bazında mı yoksa Euro bazında mı hesaplama yapıldığıdır. merlincycles üzerinden 2 parça satın alacağım, ürünlerin toplam tutarı kargo hariç 142 Euro tutuyor. Türk lirası olarak ise kargo dahil 467 TL'sı.

Gümrük vergisi 142 euro çarpı %18 vergi mi, yoksa 467 TL çarpı %18 vergi olarak mı hesaplanıyor. Gümrük müşteri hizmetleri de bu konuya net bir cevap veremedi.

Beni biraz aydınlatırsanız çok memnun olurum, teşekkürler. :)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Erdal YILMAZ

Ne fark eder ki? En fazla günlük kur neyse ona göre hesaplanır, şu an 0.2 TL fark var kurda. Bu da senin yararına. Merkez bankası alış kuru baz alınarak hesaplanır resmi dairelerdeki bu işlemler...